Contre dure Gadea-Videanu la Sinteza zilei

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2007, 4:54 Revista Presei | Radio TV

Sinteza zilei
Foto: Antena 3
Emisiunea Sinteza zilei, de miercuri seara, a tratat, printre alte subiecte, si problema mereu sensibila pentru orice bucurestean: traficul infernal din Capitala. Intervenit telefonic pentru a raspunde acuzelor ce i s-au adus in cadrul emisiunii, Adriean Videanu a fost tratat dur de catre moderatorul Mihai Gadea care l-a scos brusc din emisie in doua randuri.

Mai intai Gadea a bagat neanuntat publicitate atunci cand primarul general il acuza ca nu este bine informat pentru ca la final sa-l scoata la fel de brusc din emisie cerandu-si scuze invitatului emisiunii, Ion Iliescu, pentru ca dialogul cu edilul Capitalei a durat prea mult.

Interventia lui Adriean Videanu nu a fost una foarte convingatoare, acesta lasand fraze si explicatii neterminate, multumindu-se sa arunce vina pe guvern, pe fostii ministri ai Transportului precum si pe regimul comunist pentru infrastructura dezastruoasa a Bucurestiului.

Videanu a subliniat necesiitatea revenirii in administrarea primariei generale a Metroului si a liniei de centura deoarece "indiferent ce ministru ar fi la Transporturi acesta nu va avea ca prioritate Capitala".

Numarul mare de masini din Capitala (peste 1.2 milioane), sincronizarea proasta a semafoarelor, canalizarile vechi si stramte, precum si faptul ca nu exista obisnuinta de a folosi mai mult mijloacele de transport in comun sunt in opinia llui Videanu principalele cauze ale traficului infernal din Bucuresti.

Adriean Videanu a mai incercat sa sublinieze principalele sale realizari ca primar, si-a laudat colaboratorii si ne-a dat asigurari ca lucrari mari de refacere a infrastructurii sunt in curs de derulare sau pe terminate. Totusi, avertizeaza Videanu, mult timp de acum incolo circulatia in Bucuresti va fi la fel de greoaie.























512 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Merge treba! (Joi, 6 decembrie 2007, 7:03)

    Titi Soare [anonim]

    Daca schimba borduri la nesfarsit, chiar de doua trei ori, inseamna ca merge treba!<br/>Trebuie sa ne adaptam si romanul chiar e fantastic, a inceput sa mearga cu masina pe bordui!<br/>Sa traiti? Bine, &quot; La PEDALE!!!!!!!!!!&quot;
  • +4 (4 voturi)    
    Daca. . . (Joi, 6 decembrie 2007, 8:09)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . Nero nu ar fi dat foc Romei sau daca neamtul acela nu ar fi daramat Parisul, astazi aceste doua capitale ar fi aratat ca Bucurestiul nostru. Acum toata lumea pune tunurile pe Videanu, dar peste patru ani si peste o suta acest primar va fi pomenit numai de bine. Numai oamenii ingusti la mine si motivati politic nu vad ca ce se face acum in Bucuresti, nu numai ca este necesar, dar trebuie neaparat facut acum.
    • -1 (1 vot)    
      Videanu (Joi, 6 decembrie 2007, 13:40)

      viktor [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Domnule draga am impresia ca traiesti in alta lume, dumneta stii ca toate lucrarile sunt facute prost si umflate in devize?De trotuare de granit avem noi nevoie?Cti pomi se planteaza pe an in capitala?Cati km de metrou pe an se fac?Stii dumnetata ca pe soseaua oltenitei au spart tot stratul de beton ca sa aduca balasitiere de pietris is sa toarne asfalt peste pietre cand stratul de beton era impecabil? cate pasarele peste centura s-au facut? Sau facut pasaje pe dn1 pentru complexul comercial, dar stii cum se sta la coada 2 km mai sus la pod otopeni?<br/>Nu mai vorbi prostii cu viitorul
      • 0 (0 voturi)    
        Lui Victor! (Joi, 6 decembrie 2007, 15:04)

        Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui viktor

        Asa o fi ca prea le spui cu foc, dar depinde dinspre ce partid privesti problema! Sunt sigur insa ca acum cand treci pe mgheru sau pe Victoriei nici nu te mai gandesti cum aratau acum 3 ani. Si pe vremea aceia ati criticat cu foc iar acum nici nu mai bagati in seama. Oricum Nero a dat foc Romei pentru ca si atunci se gaseau destui care nu voiau sa o modernizeze.Despre Paris nici nu merita sa vorbim. Doar ca toate aste in capul tau inseamna prostii.Numai bine si la Multi Ani!
  • -1 (3 voturi)    
    Sa va muste cainii (Joi, 6 decembrie 2007, 8:54)

    VIDEANU [anonim]

    Centura la primarie inseamna lucari suplimentare.<br/>Sincronizarea proasta a semafoarelor ar trebui sa o rezolve unul Videanu.<br/>Canalizarile vechi si stramte nu permit circulatia sobolanilor in paralel 2 cate 2.<br/>Iar semaforul de la intersectia Nicolae Caranfil cu Al Serbanescu nu functioneaza de o luna. Ai auzit ba Videanule? La Cannes o fi la fel?
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Joi, 6 decembrie 2007, 12:27)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui VIDEANU

      Subscriu si eu la semaforul lasat in paragina. Uneori e un politist, cand trebuie sa mai treaca cate o coloana. In rest, fiecare face ce vrea. O fi asa de greu sa repare un semafor?
  • +3 (5 voturi)    
    gadea (Joi, 6 decembrie 2007, 9:04)

    adrian [anonim]

    Suzana Gadea de la antena 3 este cel mai ridicol personaj care apare pe ecrane. Poate doar Dan Diaconescu sa intre in aceeasi categorie.
    • -1 (1 vot)    
      G&#226;dea, un tip destept dar cu impar&#355;ialitate zero (Joi, 6 decembrie 2007, 9:50)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ... draga G&#226;dea nu am mai pomenit un tip mai jalnic ... tu chiar nu-&#355;i dai seama de ridicolul &#238;n care te zba&#355;i ... cred ca lupta cu Basescu &#351;i ai lui estre trecut&#259; pe cartea de munc&#259; &#351;i &#238;n flutura&#351;ul de salariu ca sarcin&#259; exclusiv&#259; de serviciu. Ru&#351;inic&#259;&#259;&#259;&#259;&#259;&#259;&#259; !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    E clar. (Joi, 6 decembrie 2007, 9:46)

    Gerula [anonim]

    Pe aici posteaza comentarii doar agentii aplaudaci ai finantatorilor lui Videanu. Ce spectacol trist.
  • -1 (1 vot)    
    Gadea (Joi, 6 decembrie 2007, 9:59)

    marcu [anonim]

    este penibil acest domn Gadea, ridicol<br/><br/>Si cu Videanu, asa ne trebuie daca l-am votat pe Basescu presedinte. Daca ramanea la primarie, ehe, era alta treaba acum
  • -1 (1 vot)    
    Obisnuinta (Joi, 6 decembrie 2007, 10:03)

    unudepenet [anonim]

    Nu exista obisnuinta de a folosi mai mult transportul in comun?? Cu alte cuvinte autobuzele si metrourile circula goale sau cum? De ce nu vorbeste mai bine despre un sistem de control al traficului, asa cum este &quot;pe-afara&quot;... in care toate semafoarele sunt conectate la un centru de comanda si de-acolo operatori manuali dirijeaza traficul?? aseara am facut 4 ore din militari in pantelimon, 2 ore jumate am stat pe loc la mall vitan..
  • +2 (2 voturi)    
    borduri, trafic (Joi, 6 decembrie 2007, 10:15)

    shefu [anonim]

    S-au schimbat bordurile - OK, s-au asfaltat strazi - OK, dar ma irita faptul ca totul a fost facut prost. <br/> Se scurge apa de la ploaie pe langa trotuar, frumos, dar cand e sa intre in gura de canal, nu are cum pentru ca un nea gheorghe a lasat gura de canal la 1 metru departare de bordura, si uite asa apa zburda pe strazi, se formeaza lacuri si noi ne saturam de cizme de cauciuc, si ne urcam in masina, macar stai la caldura.
  • -1 (1 vot)    
    piticii atomici (Joi, 6 decembrie 2007, 10:19)

    alex [anonim]

    N-o fi Videanu cel mai bun primar, dar nici cel mai prost nu e. A dat drumul, in al 12-lea ceas, unor lucrari vitale pentru ca Bucurestii sa nu se sufoce.<br/>Ira cu centura si cu metroul are dreptate, ar trebui sa treaca la primarie.<br/>M-a lasat masca nesimtirea lui Gadea. Are mari carente de educatie.
  • -1 (1 vot)    
    voiclescu 2% - sa ne traiasca ! (Joi, 6 decembrie 2007, 10:28)

    suzana gadea [anonim]

    nu stiu ce l-a apucat pe videanu sa intre in emisiune la lacheul lui voiculescu, acolo unde seara de seara hamaie aceleasi figuri prafuite - analisti de curte.<br/><br/>aceste showuri de prost gust, prin promovarea obsesiva a campaniei anti base/pd dictata de motan, au ceva din flavor-ul episoadelor cu elodia: se intoarce cu peseverenta acelasi subiect pe toate partile. <br/><br/>Diferenta e ca serialul elodia e mult mai captivant.
  • -1 (1 vot)    
    Neam de plangaciosi (Joi, 6 decembrie 2007, 10:37)

    droid04 [anonim]

    Asta suntem ! de la revolutie pana acum nici-un primar din Bucuresti n-a ridicat un pai. Toti au peticit gropile si atat.<br/>Macar Videanu e bogat si nu l-a mai interesat sa fure cum au facut-o ailalti. Va plangeti de niste borduri... lasa ca erau bune alea de pe vrema lu Ceausescu, nu ?<br/>Stati toti cu mainile sub cur si va plangeti ca aia fura, ca sunt niste nenorociti... de ce nu faceti voi ceva ?!? <br/>Cat despre (nu)Gandea ala... de atatia ani tot ce face Antena aia este sa dea cat poate in Base. Ce surpriza !
  • 0 (2 voturi)    
    VIDEANULE - in ce oras traiesti tu???? (Joi, 6 decembrie 2007, 10:50)

    dan [anonim]

    E incredibil ce se intampla in orasul asta. <br/><br/>Muncitori distrug asfaltul, stau si se uita la gropi vre-o doua trei luni dupa care se duc mai jos pe strada mai sparg si acolo, mai stau doua trei luni mancand seminte pe marginea lui si uitandu-se indiferent la fraierii de pietoni sau in masini. <br/><br/>Ca totul sa fie perfect lasa santuri in strada de ti-ar fi frica si cu caminonul sa mergi prin ele. In sfarsit dupa juma de an pun asfalt intr-o zi ! Apoi la doua saptamani vine Apanova si nu-s ce companie Triade si sparg din nou strada, opresc semafoarele si dispar din peisaj pentru o saptamana doua.<br/><br/>Poveste de pe Calea Floreasca. Videanule zi acuma cat de prosti suntem noi sa platim prin taxe bataia asta de joc pe care ne-o serviti???
    • 0 (0 voturi)    
      doar ca (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:34)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui dan

      Treaba asta ca vine Apa Nova si sparge nu mai e treaba lui Videanu. Sau ca sta muncitoru degeaba, sau ca face treaba prost. Astia`s contractati de firmele respective. Treaba lui Videanu, in cazul asta, e SA DEA IN CAP firmelor care au facut munca aia prost. Dar asta deja n`o sa te mai afecteze pe tine, ca cetatean. Tu ramai doar cu groapa in strada. Si eu la fel.

      Cat despre trafic, lasa`ma nene ca si oamenii sunt nesimtiti. Daca s`ar respecta o ordine (nu intri in intersectie pe galben sau mai ales cand e ocupata , nu te bagi ca boul pe linia de tramvai cand e ditamai coada de oameni care stau la semafor, etc) ar fi mult mai lejer si mai putin enervant decat acum.
      Dar asa suntem noi, romanii, nesimtiti. Si daca exista ceva mai nesimtit decat un roman, specia aceea se numeste "TAXIMETRIST ROMAN"...
  • +1 (1 vot)    
    se poate face ceva (Joi, 6 decembrie 2007, 10:53)

    strategii [anonim]

    nu trebuie sa inventati nimic, copiati de la alte capitale ( Budapesta , Roma):<br/>1. Centura pe 3 benzi , tip autostrada<br/>2. mai multe iesiri din Bucuresti spre centura( ex. din Drumul Taberei , din Giulesti, etc)<br/>3.&quot; tangentiale&quot; suspendate si un inel pe fosta linie a tramvaiului 24 rosu.<br/>4. parcari supraetajate in CARTIERE, in proprietatea posesorilor de automobile, cele cu ora, in centru<br/>5. generalizarea -galben intermitent pt a face dreapta<br/>6. statiile de tramvai mai inguste, nu ca pe Stefan cel Mare si plasate dupa intesectie<br/>7. unde e posibil, largite intersectiile cu o banda de facut dreapta si cu o banda pt stanga
  • 0 (2 voturi)    
    Videanu (Joi, 6 decembrie 2007, 10:56)

    realist [anonim]

    Videanu nu stie pe ce lume se afla. Nu ar fi bun nici de portar la o scoala ajutatoare
  • +1 (1 vot)    
    Sugestie pentru Videanu (Joi, 6 decembrie 2007, 11:00)

    misescu [utilizator]

    Sa proiecteze traficul in Bucuresti, cu sensuri unice doar pentru autobuze (cum este pe blvd. Regina Elisabeta), iar acolo unde nu este posbil doar pentru transportul in comun, delimitarea unei benzi cu borduri (o sa se bucure ;-) speciale (eventual din cauciuc) pe fiecare sens de mers pentru ca alte autovehicule sa nu poata avea acces facil pe aceste benzi dedicate. Si bineinteles simultan o campanie de acordare de amenzi pentru nerespectarea regulilor de circulatie (trecere pe rosu, circulatia pe liniile de tramvai, samd_ o constanta a traficului actual). Nu ar strica si o taxa de traversare centru orasului...
  • +1 (1 vot)    
    solutii? (Joi, 6 decembrie 2007, 11:03)

    pehash [utilizator]

    sunt prea multi soferi indolenti care au impresia ca daca isi cumpara o masina automat primaria trebuie sa le faca rost de spatiu de parcare, sa le faca strazi mai largi ca sa poata circula lejer. <br/>toti amaratii au impresia ca au sarit 100 de trepte pe o oarecare scara sociala daca stau cu fundul in masina 2 ore dimineata/seara pe drumul catre munca si inapoi acasa. <br/>cel putin in bucuresti se vede CLAR nesimitzirea.. la fiecare intersectie blocata din 20-25% din masini au incalcat cel putin o data regulementele rutiere in ultimele 5 minute.. 90% nu au nici un pasager pe langa sofer.. <br/>putem sa construim pasaje, sa taiem copacii ca sa largim strazile, sa distrugem parcurile ca sa facem locuri de parcare, dar nu problema in fond este ca numarul de masini creste cu 20-25% in fiecare an si este inacceptabil ca suprafata carosabila sa creasca in acelasi ritm in defavoarea trotuarelor, spatiilor verzi, rezidentiale sau comerciale! pe langa toate astea mai creste si poluarea.. <br/>asa ca mai bine folositi-va picioarele ca nu va strica 30 de minute de mers pe jos/zi si faceti lobby pentru cresterea capacitatii si confortului pentru transportul in comun.. altfel peste 2-3 ani nu o sa mai putem trai in Bucuresti.<br/>e mai usor sa dai vina pe altii.. mai ales in Romania
  • 0 (2 voturi)    
    Aoleu. Cat de penibil si de platit articolo (Joi, 6 decembrie 2007, 11:56)

    Claudiu [anonim]

    Incredibil. Dar simt pana in maduva oaselor aranjamentul asupra acestui articol. Cine a vazut emisiunea stie despre ce vorbesc. Acum insa am dovada ca acest articol a fost platit cu varf si indesat. Si ca multi din cei care posteaza aici sunt aranajati. Hai ura. Mi-e scarba
  • -1 (1 vot)    
    gadea@videanu (Joi, 6 decembrie 2007, 12:01)

    xxxxx [anonim]

    eu nu cred ca videanu este cel mai grozav primar general, dar, de aici pana la mojicia lui gadea este cale lunga; cei care au pretentii de educatie de la simbriasul lui voiculescu le amintesc ca acesta, la fel ca si razvan dumitrescu de la realitatea tv, isi apara seful cu fervoare, cu patos, ca doar nu o sa le reproseze (lui iliescu +voiculesc+psd+pc , adica celor care ii platesc) proasta gestionare a Romaniei de 17 ani incoace; sunt toti niste simpli mancatori de kk.
  • +1 (1 vot)    
    Ce putea si ce nu putea rezolva Videanu ? (Joi, 6 decembrie 2007, 12:06)

    Marius [anonim]

    Se putea rezolva intr-un termen rezonabil:<br/>- dezvoltarea pe orizontala a orasului, extinderea spre zonele de nord, sud, est, vest, asigurarea de canalizare, strazi, bulevarde pe zone cat mai extinse in zona de perfierie unde nu exista dezvoltari<br/>- facilitati pentru investitorii care investesc in zonele adiacente orasului<br/>- curatenie : cosuri de gunoi inexistente pe strazi, mocirla, noroi pe trotuare. In nici un oras n-am vazut atata noroi ca in Bucuresti<br/>- semafoare care nu functioneaza pe multe strazi<br/>- mai putine borduri schimbate in centru mai multe strazi asfaltate la periferie<br/><br/>Nu se poate rezolva in termen scurt:<br/>- canalizarea proasta<br/>- traficul infernal<br/>- lipsa de civilizatie a cetatenilor
  • 0 (2 voturi)    
    Gadea era problema? (Joi, 6 decembrie 2007, 12:10)

    immortal [anonim]

    Nu trece o zi fara sa nu ma minunez cam cat de scazut poate sa ajunga IQ-ul unor confrati romani ! Pai Gadea e problema !?... voi de Gadea va luati ?... voi pe Gadea l-ati ales primar? Daca cumva nu-l suportati, nu va obliga nimeni sa-i urmariti emisiunea ! Asa cum nimeni nu va obliga sa va uitati la Dan Diaconescu! Cred ca mai bine va revoltati impotriva administratiei care inafara sa ceara MULTA SPAGA nu face NIMIC !!! In 17 ani nu am fost in stare sa alegem un primar care sa faca si el ceva pentru bucuresti.... bineinteles in afara de &quot; el comandante&quot; BASESCU care ne-a aratat ce inseamna sa fi un primar priceput ! Priceput la luat comision bineinteles !
    • -1 (1 vot)    
      diaconescu presedinte (Joi, 6 decembrie 2007, 13:22)

      utopius [anonim] i-a raspuns lui immortal

      frate, problemaeste ca diaconescu face audienta pe prostia crasa a romanilor. ne plac scandalurile, elodia, si mai stiu eu ce
  • 0 (0 voturi)    
    ce aveti cu gadea? (Joi, 6 decembrie 2007, 12:14)

    alcibiade [anonim]

    respect d-le gadea. cat despre nulitatea de videanu ii urez sa-l caute REPEDE pe &quot;eroul&quot; dan iosif.
  • -1 (1 vot)    
    Pastorul adventist si nesimtirea (Joi, 6 decembrie 2007, 12:16)

    anaconda [anonim]

    Pentru cei care nu stiati, acest &quot;om&quot; este pastor adventist, ori nesimtirea dobitoceasca a lui a deranjat nu numai odata ci de N ori si asta pt ca mai urmaream candva talk show-urile astea cretinoide pana am inteles clar ca nu binele public ci interesele de turma(patron/investitori/asociati/nepoti) dicteaza tonul si tintele!<br/>Mr. Gadea, mai treci dom&#39;le pe la mama p&#39;acasa si repeta vre&#39;o cativa ani ca din aia 7 se pare ca nu ai promovat decat unul .Rusine ...ca te mai crezi si mare crestin....poate mare cretin!
  • -1 (1 vot)    
    Ce fraier... (Joi, 6 decembrie 2007, 12:49)

    StefanD [anonim]

    Ce fraier e Videanu. Cine l-o fi pus sa intre in direct la emisiunea aia? Aia doi nu trebuiesc bagati in seama ...
  • 0 (0 voturi)    
    A intrat special, (Joi, 6 decembrie 2007, 16:26)

    Michiduta [anonim]

    in timpul emisiei,pentru a perturba emisiunea si a nu lasa sa se discute subiectele propuse.Culmea &quot;democratiei&quot; : sa fii primar general (sau presh) cu numai 10 % (28-30 %) voturi populatie activa.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti ce nu au loc de Basescu si PD (Joi, 6 decembrie 2007, 16:54)

    Florin [anonim]

    Mai rasfirati tovarasi mai rasfirati ca va calcati pe bocanci. Si mai terminati ca ne-am saturat de &quot;maretile&quot; voastre succese din 1947 pana azi.<br/>Sunteti jalnici tovarasi si din pacate sunteti peste tot la tv, radio, in presa. Faceti zilnic spume la adresa lui Basescu si a PD-ului si zau ca nu pricep de ce, pentruca saracii sunt tot ca voi. De la PCR va trageti tovarasi cu totii de unde rezulta ca cearta este doar pe ciolan.
    • 0 (0 voturi)    
      am loc de tovarasul Florin(anonim) (Joi, 6 decembrie 2007, 18:04)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Florin

      in tara asta nu mai avem loc unii de altii. Ne calcam unii pe altii pe picioare, pentru ca toti inseamna ca am fost comunisti. Ce vrei sa spui ca Basescu nu a fost tovaras ? A fost mult mai mult decat altii.<br/>In toate tarile iesite de sub dominatia comunista nu se bate atata moneda pe trecutul comunist si lucrurile merg mult mai bine. Prea le acordam multa crezare celor ajunsi sa ne conduca, creandu-le senzatia ca le iertam pacatele, dar nu facem altceva dacat sa ii incurajem sa persiste in nesimtire .
      • 0 (0 voturi)    
        Citeste bine... (Joi, 6 decembrie 2007, 18:34)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui anonimus

        Citeste cum trebuie ca citesti rau si intelegi prost. Eu am zis &quot;viceversa&quot; ce ce zici tu ca am zis.
  • 0 (0 voturi)    
    bucuresteni chiar nu va deosebiti de vanghelie? (Vineri, 7 decembrie 2007, 8:17)

    ikon [anonim]

    ati devenit insuportabili dupa ce ca se aduna fonduri din toata tara sa va modernizeze toata ziua va bocioti ar trebui facute eforturi si mutata capitala ca prea ati devenit nesimtiti vati vanghelizat cu totii cum ati vrea sa se repare infrastructura cu un asemenea flux de masini si populatie orice fleac se intimpla in bucuresti ne omorati cu informatia ca sa facut o groapa ca sa oprit sub pod un utilaj ca stati la coada m-ai circulati cu alte mijloace de transport ca nu va ia dracu ati uitat de unde veniti ne omoriti numai cu problemele voasre parca sunteti numai voi in tara asta care aveti probleme sunteti aproape de acei nesimtiti care fura banul public dece nu va adunati sa nui m-ai lasati sa intre in parlament ca sunteti linga ei ? nu va mai cainati ca videanu nui nebun sasi distruga viata fara nici un plan bine gindit sper ca o sa va bucurati de toata aceasta munca si ar trebui sal sprijiniti sunt specialisti care pot sasi spuna punctul de vedere nu tot soiul de limbrici facind moftul patronului ca felix asta face prin tv barfa mai este si toapa aia de gabriela care se pricepe la toate tes declara persoana non-grata pe teritoriul moldovei esti o rusine ce spune barbatul tau nu te vede in ce hal ai ajuns? videanule duti program,ul pina la capat si iartai doamne ca nu stiu ce fac.
  • 0 (0 voturi)    
    circulatia in orase (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 10:09)

    NT [anonim]

    Nu numai in Bucuresti se circula infernal. In Cluj Napoca, de exemplu, se face cel putin o ora de la observator pana in Someseni (circa 4 Km). Nu vede nimeni aceste realitati neplacute. Le vede doar pe cele din Bucuresti. Este absoluta nevoie de o strategie la nivel national pentru a realiza artere de legatura care sa evite strazile din orase, sa asigure lege intre ele cartiere fara a traversa zone comerciale. Numai ca primarii se ocupa de alte cele (vezi cayul lui Boc care face fuziune la comanda, numai de Cluj nu/i mai arde lui.