Iohannis: Rezultatele DNA ne duc cu gandul la posibilitatea destul de avansata a reconfirmarii in functie a lui Kovesi

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 21:26 Revista Presei | Radio TV

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri seara, in cadrul unei emisiuni la TVR 1, ca rezultatele obtinute de DNA "cu siguranta ne duc cu gandul la posibilitatea destul de avansata a reconfirmarii" in functie a procurorului sef al parchetului anticoruptie, Laura Codruta Kovesi.

Intrebat daca este adeptul unei reconfirmari in functia de procuror sef al DNA a Laurei Codruta Kovesi, seful statului a aratat: "E o intrebare foarte directa. Exista varianta unei proceduri noi sau varianta reconfirmarii cand se termina un mandat. Trebuie sa spun ca nu sunt eu acela care va confirma sau nu ca se doreste o reinvestire".

"Trebuie sa fiu foarte sincer, rezultatele obtinute de DNA, laudate si de noi si de altii, cu siguranta ne duc cu gandul la posibilitatea destul de avansata a reconfirmarii", a adaugat presedintele Iohannis.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3233 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    hmm (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:53)

    ak33 [utilizator]

    oricat a-ti vrea( a se citi infractorii de top din tara) sa o schimbati nu o sa puteti , e pusa de cineva acolo(a se citi sua) si e greu de trecut peste
    • +2 (2 voturi)    
      Exista ambuscati/direct interesati care afirma (Joi, 18 februarie 2016, 9:15)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      ca Romania e condusa de SUA, Bruxelles, etc !!
      Romania e condusa de MAFIA PRADUITOARE fara frontiere ! Aceasta mafie da suturi in fund, finanteaza, santajeaza politicienii si urineaza pe noi dupa bunul plac !!
    • +1 (1 vot)    
      Scrie romaneste (Joi, 18 februarie 2016, 10:41)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Se vede de departe ca nu e o greseala cauzata de graba. Dupa astfel de greseli, mesajul tau (corect) se devalorizeaza.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e important! (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:18)

    ICosmin [utilizator]

    ANAF-ul si A3 au fost asa ca sa treaca ziua.
  • -11 (13 voturi)    
    poate nu (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:51)

    xanti [utilizator]

    Iesim in strada (adevarata strada) si schimbam noi si seful DNA.
    • +3 (3 voturi)    
      schimbati (Joi, 18 februarie 2016, 7:46)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tratamentul baieti, pastilele, reteta compensata. iesiti pe draq sa va ia, daca ne lasam toti de munca si platit impozite o sa muriti toti de foame, ca niste adevarati in adevarata strada "care este"...
  • +13 (13 voturi)    
    Bla bla (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:13)

    BennyBenois1 [anonim]

    Dai acuma 1000 de mesaje si comunicate de presa, poate poate uita lumea ca esti mana'n mana cu felix. Gata frate, ai ratat al doilea mandat. Esti pa pa. M'am batut ca prostu' 20 de ore in ziua alegerilor cu pesedistii care aduceau votanti pe bani in Ilfov. Danke herr!

    Si punctual la articol: incearca numa' sa aranjezi si DNA'ul ca zbori d'acolo urgent.
  • +9 (9 voturi)    
    "Rezultatele" DNA sunt anulate chiar de (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:38)

    deval [utilizator]

    DVS , si intelegem ca trebuie sa renuntam la a mai fi interesati de lupta anticoruptie si sa trecem si noi la coada la ghiseu sa ne luam un bon sa ne vina si noua randul in viata asta la furat , la coruptie, la spalarea banilor alaturi de voi ! Taraturi ce sunteti, un barbat nu mai e in tara asta ! Chiar avem toti bagajele facute ? Chiar toti cetatenii sunt in afara granitelor ? Nu vedem ca astia vor o plimbare a la Colectiv in fiecare saptamana ?! In fiecare zi ?!
  • +4 (4 voturi)    
    pe cine? (Joi, 18 februarie 2016, 0:45)

    nelamurit [utilizator]

    "NE duc"? pe KWJ si pe Mahalache? sau pe NOI, KWJ presed. RO? persoana I-a imperiala?
  • +9 (11 voturi)    
    Mi-e scarba (Joi, 18 februarie 2016, 0:48)

    MicaIon [anonim]

    E terminat. Am avut rabdare cu el, i-am cautat in sinea mea scuze. Dar e gata
  • +12 (12 voturi)    
    Degeaba (Joi, 18 februarie 2016, 1:11)

    HP [utilizator]

    La ce bun să ne ajute Codruța și DNA și să obțină condamnări, dacă tu și restul găștii le blocați când vine vorba de recuperarea prejudiciului ?

    Și așa șmecherii fac 2 ani în condiții și ies bogați. Dar banii noștri tot furați rămân.

    Rușine !!
  • +7 (7 voturi)    
    Vax (Joi, 18 februarie 2016, 1:30)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Stati linistiti ca Laura CK nu va mai ramane la DNA. De fapt lupta anticoruptie a primit un sut in partile moi prin decizia CCR in legatura cu interceptarile.
    Restul e joc de glezne si PR. Iohannis stie ca prin ruperea colaborarii SRI-DNA Codruta e descoperita si nu va mai continua, de aceea a spus-o acum si nu inainte de pronuntarea CCR. Acum nu mai conteaza si va putea spune ca eu am vrut dar ea a primit alt post. :)
    Manaria de la CCR s-a facut de coalitia penalilor USL iar Iohannis nu a facut nimic sa impiedice lucrul acesta.
    Coruptia e chestiune de siguranta nationala (mr Klemm dixit) deci interceptarile SRI sunt justificate.
    Asta e lovitura impotriva anticoruptiei si ea a trecut aproape neobservata.
    Urmeaza o marioneta USL ca procuror general si justitia e pusa pe butuci.
    • +2 (2 voturi)    
      Coruptia a fost definita acum 11 ani in (Joi, 18 februarie 2016, 9:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      Strategia de aparare a Romaniei de catre CSAT ca fiind amenintare la siguranta nationala si statul de drept si reconfirmata de Ioha in 2015 !
      In legi nu s-a reflectat nici cand era Base la pupitru asta de vreme ce pedeapsa maxima e de 7 ani si nu egala cu terorismul (pe noul cod s-a redus in valoare absiluta si au crescut si posibilitatile de reducere) daca nu mai mult !!! Am vazut toti cum a luat-o pe coaja dna Pruna ! Nu a sustinut-o absolut nimeni ! Nici guvernul, nici macar un parlamentar independent !! Un corupt ramane cu banii si face maxim 2/3 ani de puscarie daca nu are trecere la dna Costiniu macar !
    • 0 (0 voturi)    
      oricum nu conteaza... (Joi, 18 februarie 2016, 10:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      legile sunt facute de hoti pentru hoti...
      faci 2-3 ani puscarie... nu dai prejudiciul si iesi inainte de termen...

      sa fim seriosi... cati dintre noi n-ar sta in puscarie 2-3 ani pentur 2-3 milioane de euro.... ei stau pentru mult mai mult!

      pe langa asta inchisoarea nu e chiar pedeapsa... trebuie conditii mancare buna, poti avea activitati...
      ar trebui sa ne gandim serios sa mergem si noi... inafara de accesul restrictionat la net probabil as avea mai mult spor la programat din inchisoare... nu tu taxe, nu tu impozite, primesti mancare la botu calului etc

      nu stiu ce se va intampla, dar incep sa fiu pesimist... europa si sua au alta treaba decat sa ne dadaceasca, noi le aratam aparent prea tardiv ca nu ne place de ei( de clasa politica) si ei fac tot posibilul sa se reintoarca in anii 90 cand furau pe rupte si nu se gandea macar cineva sa-i urmareasca penal...
    • 0 (0 voturi)    
      lupta anticoruptie (Joi, 18 februarie 2016, 11:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      In toata campania lui electorala, Iohanis nu s-a referit la lupta anticoruptie, ca si cum nu ar fi existat, ca si cum l-ar fi ars chiar si simpla ei mentionare.
      Cat despre colaborarea DNA - SRI, sa nu uitam ca este SRI-ul lui Helvig sau cum il cheama, omul lui Iohannis. De fapt, CCR i-a luat o piatra de pe umeri lui Helvig, care, oficial de acum, nu mai este nevoit sa ajute DNA cu informatiile pe care le are. DNA este inconjurat total, CCR a cazut, l-au destituit si pe seful ANAF care a indraznit sa se atinga de halene, vor urma si alti incomozi, unul c ate unul toti arestatii DNA-ului ies din inchisoare sau li se ridica arestul si controlul judiciar - bate un vant prielnic si plin de speranta in primavera asta pentru toti hotii.
      Fratia banditilor functioneaza perfect.
  • +5 (5 voturi)    
    Am impresia ca presedintele.... (Joi, 18 februarie 2016, 4:18)

    gigiN [utilizator]

    ,,,,incepe deja sa regrete o viitoare reconfirmare a Codrutei Kovesi.Probabil tot din simpatie/obligatii fata de Latrine !
  • +6 (6 voturi)    
    Putredul mar Ionathan (Joi, 18 februarie 2016, 5:19)

    Plagarus [utilizator]

    Bietul de el si de noi,strica tot ce se vrea de bine,in societatea romaneasca.
  • +1 (1 vot)    
    Presedintele de la Grivco ...? (Joi, 18 februarie 2016, 9:09)

    deval [utilizator]

    Faceti desene animate din DNA ...dle presdinte, goliti notiunea de continut ! Aveti impresia ca daca -in marea voastra marinimie-ne-o lasati pe dna Kovesi la DNA , ajunge ?!
    Asa cum puneti toti umarul la perpetuarea CORUPTIEI, cu dna Kovesi sau nu la DNA , practicantii nu fac decat sa se intareasca, sa prtinda curaj in fiecare zi iar noi, cei care nu facem parte din mafie si nici din " presa" ce sa facem :
    - sa ne spanzuram,
    - sa plecam ,
    -sa ne asezam la coada sa ne vina si noua randul la furat,
    -sa rupem legatura cu actualitatea sa nu o luam pe aratura ?!!!
  • +1 (1 vot)    
    Unde ai fost Johannis cand Dan Voiculescu ..??? (Joi, 18 februarie 2016, 9:21)

    DreptateOnu [anonim]

    Unde ai fost Johannis cand condamnatul Dan Voiculescu caseaza mai departe cihrie pe IMOBILILE STATULUI de la Antena 3 ???

    Si tu cazes mai departe chirie dela RAIFEISENBANK pe o cas furata la SIBIU si cauati sa muti abuziv Instanta sparand ca poti manipula JUSTITIA in folos particular cu Titlu de PRESEDINTE !
  • +1 (1 vot)    
    Daca STRADA nu le da o replica repede, (Joi, 18 februarie 2016, 9:41)

    deval [utilizator]

    isi vor intensifica actiunile in starpirea anti-coruptiei ! Cine nu intelege ca asta este este o problema de siguranta nationala, si cu totul peste stanga/dreapta , vor fi tot mai cinici in a ne demonstra ca ei sunt stapanii!! Exemplul cel mai concludent este felul in care a fost pus cu botul pe labe Basescu cu tema discursului sau : anti-coruptiä (si obligat sa treaca la foaie verde ca obiectiv national) dupa ce s-a facut tinta 10 ani a mafiei.Iar acum iata, din prima a obosit deja si Iohannis, confirmand ca e ce parea o rautate candva : " PREMIERUL DE LA GRIVCO"
  • +1 (1 vot)    
    "Posibilitatea destul de avansata" (Joi, 18 februarie 2016, 10:51)

    Arminius [utilizator]

    Asta e tare. Politician, ce mai.
  • 0 (0 voturi)    
    Fritz (Joi, 18 februarie 2016, 15:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Incearca numai sa blochezi DNA-ul sau sa o schimbi pe Kovesi asa cum iti dicteaza "Mahalache" (evident atunci cand nu doarme pe la intalniri cu lideri straini) si atunci sa vezi reactie. Cred ca nu te mai opresti pana in Germania. Definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    hai nu , pe bune ? (Joi, 18 februarie 2016, 16:28)

    CRMS [utilizator]

    Da' te lasa aia de la Antena3 sa-i mai dai un mandat?
    I-ai facut o vizita lu' Voiculescu si a fost de acord ?