Nicusor Dan: Dacian Ciolos are cinstea si competenta de a conduce un guvern sustinut de noi / In Turcia am facut bisnita cu mohair

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2016, 22:21 Revista Presei | Radio TV

Nicusor Dan
Foto: Captura Facebook
Nicusor Dan a declarat miercuri seara, la Realitatea TV, ca ar sustine un guvern condus de Dacian Ciolos, avand in vedere "cinstea si competenta" actualului premier.

"Dl Ciolos are si onestitatea si competenta pentru a conduce un guvern pe care noi sa il sustinem cu mandatele noastre din parlament", dupa alegerile din toamna acestui an, a spus Nicusor Dan.

El a precizat ca acest lucru depinde si de numele propuse in viitorul guvern "dar de principiu, da, raspunsul este pozitiv".

Nicusor Dan a subliniat insa ca trebuie "negociat foarte clar un program de guvernare".

Intrebat ce partid politic ar sustine pentru formarea unei majoritati in viitorul Parlament, Nicusor Dan a raspuns ca ii este "greu" sa creada ca se va situa "pe aceeasi lungime de unda cu PSD".

In ceea ce priveste PNL, Nicusor Dan si-a exprimat speranta ca va observa o "schimbare (...) de optica mult fata de ce s-a intamplat in alegerile locale precedente" iar sustinerea depinde "si de proiect, si de figurile publice promovate" de liberali.

"Daca vor comunica cu dl Cezar Preda mi-e greu sa cred ca vom face echipa", a comentat el.

Nicusor Dan a refuzat sa se pronunte asupra temei casatoriilor intre homosexuali, precizand ca este vorba de un subiect care divizeaza mult societatea.

Intrebat ce crede despre situatia din Turcia, Nicusor Dan a adaugat, in gluma, ca a "facut bisnita cu mohair" in aceasta tara, in 1991, si a reusit sa castige "600 de dolari".
























12542 vizualizari

  • -41 (47 voturi)    
    Mda (Miercuri, 27 iulie 2016, 22:26)

    LianBerthold1 [anonim]

    Puicușor îl va susține pe Coijos, așa, ca de la hoț la hoț
    • +28 (32 voturi)    
      Serios ? (Joi, 28 iulie 2016, 1:44)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Ia vino cu detalii. Ce a furat Ciolos ? Dar Nicusor Dan ?
    • +13 (17 voturi)    
      ... (Joi, 28 iulie 2016, 6:22)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Asa-i ca l-ai vrea pe sobolanul de Dragnea premier ? Oaie pesedista ce esti..

      Sa o saluti pe mamica ta din partea mea !
    • +6 (6 voturi)    
      Câtă răutate ... (Joi, 28 iulie 2016, 12:54)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Oare de unde atâta răutate și/sau interes meschin?

      Ori sunteți adânc băgat în mașina de furat a partidelor actuale ori sunteti de o pr......., naivitate monumentală.

      Oricum ar fi, chiar e o mizerie să-ți arunci veninul așa gratuit.
  • +1 (13 voturi)    
    ciolos si usr (Miercuri, 27 iulie 2016, 22:30)

    stefansb [utilizator]

    sunt tot mai multe semne ca ciolos va fi propus premier de usr. declaratia asta vine doar sa confirme, dar faptul ca guvernul condus de ciolos fixeaza cat mai tarziu data alegerilor, in decembrie, nu in noiembrie cum era prevazut, lasand astfel timp usr-ului sa se organizeze in teritoriu, e alt semn ca intre cele doua parti (ciolos si usr) exista discutii si probabil ciolos va fi propunerea usr pt premier. au si cam acelasi public. ar fi o lovitura pt PNL in primul rand, care si ea incearca sa se lege ca imagine de ciolos.
    • -8 (14 voturi)    
      Cine-i USR? (Joi, 28 iulie 2016, 10:16)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Acum serios vorbind :).
  • +22 (32 voturi)    
    Hai cu USR! (Miercuri, 27 iulie 2016, 22:53)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Romanii vor alternative la partidele mafiote!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Deși.. (Joi, 28 iulie 2016, 7:23)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      votează în masă tot partidele mafiote.
    • +8 (8 voturi)    
      Cu prezenta la vot ce facem? (Joi, 28 iulie 2016, 8:32)

      methalman [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Ca asta sa se intample ar trebui sa se iasa in numar foarte mare la vot. Doar asa partidelor PSD si PNL - cele mai mari partide mafiote la ora actuala din Parlament, pot avea "sanse" sa le scada numarul de parlamentari alesi.
      Din pacate prezenta la vot de la locale nu ne da prea mari sperante...
  • -23 (35 voturi)    
    Alt bisnitar? Pfui! (Miercuri, 27 iulie 2016, 23:03)

    mcris [utilizator]

    Plus ca e pe dinafara la politica externa.
    • +8 (18 voturi)    
      Nu aspira (Joi, 28 iulie 2016, 1:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      la postul de Ministru de externe.
      • -6 (8 voturi)    
        Crezi tu? (Joi, 28 iulie 2016, 10:11)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Mai vedem...
      • -9 (13 voturi)    
        Dar la ce aspira? (Joi, 28 iulie 2016, 10:36)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Parafrazez din ND: "Bucurestiul este singura mea aspiratie, pe mine nu ma intereseaza altceva". Deci dupa o minciuna imensa veniti si spuneti ca nu aspira la ministru de externe. La ce aspira?
        Vreau sa reamintesc ca a luat 30% la locale la Bucuresti si a reusit performanta unica de a nu intra in nici o comisie, practic nu are ce cauta la primarie. So, daca ia 30% la parlamentare va reusi sa intre in Parlament? Poate dupa parlamentare va infiinta USP - "uniunea salvati planeta", si va avea noi aspiratii :).
        • 0 (0 voturi)    
          Aspira la infiintarea (Vineri, 29 iulie 2016, 23:10)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          unui partid nou si puternic care sa faca un alt fel de politica. O politica pentru tara , nu pentru imbuibarea unor " sobolanI'.
          Cam la fel cu aspiratiile lui Ciolos.
          Mai exista patrioti in tara acesta ! Sunt cei care vor ca tara sa propasesca ,iar ei si copii lor , odata cu tara.
    • +1 (5 voturi)    
      recomanda un politician! (Joi, 28 iulie 2016, 11:18)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      serios, am stat m-am uitat si nu am gasit unu mai potrivit!
    • +4 (6 voturi)    
      Mda (Joi, 28 iulie 2016, 12:57)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Mare dreptate ai... uită-te la măreții înaintași, experți și în politica externă (de ex.): Năstase, Severin, Corlățean... Mari oameni, dom'le. Ți-e dor de ei?
  • +16 (28 voturi)    
    USR (Miercuri, 27 iulie 2016, 23:34)

    nick24 [utilizator]

    Dacă s-ar introduce votul electronic în România, USR, nu numai că ar intra în parlament, dar ar obține un rezultat f bun.
    • -13 (17 voturi)    
      usr este abrevierea urss ? (Joi, 28 iulie 2016, 7:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      asa imi pare....
      • +4 (6 voturi)    
        probabil (Joi, 28 iulie 2016, 12:59)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        În aceeași măsură în care "un domn" e un cifru pentru "un bou"
  • -21 (33 voturi)    
    Casatoriile intre homosexuali (Joi, 28 iulie 2016, 0:37)

    emilclick [utilizator]

    Pentru dl. Nicusor Dan casatoriile intre homosexuali reprezinta un subiect care divizeaza mult societatea. Poate se refera la societatea din interiorul vreunui club de homosexuali, caci dealtfel nu pot sa cred ca la nivel de tara poate fi vorba de vreo divizare a societatii romanesti cand de fapt este vorba de o mana de deviati sexual.
    Are dl. Nicusor Dan idee care este numarul acestor homosexuali in tara noastra si daca reprezinta un numar pentru care sa merite sa dezbatem atat.
    Daca o tinem tot asa maine, poimane vine unul sa-i recunoastem casatoria lui cu o capra.
    • +5 (11 voturi)    
      Este usor sa acuzi fara dovezi. (Joi, 28 iulie 2016, 7:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      Daca stii mai multe, te rog sa dai detalii despre capra respectiva: nume, prenume, orasul in care locuieste si ce functie ocupa.
    • +4 (4 voturi)    
      dl. emilclick!! (Joi, 28 iulie 2016, 11:23)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      hahaha.... uita cate minusuri ai primit, deci (statistic vorbind) se pare ca are dreptate Nicusor Dan. Nu trebuie sa fi geniu sa ii dai dreptate, Si rautatile care le-ai aruncat in comentariu sunt degeaba, acum toti ,care ti-am citit comentariul, ne-am dat seama ce fel de persoana esti, si la ce nivel reusesti sa te ridici.
  • +3 (15 voturi)    
    ... (Joi, 28 iulie 2016, 6:40)

    Flaviius [utilizator]

    Ba deci nu mai pot cu voi . De ce dumnezo` te-ar deranja ca Ion vrea sa fie casatorit legal cu Vasile ? Daca natura asa i-a facut , din greseala sau nu , lasa-i ba sa fie fericiti in "prostia" lor . Nu ai vrea sa ii omoram si noi ca in lumea araba ?

    Te rog nu venii iar cu "daca ii vede copilu meu pe strada..." , ca nu se ia . Nu , nu o sa fie copilu tau gay pt ca vede doi tipi de mana pe strada . Pe bune acu .

    Daca doi oameni , care au peste 18 ani , indiferent de sex , se iubesc si vor sa fie casatoriti legal , sa se bucure de aceeasi "experienta" de care ne bucuram si noi , lasa-i ba tata in pace . Lasa-i sa ia nenorocita aia de hartie ca nu iti fac niciun rau .

    Chiar sper din suflet ca ti-am deschis ochii si te-ai mai domolit .

    PS. daca capra are peste 18 ani , si e de acord , eu zic sa recunoastem casatoria , pentru ca ghici ce , mi se rupe si nu ma deranjeaza cu nimic . Si nu vreau sa ii fac unui alt om un rau major gratis sau pt a scapa de o mica neplacere.
  • +4 (8 voturi)    
    din ce vad (Joi, 28 iulie 2016, 8:56)

    toxx [utilizator]

    in comentarii, romanii , fie ei si cu acces la internet, nu doresc o viata civilizata, ci doar hoti care sa le faciliteze ciupeala in orice domeniu, combinatia, ciubucul, viata dupa sintagma "mie ce-mi iese" si asa mai departe.
  • -3 (11 voturi)    
    "Ce parere aveti de Turcia?" (Joi, 28 iulie 2016, 10:31)

    abisala [utilizator]

    "Mda... eu am facut bisnita cu mohair" :). Priceless.
    • +4 (8 voturi)    
      abisala observatie... (Joi, 28 iulie 2016, 14:25)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Mare păcat, într-adevăr, că dl.ND nu s-a ocupat pe larg de marile probleme care ne marchează viața de zi cu zi (toate legate, evident, de Turcia): poziționarea geo-strategica a Turciei între NATO și Rusia, politica refugiaților, lovitura de stat și multe altele asemenea ce nu ne lasă să dormim.
      Te pomenești că e în stare (ND) să ne vorbeasca de corupție, sistemul de sănătate, justiție și, poate, chiar să se ocupe de ele.
      E bine când cetățeanul rromânesc respiră aerul tare al politicii internaționale în timp ce stă pe buda din fundul curții (probabil tapetata cu Pravda).
      Aaa, uite încă o temă nedemnă de politicienii de până acum și pregătita pentru unul mărunt precum ND : canalizare, apă curentă.
    • -1 (1 vot)    
      era mult mai tare parerea lui Ponta pe subiect (Vineri, 29 iulie 2016, 16:11)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      trebuia sa faca referire la ea !!

      pentru ca noi chiar nu intelegem o gluma !
  • -8 (12 voturi)    
    bun (Joi, 28 iulie 2016, 11:12)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ....intre un bisnitar cu ginsi si unul cu mohair... il aleg pe cel cu ginsi...
  • -7 (11 voturi)    
    Un amărît (Joi, 28 iulie 2016, 12:19)

    stos [utilizator]

    Nicușorule, apucă-te de citit legile, pentru că prietena ta
    Clotilde a demonstrat ieri seară că este inaptă. Zîmbitoa-
    rea fără rost, nu cunoaște Legea administrației publice.
    Dînsa nu stăpînește decît supervizarea unor contracte fă
    cute de o firmă suveică, pentru încasarea de bani de la bugetul statului, ca și tine care ai trăit din bugetul local.
    • +1 (1 vot)    
      vrea sa spuna "stos" : (Vineri, 29 iulie 2016, 16:08)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui stos

      cititi bai legile ca sa cunoasteti "stiinta furtului" din Bugetul Central - daca ajungeti in "politica mare" o sa fiti obligati sa furati la scara mare si sa impartiti ca sa rezistati ba, ca asa e cutuma (vezi tot sirul asta de scandaluri care nu se mai termina, cu jigodiile pe care stos si romanii le-au tot votat in ultimii 25 de ani)

      si oamenii pe care "stos" ii voteaza probabil sunt asi in furtul de la nivel superior - pana sa ajungeti la o asemenea "arta" aveti mult de lucru

      daca vreti sa aspirati macar la votul lui "stos" trebuie sa fiti experti tata in sofisticata cunoastere a colturilor umbroase bine ticluite din imbecila noastra legislatie !!!
  • +1 (1 vot)    
    Inca o sansa pentru Romania (Vineri, 29 iulie 2016, 21:46)

    Lawrenciu [utilizator]

    USR si "Alianta Noastra" reprezinta ultimele sperante la o Romanie moderna, la un stat democratic si civilizat, unul fara partide corupte si care urmaresc interese propii si pe cele ale strainilor!
    Domnul Ciolos ar fi un bun premier dar nimeni nu poate sa stie ce se va intampla in toamna.