Alina Gorghiu despre delimitarea UNPR de PSD: Un lucru salubru pentru scena politica romaneasca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2016, 20:34 Revista Presei | Radio TV

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Delimitarea UNPR de PSD in vederea alegerilor locale, anuntata luni, in ciuda protocolului de colaborare existent intre cele doua partide, reprezinta "un lucru salubru pentru scena politica romaneasca", a declarat luni seara co-presedintele PNL Alina Gorghiu, la Realitatea Tv.

"PSD-ul nu stie sa fie partener in niciun fel de alianta politica. Cam toti care au facut protocoale cu dansii au constatat ca nu sunt seriosi, cam singura lor politica e aceea ca ei sunt singura vioara din acest spectacol. UNPR, ramas cu buza umflata, incearca o repozitionare", a mai spus Alina Gorghiu.

"Avem un grup restrans de doamne care vor sa candideze (la alegerile locale - n.red.)", a mai spus Alina Gorghiu, cu referire la numarul redus de candidati femei de la PNL.

UNPR a anuntat luni ca va merge "de sine statator" in alegerile locale si ar putea sustine alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, daca se va ivi aceasta posibilitate in periaoda urmatoare, a declarat luni presedintele interimar al formatiunii, Neculai Ontanu, dupa o sedinta extinsa a conducerii partidului, prima dupa demisia lui Gabriel Oprea. Neculai Ontanu a precizat ca increderea in PSD s-a micsorat dupa declaratiile lui Liviu Dragnea despre parlamentarii care ar urma sa plece din UNPR.

PSD si UNPR au semnat un protocol, pe 4 februarie, prin care Gabriel Oprea, presedintele de atunci al UNPR, se angaja atunci ca Uniunea sa nu sustina doua tururi de scrutin.




















1583 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    pnl+nicolicea (Luni, 7 martie 2016, 20:41)

    xanti [utilizator]

    Ce bine va sta impreuna,porumbeilor.
  • -2 (12 voturi)    
    U$L amul cat de salubru era ? (Luni, 7 martie 2016, 20:43)

    un domn [utilizator]

    sau lugubru ? sau..Lovitura de Stat din 2012..cum a mirosit ? a ..U$Lam..fireshte
  • +4 (8 voturi)    
    Buza PNLului in USL,a ramas cam rosie,sireaca (Luni, 7 martie 2016, 20:49)

    Plagarus [utilizator]

    Liberalii s-au poziționat deseori ambiguu în chestiuni importante pentru cetățeni.
    Coabitările dintre PNL-isți și PSD-isți la nivel local sunt fara numar.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu deloc......!!!!! (Luni, 7 martie 2016, 20:50)

    polonyca [utilizator]

    Salubru.....o sa fie numai dupa aleger,i cand bacteriile astea de la UNPR n-o sa mai existe pe scena politica.....si daca dispare si ALDE o sa fie chiar.....steril !!!:)
  • +3 (7 voturi)    
    auzi si la asta... (Luni, 7 martie 2016, 21:24)

    exilatul [utilizator]

    ca si cum ar exista vreo diferenta intre escrocii din toate partidele...pai sunt mai multi hoti pe metru patrat in politica romaneasca decit in puscarii....si prostituat (i sau e)..
  • +1 (7 voturi)    
    ii dau dreptate doamnei Gorghiu (Luni, 7 martie 2016, 21:25)

    Gustav666 [utilizator]

    Si pentru ca salubrizarea sa fie totala, e necesara inca o delimitare: a PNL-ului de PDL.
  • +3 (5 voturi)    
    Cum poate spune asta? (Luni, 7 martie 2016, 21:38)

    fanegr1ja [utilizator]

    Faptele ne arata ca avem de-a face cu un partid balama care exista in Parlament de ani si ani in trena PSD sau fostul PD. Un partid artificial care daca nu ar semna protocoale prin santaj si cumetrie nu ar trece de pragul electoral. Pe de alta parte avem un partid care se vrea de opzitie cu toate ca pactizeaza cu PSD pe toate legile penale. Ca sa nu mai spun de paradoxuri de genul vot pe legea intrun singur tur cot la cot cu PSD ca mai apoi, 7 luni mai tarziu, sa se trezeasca ca ameninta guvernul la modul imperativ ca sa modifice prin HG pentru un singur tur. Asadar, ce poate fii salubru in toata situatia asta, doamna presedinte?