Laura Codruta Kovesi: Unii suspecti sunt mai afectati daca li se confisca bunuri decat ca petrec 30 de zile in arest preventiv

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:12 Revista Presei | Radio TV

Mita primita de diversi functionari in dosarele instrumentate de DNA in acest an se ridica la o suta de milioane de euro, a declarat miercuri, la Digi24.ro, procurorul sef al DNA, Laura Codrutei Kovesi, care a aratat ca aceasta suma poate creiona o imagine a fenomenului coruptiei in domeniul achizitiilor publice, avand in vedere ca in general se solicita mita in valoare de 10% din valoarea contractului.

"Daca raportam la procentul de 10% puteam avea o imagine a fenomenului coruptiei in domeniul achizitiilor publice", a spus Kovesi, care a subliniat ca de foarte multe ori companiile care dau mita fac si evaziune fiscala, pentru a putea face rost de acesti bani, iar acest lucru afecteaza in cele din urma calitatea si pretul serviciilor furnizate cetateanului.

Ea si-a explicat surprinderea ca, desi in fiecare an exista persoane condamnate, numarul infractiunilor de coruptie ramane mare, citand cazul "dificil de explicat" al unui secretar de stat care a continuat sa primeasca mita, desi in urma cu cateva luni a asistat la prinderea in flagrant a unul coleg din minister.

"Si-a conspirat actiunile, dar nu s-a gandit ca ar trebui sa renunte", a spus Laura Codruta Kovesi, care a pledat pentru masuri preventive in conditiile in care degeaba este arestat un functionar daca a doua zi este inlocuit cu un alt functionar care face acelasi lucru".

Procurorul sef a subliniat ca unii dintre suspecti "sunt mai afectati de masuri asiguratorii sau ca li se confisca anumite bunuri decat ca petrec 30 de zile in arest preventiv".

Ea si-a exprimat din nou nemultumirea ca se recupereaza prea putin din bunurile confiscate de justitie, prin decizii definitive si a subliniat ca este "extrem de important sa se inceapa confiscarea efectiva a acestor bunuri".

La finalul emisiunii, Laura Codruta Kovesi a fost intrebata daca a doat vreodata bacsis la coafor, dar a procurorul sef a negat. "Cateodata, la restaurant", a aduagat ea.


Citeste mai multe despre   























5397 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Pai e normal Dna. Kovesi (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:38)

    dandra [utilizator]

    Si eu as sta la inchisoare 3,4 luni dar sa stiu ca atunci cand ies voi avea la dispozitie milioanele de euro pe care le-am furat de la stat. E o investitie sigura, iar pentru acesti mafioti si infractori cu pixul, e un win win. Oricum, conditiile de detentie pentru acesti printisori si printese sunt diferite fata de amaratul care a furat o gaina. Pentru baietii destepti din tara asta, cateva luni la racoare e ca o vacanta, e ca si cum ar merge in tabara, un schimb de experienta.
    Sa confiscam tot, zic, pana si chilotii de pe ei, sa ii vad infasurati in cearceafuri, ca dictatorii romani.
    • +8 (8 voturi)    
      oripilat (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:11)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui dandra

      de naivitatea unor oameni importanti din aceasta tara ! Ca si maine pot gasi cel putin un om care ar face inchisoare si 5 ani daca stie ca ramane cu 100 000 de euro !
    • +3 (3 voturi)    
      daca sentintele vor fi cu executare (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:45)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui dandra

      pe minim 10-15 ani, tot asa vei gindi ??

      Ma cam indoiesc ca dupa ce unu e condamnat la 15 ani de inchisoare mai are cineva chef de smecherii .

      Deci d-na Kovesi pina nu scoateti(parlamentul) din CP si NCPP suspendarea ,- e apa de ploaie - si nu mariti pedepsele cu executare situatia va fi la fel.
    • -2 (4 voturi)    
      sechestru la basescu? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 15:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui dandra

      La Mircea Băsescu si la fiul lui de ce nu ati făcut percheziție si nu ati pus sechestru?
      Voi i-ati trimis in judecata nu voiculescu
  • +10 (10 voturi)    
    DOAMNA (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:52)

    misa2002_2006 [utilizator]

    pai DOAMNA, nu trebuie sa existe alternative... pedepsele sa prevada si confiscarea bunurilor pt recuperarea prejudiciilor si retinerea inculpatilor!
    ce, ne tocmim ca la piata?
    normal ca le convine sa fie pt putin timp, privati de libertate, dar sa ramana cu marafetii intregi!
    • -1 (1 vot)    
      Așa se si intampla (Joi, 26 noiembrie 2015, 1:30)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Dar se confisca doar suma prejudiciata, e normal, așa e legea
  • +7 (9 voturi)    
    Justitie de paravn (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Toti mafiotii au ramas cu averile neatinse. Justitia in Romania e pentru prosti
  • +5 (7 voturi)    
    si eu vreau (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:12)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    stau la inchisoare 1 an pentru 5 milioane de euro.
    • +3 (5 voturi)    
      dau raise! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:41)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      eu as sta si 3 ani pentru 5 miloane de coco.: am 3 mese pe zi, asigurare medicala, paza si protectie si eventualele violuri la dus, de, experiente in viata.
      • +3 (5 voturi)    
        Mare atentie! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 15:49)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Dupa 2-3 ani de detentie s-ar putea sa va placa altceva in viata! :)
        • 0 (0 voturi)    
          Cum am zis... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:12)

          dandra [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          ...experiente in viata:)
  • +4 (6 voturi)    
    Pareri . (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 15:01)

    Marx [anonim]

    Trebuie avut in vedere ca paguba pe care o inregistreaza statul nu este doar 10 procente din sumele contractelor . La acestea se adauga partea de castig a platitorului , alta decat cea cuvenita in mod normal pentru ca nu se oboseste degeaba , cheltuielile cu procurarea numerarului sau cu transferul sumelor in afara tarii , etc . Pe total , suma cu care este pagubit statul la un contract este de cel putin 50% din valoarea contractului , in cazul cel mai ieftin . Ganditi-va insa , ca sunt indivizi lacomi ( politicieni , evident ) care au triplat de multe ori valoarea acestor contracte .
  • -2 (2 voturi)    
    Cinism (Joi, 26 noiembrie 2015, 9:44)

    UpNext [utilizator]

    sau naivitate? A citi astfel de opinii, emise de un responsabil guvernamental al unei tari din UE, pune clar in evidenta simplitatea mentala si gradul redus de competenta care bantuie in sfera legalului din aceasta tara, de la parlament, magistratura, parchet, DNA, ANI etc. pana la ultimul paznic de depozit agricol din jud. Vaslui, betiv cu sindrom Down.
    In realitate, intregul "capitalismul" romanesc este construit pe coruptie istorica profunda, rapt, minciuna si cinism, revenind la si continuand postfeudalismul interbelic care a aruncat Romania in dictatura, dezastru politico-militar si, dupa razboi, in totalitarism slavo-bizantin de cea mai infecta natura. Daca la acest tablou sumbru adaugam gitanizarea accelerata si dez-educarea continua a populatiei, avem perspectiva cumplita a viitorului acestei adunaturi, impropriu numita "natiune romana".