Victor Ponta​, la Romania TV: Functionarii din ministere nu mai vor sa semneze nimic de frica

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 15 august 2016, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Captura RomaniaTV
Fostul premier Victor Ponta a declarat luni seara, la Romania TV, ca spera ca PSD-ul si cu aliatii sai sa aiba in toamna majoritatea parlamentara si sa formeze un guvern "care sa continue lucrurile bune facute de guvernul Ponta si sa le indrepte pe cele gresite". Ponta acuza "telejustitia din Romania" si spune ca functionarii din ministere se tem sa mai semneze ceva de frica DNA si astfel proiectele se blocheaza.

Declaratii ​Victor Ponta:


  • Eu cred ca PSD si aliatii sai vor forma o majoritate suficienta cat sa poata forma un guvern competent care sa continue lucrurile bune facute de "Guvernul Ponta" si sa le indrepte pe cele proaste, fiindca au fost si lucruri gresite.
  • Inaltii functionarii sunt terorizati si nimeni nu mai vrea sa semneze nimic de frica DNA. Asa se blocheaza multe proiecte
  • Nu trebuie sa ne sperie cresterea economica record pentru ca nu seamana deloc 2016 cu 2008!
  • Trebuie sa fim ingrijorati si sa speram ca anul 2017 nu va semana cu 2010 (desi elemente de similitudine exista): - un guvern incompetent, nelegitim, impopular, fara nicio viziune economica
  •  - catastrofa de la absorbtia fondurilor europene - ZERO in 2016 cu perspective la fel de rele in 2017 (lipsa banilor veniti in tara nu poate fi compensata prin circul facut de ministrii cu "gura mare" si zero performanta)
  • - lipsa totala a oricaror investitii publice, blocate de reticenta functionarilor de a mai semna documente, proceduri, licitatii
  • - teroarea produsa de perspectiva raspunderii penale pentru orice decizie duce la fuga de "semnatura" si preferinta pentru taraganarea birocratic

stirea se actualizeaza

























4256 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    nici o problema (Luni, 15 august 2016, 22:34)

    IancuJianu [utilizator]

    din toamna, cind spalatii pe creier vor aduce P$D la ciolan, functionarii cu doctorate plagiate vor semna orice contra șpagă...
    • +9 (11 voturi)    
      cu alte cuvinte, (Marţi, 16 august 2016, 8:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      tonta reitereaza ideea lui dragnea (se putea sa aiba tonta vreo idee proprie, originala? pana si p-asta a copiat-o), spaga contra munca - sa se hotareasca oamenii daca vor arestari sau paine.
  • +16 (22 voturi)    
    Se pot teme hotii ca Ponta Viorel & PSDeii penali (Luni, 15 august 2016, 22:44)

    Plagarus [utilizator]

    Noi nu ne temem sa mergem la servici zilnic si sa ne asumam ceea ce facem,ca deh nu suntem "doctori " pe puncte si spagari de 600.000.000 & smenuiti pe semnatura de PM PENAL !!
  • +18 (26 voturi)    
    Dupa cires . (Luni, 15 august 2016, 22:45)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Sa fim corecti ! . Functionarii nu mai vor sa semneze nimic pentru ca le sta DNA la usa si nu mai pot lua spagi . Asa , vor sa avertizeze ca daca nu vor muschii lor , nu se misca tara . Stim toti cei cu implicare in mecanismele administraiei cum sta treaba . mai ales la fonduri europene . Toti erau invatati sa spaguiasca cel putin 20 % din valoarea unui demers sau proiect . Oricum , nu va mai dura mult si multi dintre birocrati vor spala putina , convinsi ca vremurile trecute nu se mai intorc . Succes DNA , singura speranta a unei natiuni care s-a lasat jumulita de miliarde de euro ! .
    • +1 (9 voturi)    
      si de unde ai tu aceste informatii certe? (Marţi, 16 august 2016, 0:13)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      20 % la fondurile europene?! serios? ai avut minima rabdare sa citesti deciziile finale in instante in procesele legate de proiecte? o statistica la DLAF/OLAF - daca ai sa te uiti mai atent ai sa vezi ca Romania e ....(ce oroare!) in media UE la cazuri finalizate cu cercetari penale...
      Asta cu coruptia generalizata de la fonduri europene e un bau bau care chiar a ajuns sa sperie aiurea functionarii. Pentru fiecare proiect ce apare in presa cu probleme iti pot gasi rapid alte zeci de proiecte "curate", muncite, cu rezultatele din contractele de finantare livrate.
      Tu cate proiecte si fonduri europene ai atras? Cred ca zero, ca daca ai fi facut asta, nu ti-ai fi permis sa vorbesti asa lejer despre cei care au muncit si tras la ele, multi dusi chiar in faliment de deciziile aberante ale autoritatilor de control si gestiune!
      • -1 (3 voturi)    
        @Roman_Cetatean (Marţi, 16 august 2016, 11:22)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Asa o fi... ca prea zici cu foc...

        Pot insa sa-ti spun ca stiu personal (si bine !) pe cineva, director in POSDRU, care este acum super-milionar, si fericitul posesor a mai multe cladiri mari si modern de birouri in Bucuresti si in tara. Desigur, din micile sale economii de salariat al POSDRU...
        • +2 (2 voturi)    
          ma intreb cum o fi posibil asa ceva (Marţi, 16 august 2016, 23:37)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          pe bune, tu stii ce tampenii poti sa debitezi? proiectele POSDRU aveau un procent de 30-40-pana la 60-70 % resursa umana, adica SALARII, unde aveau zeci (unele peste 100) experti angajati. Cum pana mea putea cineva sa isi "insuseasca" in vreun fel din bugetele de proiecte cat sa isi faca cladiri de birouri?
          Din achizitiile din restul de procente de cheltuieli directe care nu erau salarii? O buna parte erau pt Grupul Tinta (aia asistati, cursati, etc)- catering, chrie sali cursuri, materiale cursuri, materiale promotionale. Cum putea, frate, din achizitii marunte, de maxim ctv sute de mii de euro- sa organizeze cursurile si sa ajunga si "super-milionar" posesor de cladiri centrale? Hai ca sunt curios, da-ne si noua reteta asta, ca tare ar fi buna de replicat, sa avem si noi,altii, aia prosti care am lucrat prin ele, vile, iahturi, conturi etc. Ca eu unul nu vad cum puteai sa faci asa ceva, nici daca iti luai tu unul singur jumatate din banii de salarii (adica iti dadeau angajatii innapoi din ele, cum a facut cel de la CCR si altii). Sau cum acuza DNA ca au facut ai lui Paun. Apropos, ai vazut sa detina Paun blocuri si conturi de miliioane de euro din banii din proiecte?! ca tot salarii erau pe acolo, la niste zeci de experti, nu? Acolo, in mod aberant, desi o parte din activitati au fost realizate real, DNA a considerat bugetul integral al ambelor proiecte drept prejudiciu. Desi, pe langa cursantii fictivi au fost si multi reali, care au beneficiat de formari si ce au mai facut ei acolo.
          Nu te mai lua dupa "legendele' celor ca Ghinea, cu "mizerii", mai bine apuca-te si scrie tu un POCU, gestioneaza-l,si vb dupa aia, cate milioane de euro vei castiga. Ca de dat din gura de pe margine, e simplu!
  • +18 (24 voturi)    
    pe vremea ta (Luni, 15 august 2016, 22:45)

    loveparade [utilizator]

    semnau exclusiv proiecte de unde se putea sifona, sebi stie...
  • +10 (16 voturi)    
    Inaltii functionarii, nu functionarii de rand (Luni, 15 august 2016, 22:48)

    Potrivit [utilizator]

    De ce trebuie Poanta sa le ia apararea maimutoilor astora, ei nu pot sa zica nimic? Ah stai, de fapt ei nu au nici o problema, dar Poantei ii place sa puna cunvinte in gura lor.
  • +21 (25 voturi)    
    Nu ca l-as crede pe pontalau (Luni, 15 august 2016, 22:49)

    LiviuX [utilizator]

    Dar data asta s-ar putea sa aiba dreptate. Intrebarea e insa cine a angajat acesti functionari, care dupa cum spune el, se vede ca nu au habar de lege? Caci daca stii legile si faci totul legal, de ce ti-ar fi frica de DNA? Mie de ce nu imi e?
    • +6 (10 voturi)    
      Cum sa nu stie legea? Toti e doctori ... (Luni, 15 august 2016, 23:38)

      MalutanCosmin1 [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Daca avem noroc si continua Cilos reforma in birocratie si la anul, o sa vedeti ca se poat face si mai multe cu mai putini oameni, mai bine pregatiti si mai bine platiti.
      Inca un lucru, ce plm de job e ala unde tu doar trebuie sa semnezi, daca ceva nu e in regula, schimba, da indicatii si apoi semnezi, cum vine asta ca tu nu semnezi, si cand nu semnezi proiecte ce faci, cafea?
  • +9 (13 voturi)    
    Recomandare pentru Pinocchio: (Luni, 15 august 2016, 23:18)

    motanul_gri [utilizator]

    "Mai du-te ma, mai lasa-ne !..."
  • +4 (8 voturi)    
    Interesant (Luni, 15 august 2016, 23:23)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Adica exista o legatura intre functionari si Ponta? Ce treaba are individul asta si functionarii aia? Ceva nu se leaga prin legaturile obisnuite, ca sa zic asa, si maimutoiul asta poate ca s-a scapat....doar e pupilul lui bombonel, nu-si mai poate tine dosul, ca gura e deja ocupata cu altceva, nu? Dragnea, ceva?
    • +1 (1 vot)    
      legatura (Marţi, 16 august 2016, 10:10)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Are legatura. Cam toti sunt "mosteniti" din vremea lui si, daca nu pot sabota guvernul, atunci taie frunza la czaini.
  • +9 (13 voturi)    
    HN? (Luni, 15 august 2016, 23:39)

    AliKimiku [utilizator]

    Serios , e nevoie sa ii preluati si imprastiati ragaiturile ipochimenului?
    Stiu ca cititorii vostri nu se uita(sper) la porcarii ca RTV dar tembelul ala pur si simplu ar trebui uitat. Sau amintit doar in contextele care il definesc si anume : de plagiator, mincinos si tupeist.
    • +6 (8 voturi)    
      PokeMonta (Marţi, 16 august 2016, 1:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      nu are ratting..de aceea se baga in seama
  • +9 (13 voturi)    
    Out Ponta. (Luni, 15 august 2016, 23:46)

    Clop [utilizator]

    Cabotinul asta nu a inteles nimic din lectia de istorie in care a primit un sut in fund cu ocazia "Colectiv" - o chestiune tragica si tardiva.

    Omul este un nesimtit feroce, mi-ar placea sa primeasca skip pe toata linia, in orice viitor realist sau paralel in raport cu Romania.

    PSD-ul este un partid care trebuie sa dispara din zona de centru-stanga, din politica romaneasca, cu un sef de clan -Dragnea, un condamnat penal, cel care ameninta constant cu motiunea de cenzura impotriva primului guvern responsabil in 26 de ani in Romania.

    In ceea ce priveste treaba cu functionarii din ministere: ministerele au fost politizate timp de 26 de ani, exista o gramada de functionari-bugetari cu saru-mana la nasu' si la partide, care plimba hartii de colo-colo, total lipsiti de eficienta. NU CRED CA OAMENII RESPECTIVI AR TRECE CU SUCCES ,MAINE, UN TEST PENRU A FI ANGAJATI IN MEDIUL PRIVAT.

    Cat despre Ponta: Du-te sa te angajezi la privat, dar nu la Erdogan, da?
    • +1 (1 vot)    
      Eu o vad ca pe o chestie buna (Miercuri, 17 august 2016, 17:38)

      Potrivit [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Cu cat devine mai degustator si cu cat se aliaza mai mult cu PSD cu atat sunt mai mari sansele ca sa se stature lumea de ei. Fix ca in campanie.
  • +2 (4 voturi)    
    intrebare catre ... (Marţi, 16 august 2016, 8:48)

    astronaut [utilizator]

    ''galacticul'', daca te crezi ca esti asa de competent , cinstit si ca tot ce ai facut a fost bine , DE CE AI FUGIT DIN FRUNTEA CELUI MAI CINSTIT GUVERN ??
  • +2 (4 voturi)    
    Iar se baga pe mass-media o nulitate (Marţi, 16 august 2016, 11:34)

    wisper_2me [utilizator]

    Iar se baga pe mass-media o nulitate, nu il mai promovati pe mickey! Nu vedeti ca e retard mintal?
  • +3 (5 voturi)    
    Aut Ponta, aut nullus! (Marţi, 16 august 2016, 12:00)

    SkyDan [utilizator]

    Nullus!

    Daca cei sub 35 de ani vor iesi masiv la vot vom scapa de leprele din politica romaneasca.