Vasile Dincu: Este probabil ca o alta criza precum cea a dezinfectantilor diluati sa apara pentru ca sistemul nostru medical are probleme

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 14:22 Revista Presei | Radio TV

Vasile Dincu
Foto: captura Digi24
Vicepremierul Vasile Dincu a declarat in emisiunea "In fata ta" difuzata dumica de Digi24, ca alte crize precum cea a dezinfectantilor diluati folositi in spitale pot sa apara oricand pentru ca sistemul medical romanesc are probleme.

Intrebat da ar putea sa apara o criza a medicamentelor, a manusilor medicale sau o alta astfel de criza in Sanatate, vicepremierul a confirmat ca este "probabil": "Asemenea crize pot sa apara pentru ca sistemul nostru medical are probleme in acest moment"

"Marea problema suplimentara pe care o poti crea ca guvernant, de exemplu, e sa nu recunosti problemele si daca nu le recunosti, nu o sa le poti nici trata", a precizat vicepremierul.

Dincu a adaugat ca autoritatile lucreaza in acest moment la identificarea unor potentiale astfel de crize : "Incercam sa gasim si aceste viitoare crize".

Romanii trebuie sa inteleaga ca "sistemul medical din Romania nu se poate schimba peste noapte. E o realitate asta. Mai trebuie sa inteleaga ca nu exista chiar o asemenea amenintare, asa cum apare cateodata", a adaugat vicepremierul", a mai aratat vicepremierul.


Citeste mai multe despre   






















2606 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Duminică, 22 mai 2016, 14:53)

    gigifisiune [utilizator]

    Asta-i ca aia a lu' Iohannis: "Citim informarea si ne consideram informati".

    Pai incercati voi sa gasiti urmatoarele crize, produse tot de politicieni.
    • -1 (1 vot)    
      stilul Basescu (Luni, 23 mai 2016, 9:23)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      sunt foarte buni la dat din gura si a gasi hibele desi ei sunt direct responsabili de hibele respective. mai bine ar tace si ar face.
  • +5 (5 voturi)    
    Atoatestiutorul asta se "descopera" voluntar? (Duminică, 22 mai 2016, 15:29)

    Plagarus [utilizator]

    Curg tribulatiile din seria Triburile !
    Truisme stiute de tot sistemul sanatatii,in rest vorbe de mafalda decrepita,cazuta de mult din trenul onestitatii politice.
  • +6 (6 voturi)    
    Pareri . (Duminică, 22 mai 2016, 15:33)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Tot este ceva cand cel putin politicul decizional recunoaste raul din sisteme . Pai , faceti ceva fratilor , daca tot spuneti ca stiti de unele ! . Ia sa vedem daca aveti curaj sa centralizati intr-o singura agentie toate achizitiile din sistemul de sanatate , incepand de la medicamente si pana la carpe de sters pe jos . De acolo sa plece la spitale toate marfurile solicitate . Cel putin , le va fi mai usor parchetarilor sa supravegheze o usa decat zeci de alte cotloane . Sa vedeti ce chitcaiala o sa iasa si asa se va vedea ca masura va fi corecta .
  • +8 (8 voturi)    
    Sa nu ne ascundem dupa deget (Duminică, 22 mai 2016, 15:48)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Sistemul medical este capusat din toate directiile - laboratoarele sunt "privatizate", imagistica este "privatizata", curatenie este "privatizata", asistentele medicale si infirmierele sunt "externalizate"...

    Sistemul medical este politizat total: managerii sunt pusi politic, casa de asigurari este politica, DSP-urile sunt politice

    Capusare + Politizare : ce alta explicatie pentru dezastrul din sistem sa mai cautam???
  • +4 (4 voturi)    
    securistu! (Duminică, 22 mai 2016, 15:49)

    VaseaV [utilizator]

    da' de unde stie el? a fost informat ?
  • +5 (5 voturi)    
    Nimic despre privatizarile dubioase? (Duminică, 22 mai 2016, 15:59)

    OmulNou [utilizator]

    Cu cat Sanatatea e mai prost finantata, cu cat sefii spitalelor sunt mai hoti, cu atat spitalele, sau sectii individuale ale lor, sunt mai ieftin de privatizat de catre prietenii mafiei PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    "Crize" (Duminică, 22 mai 2016, 16:01)

    nano2k [utilizator]

    Astea nu sunt "crize" mai derbedeilor, astea sunt CRIME in adevaratul sens al cuvantului. Crime pe banii nostri, culmea!

    Cine mai tainueieste inca mizeria din sanatate, se va face complice alaturi de cei care deja sunt!
  • +6 (6 voturi)    
    ok (Duminică, 22 mai 2016, 16:16)

    Pac-pac [utilizator]

    Mereu l-am considerat pe acest Dancu un prostovan molcom.
    Pai d-le Dancu, daca modificati de urgenta Codul Penal astfel incat diluarea substantelor biocide, si nu numai, sa fie considerata tentativa de omor (ca-n Belgia), si pedepsita ca atare, s-ar putea sa se reduca numarul celor dispusi sa se mai joace cu asa ceva. Plus alte masuri pe traseu, desigur, deoarece pana acum o luna statul roman nu stia ca are un laborator autorizat pentru asa ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    securistu! (Duminică, 22 mai 2016, 17:28)

    VaseaV [utilizator]

    Da' de unde stie ? a primit vre-o informare ?
  • +9 (9 voturi)    
    Uimitor. (Duminică, 22 mai 2016, 18:04)

    Ionut F. [utilizator]

    Ciolos se chinuie sa dea afara prefectii si sefii deconcentratelor, si sa faca curatenie in sanatate.

    Ministra mediului a numit rosia montana zona protejata si sustine interzicerea ceanurilor.

    Ministrul fondurilor europene a deblocat 150 mil euro in POSDRU

    Ministra finantelor a adoptat codul fiscal si a reusit cumva si niste cresteri salariale in sanatate.

    La transporturi se mai zbat vrand nevrand sa inceapa niste autostrazi, cu statul roman constructor.

    Asta, in afara de a-si da cu parerea la diferite posturi TV, NU FACE NIMIC, nici macar secretarii de stat de pe vremea lui Dragnea nu i-a schimbat. RUSINEEEE DANCULEEE !
  • +2 (2 voturi)    
    dancu, din interiorul guberniei... (Duminică, 22 mai 2016, 18:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...joaca impotriva guberniei!

    Julien (se face ca ) nu vede.
  • +3 (3 voturi)    
    /// (Duminică, 22 mai 2016, 18:12)

    SRA [utilizator]

    Domnule dancu,
    Preluati un model de sistem in trei luni administrativ se implementaeaza !

    partea legislativa pana la dec este implementata !

    Este nevoie de RAPIDITATE, ORDINE, DISCIPLINA !

    ///

    Daca nu reusiti plecati !
  • +3 (3 voturi)    
    de acord , dar nu chiar asa..... (Duminică, 22 mai 2016, 18:26)

    TRABI [utilizator]

    Domnule vicepremier ,
    Suntem de acord ca numic nu se poate schimba peste noapte , insa un resp[onsabil al tarii nu expune in acest fel populatiei . Acest fel de a face mesaje catre populatie este invechit si nu mai prinde la cei ce vor sa schimbe viata tarii imediat . Pentru cei care sunt curati si nu sunt sau nu au fost in combinatii cu gruparile rau intentionate cum sunt cele ca si Hexi Medical , intr-adevar este greu sa schimbe ceva chiar si peste noapte . As avea indrazneala sa va sugerez sa dispuneti imediat controale in calitatea medicamentelor si provenienta lor . De asemenea vad ca s-au dat uitarii anchetele privind pensiile pe caz de boala ( cred ca sunt nenumarati asa zisi pensionati pe caz de boala si nu au nimic , doar pe hartie ) -> serviciile daca ar face un mic efort ar scoate la iveala lucruri care ne-ar surprinde ; Daca se ia de baza documentul emis de comisii si nu se urmareste , nu se va ajunge nicaieri .
    Apoi , nu se mai ancheteaza cazurile de plagiat ? Dar cei care stau in parlament opriti de complicii care nu le-a dat avizul de urmarire si retinere ? Dar fabricile de doplome... nu pot ramane de izbeliste , pentru ca multi nu le-am uitat .
    Mesajele precum ca nu se poate face nimic peste noapte , sau ca Romania nu poate sa aiba imediat autostrazi , sau ca nu pot fi retinuti infractorii din cauza ca legile facute de ei sunt facute pentru ei , sau ca mafiile din toate domeniile se zice ca n-ar exista , sau ca depolitizarea institutiilor serioase de stat sau cu capital de stat si public nu se poate face pentru ca numai ei sunt capabili sa ia decizii ....toate aceste mesaje duc la distrugerea imediaata a moralului si dorintei de viata a populatiei . Va rog schimbati mesajele si contribuiti din plin la eliminarea gruparilor din toate domeniile care fac rau premeditat populatiei si tarii . Intai oprim raul ,apoi construim...
  • -1 (3 voturi)    
    Gura pacatorsului: (Duminică, 22 mai 2016, 18:29)

    Miky113 [utilizator]

    Urmeaza CRIZA LIPSEI PACIENTILOR !!!

    Pai acum ca ati rezolvat cu alcoholu diluat si fumatorii asociati, s-au cam rezolvat toatele.

    Avem doctori dordora, cu salarii incepand cu 4000Oiuro, si asistente multe, tanere si fragede.

    Tot mai multe femei vazand bonusul de 85% s-au apucat pe facut coptii, procreati natural, nascuti fara cezariana si in weekend si la picknik, si lunea inapoi la la job si martea iasari insarcinata .

    Pe partea de varsta a3a, 4a, 5a... e concurenta mare cu popii, care lucreaza ieftin, rapid si in echipe bine sterilizate de tip sobor.

    Patronii cei anteprenori: nu-si explica cum de a disparut populatia brahga (ieftin si bun), si nu mai au la cine sa dea salarul minim.

    Unele primarii se plang ca nu mai au candidati (virili) !

    Multe televizuni isi inchid portile din lipsa de personal anysex.

    Firmele de sondare, nu mai au ce sonda
    ...
    .
    • +2 (2 voturi)    
      Biata tastatura (Duminică, 22 mai 2016, 20:23)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      numai ea stie cat ii este de greu.Mai treci pe la scoala,pana nu e prea tarziu.
    • 0 (0 voturi)    
      Dragule, atunci cand (Luni, 23 mai 2016, 12:22)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      ai scris "comentariul" asta cred ca erai sub influenta unui "alcoholu" nediluat ! :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie clar (Duminică, 22 mai 2016, 18:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Propagandistul rosu le stie pe toate, ca dor VD s-a facut doar ca iese din PSD. A ramas cu sufltul linga ciumatii care au jejuit tara si continua sa i fure si acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Dancu... (Duminică, 22 mai 2016, 20:19)

    persuasiv [utilizator]

    dezamagiti.