Ministrul Justitiei: Nu am de gand sa propun niciun fel de masura de gratiere sau de amnistie

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 21:11 Revista Presei | Radio TV

Raluca Pruna
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Justitiei Ralica Pruna a declarat joi seara, la Digi24, ca nu va propune nicio masura de gratiere sau de amnistie, aratand ca amnistia nu ar rezolva problemele din penitenciare.

"Nu am de gand sa propun niciun fel de masura de gratiere sau de amnistie", a subliniat Raluca Pruna adaugand ca nu amnistia este solutia ci trebuie lucrat la cauze. "Cauzele sunt multiple, sunt niste cauze de sistem:

Ministrul a aratat ca principalele probleme ale penitenciarelor romanesti sunt lipsa de locuri si conditiile.

"Avem o problema in penitenciare. Presupunand prin absurd ca maine, toata lumea ar iesi din penitenciare, conditiile raman aceleasi", a declarat Raluca Pruna.

Ministrul le-a atras atentia celor care si-au pus speranta intr-o astfel de masura ca persoanele condamnate pentru fate de coruptie au fost excluse de legile de gratiere colectiva date in in 1997 si in 2002.

"Se spune ca avem cele mai mari pedepse din UE. Este fals. Se spune ca avem cea mai mare populatie carcerala din UE. Este fals", a declarat ministrul, aratand ca Romania se afla putin peste media europeana cand vine vorba de numarul condamnatilor - 144 de condamnati /100 mii de locuitori in Romania, in conditiile in care media europeana este de 134 condamnati - fiind plasata sub tarile din regiune.

Raluca Pruna a adaugat ca deficit de locuri in penitenciar cu care se confrunta tara noastra este provocat de faptul ca "in 26 de ani nu s-a facut foarte mare lucru in afara de strategii".

Ministrul Justitiei a respins totodata criticile potrivit carora pedepsele in Romania sunt dure, aratand ca nu avem pedepse foarte mari, iar noul un cod penal care a scazut pedepsele la cele mai multe infractiuni.

"Rezultatul noilor cod penal si cod de procedura penala este scaderea populatiei carcerale", a adaugat Raluca Pruna.

In ceea ce priveste episodul revoltelor din penitenciar, ministrul a criticat influenta unor posturi de televiziune care au inflamat spiritele.


Citeste mai multe despre   






















3054 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Acum, dupa ce ati spus ca puneti in dezbatere (Joi, 21 iulie 2016, 21:16)

    Susufler0 [utilizator]

    necesitatea unei astfel de legi si practic "ati dat foc" la penitenciare, e cam tarziu sa dati inapoi !

    PS. Asa se intampla cand vorbeste gura fara stapan !
    • +8 (16 voturi)    
      o fi fost luata pe nepregatie (Joi, 21 iulie 2016, 21:28)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu ea a dat foc la penitenciare. Cineva a avut un interes clar impotriva ei si a agitat apele, crezand ca va obtine si sustinere impotriva guvernului. Ghinion celor care au crezut ca ne pasa de soarta celor carora drepturile omului nu ar trebui sa li se aplice! Nu v-a mers!

      Sunt eu anti PDL din motive obiective, experiente traite direct cu acel regim, dar asta nu ma va face niciodata sa empatizez cu violatorii si criminalii. Degeaba mi se prezinta un caz cu o "sarmana hoata" la TV, cand o sa o vad pe ea in varful puscariei cerandu-si scuze, nu pe violatori si criminali protestand, poate o sa empatizez cu situatia dansei.
    • +6 (14 voturi)    
      Nu mai înțelegeți românește? (Joi, 21 iulie 2016, 21:50)

      anti_sistem [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La vremea respectivă a zis că pune în dezbatere publică situația din penitenciare și că nu exclude varianta grațierii. Nici acum nu a exclus nimic, a zis doar că nu va propune grațierea. Poate o propune altcineva (Doamne, ferește!).
  • +12 (18 voturi)    
    Gratiere sau amnistie. (Joi, 21 iulie 2016, 21:29)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Incepe circul la Antene. Gadea in delir mistic!
  • -9 (11 voturi)    
    Mare e prostia omeneasca (Joi, 21 iulie 2016, 22:20)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si dragoneasca:)
    si i-am spus la doamna asta,i-am facut un film in care i-am explicat
    -Ii gratiezi azi pe aia ce or furat SUB 10000 de lei noi ...si intre timp construiesti 100 de puscarii noi..
    da ea nu ea il vrea pe Voiculescu afara
    si asta o sa si aiba din pacate
  • +5 (9 voturi)    
    Bani din CORUPTIE investite in Inchisor moderne ! (Joi, 21 iulie 2016, 22:25)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Asta e solutia :Bani recuperat din CORUPTIE si Hotie reinvsetit in Penintenciare !

    (Exemplu : Dan Voiculescu si cele 62 milioane Euro inca nerecuperate de ANAF)

    Despre GRATIERE si AMNESTITIE vorbim in 10 ani cand Statul de Drept ne a scapat de CORUPTIE si HOTIE FSN epidemica care a distrus Romania timp de 26 de ani !

    Pana atuncia dublarea capacitatii DNA!!!
  • -1 (5 voturi)    
    sunt de acord cu amnistierea.. (Joi, 21 iulie 2016, 22:33)

    exilatul [utilizator]

    doar pt cei care "scriu" 10 carti stiintifice si obtin si doctoratul in puscarie...de asemenea cei care au furat doar de la "stat"...in rest cei acre au furat doar citeva gaini sau au trecut trecerea de pietoni pe rosu sa ramina inchisi...
  • +6 (10 voturi)    
    de acord (Vineri, 22 iulie 2016, 1:18)

    sile1 [utilizator]

    Si parerea mea sincera e ca cel putin trei posturi de televiziune au inflamat spiritele comentand situatia din puscarii.

    Unul dintre posturi are un interes direct sa-si apere patronul si acolitii lui,pe celelalte insa nu le-am inteles.
    Probabil ca lipsa de subiecte a fost cea care i-a determinat sa "ventileze" prea mult subiectul.

    Viata in puscariile romanesti n-o fi roza dar ma intreb atunci cand oamenii astia,aflati acum acolo, au furat,escrocat,talharit,omorat nu stiau ca viata in penitenciar nu e o vacanta de lux ?

    Nu vreau sa fiu mai rau decat sunt de obicei dar a pretinde puscarii ca in tari mai avansate economic ma amuza
    .Adica in toate domeniile,industrie,agricultura,invatamant,sanatate, PIB/locuitor suntem corijenti dar in ce priveste puscariile vrem sa fim premianti.!!

    Pe de alta parte,trebuie spus acest lucru, impotenta endemica a unei clase politice,preocupata de lucruri marunte si interese meschine a facut ca o serie de masuri ( care puteau fi rapid applicate) menite sa conduca la o imbunatatire rezonabila a situatiei din puscarii sa nu fie implementate.
    • +2 (6 voturi)    
      Totul se fura (Vineri, 22 iulie 2016, 8:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Mafia care a condus Romania in ultimii 26 de ani a avut un singur scop: SA FURE CIT POATE. Din puscarii nu prea e de furat. Jaful nu se va opri pina ce Romania nu va fi decimata complet si va disparea de pe hatra Europei. O TARA DE HOTI CARE VOTEAZA HOTI nu are nici un viitor
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo ! (Vineri, 22 iulie 2016, 8:49)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Foarte corect
  • -1 (3 voturi)    
    mda... (Vineri, 22 iulie 2016, 9:45)

    liviu_ [utilizator]

    mi-a placut cum a vorbit... mai ales faza cu "in 1997 si 2002 nu s-au eliberat aia pentru fapte de coruptie" cu alte cubinte m**** ba voiculescule cu antenele tale cu tot! :D

    in alta ordine de idei... cred ca avem chiar pedepse mici... btw pentru maltratatrea / torturarea animalelor a ramas maxim 1 an... multumim psd (ca aia au votat impotriva maririi pedepselor)... când media europeana pt astfel de fapte e infinit mai mare!
  • 0 (6 voturi)    
    Atenție, doamnă, la predarea mandatului (Vineri, 22 iulie 2016, 11:41)

    stos [utilizator]

    Stimată doamnă, vă rog să nu uitați în minister, celebrul capot. Face parte din mapa dvs profesională.
  • +1 (3 voturi)    
    Normal pușcăriașii sunt revoltați. (Vineri, 22 iulie 2016, 15:04)

    asavreau [utilizator]

    Actuali și viitori pușcăriași sunt revoltați.O grațiere le asigura un loc în viitorul Parlament și continuarea hoțiilor.D-na Prună nu are suflet,nu înțelege eforturile hoților pentru a-și continua activitatea.Și doar au explicat și Gâdea și R.Bodan cât de importanți unt hoții(pentru ei).