Marian Munteanu, la Digi24: Societatea civila inseama zeci de mii de oameni, din care majoritatea se implica, nu 7-8 organizatii, altfel respectabile/ De ce m-as retrage din cursa electorala? Nu am niciun motiv

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 20:33 Revista Presei | Radio TV

Marian Munteanu
Foto: captura Digi24
Candidatul PNL la Primaria Capitalei, Marian Munteanu, a declarat vineri seara, la Digi24, ca ONG-urile care i-au contestat candidatura, acuzandu-l de extremism, nu reprezinta intreaga societate civila, adaugand ca acestea au reluat acuzatii pe care i le-a adus anterior Ion Iliescu, in vremea in care era presedinte. Intrebat daca se va retrage din cursa electorala pentru Bucuresti, Marian Munteanu a raspuns: "De ce m-as retrage? Nu am niciun motiv".

Principalele declaratii ale lui Marian Munteanu:

  • La inceputul saptamanii, am fost invitat la o discutie cu conducerea partidului (PNL), mi s-a spus despre aceasta propunere. Am cerut un ragaz sa ma consult cu colegii de partid. Acestia au fost de acord.
  • Mi-a telefonat de la PNL dl Atanasiu, m-a invitat la Camera Deputatilor.
  • Il cunosc pe dl Atanasiu de multa vreme, nu am avut relatii stranse dar il cunosc.
  • (despre reactia lui Quintus - n.red.) Mi-a explicat-o personal domnia sa.
  • Mi-a spus dinainte ca se va abtine de la vot, nu pentru ca are ceva impotriva mea ci pentru ca este foarte mahnit ca partidul nu a gasit pe cineva in interior.
  • (despre mesajul Presedintiei - n.red.) Nu avea cum sa fie implicat (presedintele Iohannis in nominalizarea sa - n.red.). ca sa fie implicat ar fi trebuit ca cineva sa vorbeasca cu mine.
  • Nu ma incurca. Comunicatul respectiv este foarte firesc.
  • Nu am vorbit asa ceva, nici nu aveam in gand.
  • Am multi prieteni in PNL, din organizatiile de sector.
  • (despre o fotografie in care apare atat el cat si Dan Mihalache, realizata in SUA - n.red.) E din februarie.
  • (Intrebat daca a discutat cu Mihalache despre o eventuala candidatura a sa - n.red.) Nu, nici nu se pune problema. De abia ne stim.
  • (Intrebat ce avere are - n.red.) Am actiuni, sunt actionar minoritar la 2 firme. O sa le vand foarte repede, vreau sa ies din ele. Firma de resurse umane.
  • Un apartament in Bucuresti de 3 camere si unul de 2 camere, impreuna cu sotia. Nu am terenuri. Am o masina de serviciu, de la firma, voi renunta la ea.
  • (despre Dosarul Mineriadei - n.red.) In sfarsit dupa peste 20 de ani am fost chemat.
  • (despre declaratiile lui Miron Cozma privind candidatura sa - n.red.) Omul asta, saracul, nu stiu, nu inteleg ce pot face. Eu zic ca nu ma intereseaza ce spune Miron Cozma, sa fie sanatos.
  • Eu i-am iertat pe toti minerii care m-au lovit. Pe unii i-am cunoscut apoi personal.
  • Eu zic ca nu se putea face nimic (la mineriada din iunie 1990 - n.red.) fara ansamblul institutiilor statului.
  • E greu de spus ca sunt un politician, sunt un cetatean care s-a alaturat acestui partid.
  • (despre opozitia la candidatura sa care vine din partea societatii civile - n.red.) Societatea civila inseamna zeci de mii de oameni, imensa majoritate a acestor oameni se implica, nu 7-8 organizatii, altfel respectabile.
  • Ei reiau acuzatii mai vechi. In 1993, dl Iliescu - poate acum ar trebui sa-l ia ca mentor - a cerut procuraturii sa ma ancheteze pentru astfel de acuzatii.
  • Nu avem nevoie de ura, xenofobie, antisemitism, aceste lucruri trebuie sa ramana in afara societatii noastre.
  • Am prevazut ca va fi o reactie de frica, de spaima (la candidatura) pentru ca sunt un om cu verticalitate, incoruptibil.


























9043 vizualizari

  • -5 (47 voturi)    
    PNL si PDL nu mai au oameni cinstiti? (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:52)

    Gryphus [utilizator]

    De ce asta ? Cine e baiatul asta ?

    eu nu inteleg de ce trebuie adus cineva din afara partidului si e ce tocmai asta si nu altul ?
    • +7 (35 voturi)    
      De ce sa se chinuie sa inventeze candidati? (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:51)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      In loc sa sustina pe ND care desi e independent a dovedit ca merita sa fie Primarul Bucurestiului.

      Ca despre asta e vorba Primaria Bucuresti, nu Redactorul sef al Revistei Romania Mare.
      • 0 (8 voturi)    
        Care-i independența lui ND? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:45)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        De cine este independent ND?
      • -2 (12 voturi)    
        300.000 (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:13)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Nicusor a declarat ca are un buget de campanie de 300.000 euro.De unde?Nu mai este independent.Este dependent de sursa de finantare.Un independent real este unul care a facut bani cinstit din priceperea lui si ii foloseste sa intre in politica.Unul care este destept dar nu are bani si vrea sa intre in politica devine dependent.De sursa de finantare.Cine i-a dat banii lui Nicusor trebuie sa declare.Poate o fi unul cinstit.Daca nu declara este suspect.
        • -1 (13 voturi)    
          Iar ai aparut? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:48)

          Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          Acum ceva timp behăiai aceleași mizerii despre Macovei!
          Va doare sa vedeți că unii isi pot finanța campania din donații voluntare si nu prin coerciție, huh?!
    • +7 (23 voturi)    
      te-ai nascut alaltaieri? (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:53)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      inca mai poti gasi ziare din 1990
      • -4 (24 voturi)    
        Dar de cind a candidat la Magureanu nu? (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:43)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        .
        • 0 (22 voturi)    
          n-a candidat, vezi presa de atunci (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:53)

          Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          habar n-ai
          • -2 (8 voturi)    
            ma lasati si cu "strada"? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:46)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

            ma lasati si cu strada si societatea civila?
            o sa fie o gramada de partide noi (cel putin in bucuresti) dar veti vedea ca oamenii prefera partidele vechi, deci vrajeala cu vrem partide noi (care se traduce: dati-va la o parte sa venim noi) nu o sa mai tina din iunie in colo
          • +4 (14 voturi)    
            A stat la masa cu Magureanu. (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 2:26)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

            ...a planuit, a acceptat initial sa fie candidatul lui Magureanu, a facut poze de mana cu Magureanu.

            Bai, voua nu va e asa nici macar putina rusine? Veniti aici cu "n-a candidat" ca si cum asta gata, sterge cu buretele totul. Stai la masa cu banditii, planuiesti spargerea bancii, accepti totul, iar cand ceilalti banditi nu-si tin promisiunea, te retragi si zici: "n-am dat nici o spargere" si gata esti un "sfant".

            Nesimtire ca la voi, numai la Tonta ala al vostru am mai vazut.
            • +4 (4 voturi)    
              Da Base cand a FUZIONAT cu Magureanu? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:24)

              goguduru [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              De ce nu s-a mai ofuscat lumea?

              Va tot legati de Munteanu ca i s-a propus sa candideze si pan la urma nu a acceptat.

              Base a fuzionat cu Magureanu in 2001 si n-a mai zis nimeni nimic.
              A fost cam primul lucru pe care l-a facut dupa ce a fost ales presedinte la PD.

              De pe Wikipedia in articolul despre PNR

              "În iunie 2001, Alianța Națională a fuzionat cu Partidul Democrat, cu care se afla în tratative din ianuarie[8][9][10]. La acel moment, președintele Alianței Naționale era Virgil Măgureanu[11][12][13]."
              • 0 (0 voturi)    
                A fost Base .. (Duminică, 17 aprilie 2016, 19:15)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

                ... bautut de mineri? A Luptat Base in Piata impotriva comunistilor?
    • +2 (32 voturi)    
      Pt ca (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:57)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      E un razboi nevazut intre doua tari/entitati .Partea inamica Romaniei incearca sa acapareze statul proptindu-si oamenii lor. Asta e un raspuns binevenit la incercarea centrului Wiesel de a impune un anumit candidat
      • +2 (4 voturi)    
        Si asta nu e tot. (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 7:14)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Mai este si "The Game", de unde citez:

        "... and the Jews steal our money through their Zionist occupied government and use the black man to bring drugs into our oppressed white minority communities."

        Bam! Mind blowing, nu altceva!
    • -5 (29 voturi)    
      Asta e un martafoi obraznic, bagat de secu (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      la-naintare.
      • +1 (23 voturi)    
        Te-ai fi simtit mai bine (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:41)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Daca era bagat de Mossad asa-i?
        • +1 (13 voturi)    
          De ce furi mă? (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:58)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          ti-am dat copyright cumva?
        • 0 (6 voturi)    
          Daaaaaaa... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 2:28)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Mossad-ul si cu martienii, prietenii tai.
      • -1 (11 voturi)    
        MM liderul P-ței Universității. (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:47)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Înseamnă că tu ești un comunist dacă vorbești așa despre M.Munteanu.
        • 0 (4 voturi)    
          Munteanu a fost sef ASComunisti (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:57)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          studentilor comunisti. Hai, valea!
  • 0 (48 voturi)    
    bineînțeles că n-aveți niciun motiv (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:53)

    popescu_dtru [utilizator]

    deoarece bucureștenii vă vor vota!
    • +6 (22 voturi)    
      ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Se vor bate la cozi care sa-l voteze primul, mai ceva ca pentru nea Nelu in mai '90.
  • +9 (49 voturi)    
    Analiza de HR (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:14)

    Obiectivul [utilizator]

    Cerinta numarul 1 la un primar al Bucurestiului e sa nu fure. Aici MM pare sa treaca, nimeni nu a auzit macar de vreo masinatie de al lui. Numarul 2: s controleze cheltuielile. Este una din promisiuni si nimic nu ne face sa credem ca nu o va respecta. Despre el ca om trebuie vazut in ansamblu. In perioada de sudentie a avut ote foarte mari deci e OK. Ca lider al Pietei a galvanizat si a dat suflet primei si celei mai importante miscari civice. Ca politica de partid a oscilat in zone dubioase. Dar nu s-a inscris la Magureanu (Basescu s-a aliat cu Magureanu pentru cine nu isi aduce aminte!). Dar au pentru functia de primar general importanta vederile politice? Sau integritatea si leadership-ul pe care incontestabil le are? Inteligenta si ideile personale le are, dovada ca e singurul care a adus un motiv solid pentru catedrala. Sa ne amintim ca societatea civila mai produce si rateuri – vezi Emil Constantinescu. Asa ca ...
    • +4 (30 voturi)    
      Pana sa ajunga Primar Oprescu, (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Obiectivul

      se auzise de el ca e necinstit, ca-i corupt, ca fura ? Analiza ta este prea superficiala, prea simplista. In acelasi ton, cu ea asi putea sa-ti amintesc ca despre Marian Munteanu s-a vorbit si in sens contrar celor afirmate de tine. Noi nu stim nimic de Marian Munteanu cel de azi si ne raportam aproape in exclusivitate la Liderul Pietei Universitatii. E suficient de discutabil faptul ca acum se lucreaza la un mix intre programele lui Busoi si Orban care sa fie preluat de MM, cu eventuale apendice. Sa-l vedem, sa-l auzim si cu chestiuni concrete privind Bucurestiul si apoi mai vorbim.
      • +1 (7 voturi)    
        sa nu va documentati---luati de gata.. (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:26)

        TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Asa sa faceti ....... niciodata sa nu verificati de unde vin oamenii care vor sa ne conduca .... luati de bune stirile date de media tradatorilor de tara .
        Nici nu trebuia sa auzi de oprescu c-ar fi necinstit daca te documentai pe forte proprii .
        Ai auzit de NKVD , generalul oprescu mircea si alexandru draghici ? - come back to read...
        • +1 (5 voturi)    
          Pai in cazul asta e nasol pt ca, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

          de-a lungul timpului am citit ca Munteanu a primit vreo 2-3 firme cu care a intrat intr-un mic comert cu armament, asa explicandu-se apoi disparitia sa din viata publica si reaparitia in 2000 in siajul lui Magureanu.
          PS. Despre astfel de "documentare", vorbesti ?
          Voi pe asta o practicati ?
          PPS. Culmea e ca ma asteptam sa imi vii cu un exemplu mai de bun simt decat cele "lucitoare" pe care mi le-ai dat (NKVD, Draghici...), respectiv, ca a luat mita la greu ca medic chirurg, ceea ce e adevarat, astfel ca era obisnuit cu lucrurile nelegiuite, ilegale.
        • +3 (5 voturi)    
          Ce noroc pe capul meu pt faptul ca, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:18)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

          nestiind ca Oprescu e necinstit, nu l-am votat intrucat nu corespundea viziunii mele despre cum trebuie sa fie si sa faca lucruri un primar. Un motiv in plus sa nu-mi reprosez mie nimic si sa le reprosez celor care l-au votat ca sunt (au fost) niste tampiti (iata, dovediti acum !)
      • +1 (3 voturi)    
        Se stia (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:14)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca este Oprescu este incorect si obraznic.
        • +2 (4 voturi)    
          Si de ce n-ai spus-o si altora, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:24)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          ca poate te credeau si nu-l mai votau iar acum omul nu se pregatea sa intre la Bulau !
          PS. Spune-ne ce se stie despre Marian Munteanu, ca sa aflam si noi si sa-l votam sau nu !
          PPS Are stofa de primar ?
  • -2 (22 voturi)    
    Sa ne lamurim : esti cumva bigam politic ? (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu de alta dar, pe de o parte madam Gorghiu a anuntat ca ai devenit membru al PNL, pe de alta parte, tu spui ca te-ai consultat cu colegii tai de partid care "au fost de acord" (sa candidezi din partea PNL la Primaria Bucuresti-n.m.)
    • +2 (10 voturi)    
      colegii din PNL, (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:55)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ei trebuiau sa fie de accord
      • +4 (18 voturi)    
        ”Colegii” din PNL au aruncat o bomba cu rahat (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:12)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        care-o sa le explodeze-n nas.
  • +10 (28 voturi)    
    Societatea civila (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:26)

    cinevatus [utilizator]

    Din societea civila fac parte si curentele conservatoare nu doar cele progresiste, cum vor unii sa credem. Asa e normal si democratic.
    • +3 (27 voturi)    
      ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:49)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Si de ce candideaza din partea PN LIBERAL? Ce penibili au fost liberalii cu candidatura astuia. Dnul era liber sa candideze cat dorea, problema e la liberali , nu la el. Munteanu iese pe plus.
    • -2 (16 voturi)    
      Ce vorbe mari pentru niste trepadusi purtati de (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:12)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      vanturile istoriei...
  • -2 (26 voturi)    
    PNL (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:03)

    Casargoz [utilizator]

    O anumită parte a presei a devenit o anumită parte a ONG -urilor.
    Personajul din articol avea planuri mari pentru societatea civilă pentru alegeri. Nu-mi era simpatic, chiar daca am stat in genunchi infanta domniei sale, dar orice om are dreptul sa- si facă partid si sa participe la alegeri. De mai mult de 2o de ani am votat PNL. Nu am votat PNȚ-CD pentru nu erau liberali și erau prea creștini di prea puțini democrați ( Cocopo etc..)
    Dar cadidatura din sânul PNL este o formă de a fura startul pt. ce și-a propus. Rezultatul va fi dispariția PNL, apariția extremei stângi si scoaterea religiei din școală complet. Va fi prețul plătit de o biserică pentru implicarea în politică. Nu spun că asta îmi doresc astăzi va întâmpla.
    Mă deranjează că partidul meu de suflet se închina unui personaj, in tot discursul nu am văzut nimic care să aibă legătură cu liberalismul: In afară de prieteni, si de supunere.
    Înainte de a fi înjurat ii rog pe distinșii comentatori sa Îmi spună ce este liberal la Marian Munteanu.
    • +1 (5 voturi)    
      Nimic! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 2:13)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Nici macar trecutul. Si la cum merg lucrurile acum in Europa, asta il face un candidat de pret.

      Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete: asta este raspunsul la nervi a unui partid caruia ia fost "furat" candidatul pe motiv ca a facut fund-raising pentru campanie electorala (inca mai astept pe cineva - oricine - sa imi zic ce a facut gresit prin faptul ca a cersit bani pentru campanie electorala).

      Si stiti ceva? Atata ura impotriva lui incat incepe sa imi placa. La citirea stirii, am dat scroll. Nu prezenta absolut nici un interes. Din titlul stirii ca a fost desemnat candidat am inteles ca o sa castige Firea.

      Ei bine, tocmai indarjirea acestor politically correct ma incanta. Cu cat rezista mai mult, cu atat ma bucur mai tare. Iar daca rezista pana la alegeri...dar ce vorbim. Va fi o campanie superba. Cu artificii si acuze privind MASINI DE TIPARIT BANI
  • +5 (45 voturi)    
    Soroiștii intrați în vrie (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:30)

    dion [utilizator]

    Deși nu sunt fan Munteanu, începe să-mi placă, când îi văd pe cățeii lui Soros cum se agită înnebuniți.
    • +4 (30 voturi)    
      Soroistii (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:44)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui dion

      Si ce legătura are asta cu orașul ?
      Cu metrou. Centura. Etc...
    • -3 (7 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 3:04)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui dion

      Bai nene mai lasa A3 si scoate capul la aer...pana nu demult o dadeati cu Basescu, acu o dati cu Soros...noaptea mintii!!!!!!!!!!
  • -3 (21 voturi)    
    Ce hram a purtat in Piața s-a văzut în 2000 (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:46)

    Maniu [utilizator]

    când a pupat Piața Endependenții sau poala popii...
    • 0 (6 voturi)    
      Dumneata ce "hram" ai purtat? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:25)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Ai vre-un hram?
  • +4 (38 voturi)    
    cum adica "de ce" s-ar retrage ? (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:09)

    OvidiuStoica [anonim]

    Fiinca asa vrea Monica Macovei, Preda, Tapalaga, Mungiu Pippidi....si alti "democrati" pentru care alegerile se castiga sigur si simplu prin privarea alegatorului de optiuni, prin absenta adversarului.
    Ce nu intelege MM ?
  • +5 (21 voturi)    
    2 motive lungi si late (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:11)

    verdi [utilizator]

    1 - fragmentezi opozitia
    2 - de ce s-ar ralia mai efficient opozitia in jurul baiatului ala independent si nu in jurul tau ?
    pentru ca nimeni nu mai crede ca pnl sa ajunga primarie fara sa bage mana in borcanul cu miere ,indifferent cat de onest ,cinstit ,bla bla bla character te dai ,a mai fost unul ca tine ,se numea Iliescu.
  • +4 (36 voturi)    
    „Sunt un om incoruptibil” (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:23)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Atunci de ce fac șobolanii cârd în spatele dumneavoastră? Chiar așa proști ne credeți?
  • -8 (18 voturi)    
    Sa vina Pippidi, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:07)

    Un cititor [utilizator]

    cu imensa ei societate civila, ascunsa sub pulpana hainelor!
  • 0 (4 voturi)    
    Toti sar ca muscati (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 1:00)

    burebista [utilizator]

    Sariti pe cei care au furat ,ce este cu Firuta ,cu Orescu ,cu,Lis si au mai fost .Ce este cu Udrea ,Cocos ,Mazare si ceilanti care au furat de au stins .Bai fratilor vrea Vanghelica hotu sa candideze ,acest agramat <NIMIC ce ziceti dar de umflatul Pierdone si sunt destui care au dosare si candideaza .Ba acest MM este communist ,ba este legionary ,ba antisemit ,ce mai este?
  • -4 (8 voturi)    
    PNL-ul a reintrat in carti (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:01)

    Arminius [utilizator]

    De notat lovitura de imagine pe care o da PNL-ul. Oamenii incep sa se pozitioneze pro sau anti Munteanu, ceea ce este extraordinar pentru partid. Cu ocazia asta liberalii au impuscat mai multi iepuri dintr-un foc. Dupa ce PSD-ul, prin victimizare si buna guvernare, a evitat prabusirea, iata ca si PNL-ul gaseste solutii de revigorare.
  • +2 (4 voturi)    
    in continuare...schimbare.... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:56)

    TRABI [utilizator]

    1. " Puterea " pnl-ului actual, are probleme cu scrisul intre coperti , sa nu zic vorba ceea .... d-aia n-are candidat . Sunt si altii in pnl , insa nu a venit vremea ca in Romania sa te poti pune cu staful , orice staf ar fi din orice domeniu ....
    2. Este corect cum a procedat pnl , in realitate cam toate partidele s-au umplut de indivizi care au probleme serioase cu legea sau au crescut in politica asta care numai politica nu a fost . Sunt primii care recunosc tacit ca nu au un candidat puternic si curat .....ar trebui sa faca si celelalte partide la fel . Da , unii or sa spuna ca treburile astea se fac cu politicieni din sanul partidelor---> asa este , numai ca ce s-a facut pana acum nu a fost politica adevarata cu orientari clare si stabile de reapta si de stanga - toti sunt la fel .
    3. Si-apoi exista si o strategie a schimbarii , nescrisa si nemediatizata , pentru ca media si gruparile care au ajuns in parlament nu doresc asa ceva . Ce se intampla acum si li se pare celor stapaniti de frauda si tradare c-ar fi anormal , face parte din schimbarea pornita odata cu alegerea ca presedinte a lui Iohannis.
    • +1 (1 vot)    
      schimbarea schimbarii (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 23:20)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      1. Partidele sunt formatiuni de crima organizata, Mafia sub diverse denumiri, iar Mafia nu are orientare politica de stanga sau de dreapta.
      2. Schimbarea pe care serviciile au declansat-o cu instalarea mortaciunii Iohannis la Cotroceni este de fapt intoarcerea la partidul unic, azi numit USL, si centralizarea controlului asupra politicului. Acest fapt a fost impus de "aberatia" Basescu, cu ideile lui despre axa Washington-Bucuresti-Londra, Marea Neagra-punct strategic al NATO, Romania-partener USA, lupta anticoruptie, independenta justitiei. Cel mai tare i-a lovit pe toti chestia cu justitia, care va fi si ea pusa, pas cu pas, cu botul pe labe.
      Iar tactica adoptata este folosirea de marionete supuse, santajabile sau inregimentate, ca Iohannis, Dragnea, Gorghiu sau Munteanu, si reducerea la penibilul absolut a imaginii partidelor, functiilor publice si politice.
  • +4 (8 voturi)    
    CEL MAI BUN PRIMAR EVER! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:39)

    ILMA [utilizator]

    O tara libera si democratica nu are a se teme de nicio candidatura. Lasati oamenii cinstiti, credinciosi, patrioti sa candideze la ce vor ei! Nu-i criticati, nu-i indemnati sa se retraga! Acest indemn e adresat anonimilor ce scriu pe forum-uri. Ceilalti, formatorii de opinie, analistii, institutiile puterii, etc. sunt datori sa se delimiteze pentru ca raspund pentru ce promoveaza sau accepta tacit. Noi, astilalti, suntem prosti. Habar n-avem ce bine ne va fi. Nici nu visam noi ce repede vom scapa de coruptie pentru ca viitorul primar (daca va fi ales -Doamne ajuta!) nu fura si nu-i suporta pe hotomani). Vom avea comisii civice care vor veghea la linistea si bunastarea noastra sub inaltul patronaj al celor mai romani dintre romani: Rares Bogdan (care iubeste Romania in fiecare zi si, fiu de profesor de lb. romana fiind, face inadmisibile greseli de cate ori deschide gura doar pentru ca e prea indignat de tradatorii de tara si neam), Dan Puric (care ne-a ametit deja cu potopul de citate si vasta-i traire pentru neam) Alina Gorghiu (care s-a hotarat deja sa lase partidul pe care cu onoare il desfiinteaza pe mana priceputa in toate a lui Marian Munteanu si care, criticata acum de cel pe care-l dorea nasul copilului ei, il va desemna drept nas tot pe Marian Munteanu). As putea continua, dar comentariul s-ar lungi degeaba. PNL (mai exista?), doream sa spun liderii PNL cred ca întâmplarea (pentru ei fericita) alegerii lui Iohannis presedinte fara ca ei sa se implice decat post factum se va repeta. Ulciorul nu merge de prea multe ori la apa. S-ar putea sa nu le iasa. Ce sa faci, e greu sa conduci un partid, sa tii oamenii in jurul unor valori, sa gasesti solutii, sa descoperi oameni capabili si priceputi, sa pui omul potrivit la locul potrivit. E greu. I-a fost greu si dlui. Iohannis, ii e greu si urmasei si preferatei sale, dna. Gorghiu. Mai bine conduci asa, dupa ureche. Totul e sa castigi, nu conteaza cu cine Iti bati joc de cei care te-au votat pana acum? Who cares?
    • 0 (4 voturi)    
      Schimbare...cu trafaletul ? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ILMA

      Abordarea asta -de a importa persoane la varf dintre cetateni, persoane publice , mai ales specialisti in economie ca sunt varza-ar fi trebuit sa fie masiva, asumata, un proces .
      M.Munteanu nu concureaza pentru functia de patriarh, vicepresedinte in pnl, ministru al culturii etc. Sunt revoltata ca l-a laudat pe orban si conducerea pnl pentru....curajul de a-l numi !!
      Cand pnl de fapt era in corzi, sec, disperat, avid de mantuire prin cumpararea unei indulgente ....Probabil psd pretinde ca firea se pricepe la administrare ca a "invatat" de la sot, iar pnl ,pretinde ca MM etnolog are cunostinte de administrare similare cu cele de HR (...) vandute in calitate de consultant ....
  • +1 (11 voturi)    
    firea si munteanu (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:54)

    geag [utilizator]

    sunt propunerile usl care nu intelege ca primarie inseamna administratie nu gargara.Nicusor Dan poate nu este perfect dar de 10 ani se implica in rezolvarea problemelor orasului
  • +2 (4 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 11:00)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    A-nceput campania, s-au activat toti postacii din campania trecută!
  • -4 (8 voturi)    
    Munteanu trebuie votat (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 11:36)

    Nyk1 [utilizator]

    N-am fost prea entuziasmat de el și nu știu dacă ar fi un bun administrator, dar văzând că este atacat în haită de presă, devine brusc necesar să îl votăm tocmai pentru a descuraja pe viitor acest tip de asasinat mediatic importat din USA (vezi media americană vs. Trump).

    Și parcă aduce așa un pic cu Dughin la înfățișare (temă pentru un viitor articol „anti”), deci poate că este un om înțelept.
  • +3 (5 voturi)    
    Exemplu de "logica" ! (Mai ai d-astea ?) (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 13:59)

    Susufler0 [utilizator]

    "Idiot nefericit" ! Nu esti entuziasmat de persoana lui, nu stii daca ar fi un bun administrator, dar pt ca e atacat "in haita" de presa e necesar sa fie votat, pt a descuraja pe viitor asasinatele mediatice importate din SUA. Macar daca spuneai ca ceilalti candidati, nu-ti inspira nici ei incredere si prea sunt laudati in mod desantat de presa, ar mai fi putut sa se inteleaga ceva din demersul tau, dar asa...
    PS. Si peste 5-6 luni , parca si vad ca vei fi printre primii care se vor lamenta pe net, cu chestii de genul : "cine ni l-a mai adus si pe incompetentul asta de Marian Munteanu ?"
  • +1 (5 voturi)    
    Ce se întâmplă? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:49)

    asavreau [utilizator]

    Au început oamenii lui Nicușor Dan să se comporte mai mizerabil decât comuniștii.Nu discută,insultă.Îl fac de rușine pe Nicușor Dan și arată că cei din jurul lui Nicușor Dan nu au capacitatea de a discuta și rezolva problemele oamenilor,ci vor să câștige alegerile ca să-și rezolve orgoliile lor.Și atunci cum va putea N.Dan singur să facă ceva în București?