Basescu: Klemm submineaza credibilitatea SUA in Romania. Pruna sa spuna daca a fost angajat SIE

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2016, 0:13 Revista Presei | Radio TV

Fostul presedinte Traian Basescu l-a acuzat joi pe ambasadorul SUA, Hans Klemm, ca submineaza credibilitatea SUA in Romania, afirmand la Romania TV ca stimuleaza revenirea la anii 50 in aplicarea legii, in vreme ce pe ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a somat-o sa spuna daca a fost angajata SIE, potrivit Mediafax.

''Noi avem un ambasador foarte interesant care reprezinta SUA (Hans Klemm-n.r.). Tineti cont ca sunt un om care a vazut si a sustinut intotdeauna ca avem nevoie de un parteneriat cu SUA. Deci nu sunt un anti-american. Ce face acest ambasador este sa submineze pur si simplu credibilitatea SUA in Romania. Si romanii inca iubesc SUA si sustin parteneriatul cu SUA'', a declarat fostul presedinte Traian Basescu la Romania TV.

Traian Basescu a afirmat ca Hans Klemm stimuleaza revenirea la anii 50 in aplicarea legii in Romania.

''Ma intreb cum domnul ambasador, care are o pilda in actiunea Curtii Supreme a SUA, cum isi permite sa stimuleze revenirea la anii 50 in aplicarea legii in Romania, intr-un stat aliat. Are cumva domnul ambasador ca obiectiv distrugerea credibilitatii SUA in Romania?'', a subliniat fostul sef de stat.

El a sustinut ca abuzul in serviciu se utiliza la arestarea celor care incomozi in perioada comunista.

''Precizarea Curtii este extrem de clara: daca s-ar interpreta abuzul, raportat la acte normative, ar insemna ca emitentul actului inferior legifereaza penal. Nu poti, pe fisa postului, sa-l incriminezi de abuz in serviciu pe salariat'', a accentuat Basescu.

El s-a razboit si cu ministrul Justitiei.

''Doamna Pruna a primit o intrebare de la un politician din PMP, daca a fost angajata la SIE. (￯) Marea problema este daca iti treci sau nu in CV. A primit aceasta intrebare public. Are de dat un raspuns. Nu a fost intrebat nici SIE, nici altcineva. Numai ea stie ce a facut, daca a facut. Obligatia ei este sa aiba un CV cinstit in care sa spuna ce a facut'', a spus liderul PMP.
























2628 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Tati, te-ai zmintit? (Vineri, 8 iulie 2016, 0:17)

    mitg [utilizator]

    Este copy-paste la perioada 2012-2014, cand Gadea/Voiculescu/Tonta/Badea aveau EXACT acelasi discurs pe care il are Traian acum.
    • +9 (11 voturi)    
      Well ... efectele acoolului asupra discursului ... (Vineri, 8 iulie 2016, 8:42)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Well ... efectele acoolului asupra discursului ... politic.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +5 (7 voturi)    
        nu e alcoolul (Vineri, 8 iulie 2016, 13:19)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Eu zic ca e vorba despre funia care se apropie de par. Si inca foarte repede, dupa vehementa impricinatului.
        Totusi, chiar nu isi da deloc seama ce face? Cum isi distruge si ultima ramasita de credibilitate?
        Oricum, sa mai indraznesti sa deschizi gura cand ies acum la iveala tot felul de "afaceri", de zeci de milioane de euro, ale oamenilor lui de incredere, Udrea si Cocos, e chiar o culme a nesimtirii. Sau disperare.
        In afara de clanul de tigani interlopi, cati altii ii mai tin pe Basesti de coaie? Cate alte belciuge au in nas?
  • -6 (20 voturi)    
    Anii '50 (Vineri, 8 iulie 2016, 0:17)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ca sa vezi ca am avut dreptate.
    Astept un domn sa vina sa verse cu laturi
  • +11 (11 voturi)    
    Mosule (Vineri, 8 iulie 2016, 2:59)

    KostasP [utilizator]

    Tu nici in planuri nu erai in anii '50. Iar base avea 1-2 anisori. Da' el stie, ca era un prodigy.
  • +12 (14 voturi)    
    Cred ca ii este frica . . . (Vineri, 8 iulie 2016, 8:23)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . de ceva schelete prin dulapul sau, altfel nu se explica aceasta inversunare in a apara noianul de epnali din aceasta tara. Sincer ma dezamageste cu fiecare aparitie pe la Tv. Pacat!
  • +8 (10 voturi)    
    stimuleza revenirea la anii 50 in aplicarea legii (Vineri, 8 iulie 2016, 9:02)

    deval [utilizator]

    ...spune un FOST care ne-a facut cu vorbe goale 10 ani ! Nu intelege ca pro americanismul multora dintre noi e pe ADN, vine din mormintele bunicilor si nu sta in zicerile ambasadorului/presedintelui icsulescu!
    Fostul circar care "sustinea" justitia la tembelizor in starpirea coruptilor CELORLALTI, borseste istoria, se da si el la dna Pruna alaturi de Ponta,Tariceanu, Dragnea ("filonul" comunistoid), invoca "prigonirea" clasei politice care e fix aceea de care ne-a cerut sa-l aparam in 2012 facand din pmp inca un alt psd !!
    • -1 (1 vot)    
      basisimul (Vineri, 8 iulie 2016, 16:37)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui deval

      isi devoreaza parintii.....
  • +8 (14 voturi)    
    Du-te borfasule... (Vineri, 8 iulie 2016, 9:31)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...si joaca table in parc...lasa tu pe altii avizati sa-si dea cu parerea despre legi si interpretarea lor. Sau mai nou esti si jurist? Ok, am inteles ca o aperi pe nuti si restul penalilor din camarila ta, dar ne plictisesti...Vedem manipularea de la o posta, stim ca ai intervenit cozile de topor de la Ccr sa-ti dea o solutie favorabila pe abuzul in serviciu numai ca, in cele din urma, instantele interpreteaza si aplica legea, nu Ccr. Prin legea de organizare si functionare Ccr nu poate sa interpreteze, poate spune doar daca un text de lege este sau nu constitutional. Dar papagalii aia numiti politic si-au depasit competentele...Sper ca venirea d-nei Livia Stanciu la Ccr sa mai rezolve din probleme...
  • +10 (12 voturi)    
    Te rog sa ne lasi! (Vineri, 8 iulie 2016, 10:32)

    trem [utilizator]

    Traiane frumos si onest ar fi sa iti cresti nepotii si sa ramai cu o mica aura de fost presedinte. Chiar e greu sa faci acest lucru? Nu te-ai saturat de atata mocirla?

    Ambasada SUA era buna cand te apara pe tine...acum nu mai este. Unul e bun daca da in dusmanii tai, dar daca da in 'amicii' tai nu mai este bine. Chiar crezi ca oamenii nu vad lucrurile astea?
  • -7 (13 voturi)    
    Acum il injurati (Vineri, 8 iulie 2016, 11:58)

    UpNext [utilizator]

    pe marele om de stat, genialul (fost) conducator de popoare valahomoldovenesti, salvatorul natiunilor innamolite....

    Ok, nu l-am votat, l-am criticat aproape tot timpul, dar au fost momente in care a fost corect, ca presedinte. Iar acum, ca "persoana privata", se poate exprima...liber si cam are dreptate. Dupa ce ca SUA n-a avut ambasador aici niste ani buni, l-au trimis, probabil ca sanctiune pentru vreo porcarioara facuta anterior, pe acest Klemm cu o misiune simpla si clara - supervizarea justitiei in Romania. Oarecum similar cu cea a comisarilor sovietici pe langa procuratura RPR din anii '50.

    Coruptii trebuie starpiti acum, precum dusmanii poporului in acea perioada, sau pedepsiti si reeducati. Dur, amplu, fara mila. Cu confiscarea integrala a averii (ca atunci), ani grei de penitenciar sever (tot ca atunci) si munca fortata pe santiere diverse (exact ca atunci). Nimic nou, totul se repeta, spre binele etic si claritatea morala a societatii romanesti, care trebuie reformata complet! Sa fie sute de mii de detinuti, dar mai putine decese....Cam asa.
    • +2 (4 voturi)    
      Cum ar fi altfel spus (Vineri, 8 iulie 2016, 15:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Daca infractorii sunt pedepsiti si mai mult infractorilor li se confisca bunurile furate e o crunta dictatura unde nu se mai poate fura ba mai mult stai si la inchisoare daca ai marele curaj sa o faci. Pe marinar l-a marcat evident faptul ca ditamai fratele de presedinte face parnaie pentru coruptie (trafic de influenta) dar la tine de unde a venit socul ca nu mai poti gandi corect ? Ceva fraude cu impozite sau TVA? :-))))))))))))))))))))
      • -1 (3 voturi)    
        Ai inteles (Vineri, 8 iulie 2016, 16:30)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ceva-ceva, da' faci eforturi. E bine!

        Ideea este ca acest neam este dedulcit la jaf si hotie dintotdeauna, ii doineste pe haiduci si e frate cu codrul, adora tiganii si crede ca "numa' prostii e cinstiti". D-aia ne sunt trimisi ambasadori cu biciu-n mana, care se ratoiesc liber la autoritatile valahe si le traseaza (discret) "sarcini de plan" privind anchetele si arestarile, via DNA/ANAF etc.

        Ceea ce nu e rau, pen' ca neamu' asta de hoti se educa cu detentie severa, munca fortata si confiscarea integrala a proprietatilor frauduloase. Sau, poate, esti de acord cu detentia infractorilor la domiciliu, in piscina cu sampanie, si cu valorile fraudate plasate afara in siguranta???

        Acum intelegi ideea din postu' anterior??
    • +1 (1 vot)    
      Batjocoriti istoria si suferinta oamenilor si dvs (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 10:56)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      si basescu !
      Se recalifica sau se intoarce la meseria lui-daca are, se apuca de facut clatite etc ! Trebuie sa fii rau intentionat sa faci o comparatie cu anii '"50 ! Este o impietate, o malversatiune sau de o ignoranta totala acela care o face !
      Nu pot fi reeducati CORUPTII ! Daca este scos din politica e ucis ? Morala/educatia nu e transcrisa intocmai in legi ! Nu e posibil.Parlamentul European nu a avut instrumente legale sa-l sanctioneze pe Severin care a ramas acolo pana la consumarea mandatului !
      Basescu a simulat sustinerea luptei impotriva coruptilor celorlalti 10 ani ! Adica a facut-o numai din vorbe, la tv ! Tot ce se face dpdv al legislatiei existente in Romania este de fapt : SUSTINEREA CORUPTIEI ! Procurorii/judecatorii actioneaza in cadrul legal stabilit de mafia parlamentara careia i-au scapat din prostie ("penalistul" /plagiator Fonta fiind si afon si seful comisiei pentru acest cod penal) cateva prevederi cu care procurorii, acum se pot apropia de faptele de coruptie ! Pe vremea basescului nu aveau decat vorbe !
  • +1 (3 voturi)    
    Base goe ´s KGB CORUPTION ! (Vineri, 8 iulie 2016, 16:14)

    JohnAnticoruption [anonim]

    T. Basescu sa alineat cu Ion Iliescu -C. P. KGB Tariceanu si Trupa de Coruptie in Romania .

    Go on Hans Klemm si nu lasa Romania pe mana Hotilor KGB !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Traian basescu a avut din nou dreptate (Miercuri, 13 iulie 2016, 0:12)

    Costel-ViorelConstantinescu1 [anonim]

    Curtea Constitutionala a admis - partial- obiectiile asupra abuzului de functie, asa cum a sustinut fostul presedinte.
    Din pacate sunt indivizi subdezvoltati care nu reusesc sa-l inteleaga...