Codruta Kovesi: Daca Curtea Constitutionala dezincrimineaza abuzul in serviciu, se inchid 865 de dosare de coruptie

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 22:33 Revista Presei | Radio TV

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Aproape 900 de dosare de coruptie vor fi afectate grav in cazul in care Curtea Constitutionala va decide ca infractiunea de "abuz in serviu" contravine legii fundamentale, a declarat Laura Codruta Kovesi, intr-un interviu pentru EuropaFM.

Invitata la Interviurile Europa FM, procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a declarat ca odata cu disparitia acestei infractiuni din Codul Penal si alte infractiuni vor disparea, infractiuni de care sunt acuzati majoritatea suspectilor si inculpatilor din administratia centrala si locala. 

Va reamintim, Curtea Constitutionala va judeca pe 24 mai exceptia de neconstitutionalitate privind abuzul in serviciu. Sesizarea a fost depusa de Alina Bica, fosta sefa a DIICOT, trimisa in judecata inclusiv pentru aceasta infractiune. 

Laura Codruta Kovesi a explicat ce efecte ar avea asupra activitatii DNA declararea "abuzului in serviciu" neconstitutional. 

Duminica, presedintele CCR, Augustin Zegrean, a declarat la DIGI 24 ca nu crede ca ,,orice incalcare de lege de catre un functionar public trebuie sa fie abuz in serviciu, lucrurile trebuie analizate de la situatie la situatie". 

Daca abuzul in serviciu dispare, functionarul public isi va indeplini atributiile dupa ureche, in dauna cetateanului, a mai adaugat sefa DNA.

Nu doar Alina Bica a ridicat exceptia de neconstitutionalitate a articolului care incrimineaza abuzul in serviciu. Si fostul presedinte al Consiliului Judetean Braila, Gheorghe Bunea Stancu si Nicusor Constantinescu, seful Consiliului Judetean Constanta au ridicat in instanta exceptii similare. 

Pentru abuz in serviciu mai este cercetat si fostul ministru de Interne Gabriel Oprea.


Citeste mai multe despre   























9953 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    ??? (Marţi, 10 mai 2016, 22:45)

    Codruta N [utilizator]

    Si CUM anume "abuzul in serviciu" ar "contraveni Legii fundamentale"??
    ???
    • -2 (4 voturi)    
      cum? (Miercuri, 11 mai 2016, 10:30)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Atunci când orice fel de ilegalitate comisă de un funcționar ar fi considerată abuz în serviciu. Adică, e posibil ca, în momentul acesta. să să extindă nepermis sfera de aplicare a abuzului în serviciu. Nu știu dacă e așa dar asta se reclamă. Și e posibil să fie așa.
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 11 mai 2016, 13:38)

      cerceteaza [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce HotNews omite sa informeze este ca abuzul in serviciu in legea penala din Romania contravine prevederilor din legislatia europeana, iar conform Constitutiei, legislatia internationala la care Romania este parte, primeaza in fata legii romanesti.
      Eliminarea abuzului romanesc in serviciu nu elimina si infractiunile de delapidare sau frauda, in cazurile in care faptasii au comis astfel de infractiuni. De asemenea, statul, daca se considera pagubit, se poate intoarce in civil impotriva celor vinovati pentru recuperarea pagubelor.
  • -18 (38 voturi)    
    Heheheheeee.... (Marţi, 10 mai 2016, 22:49)

    newlook [utilizator]

    Adica 865 de dosare in care lui Procurescu i se pare ca Gigel "a abuzat".
    Cel mai frumos mod de a face un dosar: nu probe, nu nimic; vine Procurescu cu interpretarea hiperbolica si complet in necunostinta de cauza a activitatii unuia - nici nu conteaza cine, atata timp cat e vizibil si bun de trofeu la adunarea procuricilor.
    Greu, intr-adevar! Pentru dosare de mita, coruptie, etc. trebuie probe, munca, gandire! Greu pentru militieni, intr-adevar, are dreptate actrita LCK.
    • +6 (16 voturi)    
      corect (Marţi, 10 mai 2016, 23:16)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      faptul ca legea e neclara poate duce la abuzuri, ca in cazul olgutei vasilescu care a facut abuz in serviciu ca a beneficiat de capital electoral
      a se scuti
      • +10 (18 voturi)    
        Tara in care hotii au mai multe drepturi (Marţi, 10 mai 2016, 23:41)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        decat cei care muncesc cinstit.

        Daca sa cheltui inutil banii publici de ex. pe panselute de 20 ron firul in timp ce bolnavii mor cu zile in spitale din lipsa de fonduri e absolut legal atunci e absolut legal sa nu mai platim taxe si sa cheltuim banii pe ce vrem noi.
        • -2 (4 voturi)    
          Nu! (Miercuri, 11 mai 2016, 9:23)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          Corect este: Tara in vare nu poti sa faci nimic din cauza legilor prost facute si incompetentei guvernantilor!
          Eu zic ca trebuie parasita!
          Oricum nu e condusa de romani:
          Presedinte neamt
          Prim ministru ungur
          Ciolos se scrie corect in ungureste
          Csalos - inseamna "cel care insala" si se pronunta intr-adevar Ciolos!
          Sef DNA ungur Kövesi
          Sef SRI neamt!
          • 0 (2 voturi)    
            Dar hotii, ei, ce nationalitate au tovarase? (Miercuri, 11 mai 2016, 11:15)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

            sunt daci, traci...?
  • +8 (20 voturi)    
    nu abuzul in serviciu (Marţi, 10 mai 2016, 22:51)

    victor L [utilizator]

    va fi dezincriminat, ci neclaritatea formularii. La fel cu neclaritatea formularii pentru cei ce au dreptul sa faca ascultari.
    Si e bine ca legea sa fie clara-cristal, pentru ca sa poti pedepsi pe drept.
    • -4 (18 voturi)    
      trolii lui basescu si udrea... (Marţi, 10 mai 2016, 23:55)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ...sunt la post...se vad de la o posta. Unde e Marele Tepes sa va treaca putin prin teapa???
    • 0 (0 voturi)    
      e furt (Miercuri, 11 mai 2016, 10:15)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cand un functionar creaza paguba cu intentie se cheama "furt". De ce nu-i acuza de furt si de ce ii acuza de abuz in serviciu ? Pana la urma aceia sunt hoti. Cred ca celor 800 de dosare ar trebui sa li se schimbe fapta din abuz in furt.
      • 0 (2 voturi)    
        ///m (Miercuri, 11 mai 2016, 10:37)

        escu [anonim] i-a raspuns lui jescu

        Daca au furat la puscarie, dar daca procurorul a interpretat abuziv articolul ? Ceva nu este in regula cu taraganarea asta a dosarelor, poate pentru faptul ca legea nu prea defineste corect abuzul iar procurori nu prea au dovezi solide si amana judecarea pana gasesc ei ceva. Mai este curios si urmatorul lucru daca au 800 de dosare in lucru de ce doar cativa sunt chemati, oare nu este abuz in serviciu aceasta triuere a dosarelor?
  • +1 (11 voturi)    
    Muona, pretina jucatorului inrait pe banii nostri (Marţi, 10 mai 2016, 23:01)

    Maniu [utilizator]

    oare cum va vota?
  • -5 (21 voturi)    
    Asta miroase a presiune pe judecatori (Marţi, 10 mai 2016, 23:09)

    Unul [anonim]

    CSM nu se sesizeaza si aici??
    • -2 (16 voturi)    
      Cum adica Codruta-draguta sa faca (Marţi, 10 mai 2016, 23:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Unul

      presiune pe judecatori,o asta nu,nu se poate,ea e cristal,ea respecta legea,numai altii fac presiuni asupra augustei sale persoane!!!
  • -6 (16 voturi)    
    înțelepciune. (Marţi, 10 mai 2016, 23:19)

    Mazeta [utilizator]

    „Afirmații propagandistice și mincinoase.... Dacă sunt bine făcute, nu se închide nici un dosar”. Traian Băsescu
  • +8 (12 voturi)    
    presiuni dupa presiuni... (Marţi, 10 mai 2016, 23:31)

    baimarean [utilizator]

    ...Si daca pune iarasi presiune strada pe toata gashca coruptilor ce pun presiuni pe CC_...?
  • +1 (9 voturi)    
    Daca CCR ataca Statul de Drept avem REVOLUTIE ! (Marţi, 10 mai 2016, 23:46)

    JohnDreptate [anonim]

    Functionari corupt fura Poporul Roman cu aprobarea CCR ??? =

    REVOLUTIE !
  • -5 (13 voturi)    
    CCR si lovitura de stat (Marţi, 10 mai 2016, 23:53)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Presimt ca penalii se folosesc de ccr ca sa faca o noua marte neagra...Nu e posibil ca presedintele ccr sa comenteze o exceptie inca pe rol si sa se antepronunte...Asta se intampla pt. ca Ccr nu este format din magistrati ci din oameni politici care raspund la comenzi. Intr-un stat normal atributiile ccr ar trebui sa fie la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Problema cu abuzul in serviciu este ca toti banii furati de acesti penali, sute de milioane de euro, nu vor mai fi recuperati iar pe viitor se va da liber la furat, astfel incat cetatenii romani vor fi lipsiti de sume importante care s-ar duce in infrastructura, educatie, sanatate. Coruptia ucide, abuzul in serviciu e tot coruptie, Romania, trezeste- te!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 11 mai 2016, 8:34)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      „...penalii se folosesc de ccr ca sa faca o noua marte neagra”. De data asta, încurajați și de tunetele și fulgerele „reformatorului justiției” împotriva justiției. În cei zece ani de mandat, a avut timp (și grijă!) vizionarul-penal Băsescu să „reformeze” și să-și fidelizeze cozi de topor, pentru zilele negre care vor veni. Pentru că... Udrea, fratele, ginerele, al doilea ginere, Băsescu însuși...
      Aș vrea să mă înșel, dar sunt prea multe semne îngrijorătoare, dătătoare de fiori.
  • -4 (12 voturi)    
    Adica Codruta sugereaza ca si daca ar fi (Miercuri, 11 mai 2016, 0:00)

    xrogo [utilizator]

    neconstitutional abuzul de putere,CCR nutrebuie sa-l declare asa,ca vezi Doamne DNA pierde 900 de procese si nu da bine la bilant?
  • +12 (14 voturi)    
    Zegrean a ajuns idolul postacilor "rosii" (Miercuri, 11 mai 2016, 0:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Concluzia : A se pensiona odata !

    PS. Abuzul in serviciu nu are cum sa dispara ca infractiune pt simplul motiv ca abuzurile in serviciu relementate ca atare in codul penal nu au disparut din societatea romaneasca.

    PS. Urmand acelasi fir logic, nici traficul de influenta nu va fi dezincriminat, nici lobby-ul nu va fi legiferat.
    • 0 (2 voturi)    
      e o abominatie asta! (Miercuri, 11 mai 2016, 10:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      acum as vedem daca sunt atat de inconstienti (sau cumparati) aia din cCR (nu pot sa scriu cu majuscule pana nu se dovedeste ca merita acest lucru)
  • -6 (10 voturi)    
    pentru toti circotasii care isi dau cu parerea (Miercuri, 11 mai 2016, 0:34)

    zxcv [utilizator]

    iata textul din codul penal

    Art. 297: Abuzul în serviciu
    (1)Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
    (2)Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA

    Este foarte neclar, foarte interpretabil si orice functionar care greseste ceva (ca oameni sunt si ei) sau se gaseste un denuntator care sa il acuze conform aliniatului (2), e in pericol sa fie acuzat de abuz in serviciu.
    • +6 (10 voturi)    
      asa, si? (Miercuri, 11 mai 2016, 1:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      Caracteristica comuna a bugetarului: lipsa raspunderii. Si uite asa greseala din primele luni de munca la stat, se transforma in miserupism si nesimtire. Sunt locuri si in mediul privat, dar zburati la tipul vostru de "greseli" repetate.
      • 0 (2 voturi)    
        și nu e normal (Miercuri, 11 mai 2016, 10:34)

        Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Tocmai că nu e vorba de lipsa răspunderii ci de crearea unei răspunderi imposibil de îndeplinit. Iar munca la privat, de cele mai multe ori, e la fel ca cea de la stat. Cel puțin în românia. Doar că le place unora să creadă că ar fi altfel.
        Ideea e să îl tragi la răspundere pe cel care greșește proporțional cu greșeala comisă pentru că altfel nu mai are nimeni chef de muncă; cine nu muncește, nu greșește.
        • +1 (1 vot)    
          really? (Miercuri, 11 mai 2016, 11:47)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

          Daca jignesti nejustificat clientul la privat, zbori. Daca o faci la stat, cu un contribuabil, este motiv de lauda la cafea intre colegi.

          Mai reciteste ce am zis. Greselile inerente de care spuneai, se transforma in altceva.

          Ca sa-ti dau un exemplu practic: prelucrarea gresita sau deloc a platii amenzilor. Practic, cineva este platit s-o faca, nu o face, iar rezultatul este jumulirea contribuabilului de timp, bani si nervi.
          • 0 (0 voturi)    
            serios (Miercuri, 11 mai 2016, 13:59)

            Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Sunt curios dacă lucrezi undeva și dacă da, dacă ai habar de reglementări interne, legislația muncii precum și despre cazuri în care un angajat de la privat a fost dat afară că a jignit nejustificat un client sau, de exemplu, că nu s-a înregistrat plata unei facturi iar clientul s-a trezit fără abonament pe motiv de neplată deși el plătise.
            • 0 (0 voturi)    
              mere cu pere (Joi, 12 mai 2016, 2:26)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

              Furnizorii de utilitati, inclusiv telefonie mobila, se apropie de "stat". Platile la care probabil te referi sunt operate si alocate electronic.

              Revenind la intrebare, da, cica lucrez si pe langa asta mai am si tangenta cu alti angajatori. Exemplu concret: angajata nu a dat condica de reclamatii unui client si l-a si jignit. Rezultatul a fost plecarea. Si nu a implicat pasii aberanti din codul muncii, ca mai degraba divortezi decat sa dai afara un angajat care-ti poate pune firma in cap.

              La ce institutie de stat lucrezi?
  • +1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 11 mai 2016, 7:31)

    Kpriciu [utilizator]

    Încă puțin și suntem gata!
  • -1 (3 voturi)    
    Presiuni... (Miercuri, 11 mai 2016, 8:35)

    tontu [anonim]

    ...sau incercare de influentare a CCR ?
  • -3 (5 voturi)    
    auzi mai Kurutza, (Miercuri, 11 mai 2016, 9:36)

    Ponta [utilizator]

    Nu crrezi ca este cazul sa va apucati si de adevarata voastra activitate?
    Incetati sa mai fabricati dosare la ordin, Comunisti Notorii ce sunteti!

    Pentru voi nu exista cetateanul ci numai stapanul politic, restul este dezbatere.
    • +2 (2 voturi)    
      pai tu esti comunist, dar nu realizezi (Miercuri, 11 mai 2016, 11:21)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      asta a facut statul comunist, s-a constituit intr-o forta corupta care trage pentru sine. acum oamenii cu educatie comunista sunt in parlament si ataca pe 2 planuri: legi care sa-i scape de puscarie si spalarea pe creier a boborului, prin intermediul mass media, pentru a avea asigurate voturi in continuare. ajungem sa ne intrebam daca mai avem nevoie de stat, ca nu ne ajuta cu nimic.
      abuzul in sine este cheia proastei educatii romanesti care da alegatori pe baza de faina la kg. un sistem corupt promoveaza nulitati privilegiate pe baza de pile si rudenie, care ajung sefi toxici, care nu sunt performanti si care pun o atmosfera de rahat la locul de munca, atmosfera pe care angajatii o duc mai departe acasa si isi educa si copiii pe principii ca viata e nedreapta si ca nu trebuie sa te straduiesti prea mult ca oricum nu ajungi prea departe. cu rahat in varf nu scoti aur la baza.
      unii dintre astia ajung in parlament. te reprezinta ? atunci tocmai am scris despre tine.
  • +1 (3 voturi)    
    CCR e cumva (Miercuri, 11 mai 2016, 10:28)

    liviu_ [utilizator]

    consiliul mafiotilor romani?! pentru ca la ce chestii face (ascultatu telefoanelor, acum asta)...
    pare mai degraba in slujba hotilor decat a romaniei...
  • +1 (1 vot)    
    la (Miercuri, 11 mai 2016, 11:20)

    decizii si consecinte [anonim]

    Si-asa nu se inghesuiau investitorii datorita coruptiei; daca se elimina oficial si retroactiv abuzul in serviciu ca arma de lupta impotriva coruptiei.... poate scapa cativa hoti (ma intreb cine oare e in spatele actiunii?) dar pretul pentru Romania va fi incalculabil
  • +2 (4 voturi)    
    Ce aglomeratie de postaci colorati (Miercuri, 11 mai 2016, 11:35)

    Susufler0 [utilizator]

    in rosu "de Pesede" !

    Dintr-odata au descoperit legalitatea si importanta luptei pt legalitate. Ce mai, cand vor ajunge in faza judecatii de apoi, ajung pe jumatate iertati. Ce baieti buni ! La fel de pios gandesc si despre Marinar, despre Nutzi, despre Vasile.

    PS. S-au suplimentat fondurile postaceilor, de sunteti asa de in verva ?