Ioan Mircea Pascu, la RFI: Raidurile rusesti din Siria nu vizeaza ISIS, ci mai degraba pe adversarii lui Assad

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 12:49 Revista Presei | Radio TV

Siria este singurul cap de pod al Rusiei in Orientul Mijlociu. Iata ce declara, la RFI, europarlamentarul PSD Ioan Mircea Pascu, fost ministru al Apararii. El comenteaza raidurile militare rusesti din Siria, care nu sunt indreptate in opinia sa impotriva Statului Islamic, ci mai degraba impotriva adversarilor presedintelui Bashar al-Assad.

Reporter: Cu cine lupta de fapt Rusia in Siria?

Ioan Mircea Pascu: Aici avem o problema, pentru ca ei oficial au declarat ca lupta impotriva Statului Islamic, insa bombardamentele le-au facut impotriva Armatei Siriene Libere, care de fapt nu are nimic de-a face cu Statul Islamic si ca atare ei sunt doar in lupta cu adversarii lui Assad, iar deocamdata, dupa primele bombardamente rezulta ca aceasta declaratie a luptei impotriva Statului Islamic este de fapt o acoperire pentru realizarea apararii lui Assad de catre Rusia. Deci este o mistificare pana in acest moment.

Continuarea pe www.rfi.ro.























1047 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ohoooo (Joi, 1 octombrie 2015, 12:54)

    un domn [utilizator]

    un P$D ist de vaza REconfirma mai mazeta ca Siria va fi parte din United States of Mujicia...nasol...
  • +1 (3 voturi)    
    armata libera siriana (Joi, 1 octombrie 2015, 12:57)

    cristian [anonim]

    e cap de pod pt aprovizionarea IS cu arme performante.
  • +1 (1 vot)    
    altul care nu intelege... (Joi, 1 octombrie 2015, 13:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca ptr a-l ranforsa pe Assad ptr atacul decisiv impotriva Daesch trebui inceput cu lichidarea adversarilor sai din interior, i.e. asa-zisii rebeli alaouiti.
  • +1 (3 voturi)    
    chiar asa ? (Joi, 1 octombrie 2015, 13:04)

    mentopic [utilizator]

    pai am vazut ce au facut americanii: au antrenat si inarmat vreo 150 de sirieni (din cadrul armatei siriene libere), iar pe urma acestia au plecat gata scoliti si inarmati la al qaeda; bravo americanilor, asa se lupta impotriva terorismului, intr-adevar, invatati si inarmati teroristii
  • +2 (2 voturi)    
    Prietenie (Joi, 1 octombrie 2015, 13:05)

    El Condor [anonim]

    Dusmanii prietenului meu sunt si dusmanii mei. Poate sa ma cotrazica cineva ?
  • +2 (6 voturi)    
    corect (Joi, 1 octombrie 2015, 13:21)

    dum_i [utilizator]

    Hai sa ii denumim pe dusmanii lui assad ceea ce sunt : islamisti radicali care vor sa instaleze sharia in siria.

    Sunt si nuante. Unii vor exterminarea crestinilor. Altii doar trecerea lor in sclavie.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact acest tip de gandire (Joi, 1 octombrie 2015, 15:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      inepta duce la radicalizare. Assad a incercat sa prezinte de la inceput opozitia ca fiind fanatica si islamista radicala ceea ce a dus la apritia Al Nossra si ISSI. Marea problema o reprezinta Assad, criminal de razboi, care daca nu pleaca va incuraja extremismul. De altfel e cam clar cum va pleca- ca si amicul sau libian. Linsat de populatie.