Liviu Dragnea spune ca PSD va vota pentru cererile DNA in cazurile Sova si Oltean: "O sa insist sa scoatem imunitatea parlamentara. Mie personal nu mi-e bine, imi face rau fizic sa decid eu, care nu sunt judecator"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2015, 11:57 Revista Presei | Radio TV

Livu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat duminica, la ProTV, ca social-democratii vor vota in favoarea solicitarilor DNA de arestare preventiva a lui Dan Sova, Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, adaugand ca doreste eliminarea din Constitutie a imunitatii, fiindca astfel de cazuri ii fac "rau fizic", transmite Mediafax.

Intrebat despre pozitia PSD in cazul lui Dan Sova, Liviu Dragnea a afirmat ca decizia partidului este sa voteze in favoarea solicitarilor justitiei in toate cazurile. "Politic am stabilit, sustinem aceste cereri. (...) O spun cu parere de rau, e vorba de colegi de-ai nostri. Acum vine cererea si pentru domnul Ioan Oltean in Parlament. Trebuie sa avem aceasta atitudine sa lasam judecatorul, el sa decida", a spus Dragnea, intr-un interviu acordat ProTV.

Liderul PSD a precizat ca doreste eliminarea din Constitutie a imunitatii parlamentarilor, pentru ca nu senatorii si deputatii trebuie sa se "incarce" cu astfel de decizii, ci doar judecatorii. Mai mult, Dragnea a spus ca voturi ca cele pentru incuviintarea arestarii preventive a unor colegi din Parlament ii fac "rau fizic".

"Daca vom reusi pana la urma sa votam, aprobam modificarea Constitutiei, o sa insist sa scoatem imunitatea parlamentara de acolo. (...) Mie personal nu mi-e bine, imi face rau fizic, sa decid eu, care nu sunt judecator - un judecator este pregatit mental, juridic si profesional sa imparta dreptatea, un parlamentar nu - destinul unui om", a continuat presedintele PSD.

Conducerea Camerei Deputatilor a decis, vineri, sesizarea Comisiei juridice pentru a analiza solicitarile DNA privind arestarea preventiva a deputatilor PNL Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, votul in plen urmand sa aiba loc abia pe 9 decembrie, in contextul in care urmeaza mai multe zile libere.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut aviz de la Camera Deputatilor pentru arestarea preventiva a parlamentarilor Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, in dosarul in care sunt urmariti penal pentru fapte de coruptie privind despagubiri ilegale de aproape 109 milioane lei date de ANRP lui Mihai Rotaru.

De asemenea, Senatul ar urma sa se pronunte joi, 3 decembrie, asupra imunitati senatorului PSD Dan Sova, pentru care DNA a cerut incuviintarea resinerii si arestarii preventive intr-un nou dosar de coruptie.


Citeste mai multe despre   






















3642 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Vai,cat de...sensibil esti !!! (Duminică, 29 noiembrie 2015, 12:06)

    gigiN [utilizator]

    Ma intreb cum naiba sa aiba dragnea mustrari de.constiinta,..ceva ce,de fapt,politicienilor le lipseste cu desavarsire.
    • +10 (12 voturi)    
      un set de schimbari (Duminică, 29 noiembrie 2015, 14:10)

      serban [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      Dragnea este un exemplu concret de ales care nu mai reprezinta nici alegatorii nici mituitorii si ii reprezinta pe cei care ii lucreaza dosarul
      Ar trebui ca alesul indisponibilizat, inclusiv prin demisia din partidul pe listele caruia a fost ales, sa fie inlocuit de urmatorul de pe lista partidului in circumscriptia respectiva . Dupa aceea si dupa o legislatie care sa responsabilizeze demnitarii si functionarii alesi sau numiti, inclusiv magistratii si procurorii , poate vota si anularea imunitatii ,300 de parlamentari etc
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte bine (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:57)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Presupun ca Dragnea simte acel rau fizic atunci cand trebuie sa voteze pentru ridicarea imunitatii parlamentare a unui prieten - e un lucru normal. Sunt de acord cu ideea ca decizia inceperii urmaririi penale trebuie facuta de un judecator - care o poate si motiva. Declaratiile lui Dragnea se pun cap la cap. Presupun ca o asemenea luare de pozitie nu ii poate face multi prieteni in PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    mda, ce mai pot spune... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 12:20)

    psd, lasa-ne [anonim]

    felicitari !
    urmeaza retrogradarea plagiadoctorilor ? sa speram...
  • -4 (8 voturi)    
    parlamentarii fac legi (Duminică, 29 noiembrie 2015, 12:31)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    din moment ce parlamentarii fac legi parlamentarii pot decide daca o lege a fost incalcata sau nu.
    daca sunt programator pot aprecia daca un program facut de mine e bun sau da rezultate gresita sau trebuie imbunatatit etc
    daca sunt brutar pot aprecia daca paine facuta de mine e coapta, cruda, arsa, necrescuta etc
    la fel parlamentarii, din moment ce pot face legi inseamna ca pot aprecia si daca au fost incalcate sau nu
    • +3 (3 voturi)    
      Dar daca parlamentarii is boi? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 23:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Mai au capacitatea de apreciere? Si tu compari programatorii si brutarii cu parlamentarii Romaniei? Eu creca aia s-ar uita de sus la "boi" intr-o societate normala.
    • +1 (1 vot)    
      Mai mult de jumatate (Luni, 30 noiembrie 2015, 6:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      din parlamentari sunt analfabeti in materie de jurisprudenta romaneasca. Multi (surprinsi de reporteri si dati la tv) nici nu stiu ce voteaza.
  • +6 (6 voturi)    
    cand nu au aprobat arestarea ta era bine? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 12:32)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    cand nu s-a incuviintat cererea de arestare trimisa pe numele lui nu i-a fost "rau fizic" ?
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo PSD -CORUPTIA nu represinta viitorul !!! (Duminică, 29 noiembrie 2015, 12:45)

    BRAVO PSD ! Se poate si asa spre DIRECTIA buna !!! [anonim]

    Vorbe goale nu ajuta -fapte pentru ridicarea imunitati Parlamentarilor si Senatorilor corupti indiferent de functie sau de culoarea Partidului .

    Apararea Statului de Drept si COMBATEREA CORUPTIEI cu fapte dovedite represinta viitorul Partidelor Politice .

    Cine nu sa scimba va pierde Alegerile . GARANTAT !!!

    Social Democratii sa fie sociali si nu asocial cand apara CORUPTIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    E ceva în neregulă... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 13:16)

    Zarathustra [utilizator]

    ... nu-mi pot imagina astfel de vorbe din gura unui pesedist (cu atât mai puțin din gura d-lui Dragnea, care acum câteva zile susținea sus și tare ca guvernul Ponta a fost cel mai bun de după Revoluție)! E aproape suprarealist să auzi vorbe de bun simț spuse de un om cu o condamnare penală la activ, pesedist atroce cu state vechi și înlocuitorul de drept al lugubrilor Oliviu Gherman ori Hrebenciuc... aproape că ajungem la profeția cațavencilor de-acum o decadă și ceva, a „pesedismului cu față umană”. Să nu exagerăm totuși, același „rău (meta)fizic” nu l-a împiedicat pe d-l Dragnea să voteze *împotriva* arestării d-lui Dan Șova la prima cerere a DNA-ului...
    • +8 (8 voturi)    
      Ipocrizie... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:20)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Zarathustra

      nimic altceva. Probabil în speranța... îndulcirii” verdictului celei de-a doua instanțe.
      De câte ori nu l-am auzit pe sforarul și sforăitorul Ponta perorând despre „cel mai cinstit guvern”, dreptate, justiție, valorile stângii, bla-bla...
      Lupu-și schimbă părul, dar năravul ba...
    • +1 (1 vot)    
      Stie cineva ?... (Luni, 30 noiembrie 2015, 7:01)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Zarathustra

      ce s-ar intampla -in termeni strict legali- daca un procuror cu un dosar beton si mandat de la judecator ar aresta un "demnitar" fara aprobarea parlamentului, dat fiind ca in Constitutie e clar ca nimeni nu e mai presus de lege?
      HN- are jurist?
      As dori un raspuns competent, pe lege.
  • +5 (7 voturi)    
    De ce crede ca el..? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 13:17)

    cataf [anonim]

    Cum de crede ca el impune dreptatea!? Ei (n.r parlamentarii) doar APROBA cererile DNA. In continuare, Justitia decide daca sunt sau nu vinovati!
  • +5 (7 voturi)    
    mare hotoman... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 13:29)

    paranoid_android [utilizator]

    teleormaneanu asta
  • +5 (7 voturi)    
    Bla, bla, bla... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 14:06)

    manusha [utilizator]

    Mincinosule !
  • +11 (11 voturi)    
    una spune Dragnea la TV... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 14:14)

    lil [anonim]

    Alta se intelege cu penalii din Parlament sa faca!
    Sila!
    L-a apucat "raul fizic", vezi Doamne abia ACUM, DUPA ce PSDul lui a votat IMPOTRIVA cererii DNA in cazurile Ponta si Sova, atunci NU avea deloc "rau fizic" !!!
    In Iunie 2015 camera Deputatilor A RESPINS cererea DNA de incepere in urmaririi penale in cazul lui V Ponta!
    Unde erai, mai Dragnea, nu ti-a facut "rau fizic" atunci?!
    NU ai zis atunci o vorbulita ca vrei modificarea Constitutiei, acum te-a apucat "raul fizic" ?!
    Sila!
    Tipic PSD, la fel vorbea si Ponta, una spunea azi, alta zicea maine si cu totul altceva facea poimaine!
    "POLITIC" ati stabilit si anul trecut DUPA ce Ponta a pierdut prezidentialele dar NU v-ati tinut de ce-ati "stabilit", ma indoiesc eu ca acum va veti tine!
    Vorbe la PRO TV!!
  • +5 (7 voturi)    
    Aoleu... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 14:20)

    y0 [anonim]

    S-a trezit Dragnea... brusc nu se simte bine sa decida el, care nu e judecator...
  • +3 (5 voturi)    
    Se pare ca L.D. (Duminică, 29 noiembrie 2015, 14:36)

    John M. [utilizator]

    incepe sa vorbeasca pe limba lui "Desteapta-te Romane".
    Salutam momentul si speram sa-l si tina.
  • +5 (7 voturi)    
    Minte (Duminică, 29 noiembrie 2015, 15:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu va vota precum zice. Si chiar daca eu gresesc, iar Dragnea nu minte, parlamentul nu va vota solicitarea DNA-ului.

    Imi pare rau pentru cei dezamagiti, dar parlamentarilor le-a trecut teama de strada. Ei considera ca au depasit criza "Colectiv". Iarasi nu se mai tem. Deunazi ne-au sfidat invitand mafia rusa in parlament. Iar pentru rezultatul negativ al viitorului vot au explicatiile la ei. Vor da vina unii pe altii, vor invoca libertatea de constiinta, vicii de procedura si multe alte sfidari nerusinate. Sova si Oltean vor scapa cu imunitatea nesifonata.
  • +1 (1 vot)    
    LEGEA CHF DRAGNEA (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:05)

    cosmin [anonim]

    Pai si cu proiectul inghetarii cursului CHF cum ramane...., il asteptam si pe acela dl. Dragnea. Scoateti proiectul acela de lege care doarme in Parlament.
    Daca te mai bazaie bancherii spune-le sa asculte ultima stire http://stirileprotv.ro/stiri/socant/un-ploiestean-si-a-luat-viata-cand-i-a-batut-executorul-la-usa-de-ce-si-a-filmat-barbatul-sinuciderea.html
    Este al 31-lea mort din cauza creditelor acordate de banci. Cati mai trebuie sa moara.
    Asteptam cu interes proiectul de lege CHF - votati si legea asta si castigati 200.000 de votanti ....... clauzele abuzive in aceste contracte sunt imense .......asa trebuie sa lucreze Parlamentul Romaniei, pentru cetatenii ei, iar bancile sa plateasca si ele ierderile nu numai clientii. Daca tot ii dau cu legea in sus sa ne spuna si noua dl. Cinteza unde ati mai vazut ca intr-un contract incheiat intre 2 parti o parte plateste toate pierderile, in timp ce cealalta parte este in profit in aceasta perioada, iar culmea partea care este pe profit este cea care a reglementat conditiile acestei tranzactii .... clauzele abuzive inserate in contract nu au fost formulate de catre clienti ci de catre banci. Ele ar trebui sa suporte inegral aceste pierderi nu clientii.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu ca vreau sa spun dar trebuie... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 19:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dragnea la puscarie! Urgent! Pana nu distruge cel mai important partid de stanga din Romania (ceea ce a si inceput deja sa faca).
    • +3 (5 voturi)    
      PSD nu e de stanga (Duminică, 29 noiembrie 2015, 23:18)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      E Grup Infractional Organizat.
  • +3 (3 voturi)    
    PSD : Cum mintim inainte de ALEGERI ? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 21:25)

    PSD va duce cu PRESIU la Urna de VOT ! [anonim]

    Liviu Dragnea dai telefon la PNL si saptamana viitoare ati scos imunitatea din Constitutie cu VOT in Parlament si SENAT (CIOLOS iti da aprobarea fara discutie la fel ca Johannis )!

    Alsfel ramane o losinca PSD (ca de obicei ) inainte de Alegeri ca sa intrati din nou la SPAGA in Parlamentul , Senatul si eventual in Guvernul al Romaniei !

    PSD=KGB = NOI FURAM ROMANIA !!! (Pana nu ai trecuto pacalest Alegatorul)
  • 0 (0 voturi)    
    Dracnea vinde tot pesedeu (Luni, 30 noiembrie 2015, 4:10)

    Wanheda [utilizator]

    pt ca el sa scape. Shova si Phonta or sa fie primele victime.
  • +1 (1 vot)    
    Nu imunitatea e adevarata problema (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:48)

    feisbuk [anonim]

    Constituția României
    Art. 72 – Imunitatea parlamentară
    (1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.
    (2) Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
    (3) În caz de infracţiune flagrantă, deputaţii sau senatorii pot fi reţinuţi şi supuşi percheziţiei. Ministrul justiţiei îl va informa neîntârziat pe preşedintele Camerei asupra reţinerii şi a percheziţiei. În cazul în care Camera sesizată constată că nu există temei pentru reţinere, va dispune imediat revocarea acestei măsuri.

    Deci un domn ca Sova - sa zicem - pentru gainarii poate fi trimis in judecata. Nu este imun. Chiar poate fi retinut, insa nu arestat.

    In Romania arestarea este decisa de un judecator sau de Zgonea+Tariceanu pt alesi.
    • 0 (0 voturi)    
      prefer sa nu mai decida nimic tariceanu. (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:34)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      nu a facut nimic niciodata. a, a avut niste firme falimentare cumparate toate de oameni de bine. din nimeni in drum a ajuns presedintele senatului. un parlit mufat la functii cu raspundere. astept sa pice si nemernicul asta unde e locul, in tomberonul istoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    PRECIZARE (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:01)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    i-as preciza dlui dragnea, pentru ca se pare ca pe dumnealui nu-l duce capul, ca parlamentul nu face decat sa dea liber justitiei sa-si faca treaba si atat! altii sunt platiti si indrituiti sa hotarasca pe baza de probe adevarate si valabile daca cel asupra caruia voteaza maria sa parlamentul este vinovat de ceva sau nu. punct. daca dl dragnea nu intelege asta sa stea dracului acasa si sa lase pe altii care gandesc sa faca treaba. oare vom scapa de idioti si misei in parlamentul viitor? sau se va numi iarasi SPARLAMENT, ca acum?!