Ponta: Saptamana viitoare voi depune alaturi de Tariceanu un proiect de lege privind drepturile omului si prezumtia de nevinovatie

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 23:31 Revista Presei | Radio TV

Fostul premier Victor Ponta, deputat PSD, a declarat miercuri seara, la Romania TV, ca saptamana viitoare va depune in Parlament, alaturi de senatorul Calin Popescu-Tariceanu, un proiect de lege pentru transpunerea in Romania a Directivei europene privind respectarea drepturilor omului si a prezumtiei de nevinovatie, potrivit Agerpres.

"Saptamana viitoare (...) vom depune in Parlament un proiect de lege care, practic, transpune in legislatia din Romania exact ce inseamna transpunere - Directiva europeana privind respectarea drepturilor omului si a prezumtiei de nevinovatie. Cea pe care tovarasa Pruna, de la securitate, a zis ca nu vrea sa o transpuna, pentru ca in Romania drepturile sunt un lux. (...) Nu mi s-a mai intamplat, eu am fost prim-ministru patru ani, el (Calin Popescu-Tariceanu, n.r) patru ani. E o directiva europeana care se refera la drepturile omului pe care doamna Pruna refuza sa o transpuna. Calin Popescu-Tariceanu, senator, si eu, deputat, o redepunem", a spus Victor Ponta, la Romania Tv.
























2463 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    :-) (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Pontissimul si Tariceanul (care, a propos, nu a participar la Deveselu, insa l-a invitat pe Serghei Naraskin in Romania) vor drepturile talharului, nu drepturile omului!
    • +32 (36 voturi)    
      penalii se apara (Joi, 2 iunie 2016, 0:04)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ponta si Tariceanu sunt doi penali care inca vor sa isi dea legea in favoarea lor.
      • +4 (4 voturi)    
        se apropie funia de par (Joi, 2 iunie 2016, 12:40)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        si-si pregatesc scaparea.
  • +35 (39 voturi)    
    uffff. (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:37)

    liviu_ [utilizator]

    prezumtia de nevinovatie si statul de drept exista in romania... dar nu sunt "hoti-friendly" si probabil asta vreti sa schimbati...

    si apropos la atac la statul de drept.... alegerile intr-un singur tur ce sunt?!
    • +10 (10 voturi)    
      pentru PENALI nu e (Joi, 2 iunie 2016, 8:01)

      george_13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Penalii din parlament, vor sa se treaca la "prezumtia" de nevinovati, indiferent de ce ar face. Ei au deja destule cu "executare suspendata". Aia ce e???
  • -28 (32 voturi)    
    tic tac (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:58)

    xanti [utilizator]

    DNA e pe duca!!!!!!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Vrei sa spu CORUPTII SUNT PE DUCA (Joi, 2 iunie 2016, 7:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      La urmatoarele alegeri pe duca chiar si din parlament. Ati ales un parlament de penali care se zbat sa scape dupa ce douaj de ani au furat pe rupte ca prostii si acum ii ia DNA ca din oala.
    • +9 (9 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Joi, 2 iunie 2016, 10:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si infractorii distrugerea DNA. Sa vezi reactie atunci in strada de vor fi pe duca toti ce vor vota o astfel de lege anti-Romaneasca
  • +25 (29 voturi)    
    Mai bine (Joi, 2 iunie 2016, 0:01)

    Ionut F. [utilizator]

    Depune-l pe post de "Proiectul de Legea pro coruptie".

    Lasa ipocrizia.
    Daca asta era problema am fi vazut oameni care ies in strada pentru dreptul omului sau "Organizatia celor care am avut drepturile lezate dar suntem nevinovati".

    Dar ghici ce? NU PREA EXISTA ASA CEVA.
  • +24 (24 voturi)    
    Pruna i-a raspuns (Joi, 2 iunie 2016, 1:08)

    Take [utilizator]

    "Următoarea directivă europeană transpusă în legislaţia românească va fi cea privind confiscarea extinsă, a anunţat, miercuri, ministrul Justiţiei, Raluca Prună, precizând, de asemenea, că directiva referitoare la prezumţia de nevinovăţie, față de care i s-au adus reproșuri - făcute 'pe fundal politic şi electoral' - are termen de implementare 1 aprilie 2018".
    http://www.dcnews.ro/pruna-raspunde-unor-repro-uri-primite-termenul-este-1-aprilie-2018_506546.html
    • -4 (6 voturi)    
      Adica pana in 2018 la noi nu respecta (Joi, 2 iunie 2016, 7:18)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Take

      aceasta prezumtie,c-asa vrea Pruna !!!
  • +19 (23 voturi)    
    ar trebui sa existe.. (Joi, 2 iunie 2016, 2:14)

    exilatul [utilizator]

    drepturile omului numai pt cei cinstiti nu si pt escroci care au prea multe...
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Joi, 2 iunie 2016, 6:23)

    Kpriciu [utilizator]

    JOS parlamentul MAFIOTILOR!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Kakotopia Primilor expremieri penali (Joi, 2 iunie 2016, 7:19)

    Plagarus [utilizator]

    Spaima-i mare, puscaria-i aproape !
  • +7 (9 voturi)    
    Ei au vrut,de fapt,sa spuna.... (Joi, 2 iunie 2016, 7:44)

    gigiN [utilizator]

    ...'Drepturile hotilor si prezumtia de vinovatie"-ceea ce pentru politicieni este mie la suta corect !!
  • +6 (8 voturi)    
    fa doino (Joi, 2 iunie 2016, 8:05)

    zigot [utilizator]

    a avansat la proiecte de legi?
    e ceva de plagiat?
  • +10 (10 voturi)    
    ipocrizie... (Joi, 2 iunie 2016, 8:28)

    astronaut [utilizator]

    pai daca ati fost p.m.al Romanicii , de ce n-ati transpus-o voi desteptilor ? nu mai cred demult ceea ce indrugati stimati comunisti , deghizati in mari democrati care va faceti ca va doare burticica de ''drepturile omului '' ale romanilor in speta ! sunteti doi papagali rusofoni care ati fi in stare sa vindeti toata Romania cu romani cu tot SPRE BINELE VOSTRU'' !
  • +7 (7 voturi)    
    Drepturile lor nu ale noastre. (Joi, 2 iunie 2016, 8:42)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu și Ponta încearcă pe ultimele luni petrecute în Parlamentul României să-și mai bage o lege care să favorizeze hoții.Noi vrem egalitate în fața legii ei vor legi pentru ei.Asemenea indivizi numai au ce căuta în Parlamentul României.
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine hotilor, (Joi, 2 iunie 2016, 8:47)

    constan [utilizator]

    Voi credeti ca de aia v-au ales oamenii sa furati in deplina legalitate,chiar credeti ca nu suntem in stare sa iesim in strada sa va zburam cu fulgi cu tot.Ajunga-va,lasati Romania in pace!
    ps.Ceausescu a fost ingeras pe langa voi.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate "depunem" noi (Joi, 2 iunie 2016, 9:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    in strada o lege sa scapam definitiv de acesti infractori si agenti straini, tradatori ai intereselor Romaniei si a cetatenilor ei
  • +7 (7 voturi)    
    Ha (Joi, 2 iunie 2016, 11:08)

    EXEs [utilizator]

    Au fost sub prezumtia de nevinovatie timp de peste 20 de ani si tot ce au facut a fost sa fure cu toata nesimtirea de care sunt capabili. Prezumtia de nevinovatie functioneaza in lumea reala doar daca indivizii prezinta credibilitatea necesara de a fi intradevar crezuti nevinovati. Ponta si ai lui au credibilitate zero. Toata lumea ii crede vinovati pentru ca sunt evident vinovati. Si chiar daca avocateii o sa le gaseasca o portita legala de scapare asta nu inseamna ca nu sunt nevinovati. Daca vreunuia din mafiotii de pe planeta asta li s-ar aplica prezumtia de nevinovatie atunci nu i-ar mai curata nimeni.
    Burn in hell bitch!
  • +8 (8 voturi)    
    Oare...? (Joi, 2 iunie 2016, 11:09)

    TheBlizzard [utilizator]

    ...de unde deduce Ponta ca in ultima perioada ne-a lipsit figura lui din peisajul politic? Nu. Nu ne-a lipsit. Nici obraznicia nici incompetenta lui.
  • +4 (4 voturi)    
    drepturi (Joi, 2 iunie 2016, 12:18)

    ticolico [utilizator]

    Se tot vorbeste despre drepturile omului si respectarea lor. Faptul ca unul imi da in cap si pe urma cica mai are drepturile unui om, este un drept care ma nedumireste. Pai daca a ajuns sa violeze copii eu zic ca nu mai e om, deci nu mai are drepturi. Nici animal nu e, ca jignesc animalele. Este un detinut. Si ce fac “domnii” detinuti in pârnaie? O duc bine, chiar foarte bine, cu bani alocati pentru mancare, intretinere, tv, net. Bani mai multi decat salariul unor cetateni care muncesc cinstit. Care noi, cetatenii, platim aceste cheltuieli de intretinere pentru unii care au ucis, violat sau altele. De ce? De ce, va intreb eu, sa platesc din buzunarul meu aceste cheltuieli pentru niste javre? Ce ar fi daca “domnii” detinuti ar munci pentru patul in care dorm, masa pe care o mananca, caldura de le incalzeste celulele, televizorul la care se uita sau netul pe care-l acceseaza. Statul, adica noi contribuabilii, sa-i asigure pârnăiaşului gratis o podea intr-o celula neincalzita, cu 2 litri de apa si o bucata de paine pe zi. Se poate trai, au demonstrat-o altii inainte.De aici incolo insa intra in functiune: DREPTURILE DETINUTILOR: Vrea infractoru’ pat , munceste 2 ore. Vrea si incalzit, munceste 4 ore. Vrea o masa mai buna, bun venit in lumea celor care muncesc 8 ore pe zi. Doreste televizor, iaca ore suplimentare. Internet, pai hai si sambata la munca, uneori si duminica cand sunt urgente. Sa se intretina singuri borfaşii. Sa plateasca ei salariul gardienilor, notele de plata la mancare, caldura, tv si net. Ca noi ceilanti le platim.
  • +2 (4 voturi)    
    io tan, tu tana (Joi, 2 iunie 2016, 12:19)

    iodixit [utilizator]

    unde dreac s-or fi intilnit maimutoii astia doi?