Orban si Videanu, adversari inversunati cand e vorba de politica, prieteni buni cand se discuta de traficul capitalei

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2007, 20:51 Revista Presei | Radio TV

Orban si Videanu la Stirea Zilei
Foto: Hotnews
Invitati in emisiunea "Stirea Zilei" de pe Antena 3, Ludovic Orban si Adriean Videanu, cei doi responsabili pentru traficul infernal din Capitala, s-au contrat dur atunci cand a fost vorba despre scena politica, dar si-au acordat intelegere si sustinere reciproca cand s-a discutat despre traficul din Bucuresti.

Astfel, subiectul demisiei ministrului Justitiei i-a facut pe cei doi oameni politici sa se contrazica in permanenta pe un ton care nu lasa sa se inteleaga mare lucru din dialog. In final, cei doi invitati au ajuns la concluzia ca imunitatea demnitarilor ar trebui restransa doar la declaratiile politice facute in timpul mandatului urmand ca acestia sa raspunda ca orice om pentru infractiunile savarsite.

Solidari in ceea ce priveste traficul capitalei

Atat Adriean Videanu in calitatea sa de primar general al Capitalei, cat si Ludovic Orban in calitatea de ministru al Transporturilor, isi impart responsabilitatile si vina in ceea ce priveste situatia traficului din Bucuresti.

Fiecare dintre cei doi a tinut sa se laude cu realizarile facute pe "bucatica lor de raspundere" si au dat vina pe greaua mostenire. E drept ca Adriean Videanu a dat vina pe trecut cu jumatate de gura fiind in permanenta atent la atacurile moderatoarei la adresa lui Traian Basescu, responsabil si el de situatia actuala din dubla postura de fost ministru al Transporturilor si fost primar general.

Ce promite Videanu:

-ca toate lucrarile incepute anul acesta vor fi terminate pana la sfarsitul lunii decembrie cu doua exceptii. Videanu spune insa ca nu raspunde pentru lucrarile de infrastructura incepute de primariile de sector.
-incurajarea circularii cu mijloacele de transport in dauna celor individuale (din martie se vor introduce culoarele unice ptr RATB)
-sincronizarea semafoarelor
-introducerea unui management electronic al traficului care va corela automat semaforizarea
-sporirea numarului de agenti de circulatie in intersectii (in prezent sunt 70 de politisti pentru aproape 500 de intersectii)

Ce promite Orban:
-ca se vor incepe lucrarile la actuala centura. Orban spune ca s-au emis deja ordine pentru inceperea lucrarilor la doua tronsoane din zona Garii de Nord si ca se va realiza un pasaj suprateran la Chitila.
-proiectul refacerii centurii prevede si largirea acesteia la 4 benzi si mai multe pasaje pentru zona de nord a Capitalei.
-si pentru zona de sud se va demara pana la sfarsitul anului viitor largirea centurii la 4 benzi.
-se va face Centura mare (Bucuresti N) care face legatura intre autostrada A1 si A2. In ianuarie se vor demara procedurile de licitatie pentru lucrarile din zona de N. (Va fi cel mai costisitor proiect din ultimii 17 ani-pretul este estimat la peste un miliard de euro)

Metrou
Orban spune ca ministerul Transporturilor nu va ceda Metroul primariei generale, asa cum cere Adriean Videanu, deoarece nu crede in capacitatea manageriala a actualei echipe.

In replica, primarul general spune ca e firesc ca atat centura cat si metroul sa fie in administrarea primariei deoarece primarul raspunde direct in fata cetatenilor pentru traficul existent. Mai mult, acuza Videanu, in toti acesti ani ministerul Transporturilor nu a inaugurat decat patru noi statii de metrou si alea pe timpul cand ministru la Transporturi era Traian Basescu.

Orban spune ca numarul celor care calatoresc zilnic cu metroul a crescut de la 450 de mii la 700 de mii de oameni pe zi si spune ca a luat deja primele masuri pentru optimizarea traficului cu metroul:
-se finalizeaza pana in iunie tronsonul de la Nicolae Grigorescu pana la A2
-se doreste o finalizare cat mai rapida a tronsonului ce va lega capitala cu aeroportul Otopeni.

Ministrul Transportului isi propune sa realizeze si un inel feroviar electrificat in jurul Capitalei care sa fie legat prim mai multe statii la mijloacele de transport RATB.


























2787 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    - (Marţi, 11 decembrie 2007, 7:40)

    rontzaila [utilizator]

    &quot;se finalizeaza modernizarea la tronsonul Piata Unirii-Drumul Taberei&quot;<br/>ce modernizeaza astia, frate, un tronson inexistent?
    • +2 (2 voturi)    
      orban (Marţi, 11 decembrie 2007, 10:53)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      eu nu cred ca stie macar unde e cartierul dr taberei.
  • +1 (1 vot)    
    Metrou (Marţi, 11 decembrie 2007, 9:18)

    Paul [anonim]

    &quot;-se finalizeaza modernizarea la tronsonul Piata Unirii - Drumul Taberei&quot;... Trece metroul prin Drumul Taberei sau pur si simplu dl.Orban nu stie unde e Drumul Taberei?
  • +1 (1 vot)    
    aa (Marţi, 11 decembrie 2007, 9:57)

    Observatorul electric [anonim]

    -se finalizea modernizarea la tronsonul Piata Unirii-Drumul Tabere<br/><br/>Unde e tronsonul asta fratilor? S-o sta la Razooare degeaba?
  • +2 (2 voturi)    
    Videanu are un pic de dreptate (Marţi, 11 decembrie 2007, 10:06)

    un roman [anonim]

    Intr-adevar cei care au fost primari inaintea lui nu prea au facut treaba...iar cand a fost Basescu i s-au pus bete in roate in incercarea de a demara lucrarile la pasajul Basarab de catre PSD. Eu stau in sectorul 3 si fata de cum arata acest sector anii trecuti acum s-a schimbat destul de mult.<br/>In schimb traficul e infernal in capitala iar majoritatea soferilor nu au educatia corespunzatoare sa puna mana pe un volan. Ar trebui sa mearga in pacurile de distractie sa se dea in masinutze..sincer
  • +2 (2 voturi)    
    nu stie ce vorbeste (Marţi, 11 decembrie 2007, 10:25)

    dan [anonim]

    un articol scris pe genunchi <br/><br/>&quot;se va reface si Centura mare care face legatura intre autostrada A1 si A2&quot;<br/><br/>centura mare nu exista si ca atare nu se poate face reface<br/><br/>&quot;se finalizea modernizarea la tronsonul Piata Unirii-Drumul Taberei&quot;<br/><br/>tronsonul asta nu exista si ca atare nu s epoate moderniza, poate doar sa inceapa lucrarile<br/><br/>domnul autor, pe ce lume traiesti ?
  • +1 (1 vot)    
    Scepticism! (Marţi, 11 decembrie 2007, 10:30)

    Monica [anonim]

    Povesti astea le-am tot auzit ... mai ales cea cu pasajul subteran din nordul capitalei si prelungirea metroului papa la aeroportul otopeni! Pana nu se vor concretiza, nu mai credem nimic! <br/>O locuitoare din nord care in fiece zi se loveste de minunatul trafic de acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Marea abureala! (Marţi, 11 decembrie 2007, 12:06)

    maria [anonim]

    Cand o sa intelegem ca toti isi vad doar interesul, ca doar &quot;corb la corb nu-si scoate ochii&quot;! Asa arata acele &quot;aliante&quot; transpartinice, cand se &quot;injura&quot; in fata noastra sa ne arate ce &quot;luptatori&quot; sunt si pe dedesubt isi dau mana si se sprijina sa ne fure si mai mult pe noi amaratii! Oricum eu astept gradinile suspendate ale porcusorului videanu! Ha.ha.ha!!!
  • -1 (1 vot)    
    daca nu faci nimic e rau,daca faci ceva e tot rau. (Marţi, 11 decembrie 2007, 12:53)

    judex [anonim]

    Ne-am obisnuit sa cartim, fara sa gandim in perspectiva.Este prima data cand se face ceva serios in Bucuresti. Peste doi ani ii vom multumi lui Videanu si vom uita de toate relele. Il admir pentru curajul si determinarea cu care procedeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Culoare pentru smecheri.... (Marţi, 11 decembrie 2007, 15:58)

    Carcotasu [anonim]

    Daca va fi cineva in stare sa asigure culoare libere pentru RATB, ma duc si-i sarut mana ! Acum avem o lege care interzice soferilor sa blocheze liniile de tramvai, dar n-are cine sa le ia permisele celor pe care ii doare-n cot de lege ! Cine va supraveghea noile culoare RATB pentru autobuze si troleibuze ? Presimt ca vor deveni niste piste pentru &quot;smecherii care se grabesc&quot;, in timp ce soferii corecti se vor incolona cuminti, asteptand, ca pana acum...<br/>Iar calatorii din mijloacele de transport in comun vor sta si ei pe loc...in spatele &quot;smecherilor&quot;.
  • 0 (0 voturi)    
    Comparati cu Antena3 (Marţi, 11 decembrie 2007, 22:28)

    dany [anonim]

    Am urmarit si eu emisiunea si Orban chiar a spus prostia cu tronsonul ce duce in drumul taberei-de ce ati sters asta? In rest aceleasi promisiuni pe care le auzim de mult timp. Ceea ce mi s-a parut interesant e cum a tratat HotNews emisiunea respectiva si cum e tratat pe siteul Antenei3. Acolo se insinueaza ca numai Videanu e responsabil de trafic iar Orban e acoperit la maximum:)) Felicitari ptr. relatarea obiectiva