Vona Gabor, Jobbik: Am senzatia ca ceea ce se intampla in Transilvania este rezultatul luptei dintre SUA si Rusia / Sprijinim autonomia teritoriala. Poate ar trebui modificata Constitutia Romaniei

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2016, 10:21 Revista Presei | Radio TV

Gabor Vona
Foto: Jobbik
Vona Gabor, lider al formatiunii de extrema dreapta ungare Jobbik, a declarat intr-un interviu pentru Digi24 ca, in opinia sa, conflictele care au afectat recent relatiile romano-ungare sunt rezultatele luptei intre SUA si Rusia, atata Budapesta cat si Bucuresti fiind "pioni pe tabla lor de sah".

Presedintele Jobbik a declarat ca "suntem folositi de jocurile marilor puteri. Si vad acum semnele acestui fenomen. Concret, ma gandesc la situatia in care marile puteri folosesc conflictele romano-ungare pentru a ne folosi ca pioni pe tabla lor de sah. Ei adancesc si ascut conflictele noastre, ne intorc unul impotriva celuilalt, si in locul coexistentei pasnice, normale, relatiile romano-ungare devin terenul conflictelor. Asa cum am spus, vad si traiesc aceste lucruri. Va spun sincer, nu sunt optimist in privinta viitorului apropiat. Consider ca atat politica externa ungara, cat si cea romana trebuie sa fie foarte lucide daca vrem sa evitam conflicte majore".

"La sfarsitul anului trecut au avut loc mai multe cazuri care pe mine m-au speriat. Autoritatile romane au actionat impotriva unor formatii rock ungare, actiuni greu de explicat, cel putin in ce ma priveste. Pe de alta parte un lider al Miscarii celor 64 de Comitate (HVIM) a fost arestat, ceea ce ridica deasemenea multe semne de intrebare. De aceea am dorit sa-l audiem pe ambasadorul Romaniei, fie in comisia pentru afaceri externe, din care fac parte si eu, fie in comisia pentru uniune nationala, care se ocupa de problemele maghiarilor de peste granite, ca sa clarificam aceste chestiuni. Regret ca dl ambasador nu a onorat aceasta invitatie si nu am putut sa avem o discutie cu el pe acest subiect. Nu vreau sa fac presupuneri, dar ma tem ca acest caz este tot un semn al inceputului razboiului ruso-american. Mie mi se pare ca marile puteri au inceput lupta de care eu ma tem foarte tare. Ma tem ca SUA si Rusia nu vor fi capabile sa isi tina sub control conflictul iar actiunile de care vorbeam imi intaresc tot mai mult convingerea ca avem de ce sa ne temem. Am senzatia ca ceea ce se intampla in Transilvania nu e in primul rand o problema intre maghiari si romani, problema nu e HVIM sau grupurile de rock, ci lupta dintre SUA si Rusia", a declarat Vona, rugat sa explice la ce s-a gandit cand a acuzat ca in Romania "autoritatile aplica masuri antimaghiare, de intimidare, ilegale de natura politica".

La observatia ca, prin Constitutia ei, Romania este stat unitar, si de aceea nu intra in discutie acordarea autonomiei teritoriale, Vona Gabor a raspuns: "Nu vreau sa dau idei, dar poate ca in cazul acesta ar trebui modificata Constitutia Romaniei. In anii care au trecut noi am vazut in Ungaria ca nici Constitutia nu e batuta in cuie, se poate modifica daca exista vointa politica. Sunt constient ca in acest moment acest lucru nu ar fi simplu de facut, probabil ca nu exista nici de partea romana deschidere in acest sens, dar as spune ca ori vom concura cu viitorul impreuna, ori vom esua impreuna. Acestea sunt alternativele. De asta spun tot timpul sa incercam sa gasim impreuna solutii si cand spun asta - si e important ca telespectatorii romani sa stie acest lucru - deci cind spun asta, eu sunt atacat in Ungaria. Deci eu sunt atacat in tabara mea, de ce vreau eu sa ajung la un acord, cand drepturile maghiarilor din Secuime sunt incalcate. Iar eu le raspund de fiecare data ca acestea trebuie solutionate, asa cum am spus, Jobbik sprijina autonomia si autodeterminarea, dar daca uitam ca traim in aceasta regiune a Europei si avem probleme comune, atunci vom fi provocati unul impotriva altuia iar din aceasta situatie nu am castigat niciodata, nici unul, nici altul."


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
8615 vizualizari
  • -9 (21 voturi)    
    . (Duminică, 14 februarie 2016, 10:24)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    You don't say... maine descoperim ca trebuie schimbat regulat uleiul la masina.
    E bine mai devreme decat mai tarziu , numai sa nu fi fost prea tarziu deja.
    • +18 (32 voturi)    
      Budapesta, capitala de provincie romaneasca, la ne (Duminică, 14 februarie 2016, 12:11)

      Jos_Iohannis [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      La nevoie, repet, doar la nevoie, Budapesta ar putea deveni capitala provinciei romanesti Panonia.
      s-au mai agatat opincile deasupra parlamentului de la Budapesta, a mai stat acolo armata romana cinci luni de zile.
      Eu zic sa ne spuna domnul Vona, clar daca asta isi doreste. Si romanii, prieteni ascultatori, vor face un referendum sa vedem ce-o iesi.
      De asemenea, ar trebui reporterii sa-l intrebe pe Dl Vona, care e costumul popular romanesc pe care va doris sa-l poarte.
      • +9 (9 voturi)    
        Da de ce provincie? (Duminică, 14 februarie 2016, 17:10)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Iohannis

        Judetul Panonia
        :)
        Baietii astia sint penibili
        Daca se duc acasa la ei o sa i bage babau in seama
        Cine anume o sa voteze la referendum ce sustin ei acolo? 6% ? (cu toate ca nu sint sigur nici de cifra aia)
        Cum o rezolva?
        cu forta?
        Baietzii cautati un alt tel in viata.ceva ....tangibil
        Asa doar va pierdeti vremea cu trebri inutile pe bune
        Asa cum spunea pe aici si altcineva am mai trecut de 2 ori peste campia panonica si nu se stie niciodata cum ramane cu Judetul Panonia pe bune
        • +6 (6 voturi)    
          Pana si Orban a lasat-o moarta cu gardul (Duminică, 14 februarie 2016, 20:13)

          CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Nu-l mai fac la granita cu Romania. Numai astia din Jobik au ramas ultimii disperati. Cred ca ii ameninta Putin cu taierea finantarii daca nu fac si ei ceva vizibil :))
  • +20 (28 voturi)    
    Impresii... (Duminică, 14 februarie 2016, 10:39)

    abflori [anonim]

    Comunitatile unguresti au practicat de multe ori si in mai multe tari de-a lungul istoriei povestea cu autonomia si alte povesti... Din unele tari chiar au fost expulzati.
    Eu zic sa fiti multumiti cu ce aveti, ca oricum aveti prea mult!
    Lasati povestile cu rusii si americanii pe seama altora.
    Americanii stiu ei mai bine sa isi rezolve problemele.
    Si daca vreti Ungaria plecati in Ungaria, acolo unde poate va este locul. Cei care iubesc Romania, stau in Romania, traiesc in Romania, se reintorc in Romania, se numesc romani (nu maghiari) si multi chiar au o viata frumoasa aici.
  • +30 (38 voturi)    
    De sute de ani rusii isi baga coada (Duminică, 14 februarie 2016, 10:47)

    Metusala [utilizator]

    si starnesc si amplifica conflicte intre romani si maghiari, si intre alte etnii pe principiul "divide et impera". Ce fac si acum prin Georgia, Rep. Moldova si mai nou in Ucraina. Testamentul lui Petru cel Mare e indeplinit punct cu punct. Singurul fapt neprevazut in acest testament , si nu vad cum s-ar fi putut, este aparitia SUA, care incurca tot planul rusesc de dominatie a lumii.
  • +19 (23 voturi)    
    Da oare.......... (Duminică, 14 februarie 2016, 10:52)

    polonyca [utilizator]

    ............. despre ce se intampla in Hu.........ce senzatie ai ????De ce te tot framata pe tine .....Transilvania asta ??? Care ar fi problema ta ???
  • +14 (20 voturi)    
    Despre conflictele majore (Duminică, 14 februarie 2016, 11:07)

    felis_tigris [utilizator]

    Numai aşa, ca şi chestie, îi reamintesc stimabilului că armata română a fost de două ori în Budapesta până acum. În contextul geopolitic actual, cu siguranţă că ar ajunge şi a treia oară, la nevoie. Aşa că,ciocul mic, gândul la patrie, dar numai la patria ta, stimabile!
  • +22 (28 voturi)    
    ok, deci Ro su HU sunt pionii SUA si RU (Duminică, 14 februarie 2016, 11:24)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    si HU al cui pion e, ca ei tot incita la "autodeterminare", "autonomie", etc etc- adica isca constant tulburari?
    Si cum Orban il admira pe Putinka, deducem ff.f clar ca HU e pionul rusilor *(asta nu o spune direct, dar e destul de evident, devreme ce Ro are baze americane, scutul antiracheta, cere prezenta permanenta NATO/SUA etc).

    Nu le pic de rusine de memoria inaintasilor lor? Se rasucesc mortii de la 56 in mormant sa vada cum Ungaria se vinde asa de ieftin la rusi pt niste oportunitati mici!!!
  • +14 (18 voturi)    
    Să ofere și Ungaria autonomie. (Duminică, 14 februarie 2016, 11:29)

    asavreau [utilizator]

    Vona Gabor acuză SUA și Rusia,dar este aliatul Rusiei.El ațâță și învrăjbește oamenii.Ce le oferă în plus ungurilor autonomia clamată de acest excentric?Mai multă sărăcie și nesiguranță,asta oferă Vona Gabor.Nu-i capabil să spună o frază cu ce probleme reale au ungurilor din Ardeal.Totul este fudulia lui și a câtorva exaltați care se vor șefi.Cred-că,dacă România ar avea o conducere//excentrică//și l-ar numi pe Vona Gabor șef peste maghiarii din România,ar fi vai de ei.
  • +11 (17 voturi)    
    deja intrece limita (Duminică, 14 februarie 2016, 11:33)

    stefansb [utilizator]

    cum sa ne spuna vadim asta ce sa scriem in constitutie si cum sa ne organizam. baiatul asta trebuie interzis pe viata in romania. Si poate ar trebui sa interzicem si dubla cetatenie cu Ungaria (pe modelul spaniol, care au dubla cetatenia doar cu cine vor ei, in speta sud-americanii). Sa nu ne mai trezim cu indivizi din astia veniti la vanatoare de voturi in transilvania ca incinta populatia maghiara de pe aici. daca nu vor mai avea cetateani maghiari pe aici o vor lasa mai moale cu propaganda.
    P.S. Digi incepe sa o ia pe aratura. In ultima vreme am observat ca promoveaza tot mai des, in mod subtil, propaganda maghiara, la care includem si interviul asta, iar mai nou se pozitioneaza discret si in propaganda ruseasca. Ruleaza un clip de reclama la o emisiune de-a lor despre razboiul din Siria in care amaricanii sunt prezentati ca aia insetati de putere, rusii ca aia care protejeaza interesele poporului sirian.
  • +18 (22 voturi)    
    Amnezie (Duminică, 14 februarie 2016, 11:46)

    aniod [utilizator]

    Stiti, Transilvania este si va ramane parte din Romania.
    Nu este cazul sa va implicati agresiv.
    Aveti grija de ograda proprie, adica de Ungaria, asa cum este ea azi.
  • +10 (20 voturi)    
    Inainte sa dati cu paru (Duminică, 14 februarie 2016, 11:58)

    xan [utilizator]

    Omu are dreptate cand spune ca trebuie sa cooperam, altfel nu castigam nici noi nici ei. Castiga altii. Ambasadorul ar trebui sa poarte discutii de cate ori este nevoie, prin definitie.

    Secuii trebuie sa se simta la ei acasa, pentru ca sunt la ei acasa, insa Constitutia este lege organica si trebuie sa ramana asa. Nu putem avea stabilitate daca schimbam legea fundamentala pentru orice problema.

    Constitutia ar trebui sa fie imposibil de modificat, ci doar de adaugat amendamente, la fel ca in USA.
    • +6 (8 voturi)    
      de ce secuii? poate vrei sa spui ROMANII (Duminică, 14 februarie 2016, 18:10)

      abflori [anonim] i-a raspuns lui xan

      In Romania traiesc ROMANI! Nu secui, nu maghiari, nu germani. Le spunem germani in Germania, maghiari in Ungaria, in Romania sunt cetateni romani de nationalitate germana, maghiara, etc..
    • +4 (6 voturi)    
      N-are sens sa colaborezi cu jobbik (Duminică, 14 februarie 2016, 19:37)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui xan

      doar pentru simpla 'senzatie' a unui descendent asiatic cu pretentii la a restaura macar parte a unui imperiu in care Austria era dominanta si habsburgii au mai facut concesii. Hoardele de hanseatici nu s-au remarcat decat prin violenta si agresiune.
  • +20 (24 voturi)    
    Soluții pentru non-probleme (Duminică, 14 februarie 2016, 11:58)

    Harald [utilizator]

    ”Mișcarea celor 64 de comitate” nu e o soluție pentru nimic, e doar o încercare de a crea o Transnistrie și în Ținutul Secuiesc. Astea sunt metodele folosite de Moscova încă de la Stalin încoace.
    • +9 (11 voturi)    
      Harghita si Covasna (Duminică, 14 februarie 2016, 13:34)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Noi nu avem oficial titulatura de "Tinut Secuiesc", nu ne-o dorim si e si periculoasa.
  • +7 (9 voturi)    
    Vona Gabor (Duminică, 14 februarie 2016, 12:01)

    Grasul [utilizator]

    Cred ca mai are de asteptat acest domn pana cand Romania va accepta sa-si modifice constitutia si nu stiu daca o va modifica in sensul dorit de domnnia sa!
    • +5 (5 voturi)    
      Gábor Vona (Duminică, 14 februarie 2016, 17:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      născut Gábor Zázrivecz, la 20 august 1978, în localitatea Gyöngyös, județul Heves, Ungaria este un politician maghiar și lider al partidului de extremă dreapta Jobbik.
      În anul 2007, partidul Jobbik, pe care îl conduce, a decis crearea unei organizații paramilitare, care a primit denumirea de Garda Maghiară. Această organizație a fost scoasă înafara legii, în 2 iulie 2009, ca urmare a hotărârilor definitive și irevocabile ale Curții de Apel din Budapesta.
      Ungaria nu are decat de pierdut cu astfel de oameni.
      • +2 (2 voturi)    
        nume (Duminică, 14 februarie 2016, 22:38)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Individul e dus rau cu pluta. Numele initial, daca e real, Zazrivetz, are rezonanta slava. Ar fi, deci, "mancurt" si i asa s-ar explica "exaltarea".
        • 0 (0 voturi)    
          Analiza trebuie extinsa un pic (Luni, 15 februarie 2016, 10:53)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          Societatea ungureasca e ramasa in urma din moment ce in 2014 a mai votat partide extremiste sa-i reprezinte in parlament.
  • +14 (18 voturi)    
    Destul! punctul 1 din Constitutie NU se modifica (Duminică, 14 februarie 2016, 12:07)

    mnicku [utilizator]

    ce-l doare pe /// asta tot timpul; sa faca ordine in alte tari, sa ancheteze un ambasador ca nu vrem sa modificam Constitutia dupa cum vrea el.
    Cu Slovacia nu le merge, cu Serbia la fel si ei tot incearca cu RO.

    Poate n-ar fi rau ca incepind de anul asta taberele lor de vara sa si le tina la lacul lor si nu in RO.

    Ce tupeu pe smecheru asta
  • +13 (19 voturi)    
    Abureli (Duminică, 14 februarie 2016, 12:09)

    AnduAndrei [utilizator]

    numai abureli si aiureli... Asta e marioneta rusesasca din pusta, l-a trimis sefu sa explice cum sta treaba cu ungurii si romanii.
    Spre partidul Jobbik graviteaza toti frustratii si idiotii din Ungaria, ca sa se simta importanti.
  • +15 (17 voturi)    
    poate (Duminică, 14 februarie 2016, 12:21)

    toxx [utilizator]

    ar trebui sa va vedeti de tara voastra si sa lasati Transilvania asa cum e !
  • +12 (16 voturi)    
    Inca o data (Duminică, 14 februarie 2016, 12:28)

    pardalian [utilizator]

    Ce drepturi are secuilor sunt incalcate mai omule?!? Le poate numi cineva? Dar clar, fara echivoc. Va rog.
  • +8 (18 voturi)    
    Esti liber sa pleci (Duminică, 14 februarie 2016, 13:08)

    averageJoe [utilizator]

    Amice, zici ca trebuie sa avem viitor impreuna. Gresesti. Eu nu ma omor dupa voi aici. Voi nu prea vreti sa plecati. Iar legat de Russia si SUA..iti garantez ca daca voi stati pe curu vostru si nu mai fluturati prostiile cu autonomia, nu se mai simte pic de interventie a lor in tara. Give it a try. Asa ca nu mai arunca vine pe ei, atata timp ca voi agitati apele. Ia faceti ciocu mic si sa vezi ce liniste e in tara.
  • +8 (14 voturi)    
    Ungaria federalizata (Duminică, 14 februarie 2016, 14:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Ungaria trebuie sa se transforme in republica federala pentru ca drepturile minoritatilor persecutate sistematic de sute de ani sa fie cu adevarat respectate. Iar acolo unde exista majoritati etnice altele decat maghiara sa se creeze zone autonome, pe criterii etnice, cu limba oficiala romana, sarba, slovaca etc. In felul acesta Ungaria va fi un exemplu de cum trebuie facut.
  • +9 (9 voturi)    
    Poate are treaba si noi il retinem (Duminică, 14 februarie 2016, 15:23)

    bigbrother [utilizator]

    Chestia asta cu autonomia venita din partea unui partid extremist ca Jobbik nu poate fi privita decat ca o invitatie la probleme, mai exact se vor implica in aceasta situatie. Sa nu uitam ca politicienii Jobbik reprezinta Garda Maghiara, acea militie paramilitara, antisemita si antimigratie, putem spune similara legionarilor si nazistilor din al doilea razboi mondial. Nu stiu de ce ar sta cineva de vorba cu acesti politicieni si de ce le este permis accesul in Romania.

    N-am sa intru in detalii cine ce al cui a fost si cine a fost primul si alte discutii interminabile si fara rost, spun doar ca autonomia teritoriala nu este posibila si nu este deloc dorita in Romania din x motive, prea multe pentru a fi spuse aici.

    Sunt insa convins ca adevaratele motive ale Jobbik nu sunt date de dragostea pentru cei de peste hotare, cat interesele lor pentru putere si bani. Este ceea ce au incercat si alte factiuni paramilitare din multe alte tari din lumea asta: divide si cucereste totul sub un tel maret, unitate nationala, revenirea la pamantul natal, restabilirea vechiului imperiu etc. Rezultatul insa a fost intotdeauna o mai mare putere a celor care conduceau ajungand pana la dictatura si dezastru in toate tarile in care s-au impus.

    Sper ca baietii astia sa se potoloeasca intr-un final, asta daca nu cumva Putin nu incepe (sau nu face deja asta) sa le furnizeze idei si optiuni de a face probleme in tara, pentru ca cine se aseamana se aduna. De vazut ce reactie vor avea politicienii romani si cum ne jucam cartea pentru viitor, cele mai mari probleme in tara asta le-am avut intotdeauna din cauza politicienilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Publicati-i aberatiile si incingeti spiritele !? (Duminică, 14 februarie 2016, 15:37)

    Plagarus [utilizator]

    Cum nu imi placea extremistul Corneliu Vadim Tudor, tot asa nu imi plac extremistii unguri care vor autonomie
    Hungarita urei etnci a lui CVT era cal de bataie in presa din Ungaria ?
    A jucat un rol important în otrăvirea pentru ani la rând a relațiilor dintre români și maghiari.
  • +5 (5 voturi)    
    Surprinzator de impaciuitor (Duminică, 14 februarie 2016, 16:40)

    DroopyDog [utilizator]

    Chiar daca e sincer, diferenta de discurs trezeste suspiciuni. Ideea e sa nu repete ungurii greseala lui Kossuth care la sfarsit a realizat ca pacea cu romanii i ar fi asigurat succesul.
    Poate fi un semn bun, daca Ungaria intelege sa rezolve problema cu vecinii o data pt totdeauna. Dupa cum s a vazut, culmea , in fata puhoaielor, tot pe slovaci si pe romani s au putut baza. Dezbinarea ne fragilizeaza, impreuna am fi de neinvins. E clar ca avem , ca vecini, mai multe in comun decat cu Occidentul decazut moral si anti-crestin, cu toate pacatele si greselile. Sub garantie SUA , ne putem reconcilia istoric fie si pe model italo-austriac, Ungariei ii vine mintea la cap si facem , cum ar veni, pace.
    Consider ca prin alegerea lui KWI noi romanii le am intins o mana ungurilor, sa aratam ca nu judecam omul dupa origine, religie. Pt . prima oara am votat impreuna poate le acelasi candidat.Asa cum e el. Acea mana inca e intinsa si asteptam sa intinda si ei mana.
  • +6 (8 voturi)    
    suntem inocenti rau !!! (Duminică, 14 februarie 2016, 16:58)

    zoddiacc [utilizator]

    chiar nu ne cunoastem interesul ??? de ce este bagat in seama un astfel de individ ???
    lasati-l fratilor sa vorbeasca la el acolo. este un pion, asa cum spune....
    prea mic pentru a avea dreptate.........
  • +3 (7 voturi)    
    Efectul? Cititi comentariile. (Duminică, 14 februarie 2016, 18:10)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Astfel de idei exprimate public nu fac altceva decat sa dea ocazia celor cu creierele spalate de fostul regim ceausist, sau de actuala haita de la L3, sa-i mai injure pe unguri. Ceea ce lor le convine de minune, oferind ocazia de a ne arata lumii asa cum suntem.
    E semnificativ ca niciun comentator etnic maghiar nu se coboara da dea vreo replica la injuraturi. Asta mi se pare cel mai umilitor pentru noi, romanii.
  • +6 (6 voturi)    
    vona es tokes (Duminică, 14 februarie 2016, 20:45)

    arthur_l [utilizator]

    bai vona si bai tokes n-ati inteles nimic

    nu va intoarce nimeni unul impotriva celorlalti, ci numai pe voi tot timpul v-au intors impotriva romanilor.

    deci stai linistit ca nu suntem atat de fraieri cum sunteti voi. sua, rusia, uk, franta, germania, stiu mai bine ce se intampla in romania si in zonele locuite de maghiari din romania decat stiti voi. asa ca puteti voi sa faceti ce vreti voi si sa mergeti cu nebuniile voastre unde vreti voi pentru ca nu va crede nimeni.

    in romania e singura tara din jurul ungariei, unde maghiarii si romanii se casatoresc intre ei, pot sa stea la o petrecere impreuna, pot sa faca ce doresc ei.

    stii foarte bine ca in serbia si in slovacia, atat sarbul cat si slovacul sau ucrainenaul in 85% din cazuri nu stau de vorba cu vecinul maghiar si nu il ajuta asa cum o face un vecin roman.

    e drept ca situatia din Sfanta Transilvanie nu se poate compara cu nimic pentru ca romanii de rand si maghiarii de rand sunt veri primari. in Ardeal sunt cele mai multe casatorii mixte din toat imperiul habsburgic. in Ardeal nu este roman care sa nu aibe in familie sau castorindu-se prin alianta o ruda sau o cnostinta sau un prieten maghiar.

    deci sedeti bland