Traian Basescu, despre documentul prezentat de Antena 3 din care reiese ca fostul presedinte ar fi fost platit de Securitate: Este un fals ordinar, un document de o abjectie rara

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:04 Revista Presei | Radio TV

Fostul presedinte Traian Basescu a calificat drept "un fals ordinar" documentul prezentat de Antena 3 din care reiese ca ar fi avut legaturi cu Securitatea inainte de 1989. Intr-o interventie telefonica la B1 TV, Basescu a declarat miercrui ca documentul este "de o abjectie rara", fiind un fals "marca Antena 3".

"Este un fals ordinar. In primul rand m-ar surprinde sa constat ca Securitatea isi platea turnatorii in valuta. In Romania erau intezise platile in altceva decat in lei. Uitati-va cat de lipsit de simt al timpului. Scrie ca 'a primit 1500 dolari SUA pentru subventionarea retelei". Subventionare - nu exista cuvantul asta.  Un ultim element de logica. Eu eram comandant de nava atunci. Unde trebuia sa raspandesc eu noile orientari ale Congresului al XIII-lea, ca ma intalneam cu delfinii si rechinii prin oceane si pe mari? Este un document de o abjectie rara", a declarat fostul presedinte.

Basescu a legat documentul prezentatd e Antena 3 de "iesirea absolut de cea mai joasa calitate a lui Silvian Ionescu" (care a anuntat ca va face dezvaluiri din perioada '88-'89) aratand ca pe acesta din urma l-a cunoscut in 1992-93, si nu inainte de Revolutie.

Fostul sef de stat a lasat sa se inteleaga ca va da in judecata postul de telviziune, declarand ca "de data asta Antena 3 va plati bani multi."

Traian Basescu a postat si un mesaj pe Facebook pe acest subiect:

"sa vreti voi sa impiedicati revenirea mea in viata politica?

Zilele trecute, Silvian Ionescu, pretins fost ofiter de securitate, profereaza invective incalificabile la adresa mea si ameninta cu dezvaluiri pe care le cunoaste din 1988-1989, cind eu lucram la Anvers. Fa-le, nene, dar ai grija sa fii treaz cind le faci si sa tii cont ca eu am auzit de tine abia prin 1992-1993 la PD.

Serile trecute, vine la 'confirmare' raspopitul de la Antena 3 cu un document falsificat grosier, din care ar rezulta ca eu am fost subventionat (unde ati auzit voi acest cuvint inainte de 1989?) in anul 1984 de fosta securitate cu suma de 1.500 de dolari pentru a promova, in rindul cetatenilor, noile orientari ale PCR. Bietii de voi, ati uitat ca, la vremea aceea, eram comandant de nava si sunt convins ca, batind marile si oceanele lumii, niciun peste, fie el si delfin, n-ar fi stat la sedinte de promovare a noilor orientari ale PCR."






















9223 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Ce facatura evidenta (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:10)

    Skeptical [utilizator]

    De unde si pina unde platea Securitatea in dolari si *inca 1500 de dolari* cind daca aveai 100 de dolari in vremea lui Ceasca te simteai Rockefeller.

    Ia-le banii Traiane - miros ca e rost de un milion de dolari de la latrina Voiculescu/Gadea/Badea.

    Hai sa fim patrioti, nu dolari, un milion de euro, ca sintem europeni, ce naiba.
    • +23 (29 voturi)    
      Istoria Antenei 3, trambita PSD si PNL (USL): (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Mircea Badea a pierdut procesul cu Robert Turcescu.
      Antena 3 a pierdut procesul cu Oana Schmidt Hăineală.
      Dan Voiculescu a pierdut procesul cu Deutsche Welle.
      Mugur Ciuvică a pierdut procesul cu Traian Băsescu.
      Antena 3 a pierdut procesul cu Ioana Băsescu.
      Mircea Badea a pierdut procesul cu Horia Georgescu.
      Oana Stancu a pierdut procesul cu tatăl lui Horia Georgescu.
      Mihai Gâdea și Antena 3 au pierdut procesul cu Lucian Duță.
      Antena 3 e contrazisă și de propriii martori în procesul cu Laura Codruța Kovesi. Sentința curge implacabil spre un nou eșec al "anteniștilor", iar alte procese sunt pe rol.
      Sunt cele mai bune dovezi că Antena 3 e o fabrică de minciuni & calomnii. Doar slugile PSD-iste de la CNA nu văd nimic în neregulă...
      Facaturi ca si facatura Antena 3! Mi-e scarba!
  • +13 (19 voturi)    
    Jupoaie-i ! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand Felix era in libertate si "muncea" de aducea bani acasa ii cereati daune morale de 1 leu. Acum cand saracu om nu mai poate sa munceasca sa stranga un ban, va-ti trezit sa-l jupuiti, domnule Presedinte ?
  • +14 (18 voturi)    
    nu e primul fals§ (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:40)

    slider [utilizator]

    Parca vad ca dupa ce se dovedeste ca este un fals cum au fost dovedite zeci de alte falsuri o sa ne trezim ca zice gadea ca : "L-am primit de la un telespectator! nu l-am verificat dar era necesar sa instiintam poporul" :)
  • -18 (26 voturi)    
    ia pierit râsul /// (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:46)

    deveselu [utilizator]

    Un ///, Petre Roman a și povestit faza cu Băsescu recunoscand ca are dosar la securitate, a făcut pana in 89 primul milion de dolari, doar nu credeți ca din vânzare de săpun și blugi, în 2 mandate ai timp sa pierzi și sa arzi dosarul de câteva ori.
    • +4 (4 voturi)    
      Si prost si agramat (Joi, 24 septembrie 2015, 11:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      Sigur un fidel A3.
  • -20 (28 voturi)    
    eh (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:46)

    Mazeta [utilizator]

    Bătrânul lup de mare nu știe nici măcar că delfinii nu sunt pești. Nu mai zic de "a subventiona", că deja e prea complicat.
    • +10 (14 voturi)    
      Bine punctat ! (Joi, 24 septembrie 2015, 0:17)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o noua victorie, inca un pas inainte facut de mazeta si mentorii sai de la Antena3. Tiranul este distrus. Dezvaluirile incredEbile care se fac de 6 ani, 7/7, 24/24 au aratat adevarul gol-golut. Basescu a distrus tara si a supt sangele poporului,
  • +20 (22 voturi)    
    Latrina 3 este Noul OTV (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:18)

    un domn [utilizator]

    dead end...se stie...e o chestiune de max 12 luni...
  • +23 (25 voturi)    
    Base i-a facut praf pe Gadea si ai lui! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:24)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sistemul mafiot (PSD si PNL) reactioneaza violent la intoarcerea lui Traian Basescu in politica. Sunt disperati, vroiau liniste ca sa devalizeze tara prin consens national.
    Traian Basescu, la B1 TV: " Documentul lui Gadea este un fals ordinar. In primul rand ma surprinde ca Securitatea isi platea turnatorii in valuta, cand valuta era interzisa si toti erau plati in lei. In al doilea rand uitati-va cat de lipsit de simt al timpului este documentul. Scrie pe ultimul rand ca as fi primit 1500 de dolari pentru subventionarea retelei. Nici nu exista cuvantul subventionare pe timpul acela. In al treilea rand, eu eram comandant de nava atunci. Unde era sa raspandesc intelepciunea ce se spunea la Congresul al XVIII -lea? Pe mare, la balene, la rechini? Cred ca totul este o continuare la ce a inceput Silvian Ionescu. Pe Silvian Ionescu l-am cunoscut de-abia in 1992-1993, dupa Revolutie, niciodata inainte. Antena 3 a pierdut toate procesele cu familia mea. Trebuia sa-i iau toate lucrurile lui Ciuvica pe care nu l-am executat din bun simt. Imi pare rau acum ca l-am iertat. De data asta, Antena 3 va plati bani multi... Problema nu este ca gasesti oameni de teapa lui Gadea sau Ciuvica, caci ei merg pe monede de la Crescent, ci este CNA-ul. Care nu face nimic pentru ca este o institutie partizana, care a infestat toata Romania datorita partizanatului ei. As mai spune un lucru, asta nu-i facuta de profesionisti, e facuta de niste gainari, un fals de tip Antena 3."
    Plastografi din toata lumea, uniti-va!...Pe platourile Antenei 3 :)
  • -22 (26 voturi)    
    poate e fals.. (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:26)

    exilatul [utilizator]

    dar oricum cred ca e mai bine sa ti vezi de nepoti ( ca sa aiba "succesuri" in viata ) ca vorba aia : ce e mult strica..nu de alta dar ai avea si mai mult pt "blonda cea mai cinstita"...pe de alta parte, e cam curios cum un simplu comandant de nava a ajuns asa sus , fara a fi sustinut de niscai "cetateni" ( din aia care au avut multa putere si inainte de 90 si dupa )....dar asta e alta poveste...marinareasca...
    • +5 (5 voturi)    
      Hoții de la antena 3 sunt interesanți. (Joi, 24 septembrie 2015, 10:11)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Chiar devin interesante hoțiile celor de la antena 3(motanul furăcios).Se spală cu kkt și pretind că e parfum.Unii le suportă duhoarea.
  • -19 (23 voturi)    
    Vrem judecata. (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:51)

    Lok [utilizator]

    Ia sa vedem Trojane, te tine?
    • +13 (13 voturi)    
      el se simte bine (Miercuri, 23 septembrie 2015, 23:06)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      pe ceilalti, intreaba-i tu, ca sint prietenii tai
  • +19 (19 voturi)    
    Baga-i in faliment (Miercuri, 23 septembrie 2015, 23:40)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sa plateasca pana le iese pe nas, sa se inteleaga in RO ca nu asa se face televiziune...
    • +10 (10 voturi)    
      da! (Joi, 24 septembrie 2015, 1:04)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ia-le toti banii ! Cum zicea Stolojan acum 24 de ani - totul se poate regla din finante, daca e coada la paine, painea e prea ieftina, extrapoland, daca se calomniaza prea mult, daunele platite sunt prea mici. Sa auzim si zornait de bani ! :-))
  • +12 (12 voturi)    
    Tipic latrinist (Joi, 24 septembrie 2015, 4:13)

    Wanheda [utilizator]

    Masgalesc o bucata de hartie pun un nume in antet si incep sa arunce cu rahatenii in stanga si-n dreapta. Si zombii care belesc ochii toata ziua la Budana3 is in delir, clefaind la barabule.
  • -4 (6 voturi)    
    Silvian Ionescu dixit (Joi, 24 septembrie 2015, 8:47)

    xrogo [utilizator]

    "Sunt prieteni pe FB care ma anunta ca ciumpalacul si-a permis sa ma ameninte ca ma da in judecata!Hilar javra!
    Stii bine ca nu ai curaj,ca va trebui ca instanta sa hotarasca:mint eu,sau tu jigodie esti sperjur!
    Cine crezi tu javra ca va face puscarie?
    Tu crezi ca am rabdat atitia ani umilintele tale de betiv ordinar,ca sa iti las macar 0,1 sanse sa castigi in fata mea?
    Eu sunt seful serviciului pe care tu jigodie,impreuna cu javra de subaltern al meu l-ati calcat in picioare!
    Urmeaza si altele impotentule!Iti cam e frica,nu-i asa?
    Caci te-am adus in situatia de impotenta in care doream sa te vada toata natia!
    Ai crezut ca te mai scapa vre-un fost coleg de-al meu.Nu se mai poate.
    Va trebui sa scrii cu manuta ta de ce ai sperjurat cand ai declarat ca nu ai facut politie politica!
    Este evident ca imi razbun sanatatea si tineretea pe care mi-ai mancat-o,pentru a-ti crea tie o imagine rupta de servicii!Ce marsav si ordinar poti fii!
    Cum iti imaginai ca voi putea eu accepta ca fiul meu,sa ma intrebe candid : Tata da' tu esti GOLAN ca asa zice Basescu!
    O sa vada GOLANE,o lume intreaga cine e GOLAN dintre noi doi!
    Cu intarziere,pentru ca eu sunt corect pana in maduva oaselor fata de tara armata si romani!
    Tu trebuie sa raspunzi!
    Zi-le tu romanilor cu cine dintre romani era EBA colega la Parlamentul European,apoi mai vorbim!”
    Ia-o si pe asta Basescule !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Da fai! (Joi, 24 septembrie 2015, 14:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mare "character" acest Silvian Ionescu (ca si al tau, de fapt). Dar cine poate sa-ti opreasca tie datul din coada la vederea unor injuraturi la adresa lui Basescu?

      "Ia-o si pe asta Basescule !!!" "si pe asta", adica dupa documentul acela extraordinar prezentat de latrine? Multi prosti pe lume.