Laura Codruta Kovesi, dupa decizia CCR privind interceptarile: Formularea CCR privind dosarele aflate pe rolul instantelor poate ridica interpretari / Despre proiectul UDMR de modificare a legii CCR: Cel mult ar putea sa ajute persoanele deja condamnate

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 21:03 Revista Presei | Radio TV

Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura TVRplus.ro
Proiectul de lege propus de UDMR pentru modificarea Legii Curtii Constitutionale, ce prevede ca hotararile instantelor care nu tin cont de deciziile CCR sa fie nule de drept, ar putea cel mult sa ajute persoanele condamnate, nu pe magistrati, a declarat marti, la TVR1, procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi. Sefa DNA a vorbit si despre faptul ca formularea din hotararea CCR privind aplicarea asupra dosarelor aflate pe rol lasa loc de interpretari, si ca in opinia juristilor, de indata ce un dosar a trecut de camera preliminara, unde se stabileste legalitatea nei probe, ar trebui sa nu mai fie vizat de aceasta decizie a Curtii.

Comisia juridica din Senat va dezbate saptamana viitoare un proiect de lege ce prevede ca hotararile instantelor care nu tin cont de deciziile CCR sa fie nule de drept. Proiectul de lege, initiat de doi deputati UDMR, a fost adoptat tacit de Camera Deputatilor si s-a aflat pe ordinea de zi a sedintei comisiei de marti, insa aceasta nu s-a tinut, din lipsa de cvorum.

Proiectul completeaza Legea 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, prin introducerea urmatorului articol: "Deciziile instantelor pronuntate prin nesocotirea deciziilor Curtii Constitutionale sunt nule de drept".

Principalele declaratii ale procurorului sef al DNA:
  • Ordonanta e o solutie provizorie prin care atat DNA cat si celelalte institutii vor respecta decizia CCR.
  • Incepand de astazi am schimbat modalitatea de punere in aplicare a mandatelor de supraveghere tehnica.
  • (e posibil ca vreunul din dosarele mari sa fie in pericol real din cauza acestei decizii?) Din start 52% din dosarele noastre le excludem pentru ca nu se aplica hotararea. Raman celelalte 48%. Ca specialiist in drept, efectele deciziei CCR nu le vom vedea astazi, maine sau poimaine.
  • Deciziile CCR se aplica pentru viitor , nu pentru trecut.
  • In DNA, toate dosarele care s-au facut au avut la baza diferite modalitati de probatiune, nu sunt intemeiate doar pe interceptari.
  • Exita ingrijorari cu privire la punctul 52 din decizie (cea care spune ca se aplica si dosarelor aflate pe rolul instantelor - n.red.) Aceasta exprimare poate ridica interpretari, se poate referi la camera preliminara dar si dupa. Noi ca juristi, credem ca odata ce a trecut de camera preliminara nu ar trebui sa se mai aplice.
  • Legalitatea unei probe se stabileste in camera preliminare dupa care pleaca spre judecata.
  • Se analizeaza legalitatea unei probe avand in vedere norma legala care era in vigoare la administrarea probei.
  • Proiectul de lege din Parlament nu ar ajuta magistratii.
  • Nu cred ca o modificare legislativa ar ajuta magistratii in acest moment.
  • Codul de Procedura Penala este legea care prevede cum se fac interceptarile.
  • Atunci cand avem un dosar penal, legea ne spune daca putem sau nu sa folosim interceptari. Niciun magistrat nu va putea efectua vreodata interceptari daca mnu are un dosar deschis. De asemenea, trebuie sa fie o fapta grava, cum sunt cele de coruptie.
  • In momentul in care un procuror foloseste un astfel de mijloc de proba, trebuie sa aduca la cunostinta persoanei supravegheate ca i-a fost interceptat telefonul iar persoana are dreptul sa vina sa asculte interceptarea.
  • DNA foloseste elemente ale STS, masini ale Politiei Romane.
  • DNA a cooperat cu alte institutii - o sa respectam decizia CCR.
  • Din pacate, persoane care au fost in fruntea unor institutii publice au colaborat cu infractorii, aceasta este diferenta.
  • Cel mai important e ca DNA sa isi continue activitatea. Sa nu uitam cat de grav e fenomenul coruptiei.
  • Avem nevoie de resurse, de bani, ne-am mobilizat, acum putem sa ne continuam investigatiile.
  • Daca cineva crede ca va opri DNA se insala amarnic Nu, lupta cu coruptia nu s-a oprit.
  • (Despre continuarea monitorizarii MCV) Printre conditionalitati si unul dintre obiectivele pentru care comisia ne monitorizeaza este situatia imunitatilor sau adoptarea unor prevederi care pot limita instrumentele pe care le avem.
  • Problema imunitatii este nerezolvata. Sunt proiecte de lege care vor sa taie instrumentele magistratilor.
  • (Cand vine DNA si la TVR?) Cand suntem chemati venim. Orice persoana care lucreaza in TVR si cunoaste despre savarsirea unor fapte de coruptie poate sa depuna o sesizare.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
3364 vizualizari
  • -5 (17 voturi)    
    cum a fost posbil episodul Mircea Basescu (Marţi, 15 martie 2016, 21:14)

    jackalphonse [utilizator]

    si rromii, l care se mai adauga banii in sacosa lui Cocos pentru partide si multiplele rettrocedari avantajoase in familia basescu si apropiatii lui, sub ochii vigilenti ai DNA-lui?? Cine a ordonat puneea batistei pe tambal?
    • +3 (7 voturi)    
      Instuții publice conduse de corupți (Marţi, 15 martie 2016, 22:25)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      -Din pacate, persoane care au fost in fruntea unor institutii publice au colaborat cu infractorii, aceasta este diferenta-
      Corupții după ce au jefuit țara 25 de ani nu vor să plece nici acum. Hai DNA!
  • -7 (15 voturi)    
    nu mai am incredere in Codruta (Marţi, 15 martie 2016, 21:44)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    "Ordonanta e o solutie provizorie prin care atat DNA cat si celelalte institutii vor respecta decizia CCR." insa "Nu cred ca o modificare legislativa ar ajuta magistratii in acest moment." - ei na, pai sa decidem despre ce e voie si ce nu la Comitetul Central (pardon, CSAT). Oricat de putred e parlamentul, atata timp cat avem o democratie si o Constitutie la baza ei, trebuie sa respectam principiile ei, nu ce zice Codruta.

    "In momentul in care un procuror foloseste un astfel de mijloc de proba, trebuie sa aduca la cunostinta persoanei supravegheate ca i-a fost interceptat telefonul iar persoana are dreptul sa vina sa asculte interceptarea." - asta e o gluma buna. In primul rand ca probatiunea validitatii interceptarii este foarte grea pentru oricine care nu face parte din sistem (SRI, DNA, DIICOT)

    Procurorii sunt considerati magistrati si sunt pe acelasi nivel cu judecatorii, ceea ce este incorect.

    Pe de alta parte:
    - Codruta da mai multe interviuri la tv decat presedintele Iohannis
    - faptul ca fratele ei este seful Transgaz mi se pare o coincidenta bizara, dar ma rog sa spunem ca-s amindoi foarte buni
    - obiectivul DNA de lupta impotriva marii coruptii s-a transformat intr-o lupta impotriva tuturor, in care dosarele cu prejudicii minore (multe chiar fara prejudicii) sunt efectuate doar pt a raporta cantitativ => dpadv il admir pe Morar care s-a axat pe partea calitativa a dosarelor

    Regret insai ca ii da apa la moara unuia ca Tariceanu care a facut (ca prim ministru) si face (ca sef la senat) atata rau Romaniei nu numai declarativ, dar si faptic. Tariceanu are insa acum dreptate, astfel de decizii trebuie luate in parlament, si eventual corectate prin mecanismele constituionale (desi mda, il avem pe Ciorbea ca avocat al smecherilor...)
    • 0 (6 voturi)    
      Maria Ta, (Miercuri, 16 martie 2016, 1:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Cred ca intr-o chestiune esti nedrept cu Codruta. Atunci, cand o certi ca isi da cu parerea cu privire la modificarea legislativa propusa de parlamentarii UDMR la Legea nr 47/1992 privind organizarea si functionarea CCR. Propunerea este in aparenta buna, dar ea nu isi poate avea locul in Legea 47care este o lege speciala de organizare a institutiei. Mai curand, unde cred ca si-a depasit atributiile a fost cand a apreciat ca MCV trebuie pastrat. Ea este magistrat, nu om politic. MCV-ul este un mecanism politic. Este rolul politicienilor sa il apere sau sa il critice, sa il vrea mentinut sau sa il vrea desfintat, nu al magistratilor care sunt apolitici. De altfel Kovesi si-a nuantat ieri pozitia cu privire la MCV. Una peste alta, nu crezi ca iti pierzi prea usor si prea repede increderea in Koevesi ?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cred (Miercuri, 16 martie 2016, 9:22)

        Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nu cred ca imi pierd prea repede avind in vedere ca se trece incet incet intr-o alta extrema. In numele justitiei, libertatile individuale incep sa se piarda si nu imi place cind institutiile de forta au o putere prea amre. Trebuie sa existe un echilibru.
  • +2 (4 voturi)    
    Doamna Doctor fara pacienti ! (Marţi, 15 martie 2016, 22:26)

    Miky113 [utilizator]

    In curand va trebui sa faceti disponibilizari colective la DNA din lipsa de dosare !
    Care e proportia de dosare prin autosesizare ???

    Daca nu era reteta americana : "camp tactic"; erati ca si inexistenti !

    Toate rezulta din tripleta coruptiei: politic-afaceri-juridic.
    Daca s-a ajuns ca saptamanal sa fie saltat cate un absolvent de drept , normal ca tremura inclusiv Zegrean&Morar Nu intamplator s-a ajuns chiar si pana la CCRistul TonyGrebla). !?!

    SRI poate incadra sistemul juridic la capitolul siguranta nationala si terorism (fiindca terorizeaza o tara intreaga, prin "independenta" si comportament aservit coruptilor ), si sa-i urmareasca full-time; macar pana ajung sa mearga cu picioarele inainte !
  • +1 (7 voturi)    
    MCV (Marţi, 15 martie 2016, 22:27)

    mcv [utilizator]

    Acest mecanism este singurul instrument care mie imi da o oarecare incredere ca nu pot face banditii astia tot ce le trce prin cap.
    Nu este posbil intr-o tara ca a noastra, sa ramanem la cheremul oamenilor politici si/sau a colaboratorilor lor.
    Prima dorinta a lui Iohannis dupa inscaunare, mai exact la inceputul lui ianuarie 2015 a fost aceea de-a scapa de MCV si de a-l vara pe Procurorul General in CSAT. De ce oare?
    Cand a vazut ca este luat in suturi, n-a mai vorbit el despre asta, ci i-a plasat problema lui Ciolos. Ciolos care, nici el n-a ajuns bine pe tron, ca a si inceput sa atace MCV-ul.
    Bietul Iohannis! Stand el asa cu burta la Soarele Floridei, a descoperit care-i urgenta zero a tarii: sa fie lasata pe mana banditilor!
    Ia ta ce a declarat: "a venit momentul, la 8 ani de la instituirea MCV-ului, ca Romania sa fie evaluata cu obiectivitatea pe care o merita si sa se constate ca acele conditionalitati sub rezerva indeplinirii carora am devenit stat memru, au fost indeplinite"
  • +1 (3 voturi)    
    Kovesi incepe sa lucreze in lozinci (Miercuri, 16 martie 2016, 6:37)

    xrogo [utilizator]

    "Daca cineva crede ca va opri DNA se insala amarnic Nu, lupta cu coruptia nu s-a oprit.",mai avem putin si o sa avem mitinguri cu ea la trinuna in rol de tribun!!!
    Cat despre ce face si cum face Parlamentul,mai usor cu pianul,ca se varsa clapele,mataluta nu ai chiar nici o treaba cu dansii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cu tot respectul.. (Miercuri, 16 martie 2016, 12:36)

    nelamurit [utilizator]

    LCK inoveaza in justitie?
    Interpretarea legii o face judecatorul niciodata procurorul.
    Daca e generalizata, atunci ICCJ da indrumari generale si obligatorii.
    Iar CCR nu interpreteaza ci anuleaza [daca e cazul] articole de lege.