Presedintele CCR Augustin Zegrean: Nu am vrut sa atacam SRI, ci doar ca textul legii sa fie clar. Prin OUG s-a spus lucrurilor pe nume / Partea de siguranta nationala nu va fi afectata de decizia CCR privind interceptarile

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 21:56 Revista Presei | Radio TV

Augustin Zegrean
Foto: Captura TVRplus.ro
Presedintele Curtii Constitutionale Augustin Zegrean a declarat marti, intr-un interviu acordat TVR1, ca decizia Curtii Constitutionale privind interceptarile nu este un atac la adresa SRI, ci doar o o masura pentru a clarifica textul legii, si ca prin OUG care a facut Serviciul organ de cercetare penala speciala in cazuri de siguranta nationala ''s-a spus lucrurilor pe nume''.

Principalele declaratii ale lui Augustin Zegrean:

  • Noi nu punem in loc - se spune in lumea constitutionalistilor ca judecatorul constitutional are doar guma de sters, nu si pix de scris. Nu noi punem la loc legea. parlamentul este obligat sa puna in acord legea cu decizia CCR.
  • Avand in vedere textul de lege din articolul 42 alin. 1 din Codul de procedura penala care a fost introdus in 2014, o sintagma acolo care spune "si alte institutii specializate ale statului", noi am cautat in toata legislatia sa vedem care sunt alte institutii specializate ale statului care fac activitate de urmarire penala, ori nu am gasit asa ceva. Deci, textul a fost considerat nepredictibil, neclar si de aceea a fost declarat neconstitutional. Nu am vrut sa atacam nici SRI-ul, nici pe altcineva. Pur si simplu, am vrut ca textul sa fie clar.
  • Noi am scris in decizie lucrul cu privire la dosarele in curs.
  • Nu cred ca cineva a fost trimis in judecata si coondamnat doar pe o singura interceptare telefonica.
  • Nu exista pericolul ca cineva sa scape de pedeapsa daca este vinovat doar in baza acestei hotarari.
  • Despre cauzele judecate definitiv nu mai discutam.
  • Partea de siguranta nationala nu este afectata de aceasta decizie pentru ca in continuare SRI se va ocupa de partea de siguranta nationala si de crima organizata si va proceda in continuare cu metodele care sunt prevazute in legea de organizare a institutiei.
  • Decizia Curtii nu are niciun efect asupra activitatii lor de siguranta nationala
  • (Dar in cazul coruptiei?) Nu pot sa dau sfaturi. Judecatorii CCR nu au voie sa dea sfaturi in materie constitutionala.
  • (despre ordonanta privind inetrceptarile) Mai degraba as spune ca s-a spus lucrurilor pe nume. Sigur ca sunt anumite activitati specifice pe care ei le fac. Nu poti sa pui la pisica clopotei si sa o trimiti sa prinda soareci. Nu cred ca asta se doreste. Activitatea lor este reglementata in lege. Este o lege din 1992, probabil ca ar trebui imbunatatita, adusa la zi, dar in domeniul acesta al sigurantei nationale ei nu sunt afectati cu nimic. Siguranta nationala, cel putin din aceasta perspectiva, nu este afectata.
  • Nu poti, cand scrii un articol, sa analizezi din toate perspectivele. Avocatii au alta aplecare asupra textelor. Sunt mai inspirati decat legiuitorul in unele situatii, dar nu as duce vina la Parlament pentru aceste articole care au fost declarate neconstitutionale.
  • Nu as duce vina la Parlament pentru articolele din Codul Penal care au fost declarate neconstitutionale.
  • Intotdeauna cand avem o sesizare cerem puncte de vedere de la Parlament, de la Avocatul Poporului, de la Guvern. Parlamentul arareori raspunde, Avocatul Poporului adesea, Guvernul de la caz la caz, in acest caz cred ca a raspuns. Nu cerem punct de vedere de la Presedintie.
  • (momentul cel mai greu in mandatul sau de presedinte al CCR) Nu as spune ca a fost o perioada politica tulbure. Romanii sunt nervosi in politica. Dintotdeauna politica in Romania asa s-a facut.
  • Sigur ca de prea multe ori s-a apelat la noi sa arbitram anumite situatii politice
  • Nu mi se pare normala. De exemplu, foarte multe sesizari am avut in conflicte juridice de natura constitutionala intre institutiile statului. Nu mi se pare normal ca institutiile sa nu comunice intre ele si sa nu aiba o colaborare loiala intre ele si sa vina la judecata Curtii si dupa aceea sa ne si critice si una si alta dintre parti. Nu mi se pare chiar loial lucrul acesta.
  • In 2010, ni s-a introdus o noua competenta, o noua atributie a Curtii - aceea de a verifica constitutionalitatea hotararilor Parlamentului. Dupa ce am inceput sa pronuntam decizii pe aceasta competenta, am primit critici nenumarate. Poate au fost situatiile in care am fost cel mai vehement criticati.
  • Noi nu putem face nimic fara sa fim sesizati. Daca vin la judecata noastra, trebuie sa o accepte.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
1641 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    Ramanem cu idealul (Marţi, 15 martie 2016, 22:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Trei mari lovituri ne-au aplicat judecatorii CCR:
    - au reusit sa franeze radical institutiile de forta ale statului, SRI si DNA in primul rand, dar si altele

    - au reusit sa puna sub semnul intrebarii dovezi adunate in cauze penale si cele de siguranta nationala

    - au reusit debusolarea guvernului dar si a opiniei publice, privind relatia dintre libertate si securitate

    Nu stiu daca mafia critica serios sau nu, dar ordonanta guvernamentala le este foarte utila mafiotilor. Desi guvernul are intentii bune, practic guvernul a reusit sa adauge noi piedici luptei anti-coruptie. Procesele si condamnarile se vor rari, iar in maxim un an, vor disparea de tot. Asa cum era in timpul lui Nastase. O tara corupta fara corupti.

    Ramanem cu idealul luptei anti-coruptie. Macar acum stim ca se poate. Daca nu noi, macar copiii si nepotii nostri sa stie prin ce perioada grozava am trecut in ultimii 4 ani. A fost frumos, a fost extraordinar! Pacat. Romania se intoarce cativa ani inapoi.
    • -2 (4 voturi)    
      habar nu ai (Miercuri, 16 martie 2016, 2:13)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      despre ce vorbesti.
      CCR nu face decit sa sesizeze unde legile nu corespund Constitutiei.
      Pentru asta spune Zegrean ca ei au guma, dar nu si pix :P
      • +1 (3 voturi)    
        Ar fi fost util sa aiba si minte (Miercuri, 16 martie 2016, 8:57)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Pentru a evalua contextul si impactul deciziilor CCR
  • -3 (11 voturi)    
    de bun simt (Marţi, 15 martie 2016, 23:00)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Toate comentariile lui Zegrean mi se par de bun simt.
    • +2 (4 voturi)    
      Din pacate lipsite (Miercuri, 16 martie 2016, 8:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      de logica si simt juridic (adica nu intelege contextul legal si faptul ca o hotarare punctuala afecteaza directii mai extinse)
  • 0 (8 voturi)    
    CRIMA ORGANIZATA DOMINA CCR ! (Marţi, 15 martie 2016, 23:57)

    deval [utilizator]

    Mana lunga a mafiei a ajuns si la Morar si Zegrean care desi nu aveau ce cauta acolo (ca alti 7 judecatori ne-constitutionalisti) ! Probabil si prin Basescu ! Mafiile finantatoare ale partidelor, in disputa pana in 2015 au fuzionat si iata , au invins !!
    /// in discutie a spus in primul interviu ca decizia CCR nu va afecta dosarele in curs ca acum sa vedem ca ba ca da , le va afecta !
    Ramane ca noi, cetatenii sa aratam CCR ca coruptia este -in Romania-cel mai important element de insecuritata (datorita amplorii fenomenului) !!
    Asta se poate realiza pe doua cai :
    1 in strada sau
    2 la coada la ghisee unde sa ne inscriem si noi, ceilalti la furat ca pare ca nu e pacat, ca esti rasplatit , valorizat cu cat esti mai destoinic si reusesti sa furi mai mult de la buget ! Evident cine fura sub un milion de euro e sanctionat ca incapabil !!
  • +4 (4 voturi)    
    tara lui...peste... (Miercuri, 16 martie 2016, 2:37)

    exilatul [utilizator]

    nu cred ca intr o tara locuita de un popor civilizat , un judecator de la curtea constitutionala iese, cu declaratii privitoare la decizile luate, in mass-media...restul nu comentez pt ca e necesar sa cunosti legile si constitutia ca sa ti spui parerea... dar romanul ..se pricepe la toate...asa ca...
    • 0 (2 voturi)    
      Cand nivelul respectivului (Miercuri, 16 martie 2016, 9:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      este cel al unui tractorist rural nici nu are unde sa-si expuna "panseurile". Lipsite de suport juridic si lansate ca glumite sau parabole de gradinita
  • +1 (3 voturi)    
    DNA - schip si fara o ureche (Miercuri, 16 martie 2016, 9:22)

    DecePopescule [utilizator]

    Va citez din interviu si sa-mi spuneti daca are logica.

    "si alte institutii specializate ale statului", noi am cautat in toata legislatia sa vedem care sunt alte institutii specializate ale statului care fac activitate de urmarire penala, ori nu am gasit asa ceva.

    In lege se vorbea de mere, ei au interpretat ca si pere si cum despre pere nu scria nimic si nu era reglementat, prin deductie logica perele nu mai sunt fructe.

    Daca articolul era formulat "si alte institutii specializate ale statului care fac activitate de urmarire penala" atunci avea o logica interpretarea de toata jena pe care incerci sa o justifici.

    Doar cei care o vina cauta justificare, daca totul era simplu si limpede nu aveai nevoie de justificari.

    Dar, daca o luam pe logica voastra atunci totul ramane inca valabil, cazurile de curuptie si furatul banului public tin de siguranta nationala, lupta anticoruptie este o prioritate pentru siguranta statului, asa ca interceptarile raman inca valabile si SRI poate sa-si continue activitatea.

    Dar poate ne explica dl. Zegrean cum a fost miruit ca presedinte CCR, cum da cu piatra in oglinda exact inainte de pensionare cava de genul dupa mine prapadul. poate ne explica cum fix in acelasi timp cu numirea lui si fratele lui a fost numit inspector de stat sef; a fost un fel de bonus?

    Poate ne explica dc. brusc si subit, a devenit o prioritate anularea interceptarilor cand dl. Murgeanu a intrat pe teava la DNA, cumva statul se apropia de visteria lui Basescu, acel Basescu care l-a miruit cu functia de presedinte CCR?

    Cam multe coincidente, dar las ca sunt eu paranoic.
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Miercuri, 16 martie 2016, 9:53)

    DecePopescule [utilizator]

    Va citez din interviu si sa-mi spuneti daca are logica.

    "si alte institutii specializate ale statului", noi am cautat in toata legislatia sa vedem care sunt alte institutii specializate ale statului care fac activitate de urmarire penala, ori nu am gasit asa ceva.

    In lege se vorbea de mere, ei au interpretat ca si pere si cum despre pere nu scria nimic si nu era reglementat, prin deductie logica perele nu mai sunt fructe.

    Daca articolul era formulat "si alte institutii specializate ale statului care fac activitate de urmarire penala" atunci avea o logica interpretarea de toata jena pe care incerci sa o justifici.

    Doar cei care o vina cauta justificare, daca totul era simplu si limpede nu aveai nevoie de justificari.

    Dar, daca o luam pe logica voastra atunci totul ramane inca valabil, cazurile de curuptie si furatul banului public tin de siguranta nationala, lupta anticoruptie este o prioritate pentru siguranta statului, asa ca interceptarile raman inca valabile si SRI poate sa-si continue activitatea.

    Dar poate ne explica dl. Zegrean cum a fost miruit ca presedinte CCR, cum da cu piatra in oglinda exact inainte de pensionare cava de genul dupa mine prapadul. poate ne explica cum fix in acelasi timp cu numirea lui si fratele lui a fost numit inspector de stat sef; a fost un fel de bonus?

    Poate ne explica dc. brusc si subit, a devenit o prioritate anularea interceptarilor cand dl. Murgeanu a intrat pe teava la DNA, cumva statul se apropia de visteria lui Basescu, acel Basescu care l-a miruit cu functia de presedinte CCR?

    Cam multe coincidente, dar las ca sunt eu paranoic.