Dragnea ameninta cu anticipate in cazul in care Iohannis nu numeste premierul PSD-ALDE

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 15 august 2016, 1:16 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat duminica seara ca s-ar putea ajunge la alegeri anticipate in cazul in care presedintele Klaus Iohannis nu va desemna premierul PSD-ALDE dupa alegerile parlamentare, informeaza Mediafax. 

''Incredere 100% nu am (ca va desemna premierul PSD-ALDE, n.r.), sunt foarte sincer. Foarte multi spun ca nu va respecta nici cutuma, nici spiritul Constitutiei, nici votul popular si va incerca sa forteze o majoritate prin tot felul de mijloace.
(...) Imi doresc ca presedintele Romaniei, acum domnul Iohannis, sa respecte votul popular pentru a fi liniste si stabilitate in tara, pentru a nu ajunge la alegeri anticipate'', a afirmat Dragnea la Antena 3.

 Liviu Dragnea a afirmat ca PSD va avea o majoritate ''serioasa'' cu ALDE si ca isi doreste sa nu se ajunga in situatia in care presedintele sa nu tina cont de votul popular si sa incerce sa isi impuna un premier.

''Eu cred ca influenta presedintelui Iohannis in PNL este uriasa (...) pana la o limita este o situatie firesca. Am auzit si eu poteci facute ziua, noaptea spre Cotroceni. Nu stiu daca este adevarat sau nu. Stiu ca cert nu are o astfel de relatie cu PSD. Stiu ca si-ar dori un guvern al lui, adica un guvern format de PNL. Este firesc. Sper sa nu depaseasca o limita la alegeri'', a adaugat el.

 Singura situatie prevazuta de Constitutie pentru organizarea alegerilor anticipate este dizolvarea Parlamentului.
Acest lucru se poate realiza potrivit articolului 89 din Constitutie.

 ''Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele Romaniei poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura. In cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singura data'', se arata in legea fundamentala.




















3104 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Cam subtire funia din casa condamnatului Dragnea (Luni, 15 august 2016, 6:36)

    Plagarus [utilizator]

    Pe turnanta se fezandeaza in finala DNAului si Ponta Viorel.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa incurajeaza singur (Luni, 15 august 2016, 6:38)

    Pac-pac [utilizator]

    Asta isi face curaj singur. ALDE nu va intra in parlament iar PSD va avea undeva aproape de 30%.
    Asteptam totusi decizia justitiei, poate aia ii va inchide gura acestui individ.
  • -2 (8 voturi)    
    Propunere! (Luni, 15 august 2016, 6:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ar fi reprezentaiv pentru Romania ca presedintele sa il numeaasca premier chiar pe puscariabilul Dragnea.
  • +6 (8 voturi)    
    Pacalici (Luni, 15 august 2016, 7:41)

    mutefuste [utilizator]

    Rolul de Pacalici si-l asuma acum Dragnea. Vezi tu, Dragnea, de ce o sa pierdeti? Ptr. ca sunteti obraznici, lipsiti de decenta. Asa s-a intamplat de fiecare data. Noi intelegem ca trebuie sa dai din gura, sa te dai rotund, deh PR intern, insa este pagubos ptr. voi. Acesta este motivul ptr. care pierdeti de fiecare data!
  • +8 (12 voturi)    
    bun asa (Luni, 15 august 2016, 7:53)

    goguleana lugojana [utilizator]

    o sa avem alegeri parlamentare de 3 ori intr-un an. pana iese suficienta lume la vot care voteaza anti PSD.
  • +4 (6 voturi)    
    Esti cazut in ridicol Dragneo! (Luni, 15 august 2016, 8:31)

    BobMuller [utilizator]

    Si in curand in inchisoare!
  • +7 (9 voturi)    
    Dragnea asta ..... (Luni, 15 august 2016, 8:40)

    NicolaeA [utilizator]

    ... este nervos cu nervii rau de tot ! Ameninta pe toata lumea pe orice tema ! Mai are un pic si devine jihadist din acela cu cqaderi psihice !
  • +5 (7 voturi)    
    Dragnea (Luni, 15 august 2016, 8:48)

    Bin_Eabin [utilizator]

    își sapă singur groapa ca să cadă în ea.
    Omul deștept își face sanie de vara. :)))
  • -5 (7 voturi)    
    Si totusi... (Luni, 15 august 2016, 10:01)

    Flinder [utilizator]

    ...Voi , toti acesti jalnici postaci iohannisti, care n-ati inteles nimic de la alegerile locale, veti constata dupa alegeri cum toate afirmatiile lui Dragnea se vor adeveri! Voi credeti ca lui Iohannis o sa-i mearga in continuare sa distruga tara asta cu "guvernul lui" si "lucrul bine facut", asa cum (NU) se pricepe el la nimic, ca doar de-aia vrea sa-si impuna acolitii lui, nepriceputi ca el.
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa (Luni, 15 august 2016, 18:51)

      raducutu [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      Ca pârnaiasul Dragnea si habotnicul Viorel o vor drege de tot...pana nu mai ramâne nimic de ciordit, si vor trece la furatul caciulii reciproce...
  • +2 (4 voturi)    
    Inca un tur de alegeri anticipate? (Luni, 15 august 2016, 10:08)

    IonelVaidianu1 [anonim]

    Inca un tur de alegeri anticipate pe care le pierdeti?
    Stanjenitor...
  • +4 (6 voturi)    
    Si presa e vinovata (Luni, 15 august 2016, 10:12)

    9 mai 1877 [utilizator]

    pentru ca Dragnea si altii asemenea exista inca in spatiul public...

    Daca de fiecare data cand se face referire la Dragnea sau alt condamnat penal definitiv care inca mai este prezent in spatiul public folosind distinctia "condamnatul penal" cum ar suna?

    Condamnatul penal Dragnea...
    Condamnatul penal Nicusor Constantinescu...
    etc..ati inteles.

    Ideea e simpla..nu mai aratati niciun respect pentru o persoana condamnata penal DEFINITIV si ocupa inca o functie in spatiul public ! Nu mai specificati functia publica, e doar un condamnat penal care ar trebui sa demisioneze imediat din toate functiile publice pe care le detine...asta daca ar avea onoare si bun simt..

    Nu cred ca exista persoane condamnate penal in alte tari occidentale pe care sa le vezi in spatiul public! Presa si televiziunea inca au un rol foarte important in acest tip de educatie! parerea mea
  • +4 (6 voturi)    
    morminte (Luni, 15 august 2016, 10:58)

    AnderT [utilizator]

    cu ce are prin morminte lui ii da bine la vot :))) Diaspora?
  • +3 (5 voturi)    
    asta (Luni, 15 august 2016, 11:59)

    nahir [utilizator]

    e deja sigur ca va avea majoritatea impreuna cu tradiceanu? cum asa? a masluit deja alegerile?
    ca sa nu mai vorbim de paranoia cu anticipatele. nu mai stie nimic altceva?
  • 0 (2 voturi)    
    e reala stirea? (Luni, 15 august 2016, 23:34)

    AliKimiku [utilizator]

    Deci DeadMaster de Teleorman ameninta cu motiunea de cenzura in cazul in care nu va avea Prim-ministru personal in urma unor alegeri pe care inca nu le-a castigat?
    Sa rezumam, alegerile sunt la toamna iar Dragnea stie deja rezultatul alegerilor si ameninta deja cu motiunea de cenzura. Daca nici asta nu-i homo politicus supremus eu nu stiu ce sa mai zic.
    Condamnat definitiv = bifat,
    Scoala mortii din morminte? = bifat,
    Da paine si circ la popor?= bifat,
    Prevede in viitor? = bifat.
    Eu zic sa-l uram pe cruce ca repede sau macar sa-l zidim la temelie la Catedrala aia Mare ca altul ca el nu mai prindem( se mai califica la limita Ponta dar nu avem standarde chiar asa joase)