Alina Gorghiu, la RFI: E foarte posibil sa se amane desemnarea candidatului pentru Primaria Capitalei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:47 Revista Presei | Radio TV

Daca liberalii inscrisi in cursa pentru alegerile locale din Bucuresti vor demonstra ca nu au potential de crestere pentru a castiga Capitala, PNL nu va ezita sa caute resurse si in alta directie. Declaratia a fost facuta, la RFI, de copresedintele liberal Alina Gorghiu.

Cand va anunta PNL candidatul pentru Primaria Capitalei?

"Organizatia de Bucuresti isi valideaza analiza sociologica pe Bucuresti si vine cu o propunere de candidat. Teoretic, in calendarul domniilor lor se intampla astazi acest lucru. Vom vedea daca reusesc sa finalizeze aceasta procedura si propunerea astazi, ca sa inainteze Consiliului (National). Daca o vor face, probabil ca vineri vom lua in discutie aceasta propunere. Daca nu, intr-un viitor Consiliu, care va avea loc in ianuarie. Dar suntem intr-o etapa, in care am venit cu o noua propunere de unificare a functiilor, atat la Bucuresti, cat si la secretariatul general, iar cel care conduce in acest moment Bucurestiul, Catalin Predoiu, de fapt il va conduce oficial de vineri, cand functia unica de presedinte pe Bucuresti va fi votata, are sunt convinsa nevoie de putin timp pentru a se organiza, pentru a-si pune la punct strategia, pentru a gandi candidatii pe sectoare, la nivel de Capitala. Deci e un interval de timp probabil rezonabil de care va avea nevoie pentru a putea veni cu o propunere pertinenta in fata conducerii Bucurestiului si e foarte posibil sa se amane aceasta desemnare vineri", spune Alina Gorghiu.

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   



















1846 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ce partid sunteti voi mai ... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:03)

    Hans Metter [utilizator]

    daca nu sunteti in stare sa aveti candidat pentru primaria capitalei?

    daca sefa voastra de partid zice ca nu si-ar asuma functia de primar pt ca e prea mare raspunderea?

    va zic eu... unul foarte foarte PROST si LIMITAT
    • +2 (2 voturi)    
      pai primul pas catre competenta (Miercuri, 9 decembrie 2015, 14:21)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      e sa recunosti ca esti incompetent.
    • +2 (2 voturi)    
      ei nu sint partid! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:37)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      e o incercare disperata de a ajunge la ciolan si de a ascunde citi mai multi dintre proprii corupti. Sint aceiasi oameni care au mimat cind opozitia cind puterea, in evidenta cirdasie cu psd, si care au adus tara in halul care este. Sintem satui de aceleasi figuri, aceiasi borfasi, aceleasi minciuni. Prezentate nepotrivit de o hostesa mai feminina dar complet lipsita de carisma. Pusa in functie in ideea ca atrage electoratul feminin si ca nu va face probleme prea mari prezidentului. Doar ca nu reuseste sa faca injghebarea aia politica sa arate a partid.
      Nu exista putere, nu exista opozitie , e vorba doar de o gramada de hoti de care nu reusim sa scapam
  • +3 (3 voturi)    
    cum?! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:13)

    lili [anonim]

    Vedeti si voi ca milionarul PNList Crstian Busoi de 37 de ani nu are nici o sansa?!
    Va e frica de intrebarea bucuretsenilor: cum a facut milionul de Euro la numai 37 de ani?!
    A intrat in politica, ca toti hotii din politica romaneasca!
    Hai, "succesuri"!
    Candidati dvs, dna Gorghiu, oti lua cu 3 voturi mai mult!
  • +1 (1 vot)    
    Inteleapta decizie. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:44)

    Johanis [utilizator]

    Asa am si eu timp sa ma inscriu in PNL, sa vin cu un proiect foarte bun pentru bucuresteni, un proiect ce este de mult astept. Nu vor avea bucurestenii decat normalitate; transparenta, confort, respect, siguranta. Eu stiu ce-si doersc oamenii pentru ca stau printre ei. Si pot, pentru ca am dovedit deja.
    Principala directie a actiunilor mele va fi ingustarea cailor de sifonare a banilor (o gramada) bucurestenilor. Din impozite si taxele locale stranse ar fi trebuit ca, dupa 25 de ani de la Revolutie, vienezii sa fie invidiosi pe noi. Dar banii sunt in conturile altora.
    Cum poti controla mai bine administratia?
    Simplu, pregatesti Bucurestiul pentru a fi desfiintate primariile de sector, simplifici aparatul administrativ, elimini cozile de tot rasul la care trebuie sa stea cetateanul pentru a-si plati taxele, faci ca inmatricularea unui autoturism sa dureze maxim o ora de la obtinerea cartii autoturismului eliberate de catre RAR.
    Apropro, stiati ca Bucurestiul este singura capitala euroăpeana care are doua institutii fundamentale (RAR si Politia Rutiera) in afara orasului?!
    Standardizarea publicitatii stradale, eliminarea haosului in arhitectura constructiilor, parcari cat mai multe, eliberarea spatiului destinat traficului auto, deszapezire ca la altii. nu trebuie sa reinventam roata. Trebuie NUMAI vointa. E drept si putinta!

    Glumesc, legat de candidatura, raman sa-mi vad de copiii si familia mea, de mica mea afacere, dar cam asta as vrea sa aud de la un candidat bun!
  • +2 (6 voturi)    
    Nicusor Dan va fi Primarul General (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:52)

    L. [utilizator]

    Daca nu fac greseli majore, Nicusor Dan si echipa sa vor conduce Capitala si cel putin doua sectoare. Bucurestenii vor vota proiecte pragmatice, promise de oameni onesti, cu background profesional solid.
    Exact ce nu au marile partide, dar are Nicusor Dan si echipa sa.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 14:19)

    Stefan85 [utilizator]

    De ce bre, nu ai gasit pe niciunul care sa fie curat?
  • +4 (4 voturi)    
    Catindat (Miercuri, 9 decembrie 2015, 14:27)

    Maximus [anonim]

    Dar ce program aveti pentru capitala madam'? Ala e cel mai important... Apoi gasiti un om care sa il puna in aplicare.
    • 0 (0 voturi)    
      e paralela saraca! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:38)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Maximus

      Si-a recunoscut incompetenta de a candidada la Primaria Bucuretsi!
      Jale, vorbe goale, o impostoare ca toti ceilaltti!
      Sila!