Noi detalii despre postacii Elenei Udrea si relatiile acesteia cu o parte din presa: "Decolteu Udrea in evz! Ce-i cu articolul asta?" / "Niste imbecili"

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:18 Revista Presei | Radio TV

Elena Udrea, la ieseirea din penitenciar
Foto: Agerpres
Catalin Tolontan publica, pe blogul lui, o serie de emailuri gasite de procurori in calculatorul lui Tudor Breazu, un apropiat al Elenei Udrea, care arata cum a mobilizat fostul ministrul PDL "o armata mediatica" si cum au fost alimentate "patru televiziuni (ProTV, Acasa TV, Realitatea si B1), o agentie nationala de stiri (Mediafax), doua ziare (Evenimentul zilei si Ziarul Financiar), o sumedenie de siteuri si bloguri plus o trupa de zeci de postaci" cu stiri care sa contracareze investigatia privind Gala Bute.

Potrivit sursei citate, in dosarul Gala Bute, care este acum public la arhiva ICCJ, "sint sute de pagini cu aceste mailuri intre Breazu si organizatiile de presa. Sute de acte potentiale de cenzura confiscate numai de la un om si numai in 2011-2012".

Cum se organizau reactiile:

Pe 14 noiembrie 2011, Udrea ii scrie lui Breazu: "Te rog sa diseminezi tu articolul peste tot unde putem".

Breazu ii raspunde Elenei Udrea: "Trimis deja catre B1, Realitatea, EvZ si Maria". Maria este Maria Apostol, PR-ul ProTV, care se ocupa pentru Udrea atit de relatia cu ProTV si Acasa, cit si de cea cu Mediafax si Ziarul Financiar. Ea avea inclusiv puterea de a scoate articole din Ziarul Financiar.

Ori de cite ori aparea ceva deranjant legat de Gala Bute, Udrea riposta. Fie printr-un comunicat, fie printr-un articol camuflat.

De pilda, pe 26 aprilie 2012 Udrea transmite ceva pozitiv despre Gala Bute. Breazu retrimite un mail in care scrie: "Va rog sa folositi informatia din atasament in orice stire despre subiect". Subiectul era Gala Bute.

Mailul este expediat la Realitatea TV (Sorin Enache), la realitatea.net (Sorin Kosz) si la B1Tv (Aura Titirica).

Catre Evenimentul Zilei mesajul este ceva mai apasat. Lui Vlad Macovei, redactorul sef al EvZ, i se scrie categoric: "Vlad, avem nevoie de articol pe subiect".

(...)

Pe 16 noiembrie 2011, Tudor Breazu si Maria Apostol planificau aparitia Elenei Udrea la emisiunea "Dupa 20 de ani" de la ProTV. Prin Luminita Kohalmi, o alta consiliera importanta in relatia cu presa a lui Udrea, ei stabileau intrebarile care urmau sa-i fie adresate invitatei.

From: Tudor Breazu
To: Maria Apostol

"S-o sune cineva in 5-10 minute cu intrebarile din atasament.

Grazie&Pupi!".

Alteori, iritati, oamenii lui Udrea ii jigneau intre ei pe ziaristii "prieteni". Ca atunci cind pe siteul evz.ro apare o fotografie mai sexy cu Elena Udrea. "Decolteu Udrea in evz! Ce-i cu articolul asta?". "Niste imbecili", raspunde un alt consilier.

(...)

Pe un subiect politic, Tudor Breazu ii propune Elenei Udrea: "Elena, ai un text mai vag pentru Evenimentul Zilei, il trimit catre Dan ca sa intre in ziar?". Dan este Dan Andronic, mailul sau apare in unele dintre distributiile informatiilor pro Udrea.

Udrea are insa o idee mai buna si-i raspunde lui Breazu: "Pare OK, dar cred ca trebuie preluat mai bine dupa un blog unde sa fie mult mai detaliat". Tactica prin care o organizatie media traditionala, televiziune sau ziar, sa preia un blogger a fost des intilnita in Romania ultimilor ani.

Dar cit face sa pui articolul tau pe un blog? "Doi bloggeri costa 1.200 de euro, TVA inclus. Bloggeri din cei mari", transmite Alina Ferseta catre Ana Maria Topoliceanu.

Citeste restul articolului pe Tolo.ro


Citeste mai multe despre   



















13827 vizualizari

  • -9 (35 voturi)    
    Serios? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:24)

    ipolitic [utilizator]

    Incep s-o apreciez din ce in ce mai mult pe femeia asta.
    Reiese ca e pragmatica, inteligenta,are strategia in vene,
    nu s-a speriat de atacurile furibunde ale Antena3, RTV si alte site-uri de stiri.
    Mai bagati de astea, imi place.
    • +5 (5 voturi)    
      Naivitate (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:56)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Multi cred ca Udrea e singurul infractor din tara asta. De parca HN sau aproape orice alt site de stiri nu sunt pline de articole la comanda. Nu conteaza cine a dat comanda, important e ca aceleasi subiecte, uneori minore, sunt abordate insistent si repetat pana devin ceva major.

      Un exemplu este discutia despre coafura lui madam Udrea. E un subiect pe care traditional l-ar aborda doar tabloidele dar care cumva a fost preluat si pe site-uri care se vor cu pretentii si pistonat bine. Acelasi lucru s-a facut si cu alti politicieni, poate d epe partea cealalta a baricadei.

      Asa functioneaza presa in general si mai ales in Romania. Trusturile media sunt in general detinute de oameni cu interese politice evidente. Asa ca vor colabora ca sa transmita o idee sau alta, o dezinformare sau alta, etc.
  • -1 (25 voturi)    
    Am si eu o intrebare: (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:31)

    dandra [utilizator]

    fiinta asta blonda mai este in libertate dupa ce apar aceste articole?
  • +3 (19 voturi)    
    Buuuuun (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Naaaais. Puscarica! Pentru ca meriti! :-)
  • +5 (7 voturi)    
    Ciudatenie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:50)

    Totinainte [utilizator]

    Acest articol permite comentarii numai de la utilizatorii logati.

    Poate ne lamuresc cei de la HN ce are acest articol deosebit fata de celelalte.

    De ce comentez?

    Aceasta Alina Ferseta (https://www.facebook.com/alina.ferseta) propunea pe data de 5 Noiembrie 2015 ce blogeri sa participe la discutiile cu presedintele.

    Poate e interesant si pt voi (citez pentru ca pariez ca pagina de facebook o sa se inchida)

    Ca sa stim cum stam.
    oare e cazul ca genul asta de persoane sa strige 'Coruptia Ucide?'
  • +2 (2 voturi)    
    PS (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:52)

    Totinainte [utilizator]

    As arunca o privire la Kuantero si StartEvo, poate vedem niste banuti europeni pe acolo, cu un paraindarat facut ca la manual.
  • +2 (2 voturi)    
    Mariuca (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:57)

    Totinainte [utilizator]

    Si Maria Apostol (https://www.facebook.com/maria.apostol.7) e calare pe 'situatie', militanta serioasa...

    daca ii aveti in retea, lasati-le niste mesaje, poate se simt pe viitor.
  • +9 (17 voturi)    
    Penthouse (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:28)

    Trojan.H [utilizator]

    Pe blogul lui Tolo se vorbeste despre o lista cu 22 de postaci. Taaare mi-ar placea sa stiu cine sunt.
    Daca as fi avut un minim talent, la cite comentarii basiste am facut pe aici, scoteam de un penthouse ;)
  • 0 (18 voturi)    
    mare noutate! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:33)

    nesuferitu [utilizator]

    si uite asa se ''contureaza'' televiziunile/ziarele partizane. nu zau? nu era clar? ca si antenele puscariasului si televiziunea viitorului ''fost'' patron/parlamentar si sper coleg cu primul amintit.
    ideea ar fi ca madama (the subject) sa ajunga mai repede unde ii este locul alaturi de ceilalti.
  • -2 (6 voturi)    
    storfete (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 1:11)

    Miruna77 [utilizator]

    experta in acoperire de furtisaguri... cand asa arata sistemul, astea sunt 'vedetele' scurse din el: storfete tari in clantza care acopera voma scursa
  • +2 (4 voturi)    
    Tolo (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 2:28)

    Canadian13 [utilizator]

    Ptr cine are timp de citit : http://www.tolo.ro/2015/11/10/doi-blogeri-costa-1-200-de-euro-tva-inclus/?utm_campaign=HotNews-4stiri&utm_medium=Parteneri&utm_source=HotNews

    savuroase comentariiile, unul il intreba pe Tolo ce grad are , LOL !
  • +2 (2 voturi)    
    comentarii la articole (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:09)

    neluweis [utilizator]

    Candva am scris frecvent pe HotNews,desi nu am fost postac,dar am opinii politice ferme.HotNews s-a schimbat mult ca orientare ,dar totusi reiau scrisul. Deocamdata am doar o intrebare ,de ce atat de informatul Tolontan zis Tolo ,nu vorbeste niciodata despre Voiculescu si Antene !