Victor Ponta, la Romania TV: Cele trei masuri economice anuntate de Ponta/ Scade impozitul pe dividende de la 16% la 5%

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2015, 21:48 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta este invitat la aceasta ora la Romania TV.

Principala masura economica 
anuntata de premier o reprezinta reducera impozitului pe dividende de la 16% la 5%. Argumentul pentru aceasta scadere o reprezinta faptul ca firmele isi scadeau profitul prin tot felul de artificii contabile si facturi ca sa isi reduca impozitul pe dividende. Masura pare insa una mai mult electorala, deoarece efectele ei se vor produce abia in 2017 pentru profitul din 2016.

A doua masura o reprezinta reducerea TVA la toata apa (potabila, canal etc) de la 24% la 9%.

A treia masura vizeaza direct microintrerpinderile si se traduce prin cresterea plafonulului de venituri de la 65 de mii euro la 100 de mii de euro.

Se va schimba si modul de impozitare al microintreprinderilor.

  • 3%/- pentru firmele care nu au niciun angajat
  • 2% - pentru cele cu un angajat
  • 1% -pentru firmele cu mai mult de 3 angajati

Declaratii Ponta:

  • Despre relatia cu Iohannis: Eu nu am facut sa-i dau replica presedintelui la atacurile lui. Am sa-i dau replica de fiecare data cand ma ataca
  • Domnul Iohannis este foarte arogant si din cauza asta a dat replica de ieri asa cum a dat-o.
  • Eu sunt dispus la colaborare. O sa-i arat respectul pe care mi-l arata si el mie. Are des aceasta tendinta de a ne trata cu aroganta. Ca stapanul pe iobagi.
  • Eu nu-i datorez nimic dansului, nu am de ce sa ma duc cu caciula-n mana. Nu sunt deloc belicos. Il evit pe domnul Iohannis. Dupa ce m-am antrenat cu Basescu, mi se pare usor.

Despre demisia lui Oprea: Domnul Iohannis si cei din PNL profita de moartea cuiva

  • Evident ca este o tragedie, un tanar si-a pierdut viata. Reactia familiei, societatii civile este legitima. E un dosar la Parchet si sunt convins ca in curand cei care au atributii vor spune. Ce consider anormal este ca de la o tragedie ajungem la ce se intampla in mod constant: cei de la PNL si chiar si dl Iohannis profita de moartea cuiva.
  • Cred ca presedintele vrea sa profite de orice ocazie, chiar si de moartea unui tanar, pentru a-si pune Guvernul domniei sale. Mi se pare de un cinism extraordinar. Daca poate sa foloseasca moartea unui tanar pentru un interes politic, ii cred in stare de orice.


























3739 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Disperat baiatu (Luni, 26 octombrie 2015, 22:06)

    Golan [anonim]

    Asta face ca Ceausescu in ultima clipa...va mai dau 100 de lei!
  • -9 (15 voturi)    
    bravo Ponta (Luni, 26 octombrie 2015, 22:08)

    xanti [utilizator]

    Termina-l pe neamt ,nu-l lasa din corzi e slab rau.
  • +4 (4 voturi)    
    ba, esh' nebun (Luni, 26 octombrie 2015, 22:10)

    luluyo [anonim]

    cum adica neicutule, isi scadeau profitul prin tot felul de artificii si facturi? pai fiscul unde era?
    In plus, ma scuzati, dar daca isi scadeau prin facturi, inseamna ca se colectau venituri si eventual TVA in alta parte. Deci, teoretic, efect 0 pentru fisc. Dar nu, ei nu-l vad decat pe cel care-si scade nu si pe cel care-si aduna.
    Dar, ma rog, bine ca erau eficienti cu cei mici care nu emiteau bon fiscal tot timpul, dar cu astia cu artificii nu mai suntem eficienti, asa ca hai sa le aplicam o reducere la impozit de la 16 la 5 %.

    Acuma sa nu ma inteleaga cineva gresit ca eu ca si contribuabil nu mi-as dori o scadere de impozit.
    Dar vobeam doar asa, de principiu. Si sper ca pot s-o tina si in anii urmatori. Ca asa, daca imi scade acum %ul si mi-l creste peste 2 ani la loc, mai rau imi face.
    • +5 (5 voturi)    
      praf in ochi pentru prosti. (Luni, 26 octombrie 2015, 22:35)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui luluyo

      are si el ordin de la jeneral sa deturneze oricum agenda zilei cu orice pret. toate se aplica de cand el va fi in beci si altii vor trebui sa justifice taieri.
    • +2 (2 voturi)    
      Precizari . (Marţi, 27 octombrie 2015, 1:24)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui luluyo

      Masura reducerii impozitului pe dividende face exact ce spune Ponta . Tine banii acasa , in Romania . Altfel , cei cu cifre de afaceri si profituri mari ( evident ca o gogoserie , indiferent ce profit face , nu poate sa duca banii afara pentru ar costa destul de mult aceasta trambalare ) , vor cauta mereu sa duca profiturile in tarile cu impozit mai mic . Fie Cipru , Malta , Luxemburg etc. . Chestia cu artificiile tine de limbaj colorat . In esenta , se fac operatiuni legale , emiteri de facturi pentru diverse servicii , greu de dovedit ca nefacute , facturi pentru import si export pe marfuri reale dar cu preturi dirijate ca sa transfere profitul unde se doreste . In esenta , masura este excelenta .
      • 0 (0 voturi)    
        Draga Marx (Marţi, 27 octombrie 2015, 14:44)

        luluyo [anonim] i-a raspuns lui Marx

        Nick-ul tau dovedeste ca n-ai inteles mai nimic din ce-am scris eu mai sus si ca nu ai nimic de-a face cu economia de piata.
        1. Nu am inteles de ce aceasta masura tine banii "acasa'. Cei care-si duc profiturile in Cipru, Malta, etc. nu o fac din motiv de impozit pe dividend ci din cu totul alte motive care pot face foarte bine obiectul altor discutii.
        2. Emitere de facturi pt diverse servicii, in principiu inseamna minus profit pentru mine dar plus pentru alt agent economic (presupunand ca nu vorbim de fraude cu facturi false, caci atunci intram intr-o alta discutie care nu are de-a face cu fiscul ci cu alte institutii). Deci efect 0 pentru fisc. Atunci, de ce sa diminuez impozit pe dividende?
        3. Preturi "dirijate": garantat nu impozitul pe dividende este motivul pentru "dirijarea" pretului. Sa inteleg din argumentul tau ca de acum incolo vom vedea preturi "dirijate" in sens invers si vom avea doldora de profit in RO?

        Sa nu fiu inteles gresit, pe mine unul ma incanta ca voi plati impozit mai mic pentru banii primiti ca dividende din investitiile facute pe bursa. Aici vad singurul argument bun pentru micsorarea impozitului, pentru ca, cred ca va impulsiona oarecum activitatea pe bursa de valori.

        Deci nu am nimica cu impozitul scazut ci cu modul in care ne este prezentat.
  • +4 (4 voturi)    
    numai scadere ? (Luni, 26 octombrie 2015, 22:52)

    puica iotu [anonim]

    dece anunta numai scderile si noile taxe nu? cota de 5.5% pt. sanatate din acest venit nu se anunta?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine spune că nu sunt liberalii la putere! (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:06)

    vali47 [utilizator]

    Astea sunt măsuri liberale.Trebuie verificat dacă Ponta nu sa înscris în PNL.Cum îi place jucăria guvernării,nu ar fi de mirare.
  • 0 (0 voturi)    
    mai sa fie,curge lapte si miere (Marţi, 27 octombrie 2015, 11:00)

    sictiritu [anonim]

    Ba am inteles ca daca ai cont in banca si nu esti angajat mai platesti 5.5% pt sanatate inafara impozitului de 16%,DAR nu mai putin decit impozitul calculat la salariul minim pe economie...adica tati ,daca ai 3000 lei in banca la sfirsitul anului vei mai avea vreo 2300 lei uraaaa.se mareste si minimul pe economie adica taxele la stat...hai sa spunem lucrurilor pe nume..se va plati 5.5 % aproape la orice fel de impozit pe care-l vei plati la stat...si dupa aia du-te la dr., unde vei fi trimis in viteza la cabinetul lui particular,sau daca vrei rmn ca diagnosticele la 2 dr.se bat cap in cap,ti se va spune ca vei beneficia de serviciu doar pe patul de moarte...intre timp autostrazile construite si folosite in scop electoral cind de ponta cind de boc o iau la vale...viata-i minutata cu mafia(scuze statul) la puterre ...nu te plictisesti
  • 0 (0 voturi)    
    mai sa fie (Marţi, 27 octombrie 2015, 11:04)

    rkfj [anonim]

    Apropo sa nu uit,tva la apa 9%?.......foarte bine,super...numai tati ,vezi ca politrucii matale din consiliile de administratie au avut grija sa creasca pretul anul asta cu 50% aproape...asa ca sa va spin pe romaneste,duceti-va la dracu cu totii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    numai furturi (Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:30)

    angela [anonim]

    la noi in CAVNIC se fura ca in codru. in anul 2005 sa infiintat asociatia crescatoriilor de animale pt a ajuta crescatorii a creste animale. in 2009 au venit primi bani, domul presedinte nu a informat si nici nu se stie ce face cu bani este vorba 9miliarde cum putem sa va trimitem mai multe date sau daca puteti sa luati legatura cu noi cei din CAVNIC suntem foarte dezamagiti stim ca ajutati multi cetateni va rugam sa ne trimiteti un reporter sa investigheze cazul