Taxa de prima inmatriculare: Vosganian spune ca e vorba de aer curat, Liviu Dobrin spune ca se avantajeaza doar APIA

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2007, 22:51 Revista Presei | Radio TV

Vosganian vorbeste de aer curat, Dobrin de interese
Foto: Hotnews
Subiectul privind taxa de prima inmatriculare a fost dezbatut in aceasta seara atat la "Stirea zilei" (Antena3) cat si la "100%" (Realitatea TV).

Varujan Vosganian a declarat la Stirea zilei ca nu se pune problema returnarii taxei de prima inmatriculare...inca, si ca pe guvernanti ii intereseaza doar aerul curat. Scopul instituirii acestei taxe este blocarea accesului in tara a unor autovehicule care polueaza. Este o taxa de mediu, a declarat Vosganian care a mai adaugat ca o parte din banii colectati de pe aceasta taxa (30 de milioane) s-au dus anul acesta la 17.000 de persoane care si-au cumparat masini noi.

Ministrul a fost contrazis la 100% de catre Liviu Dobrin, director general la Autovit, care a prezentat un raspuns primit de la ministerul Finantelor in care se recunoaste ca taxa este doar o forma de a aduce bani la buget iar sumele colectate vor avea destinatii diverse si nu merg doar la Mediu.

Liviu Dobrin spune ca taxa este discriminatorie si ca unicul scop al acesteia este de a stopa importul masinilor cu Euro 3 si Euro 4 pentru a favoriza APIA. Taxa a fost impusa in urma unei vizite a APIA la dl Sebiastian Vladescu, a declarat transant Liviu Dobrin.

Ministrul Mediului, Attila Korodi, a parat palid spunand, in cadrul aceleiasi emisiuni, ca prin taxa pentru mediu se inteleg toate taxele ce au o oareare legatura cu mediul. Ministrul si-a exprimat speranta ca toti banii proveniti din aceasta taxa sa ajunga la Mediu si nu si in alta parte.

Intervenita telefonic in cadrul emisiunii 100%, fostul ministru al Mediului, Sulfina Barbu, a declarat ca ea a avertizat inca d ela inceput ca este vorba despre o taxa fiscala si nu una de mediu si ca a cerut in permanenta scaderea cuantumului acestei taxe.
























2536 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tare ! (Miercuri, 12 decembrie 2007, 0:10)

    calin [anonim]

    titlul este genial.<br/><br/>m-am pravalit de ras !!!<br/><br/>cand se renunta la taxa ca vreau si eu sa imi iau masina de aia buna ... din germania...
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie la javre ca Vosganian (Miercuri, 12 decembrie 2007, 0:41)

    Chris [utilizator]

    Nu uitati ce imagine buna avea nemernicul asta de Vosganian cand era in opozitie fata de Iliescu cu UFD-ul lui cu tot. Cum l-am votat noi ca boii lipit de CDR sau Alianta DA. Parea europeanul, democratul nemaipomenit. Cand colo, ce este? Un pesedist cu cioc si alura de turcalet servil. <br/>Da-o drac&#39; de taxa de inmatriculare, in fond, dar europeanule, democratule, Energy Holding si Portile de Fier nimic? <br/>Teapa lunga sa te patrunda prin maruntaie turcaletule servil!
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Miercuri, 12 decembrie 2007, 1:17)

    kostas [anonim]

    da, ca urmare a curajului avocatului, daca i se va da castig de cauza vom avea o taxa cu o alta denumire , dar si cu 10-15 % mai ieftina. Ce ziceti ....?
  • +2 (2 voturi)    
    stiti cum se se plateste TVA-ul? (Miercuri, 12 decembrie 2007, 1:27)

    Alex [anonim]

    Domnule, daca e aer curat, dati cuntumul taxei romanilor care abandoneaza masini vechi, astfel incat daca isi cumpara o masina noua mai buna decat aia veche omul sa castige putin, iar daca isi ia o masina mai proasta sa platesca.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 12 decembrie 2007, 7:49)

    bizarre [anonim]

    Romania e o tara condusa de idioti, si asta nu e va schimba curand
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar asa (Miercuri, 12 decembrie 2007, 8:31)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui bizarre

      Se poate schimba!<br/>Ultima sansa am ratat-o pe 25 Noiembrie, in cel mai pur stil mioritic.<br/>Poate mai apare una...
      • -1 (1 vot)    
        Chiar asa e (Miercuri, 12 decembrie 2007, 12:00)

        bizarre [anonim] i-a raspuns lui Catelu

        Sansa ratata pe 25 noiembrie? ce e cu ea? la modul cum sunt organizate alegerile la noi, mai are rost sa votam, eu unul am renuntat de ceva vreme la vot, pur si simplu e inutil, <br/>stiu cazuri reale, in care voturile ar fiputut fi fraudate foarte usor, incepand de la numaratul lor, cand in mod normal toate stampilele ar trebui adunate si sigilate(ei bine asta nu se intampla intotdeauna), stiu cazuri in care buletinele de vot s-au numarat fara stampile sigilate ... :|<br/>am renuntat la vot, pt ca la noi democratia e una de suprafata.
        • 0 (0 voturi)    
          prietene... (Miercuri, 12 decembrie 2007, 12:41)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui bizarre

          ...despre stilul asta mioritic vorbea Catelu. Adica: vai ce rau ne e, numai sa nu facem nimic. Faptul ca ne este rau, ne este clar deja la toti, daca mai vine unul ca tine sa se vaite nu e nimic nou, din contra e obositor. Ideal ar fi o idee constructiva, caci decat sa scriem a proasta cat de rau ne e mai bine ne sinucidem si ne curmam suferinta... <br/>Deci, orienteaza-te pe gasit solutii, nu pe vaicareala.
  • +2 (2 voturi)    
    taxa.. de mediu? (Miercuri, 12 decembrie 2007, 9:12)

    Myth [anonim]

    Imi venea aseara sa il strang de gat pe ungurul ala de la mediu care ne mintea cu atata nonsalanta in fata. mai dar astia ne cred pe toti retardati cum e Tariceanu si ai lui? Niste jepcari TOTI, ar lua si piele de pe tine daca ar putea. Oricum, taxa va fi ELIMINATA clar, Lazlo Kovacs a spus-o de atatea ori.. si asa va fi.
  • 0 (0 voturi)    
    dobrin sa taca (Miercuri, 12 decembrie 2007, 9:37)

    adrian [anonim]

    doar gura de el. il doare ca taxa il loveste in targul de samsari (era sa zic masini) de la vitan. mai bine sa spuna cum s-a ajuns sa organizeze el targul auto si apoi sa vorbeasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Vozganian ne ia drept prosti si minte cu nerusinar (Miercuri, 12 decembrie 2007, 10:38)

    judex [anonim]

    Logan-ul are EURO 2 si costa cca 9000 de EURO. Orice masina second-hand adusa de afara la maxim 7000 de EURO are EURO 3 sau 4.Cine pe cine minte cu nerusinare?
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar pentru aer curat? (Miercuri, 12 decembrie 2007, 10:38)

    tetelu [anonim]

    Atunci de ce trebuie sa platesc 600 de euro pentru o Honda Civic cu Euro 5 si cu un motor de 1800 care polueaza mult mai putin decat masinile noi cu Eoro 4 si capacitate de 1400/1600 pentru care taxa e de aprox 150 Eur?<br/><br/>Daca ar fi taxa pentru mediu atunci la masinile noi taxa ar trebui pusa pe emisii (g CO2/Km)...<br/><br/>Si in opinia mea, masinile care indeplinesc cele mai inalte norme ale UE (Euro 5 in acest moment) sa fie scutite sau taxa sa fie foarte mica.
  • 0 (2 voturi)    
    mai bine-l avortam... (Miercuri, 12 decembrie 2007, 10:54)

    mama lu&#39; varu-jean [anonim]

    ca-cand ierea mic se masturba cu revista urzica in baie si ierea de rasu&#39; satului. cand a crescut m-a facut de ras printre straini, la bruxelles, de nu vrura aia sa-l primeasca. de femei sa nu mai zic, ca mantale ii dete papucii ca o avea prea mica... acu&#39; io cu ce-s de vina ca se lauda ca o are mare numa la astia de-si inmatriculeaza masinile. nici la yerevan nu-l mai primesc ca cica le-a facut tzara de ras. nu stiu ce sa ma mai fac cu el...
  • +1 (1 vot)    
    eu am dacie (Miercuri, 12 decembrie 2007, 11:17)

    gilbert [anonim]

    eu am o dacie 1310 din 1986 si scoate fum cat 5 pasaturi diesel..toata lumea stie ce se ascunde dupa aceasta taxa dar nimeni nu poate face nimik..eu unul incerc sa cumpar totul cat mai la negru posibil..formea mea de protest e sa nu platesc taxe..si benzina o cumpar furata,paine de unde stiu ca se face evaziune fiscala etc...cel mai greatza mie cand ii vad ca se duc pe la biserica pe tariceanu si co..
  • 0 (0 voturi)    
    apia da spaga ptr a se pastra legea (Miercuri, 12 decembrie 2007, 12:47)

    angajat apia [anonim]

    oare cati bani a bagat vozganian in jeb?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de mediu (Joi, 13 decembrie 2007, 21:51)

    rodos [anonim]

    sa inteleg ca toti emitatorii de noxe vor fi taxati ca atare?adica platim si noi care avem rable inscrise mai demult inmatriculate?sau doar viitorii posesori de rable polueaza.?noxele de la masinile vechi din occident sunt mai nocive decit noxele produse de similarele existente deja in circulatia autohtona?
    cine plateste deci?si pentru care fapte?
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa pe PROSTIE ! (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 17:22)

    GOGU Vigilentu [anonim]

    Oameni buni ! Nu mai chiorlaiti ca banditul de Tariceanu si clica lui de hoti isi bat joc de voi pe fata ! Cind a fost Referendum pentru Vot Uninominal unde erati ? V-a fost lene sa va miscati fundul pina la sectia de votare ...Chiar nu pricepeti ca EI ASTA VOR : SA NU MAI MERGEM LA VOT SI SA FACA EI, IN PARLAMENT, CE VOR MUSCHII LOR ! Iar noi suntem o natie de prosti si puturosi care le facem jocul ! Nu stim decit sa injuram pe la colturi ca lasii, la adapostul anonimatului si asteptam sa ne rezolve altii problemele ( vezi UE). Eu cred ca ne meritam soarta atita timp cit noi i-am pus la conducere si nu facem nimic ca sa-i dam jos ! Primul pas l-am ratat odata cu referndum-ul pentru uninominal...sa vedem la alegeri... Oricum ar trebui sa alegem una din doua : ori ne meritam soarta si atunci "CIOCU' MIC" ori alegem sa facem ceva pentr viata noastra si atunci trebuie sa ne miscam fundul la vot sau sa iesim in strada sa dam cu ei de pamint !