Raluca Pruna: Depun o cerere prin care sa il chem pe Victor Ponta in instanta

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2016, 22:34 Revista Presei | Radio TV

Raluca Pruna la Jocuri de Putere
Foto: Captura YouTube
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a declarat marti seara, la Realitatea TV, ca inca nu a facut plangere impotriva fostului premier Victor Ponta, dar in zilele urmatoare va depune o cerere prin care il va chema in instanta pentru a proba acuzatiile de trafic de influenta, facute la adresa ei pe Facebook.

Ministrul Justitiei a spus in emisiunea "Jocuri de Putere" de la Realitatea TV ca in institutia pe care o conduce, foarte des atacata de fostul premier Victor Ponta, a gasit numeroase restante care i se datoreaza tocmai lui, relateaza News.ro.

Intrebata de ce crede ca este atat de des atacata de Ponta, Pruna a precizat ca ia aceste acuzatii ca atac la portofoliu.

"Cred ca atacul in ce ma priveste este atacul care ar fi fost inevitabil impotriva oricarui ministru al Justitiei, deci o iau nu neaparat ca pe un atac la persoana, ci ca pe un atac la portofoliu. Suntem intr-o perioada destul de complicata, lupta impotriva coruptiei da rezultate si dintr-odata descoperim ca justitia poate ca a devenit prea independenta in aceasta tara", a spus Pruna.

Ea a mai aratat ca deocamdata nu a depus nicio plangere impotriva lui Victor Ponta, dar ca va lua masuri in zilele urmatoare.

"Sa stiti ca, pentru moment, in Romania, calomnia se judeca, este un proces civil, deci nu am facut niciun fel de plangere, insa urmeaza zilele acestea sa depun o cerere prin care sa il chem pe domnul Victor Ponta in instanta ca sa probeze nu judecatile de valoare, insa domnia sa m-a acuzat foarte clar, intr-o postare pe Facebook, ca la mine in birou un primar, i-a dat si numele, a venit si a facut trafic de influenta pentru ca eu sa adopt o ordonanta de urgenta. Eu cred ca este foarte corect, si pentru mine, si pentru domnul Ponta, sa probeze acest lucru", a spus Pruna.

Ea a adaugat ca a decis sa faca acest lucru dupa destul de multe ezitari, respectiv dupa noua luni in care a inghitit tot felul de calomnii.

"O fac nu numai in considerarea mea, ca persoana, desi am si eu o reputatie de aparat, o fac si in apararea demnitatii acestei functii. Eu gasesc ca societatea romaneasca nu va putea fi asanata atata vreme cat putem spune orice despre oricine fara sa putem proba acest lucru. Eu, ca ministru al Justitiei, am aceasta obligatie, ca prin puterea exemplului, sa arat ca avem un cadru legislativ, avem instante independente si de acum inainte il invit pe domnul Ponta sa probeze tot ceea ce are de spus despre mine in fata unui judecator independent", a mai spus ministrul Justitiei.

Intr-o postare pe Facebook, pe 26 mai, fostul premier Victor Ponta se declara convins, in mod ironic, ca DNA va incepe urmarirea penala impotriva primarului municipiului Oradea, Ilie Bolojan, pentru ca acesta ar fi facut trafic de influenta pe langa ministrul Justitiei, Raluca Pruna.

Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a anuntat, vinerea trecuta, ca il va da in judecata pe Victor Ponta, dupa ce fostul premier ar fi numit-o "stalinista" si ar fi spus despre ea ca este membru ISIS. Reactia ministrului Justitiei a venit dupa ce fostul premier a scris, tot pe Facebook, ca intr-un "Memorial al Crimelor Securitatii si Stalinismului (plus Basismului) in Romania" ar putea exista incaperi denumite "Monica Macovei" si "Raluca Pruna". Mentiunea apare intr-un post scriptum la o postare in care Ponta o felicita pe Gabriela Firea pentru initiativa de a denumi o piata cu numele actorului Radu Beligan.

Pruna: Este surprinzator cum cineva aflat in arest preventiv poate fi ales
    
Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a mai declarat la Realitatea TV, intrebata despre includerea pe listele partidelor a unor candidati anchetati penal, ca este surprinzator cum cineva aflat in arest preventiv poate fi ales, adaugand ca legea nu interzice acest lucru, iar cetatenii pot sanctiona prin vot aceasta chestiune.

"Este surprinzator cum cineva aflat in arest preventiv poate fi ales, cum de nu gaseste cetatea pe cineva mai bun dintre noi si lumea face o asemenea alegere, sigur ca nu putem, in masura in care legea nu interzice acest lucru, decat sa salutam vox-populi. Dar eu sper ca maine, in sedinta de Guvern, sa adoptam noua Strategie Nationala Anticoruptie si acolo punem un accent mai mare pe preventie", a afirmat Raluca Pruna, potrivit Agerpres.

Ea a spus ca depinde de fiecare persoana ce fel de tara doreste si ceea ce oamenii pot face este sa voteze sau nu astfel de cetateni.

"Noi trebuie sa discutam despre chestiuni care nu sunt ilegale, dar sunt imorale sau care sunt impotriva unor coduri deontologice si readuc aminte (...) ca un cod deontologic este un cod pe care membrii unei profesii sau membrii unui partid de buna voie il adopta, deci nu e ceva impus, iar eu zic ca daca adoptam un set de reguli in mod voluntar, e de neexplicat de ce nu-l respectam", a mai spus Pruna.


Citeste mai multe despre   






















8295 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 9 august 2016, 23:10)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Nu simpatizez Realitatea lui Gusa si al pusariasului Pacuraru, va felicit doamna! Cineva trebuie sa-l puna la punct pe infractor, ca plagiatul este infractiune!
    • +8 (10 voturi)    
      ar trebui sa fie chemate si CNA si tembeliziunile (Miercuri, 10 august 2016, 8:08)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      faptul ca infractori ca dragnea sau plagiatori si suspecti de infractiuni ca ponta dau declaratii impotriva justitiei si statului de drept e pana la urma de inteles. daca erau cinstiti nu faceau infractiunile in the first place.

      dar mult mai grav e faptul ca declaratiile infractorilor se aud la tv mai tare si mai raspicat decat cele ale justitiei. si aici tembeliuziunile, latrinele patronilor penali sunt de vina. ce fac ei nu are nici o treaba cu junralismul ci un atac concertat la adresa legilor statului roman si al cetatenilor cinstiti.

      iar CNA, CNA care ar trebui sa fie garantul unei massmedia care sa sustina legile tarii si educatia, nu doar ca gireaza dar cred ca deja coordoneaza - prin prezenta oamenilor numiti politic acolo de psd, alde, pnl - cu buna stiinta intoxicarea, manipularea si atacurile la adresa statului de drept. Ar trebui sa raspunda in jutsitie pentru abuz in serviciu/ neglijenta grava, favorizarea infractorilor si complicitate la atacul statului de drept. In plus ei distrug concepte de baza cum ar fi dreptatea, cinstea, rolul educatiei si al muncii corecte si generatiile care vin si noi toti o sa suferim din cauza asta.
  • -39 (49 voturi)    
    Pruna ecologista (Marţi, 9 august 2016, 23:22)

    Adran [utilizator]

    Raluca ? Cea care a inceput facultatea la 21 de ai... si ce facultate: dreptul, la Universitatea ecologica? Cum a ajuns doamna asta ministru ?
    • +19 (25 voturi)    
      Uite-l! (Miercuri, 10 august 2016, 0:59)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Alt destept d-ala la doi lei duzina!!! Fanul celor cu doctorate d-alea luate ca smecherii la facultati mari cu coordonatori faimosi!!
      Are el de obiectat, ferea!!
      • -7 (9 voturi)    
        nu-i (Miercuri, 10 august 2016, 10:14)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui eek

        Faptul ca atentionez ca o impostoare arata cu degetul niste comunisti ce trebuie trimisi la inchisoare pe viata nu inseamna ca-i sustin pe cei din urma. dar e facil sa interpretezi asa si nu am ce sa-ti reprosez. Numai bine
        • +3 (5 voturi)    
          demonstreaza (Miercuri, 10 august 2016, 11:39)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          intai ca e o impostoare.
          conform dex : Persoană care caută să înșele, profitând de necunoștința sau de buna-credință a oamenilor; șarlatan, mincinos. ♦ Persoană care, prin minciuni și prefăcătorie, își arogă o falsă identitate (și competență), vrând să pară ceea ce nu este.
          mie mi se pare ca se potriveste mai mult unui fost prim ministru.
        • +6 (6 voturi)    
          Asta cu comunistii ai bagat-o numai (Miercuri, 10 august 2016, 11:50)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          dupa ce ai fost taxat !

          PS. Ar fi fost culmea sa-i reprosezi ceva lui eek.
          • 0 (2 voturi)    
            e greu (Sâmbătă, 13 august 2016, 13:52)

            Adran [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            pentru mintea voastra binara.
            Daca spui ceva de o tabara nu inseamna ca esti pro tabara opusa. dar e greu.... si stiu ca nu puteti. de aceea zic ca nu va reprosez nimic.
            • 0 (0 voturi)    
              Bai, baiatule, esti un ipocrit cleios ! (Duminică, 14 august 2016, 0:25)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

              Si, iata, de ce :

              Postezi primul tau comentariu pe acest forum, marti, 9 august la ora 23:22 in care spui ca Pruna a inceput sa faca Dreptul la Universitatea Ecologica la varsta de 21 de ani si, in aceste conditii, te intrebi cum de a ajuns ministru. Atat si nimic mai mult !

              @ eek te ataca intr-un comentariu postat miercuri, 10 august, ora 00:59 iar tu ii raspunzi, spunand ca in comentariul tau n-ai facut altceva decat sa arati ca Pruna e o impostoare care arata cu degetul niste comunisti, dar acest lucru nu inseamna ca tu le tii partea acestora.

              In comentariul meu din aceiasi zi, de la ora 11:50 ti-am atras atentia ca pana sa fii taxat de @ eek, tu nu introdusesei in discutie pe "comunisti", o atacasei doar pe Pruna.

              Ti-am dat de inteles, asa, ca pt o minte "nebinara", ca esti un ipocrit.

              Acum ti-o spun direct : Baiete, esti un ipocrit gretos, pt ca pana sa fi atacat pe acest forum, nicio clipa tu nu te-ai pozitionat de partea adversarilor lui Ponta, a adversarilor plagiatorilor, a adversarilor comunistilor, ci doar ca adversar al lui Pruna care, pana una-alta, e clar ca se lupta cu Ponta, cu plagiatorii, cu "comunistii".

              Abia cand ai inceput sa fii criticat de forumisti i-ai scos din joben pe "comunisti".

              Pai ce dovada de ipocrizie mai mare vrei, barbate ?

              PS. Btw, pana si chestia aia cu "mintea binara" este tot o dovada de ipocrizie din partea ta.
    • -25 (33 voturi)    
      e foarte inteligenta (Miercuri, 10 august 2016, 1:24)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      cica nu ia ce spune ponta ca pe un atac la persoana ci ca pe unul la portofoliu dar totusi il da in judecata pe persoana fizica :))))
      • +1 (3 voturi)    
        ce-mi (Miercuri, 10 august 2016, 11:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        plac mie astia ca tine, de rad ca curca-n lemne de propriile lor expuneri ale "inteligentei".
        hidrateaza-ti jumatatea aia de neuron, poate-ti gasesti alt nickname.
      • +4 (6 voturi)    
        A spus clar ca il da in judecata pt acuzatia (Miercuri, 10 august 2016, 12:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        de trafic de influenta !

        Restul mojiciilor debitate de plagiatorul infractor le-a numit "judecati de valoare", adica - iti "traduc" ca sa pricepi - declaratii politice.

        PS. Fara sa fie foarte inteligenta , oricum este mai inteligenta decat tine !
    • +25 (29 voturi)    
      are doua facultati (Miercuri, 10 august 2016, 4:06)

      Take [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Pruna are doua facultati, cretine. Tariceanu a ramas repetent in facultate.
    • +2 (4 voturi)    
      intreaba-l (Miercuri, 10 august 2016, 11:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      pe mondenul robert negoita, care si-a luat bacul la 31 ani si doctoratul pe la 40, ca era o moda, dupa cum singur a zis.
  • +30 (36 voturi)    
    toată stima (Miercuri, 10 august 2016, 0:22)

    Alex_def [utilizator]

    Apreciez stilul de comunicare a doamnei ministru: mesaje cu conținut, îmbrăcate într-o formă diplomatica și asertiva!
    Înțeleg si eu de ce nu-i prea iubită de politicieni...
    • +16 (18 voturi)    
      nu e iubita (Miercuri, 10 august 2016, 7:35)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

      pentru ca limbajul asta nu prea il inteleg dansii. ei sunt obisnuito cu chestiile din lemn: limbaj, case, vanzari, defrisari, nu neaparat pentru ca acest continut are o replica buna ci e mai simplu: politicienii analfabeti cu doctorate plagiate pur si simplu nu inteleg limba romana vorbita in felul asta.
  • +15 (17 voturi)    
    o disputa turnesol (Miercuri, 10 august 2016, 7:30)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    O dispuna Pruna-Ponta te obliga , din punct de vedere moral, la o pozitionara clara. Functie de aceasta pozitionare se citeste calitatea cetateanului comentator, calitatea analistului din media, calitatea politicianului, etc Este un test al nivelului de civilizatie.
  • +11 (13 voturi)    
    Ciracilor psd-isti (Miercuri, 10 august 2016, 9:19)

    astronaut [utilizator]

    nu le convine sa vada oameni competenti in afara ''organizatiei'', Dna ministru incet dar sigur il pune la respect pe ''obraznicatura de Monta''care o ataca din din pricina prostiei !
  • +3 (5 voturi)    
    bine faceti, (Miercuri, 10 august 2016, 10:51)

    victor L [utilizator]

    dna ministru, dindu-i cite o smetie palavragiului. caci dvoastra si colegul Ghinea faceti bine devoalind mizeriile plagiatorului.
    Numai Basescu era considerat scandalagiu cind ne spunea ca Ponta e un mincinos, dvoastra sinteti tehnocrati si aveti toate drepturile.
  • 0 (2 voturi)    
    Puna depune cereri? (Miercuri, 10 august 2016, 20:49)

    LianBerthold1 [anonim]

    Eu știam că depune ouă, pe care le păzește cu prețul vieții partenerului său, prunul. :D :D :D