Catalin Ivan (PSD), la RFI: Presedintele Iohannis se afla in imposibilitatea de a reprezenta corect Romania in plan extern

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 11:57 Revista Presei | Radio TV

Catalin Ivan
Foto: Facebook
O eventuala suspendare a presedintelui Klaus Iohannis e o decizie foarte dificila, pentru ca trebuie evaluate costurile pe plan intern si international, declara la RFI eurodeputatul PSD Catalin Ivan. El sustine ca seful statului se afla "in imposibilitatea de a reprezenta corect Romania in plan extern".

Intrebat daca ar trebui declansata procedura de suspendare a presedintelui Klaus Iohannis, europarlamentarul Catalin Ivan a raspuns:

"Avem un presedinte de stat cu mari probleme in justitie, condamnat, gasit vinovat, cu acte false, a beneficiat de o casa care nu era a lui si a castigat sume fabuloase de bani. Astea sunt probleme grave in justitie. Acest presedinte ne reprezinta la nivel international. Cu ce credibilitate, puteti evalua si dvs.. Daca e momentul sa demitem presedintele acum, e o decizie foarte dificila, pentru ca trebuie sa evaluezi cu ce costuri faci acest lucru si pe plan international si in plan intern. Avem un presedinte aflat in imposibilitatea de a reprezenta corect Romania in plan extern si cred ca si in plan intern credibilitatea sa a scazut foarte mult".

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   























5137 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Aaaand... (Marţi, 14 iunie 2016, 12:00)

    BennyBenois1 [anonim]

    Who the fuck are you??!!
    • +20 (20 voturi)    
      Nepotul lui $teppenwolf de TR (Marţi, 14 iunie 2016, 12:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      P$D = Penal $hpagas of Democracy
    • +21 (21 voturi)    
      Manipulator (Marţi, 14 iunie 2016, 12:25)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      Este un manipulator ce se face ca nu intelege diferenta intre un proces civil si unul penal.

      Nu toti sunt penali ca Ponta, Dragnea @P$D.

      "Răspunderea civilă clasică, numită reparatorie, are ca scop repararea prejudiciilor injust cauzate persoanelor fizice şi persoanelor juridice; dimpotrivă, răspunderea penală are ca principală finalitate pedepsirea, în interes general, a persoanelor care săvârşesc fapte periculoase pentru ordinea publică şi pentru viaţa socială, fapte prevăzute de legea penală, care se numesc infracţiuni; în alţi termeni, răspunderea civilă se îndreaptă împotriva patrimoniului persoanei răspunzătoare, în timp ce răspunderea penală urmăreşte pedepsirea infractorului şi deci se îndreaptă, de regulă, împotriva persoanei făptuitorului, pedeapsa având caracter personal."
  • +20 (20 voturi)    
    Dar penalii si plagiatorii PSD nu te deranjeaza? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:06)

    UnOarecare [utilizator]

    Catavencu Ivan e numele, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      eu zic ca cel mai reprezentativ (Marţi, 14 iunie 2016, 13:52)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ar fi Dragnea... ar fi de ras daca nu ar fi cam adevarat avand in vedere faptul ca romanii prefera penalii.
  • +16 (16 voturi)    
    ce zici breee? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:08)

    coloneze [utilizator]

    aloo esti la RFI, nu la RTV.
    CE CONDMANARE CE ACTE FALSE. CITESTE DOSARUL SI VEI VEDEEA CA EL NU ARE NICIO TREABA
  • +16 (16 voturi)    
    Asha se intimpla cind voteaza doar pesedeii (Marţi, 14 iunie 2016, 12:08)

    bogdan1477 [utilizator]

    Toti sobolanii care se ascunsesera in grote dupa #colectiv, acu au prins curaj si au inceput sa emita pretentii. Ponta vrea sef la deputati, Dragnea ne pune sa alegem intre piine si DNA, asta vrea sa-l dea jos pe Johannis. Poate ar fi timpul sa se trezeasca din nou electoratul de dreapta si sa le mai traga o scatoalca dupa cap, ca deja si-au cam luat nasul la purtare.
  • +16 (16 voturi)    
    Bah, da' Dragnea cat de bine ne reprezinta... (Marţi, 14 iunie 2016, 12:09)

    IoPaNet [utilizator]

    Sunteti condusi de un condamnat la inchisoare. Nu va e rusine bah sa mai deschideti gura? Leprelor!
  • +18 (18 voturi)    
    Se pregateste (Marţi, 14 iunie 2016, 12:10)

    ICosmin [utilizator]

    din nou un moment 2012.
  • +17 (17 voturi)    
    de cand este presedintele condamnat? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:13)

    rochiri [utilizator]

    Omul este nebun!
  • +14 (14 voturi)    
    Un gunoi (Marţi, 14 iunie 2016, 12:16)

    mitg [utilizator]

    Dupa ce-i dati declaratiile la stiri? Ne intereseaza?
  • +18 (18 voturi)    
    Ei nu zau? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:19)

    marianmarian [utilizator]

    Sa-mi fie iertat limbajul, da' eu unul chiar nu inteleg cum dracu' se trezeste cate-o lepra de-asta care incepe sa manance cu ambele maini si cu zoaie curgandu-i pana la coate. Trezindu-se ca prostu-n targ. Hai chiar va rog, stimati expirati, VA IMPLOR, pune-ti de-o suspendare. Ca sa ne mai animati putin. N-o fi Iohannis fara pata, dar prin comparatie Monta sau orice alt reprezentat de seama de-al vostru e un episod de diaree exploziva. Deci hai, Ivane, mai ia o gura plina si da drumu' la suspendarea aia odata!
  • +15 (15 voturi)    
    Da! (Marţi, 14 iunie 2016, 12:20)

    HChifteluta [utilizator]

    Ia intindeti voi coarda, ca ati prins momentul! Asa, pana se rupe si va plezneste peste fetele voastre de penali.
  • +11 (11 voturi)    
    socola (Marţi, 14 iunie 2016, 12:23)

    iodixit [utilizator]

    baietii astia din psd, virfurile ma refer, au o problema la scafirlie. ori sint batuti in cap, ori sint batuti in cap. poate-i doar impresia mea, dar cred ca, sint cu nasul pe sus (dragnea, ponta et comp.).
  • +8 (8 voturi)    
    Tare (Marţi, 14 iunie 2016, 12:48)

    feisbuk [utilizator]

    Citing discursul pregatit de Nicolice
  • +9 (9 voturi)    
    Tare de tot (Marţi, 14 iunie 2016, 12:49)

    feisbuk [utilizator]

    Citind discusul pregatit de Nicolicea & Nicolau, credeam ca vorbeste de Dragnea, seful sau - infractor cu acte in regula (cazier pe intelesul votantilor p$d)
  • +2 (6 voturi)    
    zau TU??? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:49)

    ..13 [utilizator]

    Adica are ambasador in USA pe Maior - apropiat de P$D, are ambasador in UK pe altul care a fost in P$D - la Bruxelles troneaza ca o closca dna Cretu, are un ministru de externe resapat din fostele cadre si nu este bine reprezentat???

    este forte bine reprezentat de catre oamenii P$D!!!
    Nu exista nici o greseala - are ceea ce merita!
  • +14 (14 voturi)    
    PSD, UN PARTID DE TURMENTATI ? (1) (Marţi, 14 iunie 2016, 12:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Se pare ca victoria categorica obtinuta la alegerile din 5 iunie a ametit de-a dreptul intregul popor pesedist, care, de vreo 2-3 zile, cu ajutorul, e adevarat, cu totul si cu totul "dezinteresat" al mass-mediei prietene, viseaza la cucerirea puterii absolute in Romania.

    Alegerile locale sunt castigate, parlamentarele din toamna, de asemeni, deja au fost puse in vitrina cu trofee a PSD.

    Se discuta acum in partid daca se merita
    sa se ia si guvernarea prin anticipate (deci asta ar presupune o motiune de cenzura) si sunt unii mai "lacomi" care ar vrea sa o faca acum, motivand, ca e bine sa organizezi tu, PSD alegerile, pt ca nu-i asa, mai intai le pregatesti cu niste "pomeni electorale" pt bugetari, in special, dupa care, vorba aia, ministrul tau de interne "ocroteste" procesul electoral dupa cum "trebuie". Altii, mai rezervati, gen Dragnea si Dancu, nu s-ar grabi, pt ca stiu o vorba din batrani, care s-a si verificat, din pacate pt ei, in 2007 si in vara lui 2012 : "Graba strica treaba". Ei gandesc-corect- din punctul lor de vedere, ca oricum vor da in toamna, ca rezultat al parlamentarelor, guvernul, intr-o coalitie cu UNPR si ALDE.

    Dar "infierbantatii" din PSD (a se citi penalii pe care ii frig dosarele de coruptie de la DNA ori de la ICCJ), in planul lor de acaparare a intregii puteri politice, vorbesc tot mai mult de necesitatea suspendarii presedintelui ( i compris) de demitere a lui.

    O unealta a penalilor este si nepenalul Catalin Ivan, care vede ca motive de suspendare a lui Iohannis , pierderea de catre acesta a unui PROCES CIVIL in care se vorbeste de existenta unor acte falsificate, despre care se stia de catre familia Iohannis ca nu sunt valabile, dobandirea de sume foarte mari de bani de pe urma acestei case,
    "condamnarea"presedintelui (asta neexistand, fiind pur si simplu inventata de Ivan)

    Deci la PSD e cam asa : putem avea penali condamnati in functii inalte de stat, dar adversarii nostri nu au voie sa aiba nici macar o amenda contrav.
  • +8 (8 voturi)    
    PSD, UN PARTID DE TURMENTATI (2) (Marţi, 14 iunie 2016, 13:38)

    Susufler0 [utilizator]

    PSD, "descopera" acum ceea ce era demult stiut : problemele locative ale Presedintelui.

    Pai mai, pesedeilor si pesedoaicelor, adica venerabilul Iliescu acuzat de genocid la Revolutie, a putut fi presedinte.

    Bombonel penalul, ar fi fost si el ok in cea mai inalta functie in stat.

    Si plagiatorul Ponta, falsificatorul ordinar de contracte avocatiale, dar ce spun eu, cel care a "cadorisit" (dezinteresat ?) KazMunaiGas cu cateva sute de milioane de euro ar fi fost potrivit sa fie Presedintele tuturor romanilor, dar ce sa vezi, Iohannis zis si "Mutul", nu !

    Sa rezumam : Pe Basescu voiati sa-l demiteti ca are gura prea mare, este "jucator" si-i prigoneste pe oamenii vostri de afaceri (care mai sunt si oameni politici).

    De Iohannis vreti sa scapati, pt ce : ca nu vorbeste mai de loc, ca nu e "jucator", ca va lasa oamenii de afaceri in pace ?

    Un prost cu pretentii de-al vostru a emis in 2012 stupiditatea extrema cum ca Suspendarea e un act politic, reprezinta o manifestare politica a celor care detin majoritatea in Parlament si ca , prin urmare, nici nu ar fi nevoie sa existe incalcari ale Constitutiei de catre Presedinte, fiind suficienta, obtinerea unei majoritati in acest sens.

    Nu v-ati invatat minte atunci, asa ca eu as vrea sa o dati in bara si acum :

    Suspendati-l ma, prostilor ! Dati posibilitatea celorlalte partide sa creasca la Parlamentare pe seama prostiei voastre.

    Victimizati-l pe Iohannis si asigurati-i in mod nemeritat un al doilea mandat de Presedinte.

    Pt ca nu cred ca va faceti iluzia ca veti si reusi sa-l demiteti prin Referendum, chiar daca scadeti si pragul actual de participare !

    Lumea ar iesi din nou sa voteze impotriva "Raului cel Mare (PSD si Tariceanu) si pentru "raul cel mai mic" !