Traian Basescu, la B1TV: Romania indeplineste toate criteriile pentru a fi tinta a unui atac terorist

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:03 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: Captura YouTube
​Fostul presedinte Traian Basescu a declarat intr-un interviu difuzat sambata seara de B1TV ca, desi interesul de a efectua un atac terorist pe teritoriul Romaniei este mai scazut decat in cazul Frantei, tara noastra indeplineste toate criteriile pentru a fi tinta a unui atac terorist astfel incat nu este indicata o relaxare a politicilor in aceasta privinta.


Principalele declaratii ale lui Traian Basescu:

Despre amenintarea terorista recenta si Statul Islamic
  • Situatia din Franta arata ca statele nu au fost pregatite pentru inceperea razboiului terorist pe teritoriul UE.
  • Interesul de a provoca atacuri teroriste este mai scazut, evident, decat in cazul Frantei. Insa asta nu inseamna ca nu este tinta. Este stat membru UE, este stat majoritar crestin, indeplineste toate criteriile pentru a fi tinta.
  • Romania a avut insa o politica complet diferita fata de Franta, a avut o politica preventiva.
  • Marea greseala pe care au facut-o Franta, Belgia si alte tari a fost relaxarea. Au crezut ca pot integra inclusiv cultural.
  • Cele 2 religii - crestina si islamista- sunt atat de diferite una de alta, incat nu a fost posibila integrarea culturala, religioasa.
  • Capitalismul nu este tocmai o solutie pentru astfel de tari precum cele din Orientul Mijlociu.
  • Ce avem acum ar putea avea baza in atitudinea occidentului fata de statele dictatoriale.
  • Imigrantii musulmani din Franta si Belgia au trait comasati in comunitatile lor si nu au iesit di ele, sau nu au vrut sa iasa.
  • Daca aceasta integrare nu ar fi fost un refuz al comunitatilor islamiste de a se integra. Nu pot sa cred ca statul francez nu au pus la dispozitie resursele necesare pentru a se integra, pentru a studia etc. Au preferat sa asculte de imamii lor decat sa iasa din comunitati si sa fie bun cetateni ai statului in care sunt.
  • Bineinteles, nu vorbesc de toti musulmanii. Se deosebesc, spre exemplu, turcii, care vin din tara lui Ataturk. Cultura si traditia a facut integrarea lor mult mai usoara
  • Aceste discutii existau si la nivelul Consiliului European. Se discutau in general in partea de consiliu informal, unde ordinea de zi nu mai era stricta si se abordau diferite subiecte.
  • Tot timpul am spus ca daca vrem sa pacificam Siria trebuie sa folosim armata siriana.
  • In cel mai rau scenariu, Statul Islamic are circa 100.000 de oameni inarmati rasfirati.
  • Ca sa poti sa controlezi teritoriul ai nevoie de militari la sol.
  • Nu sunt unul dintre aceia care spun "dom'le, navalesc mii de teroristi odata cu migrantii". Spre exemplu la Paris au fost identificati 2, unul sigur, unul probabil, care au venit cu valul de migrati.
  • Ce nu vor sa inteleaga multi politicieni, noi avem a privi la doua apecte. 1. Aspectul terorist - o problema majora pe termen scrt si mediu. Dar avem riscul pe termen lug. Eu am 3 nepotei. Nu mi-as ori ca ei sa creasca intr-o Europa islamizata, care isi pierde valorile crestine.
  • Procesul de islamizare al Europei va continua.
  • Avem obligatia noi, oamenii politici sa ne punem urmatoarea intrebare. Avem o problema terorista pentru ca Europa a intrat intr-un razboi antiterorist.
  • Pe al doilea nivel avem problema demografica pe urmatorii 30 de ani. Ce facem noi acum va avea efecte importante asupra nepotilor nostri, asupra pastrarii crestinatatii Europei, a fibrei sale culturale.
  • (Ce s-ar putea face?) Diminuarea drastica a persoanlor care vin din zonele de conflict, din zone sarace.
  • Avem razboi pe teritoriul UE. Primul lucru pe care putem sa il facem este o analiza reala la care toate statele sa vina cu datele reale, sincere, iar structura respectiva sa analizeze toate informatiile, cu obligatia de a transmite imediat inapoi informatiile.
  • Romania a avut un caz in care teoristi au trecut pe teritoriul Romaniei, s-au dus mai departe si au facut un atentat. Am aflat dupa aceea ce erau blacklisted, dar nu si la noi pentru ca nu fusesem informati.
  • Doi, avem Marea Mediterana plina de flotele Occidentale. Trebuie sa oprim la limita apelor teritoriale ale statelor furnizoare toate ambarcatiunile pentru trafic si sa le intoarcem din drum.
  • Nu in ultimul rand, trebuie luati la mana toti imigrantii din ultimii ani si repatriati cei economici in tarile lor, iar cei din zonele de conflict in taberele unde au venit prima data, in Turcia, iar Turcia sustinuta economic.
  • Clar este ca Europa va duce razboiul antiterorist. E de vazut daca putem insa sa luam o decizie prinvind la cel fel de stat vrem sa avem peste 30 de ani.

Despre cotele de imigranti

  • Trebuie sa fim proactivi. Trebuie sa mergem noi la Consiliul European sa le spunem ca astfel de conditionalitati nu sunt in tratatul de aderare si nu exista principiul cotelor in tratatul UE. De ce sa acceptam asta? Pentru ca ati facut voi o greseala.
  • Sunt lucruri care pot parea tafnoase in modul in care le spun eu.
  • Romania nu este atractiva atata timp cat Marea Britanie, Germania, Franta acorda ajutoare sociale mai mari. Insa se vorbeste despre uniformizarea ajutoarelor sociale in UE.
  • Exista o categorie de imigranti pe care nu ii putem refuza, refugiatii de raboi. Lor trebuie sa le acordam azil temporar. Cand Siria va fi pasnica, se va face aceasta constatare iar ei vor fi trimisi inapoi.
  • Cea mai mare incalcare a valorilor europene este sa imi pun imi risc cetatenii europeni.
  • Cand in numele valorilor europene eu permit islamizarea Europei pe termen lung sau permit intrarea teroristilor pe teritoriul UE, atunci incalc valorile UE.
  • Si eu sunt de acord ca Bashar al-Assad este un dictator, dar acum este util.
  • Eu am fost cel care a transmis propunerile lui al-Assad liderilor occidentali. Au fost refuzate, pentru ca altfel nu am fi fost astazi in Siria.
  • A facut-o insa Putin.
  • Considerati Siria in sfera noastra, ca aici suntem, la o aruncatura de racheta cu raza medie de actiune.
  • Actiunile Rusiei ii consolideaza pozitia in Mediterana de Est.
  • Romania este un foarte bun cunoscator al Orientului mijlociu, poate contribui cu informatie. In al doilea rand, daca impreuna cu aliatii vom stabili ca singura solutie este sa debarcam trupele noastre in Siria, Romania va fi alaturi de aliati, pentru ca nu se poate altfel. Romania poate contribui si la antrenarea militarilor sirieni si irakieni.





Citeste mai multe despre   






















10713 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    As adauga (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:08)

    Porcurorul General [utilizator]

    Democratia este periculoasa pentru statele de genul acesta. Cand un popor needucat si fundamentalist alege lideri, iese rau.
  • -17 (75 voturi)    
    E greu sa te mentii in atentia publicului (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:09)

    fdaniel [utilizator]

    Nu mai esti Presedinte si lumea uita de tine ... ce sa faci, mai arunci cateva fumigene de-astea sa nu te uite lumea
    ( spun asta in conditiile in care intre a fi "pontist" sau "basist" aleg "basist") :))
  • -13 (41 voturi)    
    e confirmat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:21)

    U_swamp [utilizator]

    RADET tocmia ce a detonat bomba in Bucuresti: a oprit furnizarea apei calde si a caldurii in calorifere. Sa vina Toba cu suflantele....
    • +2 (24 voturi)    
      nu mai bine (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:52)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      nu mai bine iti bagi tu in cap niste carbune activ in cap ca sa-ti scoti "gazuldebasist"? Radet n-a anuntat nimic.
  • -17 (71 voturi)    
    Declarație iresponsabilă (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:28)

    marki [utilizator]

    „România indeplineste toate criteriile pentru a fi tinta.”
    Iar fostul președinte se cațără și se agață de orice i-ar putea servi scopurilor, intereselor sale absconse. Așa că, iată-l (din nou!) în ring la B1, cu aceeași frecvență cu care apare Ciuvică, la A3...
    • -1 (7 voturi)    
      esti asa de sigur (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:16)

      curios [anonim] i-a raspuns lui marki

      incat te-ai muta in apropierea ambasadei [de ex.] USA? Nu poate fi tinta unui atentat?
      Dar comandamentul de divizie NATO din RO?
      Chiar nu ustura ridicolul [stim noi ce nu te doare pe tine]?
  • +28 (46 voturi)    
    Dupa parerea mea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:41)

    CititorulComentator [utilizator]

    Romania este total nepregatita pentru astfel de evenimente, nu vreau sa dau detalii, dar autoritatile sunt complet depasite de situatie.

    Ce ne tine inca intr-o iluzorie siguranta este faptul ca nu avem un rol principal in UE si in general, si ca nu avem, inca, un numar mare de islamisti.

    In revista de propaganda a ISIS, DABIQ, Nr. 11, pagina 47, e mentionata si Romania ca parte a Coalitiei Cruciatilor, deci tinta, sa fim vigilenti.
  • -14 (48 voturi)    
    Basescu, pe post de cucuvea! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:59)

    EllenaS [utilizator]

    Nicio tara nu e pregatita pentru astfel de acte teroriste! Toate serviciile se bazeaza pe o eventuala scurgere de informatii din partea celor care organizeaza actul terorist. Nu poti supraveghea fiecare posibil atentator. Cuiburile sunt prea multe si numai norocul poate face ca un atentat sa fie dejucat. Raul a fost lasat sa se cuibareasca in prea multe locuri exact ca o metastaza.
  • -18 (50 voturi)    
    Traducere (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:04)

    Qwertz [utilizator]

    Cred ca Basescu vroia sa spuna: "Dea lungul mandatului meu am adus Romania la nivelul de a indeplini toate criteriile pentru a fi tinta a unui atac terorist. "
  • -20 (60 voturi)    
    Rugaminte (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:05)

    io [anonim]

    A n-a rugaminte pe care o am ptr redactia Hotnews: nu ni-l mai bagati pe gat pe Basescu. A devenit ridicol iar declaratiile sale sunt de-a dreptul tulburatoare. S-a ajuns si Base expert in Islam, Coran si religia musulmana!
    • -17 (53 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:13)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui io

      Un individ de cea mai joasa speta pentru care cuvantul scrupul sau rusine nu exista. Si cand te gandesti ca specimenul a fost presedintele unei tari ...
    • +3 (37 voturi)    
      Ponta (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:16)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui io

      Va inteleg, de cand nu mai e Ponta la fiecare 2 articole, va cam plictisiti :)
      • -3 (7 voturi)    
        Tipic (Duminică, 22 noiembrie 2015, 7:27)

        io [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Tipic dambovitean, "daca nu e cu Base, e cu Ponta". Daca nu e cu americanii, e cu rusii.

        Rasilor, ce aveti in cap nene!?
        • +4 (4 voturi)    
          Concluzia (Duminică, 22 noiembrie 2015, 12:23)

          CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui io

          Ar fi ca sunteti cu ISIS? :)
    • +2 (2 voturi)    
      in Mali? (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:23)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui io

      a fost atac contra malienilor ?
      Liber la zbierat!!!
  • -2 (34 voturi)    
    Daaaa (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:08)

    The Real Sasha [utilizator]

    Da, "teroristii" vor distruge autostrazile Romaniei! Sariti!
    Ah, noi nu avem autostrazi... Plm!
  • +16 (30 voturi)    
    Scenariu: (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:21)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Baiatul cu tirul de fructe care intra de 10 ani dand 1000 de euro lui Dorel, vamesul corupt care vine la munca cu elicopterul personal, baga azi in fructe si un lansator de rachete, plus rachetele, o bomba si kalashnikoave.
    a.Tirul trebuie sa ajunga la X din Constanta si "face pana" in apropiere de Cernavoda. O zi mai tarziu Dobrogea si Muntenia trebuiesc evacuate pentru ca scurgerea de radiatii nu mai permite viata mai mult de 1 ora in aceste regiuni. Ele pot fi repopulate peste 300 de ani insa.
    b. Se transfera armele intr-o duba si vin si dube cu 100 de jihadisti cu Kalashnikoave. Armele tari pun la pamant Parlamentul, Guvernul si cei 100 de jihadisti omoara aleator bucuresteni. Cativa au timp sa puna si gaz taxic la metrou ducand numarul victimelor la 100.000 pana la ora la care transmiteau televiziunile. La un moment dat provincia observa ca nici un post radio si tv nu mai emite. Unii zic "bine maica ca nu mai mananca atat ####" dar altii parca simt un usor cutremur. De la televiziunea Bulgara se afla ca intreg Bucurestiul a fost ras de pe suprafata pamantului de o bomba nucleara din Pakistan.
    samd, samd, samd.
    Adevarul ca daca va fi prea greu sa ajunga in Londra cu bomba nucleara n-ar strica sa faca un statement acolo unde reusesc sa mai ajunga.
    Concluzia: cod albastru? Dormiti in papucii statului?
    • -1 (1 vot)    
      c. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 23:08)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Unul din criterii e sa fii "tinta piept nr 6", sa te cheme UE, si sa ai jentzi de aluminiu LV
    • +6 (6 voturi)    
      WoW (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 23:12)

      Tomy007 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ce ai fumat ca sa stim sa ne ferim...?!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:53)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    "..turcii ,care vin din tara lui Ataturk..".
    Revenim si noi in 2015 cu realitatea aferenta secolul asta?
  • +1 (11 voturi)    
    Hai lasa-ne! (Duminică, 22 noiembrie 2015, 3:51)

    KostasP [utilizator]

    Tot n-am auzit "criteriile" pentru care Ro sa fie considerata tinta unui atac terorist.
    • -3 (3 voturi)    
      pielea ta e ferita! (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:20)

      nelamurit [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      dar pe teritoriul RO exista ambasade, comandamente NATO, Deveselu, fabrici "franceze", conducte de gaze etc.
  • +2 (8 voturi)    
    la munca daca vrei locul 3 (Duminică, 22 noiembrie 2015, 7:50)

    tontu [anonim]

    Nea Traiane ai de muncit frate, daca vrei sa contezi la alegerile parlamentare! N-ai structura in teritoriu, n-ai esalonul 2 si pare-se nici o strategie clara, coerenta. Asa ca pana una alta te pui bine cu serviciile si-i sperii pe romani de pomana. Nu de musulmani trebuie sa ne temem, ci de rusi...
  • +9 (9 voturi)    
    Eu zic (Duminică, 22 noiembrie 2015, 8:18)

    John M. [utilizator]

    ca asa ceva se poate intampla oricarei tari, oras, strada, cafenea din lume. Din simplul motiv ca, asa cum spunea JFK "nimic nu poate impiedica un individ sa-ti ia viata daca el vrea sa si-o dea in schimb pe a lui".
  • +6 (12 voturi)    
    Parerea mea (Duminică, 22 noiembrie 2015, 8:23)

    aladdin [utilizator]

    Nu e niciun pericol, au si teroristii mandria lor.
  • -1 (5 voturi)    
    mesaj catre cetatenii inteligenti (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:01)

    nu conteaza [anonim]

    1. Base nu zice nimic de problemele interne (Mircea Basescu, Elena Udrea, flota, etc). la el e la moda: rusia si siria. islamul.
    2. crestinismul, islamismul si mozaismul sunt asemanatoare - bazate pe sacrificiul lui Avram
    detalii la https://en.wikipedia.org/wiki/Abrahamic_religions#Common_aspects
    3.Statul islamic/daesh (evit ISIS deoarece nemernicii astia ii pargaresc numele) e sponsorizat de state din G20
    4.Atacurile din Paris si nu numai au fost pt a restrange libertatiile civile si pt a justifica invadarea Siriei
    5.Interesul de a demola Siria se justifica prin poarta catre Iran, care stiti ce arsenal are in pregatire
    Ori daca statul se justifica de amenintari "teroriste" create de G20 pt a restrange libertatile civile, statul roman si Traian Basescu sunt, de facto, teroristii
    • 0 (4 voturi)    
      re (Duminică, 22 noiembrie 2015, 13:32)

      John Smith [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      1. Da, observ și eu, evita subiectele legate de corupție.
      2. Nu si pentru dobitoci indoctrinați care au "adevarul" de partea lor.
      3. Nu sunt decacord. Vor stat islamic și omoară tot ce e în calea lor. Sunt conduși de idealul asta suprem si finanțați de ai lor care împart aceeasi viziune.
      4. S-a profitat și se profita de pe urma impactului emoțional.
      5. Daca Assad făcea lucrul bun si se retrăgea si nu băga armata în populație inca de la primele proteste nu eram aici. Acum e util cica. Dupa ce a aruncat tara in razboi civil e util. Fain.
  • 0 (4 voturi)    
    tot 3 nepotei (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:29)

    dan_costea [utilizator]

    Si eu am tot 3 nepotei. Si nu as vrea sa-i vad crescand intr-o Europa romanizata, bulgarizata etc. Asa ca si romanii trebuie intorsi acasa.
  • +2 (6 voturi)    
    ! (Duminică, 22 noiembrie 2015, 12:37)

    Natasa [utilizator]

    Rau e sa nu stie omul cand sa se retraga la ale lui si sa-si imagineze ca toata viata o sa aiba ceva de spus in public! Probabil ca dupa ce ti se urca puterea la cap, te crezi un zeu si iti imaginezi ca fara tine nici ca mai misca ceva! E trist ca nu-i spune nimeni ca s-a terminat!
  • -1 (3 voturi)    
    m-a pierdut (Duminică, 22 noiembrie 2015, 13:12)

    John Smith [utilizator]

    > Tot timpul am spus ca daca vrem sa pacificam Siria trebuie sa folosim armata siriana.

    uh....

    Ce a facut Assad cand au protestat aia pentru alegeri libere si democratie in 2011 ?. A bagat armata in populatie.
    A aruncat tara in razboi civil.Si avem situatia refugiatilor. Acum e util. Un dictator util.

    Hai sa sprijinim armata siriana si pe Assad impreuna cu Hezbollah, Rusia si Coreea de Nord, acum dupa ce au venit jihadisti profitori de situatie la usa lui.
  • -1 (5 voturi)    
    Europa este de vina (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:20)

    quietguy58 [utilizator]

    - Ce au cautat europenii occidentali in Orientul mijlociu?
    - De ce i-au cotropit si i-au jefuit?
    - De ce au adus milioane de arabi in Europa?
    • +4 (4 voturi)    
      Am noutati pentru tine (Duminică, 22 noiembrie 2015, 18:29)

      Dianora [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      Orientul mijlociu, cum ii spui tu, sau Asia Minor cum se numea candva, a facut parte mii de ani din spatiul aceleiasi civilizatii cu Europa si peste 700 de ani din Imperiul Roman. Cand au ajuns acolo arabii, pe la 600 a.c. au gasit populatii de greci, sirieni, armeni, etc. Deci ei sunt cotropitorii. Cat despre jaf, vazand cum isi jecmanesc proprii conationali cu taxe de trecere si pentru rapiri, etc. cred ca nu-i nevoie de comentarii ...