Basescu, la B1 TV, despre scaderea increderii in justitie a romanilor: A inceput sa plateasca spectacolele facute de DNA in 2015

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 18 august 2016, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PMP, Traian Basescu, a declarat joi seara, la B1 TV, ca justitia a inceput sa plateasca 'spectacolele facute de DNA anul trecut', sustinand ca scaderea increderii romanilor in sistemul judiciar reprezinta "un semnal de alarma major", potrivit Agerpres.

"Eu cred ca justitia a inceput sa plateasca spectacolele facute de DNA anul trecut. Usor, usor, si eu m-am dedicat in ultima vreme acestui efort, romanii incep sa inteleaga ce inseamna o justitie corecta care respecta drepturile fundamentale ale omului. Nu poti sa faci o justitie credibila cand, daca nu iese sentinta definitiva in favoarea presedintei Inaltei Curti, tu, DNA, faci un recurs in interesul legii si o amarata, un cetatean obisnuit, un cetatean de rand este pur si simplu executat, asa cum a vrut sefa justitiei din Romania, adica presedinta ICCJ, doamna Stanciu", a declarat Traian Basescu, la B1 Tv, intrebat cum vede rezultatele publicate recent de Eurostat, care arata ca increderea romanilor in justitie a scazut.

Presedintele PMP a criticat faptul procurorii 'isi permit sa judece oamenii inainte de a-i judeca un judecator'.

"Ma refer la spectacolele odioase, care nu au nimic comun cu democratia, din fata DNA, cu oameni plimbati cu catuse inainte sa-i vada un judecator, cu oameni care au fost pur si simplu distrusi inainte ca judecatorul sa se pronunte pe arestari preventive, pentru ca procurorii de la DNA au distribuit selectiv documente din dosare. Nu se poate asa ceva", a mai spus Basescu.

Cat priveste faptul ca si in timpul mandatului sau de presedinte au fost facute arestari "spectaculoase", Basescu a replicat ca in acea perioada "nu a fost o practica a spectacolului".

"Modul de a se face justitie incepand cu 2015 a dus la scaderea increderii. (...) Imi aduc aminte, in 2015, cand spuneam: 'Oameni buni, nu e corect sa faceti acest spectacol in fata DNA-ului, nu e corect sa scoateti documente selectiv sa le dati la presa, nu e corect sa fie condamnat omul in studiouri de televiziune sau pe strada'. Era o furtuna impotriva pozitiilor mele. Ma uit ca in ultima vreme oamenii au inceput sa inteleaga ce e justitia. (...) Deci, 2015 si prima parte a lui 2016 vor ramane ani negri pentru DNA. Din pacate, se rasfrang ca impresie si asupra intregii justitii, in conditiile in care procurorii nu fac justitie, justitia o fac judecatorii, scrie clar in Constitutie (...) Scaderea cu 13 % este un semnal de alarma, un semnal major", a mai declarat presedintele PMP.
























1294 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai tace lepra asta (Joi, 18 august 2016, 22:25)

    mitg [utilizator]

    De cand a luat-o pe Elena DNA-ul pe sus, Basescu si-a iesit din orbite.

    Scarbos.

    Mars la groapa de gunoi a istoriei, ca ti-ai cam distrus super mostenirea politica pe care ai lasat-o in 2014.
  • 0 (2 voturi)    
    inca nu m-am obisnuit cu noul Base (Joi, 18 august 2016, 22:29)

    zzztop [utilizator]

    e ciudat sa-l auzi cum critica anchetarea coruptilor..

    dar despre drepturilor fraierilor de romani cinstiti care muncesc zi si noapte pentru ca niste politicieni corupti sa le fure toti banii nu e incrijorat deloc? nici macar asa putin?

    romanii muncesc mult si traiesc prost pentru ca tin in spate pe toti hotii.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu am incredere in justitie (Joi, 18 august 2016, 22:32)

    JohnR [utilizator]

    Parerea privitorilor de A3 chestinati in cazul de fata nu valoreaza nici cat o ceapa degerata. Romanul de rand voteaza PSD pentru un mic gratuit de 1 Mai. Am zis.
  • 0 (2 voturi)    
    serios? (Joi, 18 august 2016, 22:46)

    Nevermind [utilizator]

    Este fix la fel ca pe vremea ta, doar ca acum sunt SI ai TAI, aia coRECTii. Sa speram ca si tu, ca vad ca-ti tot pregatesti din timp speechul si explicatia
  • -2 (4 voturi)    
    Cel mai bine (Joi, 18 august 2016, 23:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cel mai bine ar fi ca Base sa nu mai ia apararea mafiei portocalii din PDL (=PL=FSN). In rest, teoretic are dreptate. DNA face show ca sa creada populimea ca Romania e stat de drept. Toti mafiotii scapa cu condamnari de doi lei, sunt eliberati dupa citeva luni si ramin cu averile intregi. Justitia la noi e bratul prin care securimea care a anexat tara poate sa continue sa o jefuiasca cum vrea ea.
  • +3 (3 voturi)    
    eu nu cred (Joi, 18 august 2016, 23:33)

    hot news [utilizator]

    ca aceasta ''scadere a increderii'' in justitie a romanilor are legatura cu DNA , ci cu activitatea justitiei in legatura cu noi,muritorii de rand , dubla masura si condamnarile absurde pentru fapte cu violenta,lasarea in libertate a celor care comit fapte violente,etc..
    Cred ca majoritatea romanilor sunt cel putin multumiti de activitatea DNA.
    Eurobarometrul acesta nu face nici o referire la increderea romanilor in DNA
    La fel , DNA nu este justitia in Romania. Nu doar DNA oricum..
    Daca eurobarometrul ar fi fost facut doar printre cei cu functii publice,atunci Domnul Basescu ar fi avut dreptate :)
    • +1 (3 voturi)    
      ne vinde si la rusi (Vineri, 19 august 2016, 1:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      doar sa o scape pe uderea.
      vai de el...si de noi...
  • +4 (8 voturi)    
    Fratia coruptilor! (Joi, 18 august 2016, 23:35)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Increderea a fost mai mare in DNA nu in intreg sistemul de justitie!
    Basescu este si el frate cu Tariceanu si Dragnea cand vine vorba de DNA. Aceleasi argumente si aceeasi disperare a omului care se vede incoltit. N-ar fi crezut in 2014 ca aceasta schimbare urma se se produca.
  • +1 (3 voturi)    
    Increderea si Basescu (Vineri, 19 august 2016, 0:01)

    hopshio [utilizator]

    Ce-ar mai vrea Basescu sa aiba increderea lumea in el cat are in DNA....
  • +2 (4 voturi)    
    Traian Basescu este aparator de CORUPTIE & HOTIE! (Vineri, 19 august 2016, 0:26)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Traian Basescu si clanul Udrea -Bica -Mondial -Cocos alaturi de Mafia PSD-ALDE a devenit SUSTINATOR si APARATOR de CORUPTIE & HOTIA atacand activitatea DNA in mod PUBLIC !


    In Romania sa furat 26 de ani cu sustinerea Justitiei - nu este de conceput volumul de JAF in milioane si miliarde de EURO al Poporului Roman fara sustinerea Justiutiei corupto-comuniste incepand de la CCR pana la ultima Judecatorie din Teritorui.

    Asadar Poporul Roman are incredere de peste 68 % in activitatea DNA da doar 13% in Judecatorii corupt si asta il contrasice pe EX Presedintele al Romaniei in declaratile lui facute anti DNA de pe timpul arestarii preventive a lui Elena Udrea si condamnarea lui Mircea Basescu la 4 ani de INCHISOARE !