Traian Basescu, despre acuzatiile Adrianei Saftoiu privind ascultarea convorbirilor telefonice: O prostie / Despre femei, numai de bine

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2016, 21:55 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la TVR 1
Foto: Captura TVR1
Traian Basescu a catalogat drept "o prostie" acuzatiile lansate recent de fosta sa purtatoare de cuvant, care a spus recent ca ex-presedintele avea acces la orice convorbire telefonica isi dorea, ba mai mult decat atat, se faceau ascultari "in ideea ca poate-poate iese ceva".

"E o prostie", a reactionat Traian Basescu, invitat la postul public de televiziunea.

"Niciodata nu am inregistrat vreo caseta", a adaugat fostul sef de stat, in opinia caruia astfel de acuzatii fac parte din "propaganda care a dus-o Antena 3".

"Vorbind vorba de Adriana, va pot spune numai atat: Despre femei numai de bine () Nu ma intereseaza doamna. Ce, vreti sa ma cert cu o femeie? Nu pot!", a mai spus Basescu.

Prim-vicepresedintele PNL Adriana Saftoiu, fosta consiliera a lui Traian Basescu pe cand acesta era presedinte, raspunde intr-un articol publicat pe blogurile Adevarul acuzatiilor de tradare aduse de fostul sef de stat.

Fostul presedinte Traian Basescu a declarat in 25 ianuarie, invitat la nasul TV, ca fosta sa consiliera, Adriana Saftoiu, a parasit postul pe care il ocupa la Palatul Cotroceni, dupa ce sefului statului i-au fost puse la dispozitie o serie de interceptari telefonice, fara a preciza insa ce anume contineau interceptarile sau in ce baza au fost facute, scrie Evenimentul Zilei.

"Adriana Saftoiu si sotul ei m-au tradat. Adriana Saftoiu a plecat dupa ce mi s-au adus la cunostinta niste convorbiri telefonice. Institutiile statului mi le-au pus la dispozitie, pentru ca presedintele trebuie protejat", a spus Basescu la Nasul TV.

In articolul publicat marti sub titlul "Autodenuntul lui Traian Basescu", Adriana Saftoiu explica ca este vorba despre o convorbire telefonica care s-a desfasurat intr-o duminica de martie din 2007, intre ea si un membru PD, in care ea a afirmat ca "Traian Basescu este dominat de singura lui colaboratoare, Elena Udrea." A doua zi, sustine Adriana Saftoiu, Traian Basescu i-a reprosat "exact acest cuvant: a domina. Cum mi-am permis sa spun asta? E adevarat, atunci nu existau atatea dovezi cate s-au adunat la finalul celor 10 ani de mandat. Dar, pentru mine, erau suficiente ca sa inteleg raportul de forte."

"In logica lui Traian Basescu, se numeste tradare sa nu fii de acord cu optiunile lui care nu aveau legatura cu interesul national", scrie prim-vicepresedinta PNL.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Dezvaluiri cutremuratoare din partea unui membru ISIS: "Ne faceau cadou sclave sexuale, pentru loialitatea noastra"

Abu Al-Mughaira Al-Muhajer, un fost membru ISIS, care a fost capturat in orasul Alep, Siria, sustine ca gruparea terorista le oferea membrilor sai sclave sexuale pentru loialitatea de care dadeau dovada.
3603 vizualizari
  • -9 (25 voturi)    
    "Niciodata nu am inregistrat vreo caseta"... (Miercuri, 3 februarie 2016, 22:41)

    Hohey [utilizator]

    ...a adaugat fostul sef de stat.
    Ne bucuram ca fostul sef de stat a preferat tehnica de noua generatie si inalta fidelitate, el a inregistrat direct pe CD :) )))
    • 0 (4 voturi)    
      Corect, nu se mai inregistreaza pe casete! (Joi, 4 februarie 2016, 12:57)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      e normal ca Basescu sa comenteze ca fiind o prostie! Dar sa nu neglijam ca madam Saftoiu n-a comentat niciodata ca ar fi fost "inregistrata" de insusi presedintele tarii de la momentul respectiv. Din contra, a comentat ca presedintele tarii a folosit abuziv, in propriul interes, sistemul.
  • +5 (13 voturi)    
    Indiferent de ceea ce a facut... (Joi, 4 februarie 2016, 7:21)

    gigiN [utilizator]

    ...sau nu a facut Traian Basescu,saftoii s-au comportat ca niste jigodii !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Ba, din contra! daca vezi ca ala pe care (Joi, 4 februarie 2016, 13:18)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      te-ai straduit sa-l sprijini e de fapt, doar o fatada a ceea ce s-a prezentat a fi, te comporti exact cum au facut-o "Saftoii"! Amandoi au demonstrat cel putin tarie de caracter.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti cumva...vreo ruda,..... (Joi, 4 februarie 2016, 15:25)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        ...sau ai sarcina de...serviciu???
        • 0 (2 voturi)    
          Nu. (Joi, 4 februarie 2016, 17:01)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

          Si vorbesc de principii.
      • 0 (2 voturi)    
        stan si bran (Joi, 4 februarie 2016, 16:20)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        esti tare frate! cea mai buna gluma pe ziua de azi. unde ai vazut caracter in politica? :-)))))
  • +1 (3 voturi)    
    baza inregistrarilor convorbirilor (Joi, 4 februarie 2016, 11:23)

    Razvan_M [utilizator]

    Cand lucrezi pt. seful statului este normal ca telefonul sa-ti fie ascultat...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e! dar hai sa spunem ca s-ar fi putut (Joi, 4 februarie 2016, 13:07)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      intampla, " sa pice pe tehnica", ca era altcineva monitorizat pe merit, daaaar, atata timp cat discutia n-are nicio relevanta in sensul sigurantei si securitatii nationale, n-ar fi trebuit sa ajunga la urechile presedintelui. Era o parere personala despre felul in care reactioneaza presedintele la influenta unei colaboratoare, adica fix un fel de trancaneala, nici o amenintare la adresa presedintiei sau a statului, in vreun fel!
      • -1 (1 vot)    
        50% (Joi, 4 februarie 2016, 16:22)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        asta-i doar ce zice saftoaica. base zice ca ar fi fost mai multe telefoane. poate adevaru-i pe la mijloc, adica un telefon juma.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu stiu de unde ai luat informatia cum ca (Joi, 4 februarie 2016, 17:07)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          ar fi fost vorba de mai multe telefoane, o s-o caut si eu dar indiferent de cate telefoane or fi fost, atata timp cat informatia nu e referitoare la vreo amenintare asupra presedintelui sau a statului, nu ar fi trebuit sa ajunga la urechile altcuiva inafara serviciului, sa zic, asta in ipoteza ca ar fi fost legala ascultarea.