Vasile Dincu: Ciolos ne-a spus ca nu va merge la niciun partid. Ministrii care merg la partide trebuie sa plece din Guvern

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 1:18 Revista Presei | Radio TV

Vasile Dincu
Foto: Facebook - Vasile Dancu
Vicepremierul Vasile Dincu a declarat, duminica seara, la B1 TV, ca premierul Dacian Ciolos le-a transmis, recent, ministrilor din Executiv, ca el, personal, nu va merge la niciun partid si nu va da semnal pentru nimeni, iar acei ministri care se vor inscrie, la un moment dat, intr-un partid politic, pe o lista, trebuie sa plece din Guvern, potrivit News.ro.

Vasile Dincu a precizat ca, la inceputul mandatului, Cabinetul de ministri a avut o discutie cu premierul Dacian Ciolos si au stabilit impreuna ca nu vor intra in politica.

Intrebat daca garanteaza ca Dacian Ciolos nu va intra in politica, vicepremierul a raspuns: "Nu cred ca va intra in politica. Ne-a spus si grupului de ministri, pentru ca s-a pus problema, unul dintre ministri a spus la un moment dat ca asteapta semnalul de la premier. Premierul ne-a spus ca a face politica este o chestiune care tine de propria constiinta si ca el nu va da niciodata vreun semnal, el nu va pleca la niciun partid si nu va da semnal nimanui."

"Evident, cel care se va inscrie la un moment dat, din Guvern, intr-un partid politic, pe o lista, trebuie sa plece din Guvern", a adaugat Vasile Dincu.

El a precizat ca aceasta este regula, pentru ca actualul Guvern este unul independent, astfel ca cel care se inscrie intr-un partid, pleaca de buna voie, nu il da nimeni afara din Guvern, pentru ca aceasta este regula stabilita inca de la inceput.

Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, a declarat, in urma cu o saptamana, la Digi24, ca isi doreste sa existe o formula prin care sa continue proiectele si dupa alegerile parlamentare, precizand ca daca va candida sau nu la alegerile din iarna va fi decizia premierului Dacian Ciolos.

"Cred ca si eu si alti colegi de-ai mei si domnul Ciolos traim intre doua stari contrare si o extrema. Prima este de epuizare. E foarte greu sa faci chestia asta, mai ales la presiunea timpului si presiunea publica care exista. Eu sunt un om foarte obosit in momentul asta. Pe de alta parte, fiind in aceste pozitii simti ca poti sa faci ceva bine. (...) Atunci nu pot sa neg ca as dori sa existe o formula de a continua. Pe de alta parte sunt foarte linistit ca am si eu timp sa mai citesc o carte. Nu este decizia mea. E decizia premierului Dacian Ciolos. Suntem o echipa si nu o sa fac un pas de capul meu singur", a spus Ghinea, intrebat daca va candida la alegerile parlamentare, in contextul in care liderii liberali i-au facut o oferta de a se regasi pe listele PNL.

Intrebat daca, in cazul in care va candida, o va face cu echipa de la Palatul Victoria, Ghinea a spus: "Voi candida intr-o formula pe care o decide, sau nu o decide, Dacian Ciolos".

Intrebat daca a discutat despre acest subiect cu premierul Dacian Ciolos, ministrul Fondurilor Europene a raspuns afirmativ: "Am discutat. Nu pot sa va spun. O sa aflati la momentul respectiv. Tot decizia lui Dacian Ciolos este."




















1804 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    "Inteleptul " gregar fara opera ministeriala...... (Luni, 29 august 2016, 7:54)

    Plagarus [utilizator]

    .....are doar pareri powered by PSD.
    • +6 (6 voturi)    
      cand (Luni, 29 august 2016, 12:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      tov.,...., sa zic si eu, d-l vasile dincu se exprima : "Ciolos ne-a spus ca nu va merge la niciun partid.", se refera la :
      - noi, tehnocratii din guvern
      sau
      - noi, psd-istii?
      eu sunt convins ca ultima e castigatoare, caz in care, ce-l omoara grija? aaaa, daca era cu bataie in psd, era ok, nu?
      • +6 (6 voturi)    
        hâncu mafiot roșu kaghebist (Luni, 29 august 2016, 12:54)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Mafia din care face parte ar trebui trimisă la canal. Doar acolo vor putea face bine după ce au supt sângele României douăzeci și cinci de ani. Hai DNA!
  • +12 (12 voturi)    
    Demagogia bate democratia (Luni, 29 august 2016, 7:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai ales când e vorba de acest cripto-comunist specializat in minciuni si manipulare. Evident ca de la un membru al unui partid mafiot nu ne putem astepya la altceva
  • +14 (14 voturi)    
    Aha (Luni, 29 august 2016, 8:10)

    theo667 [utilizator]

    Dancule tu esti independent cum este pestele meu din acvariu. Stie cum arat, nu stie cum ma cheama dar depinde de hrana mea. Tu esti pesedel dar alegi sa te prefaci ca nu stii ca depinzi de ei ca sa capeti orice post pe unde ai ciugulit de la stat sau privat
  • +10 (10 voturi)    
    nea Vasile (Luni, 29 august 2016, 8:11)

    gica pantalon [utilizator]

    tu nici nu aveai ce cauta in guvern, pesedist vopsit
  • +10 (10 voturi)    
    Intrebare (Luni, 29 august 2016, 8:20)

    oaspetele [utilizator]

    Ce ne facem cu dumneata, care esti deja la (intr-un) partid?
  • +6 (8 voturi)    
    Asadar, (Luni, 29 august 2016, 8:23)

    loveparade [utilizator]

    Dancu nici nu trebuia sa fie in guvern. Ah pardon, el e iprocrit pana la capat, nu e PSDist...
  • +1 (7 voturi)    
    cele mai bune guverne ale Romaniei (Luni, 29 august 2016, 8:33)

    Ed___ [utilizator]

    cele mai bune guverne ale Romaniei au fost cele (real) tehnocrate !
  • +7 (7 voturi)    
    Pe Dancu (Luni, 29 august 2016, 9:01)

    Taifunn [utilizator]

    l-au pus de control lupii paznic la stana!
  • +5 (5 voturi)    
    demagog (Luni, 29 august 2016, 9:38)

    babamare [utilizator]

    Acest individ tine in fuctie oameni corupti impreuna cu fostul ministru de int oameni corupti gen mare inspector regional la opc
  • +6 (6 voturi)    
    Aha... (Luni, 29 august 2016, 9:40)

    marki [utilizator]

    Dacă înțelegem bine, ministrul Dâncu va trebui să plece din guvern. Oricum, n-a fost decât cârtița PSD, nu s-a remarcat prin nimic, n-am auzit/citit despre vreo inițiativă răsunătoare, în calitate de vicepremier sau Ministru al Dezvoltării.
    (Sau asta o fi ca și promisiunea lui Ponta (din 2013), că nu va candida la parlamentare, dacă nu va fi gata vestita autostradă?)
    Mincinoșilor, ne-am săturat de voi și de declarațiile voastre sforăitoare!
  • +6 (6 voturi)    
    Dl. Dincu ! (Luni, 29 august 2016, 10:01)

    Carpi [utilizator]

    Spui niste prostii cat esti dumitale de ,,mare'' !
    Ciolos a spus ca NU SE INSCRIE IN NICI UN PARTID
    (cel putin cat este premier! )
    (Dupa ce nu mai este premier , nu mai este in nici un caz treaba ta!!, in ce partid intra / daca intra / ce politica face !!).
    In decembrie, cand va fi RE-NUMIT in functie de premier, (daca dreapta castiga alegerile !!!) , ORICUM NU ARE NEVOIE SA FIE IN NICI UN PARTID. El dupa primul an de guvernare este oricum DEASUPRA PARTIDELOR !
    Ciolos o sa fie premier tehnocrat cu ministrii politici si /sau tehnocrati !, intr-un nou guvern din care Dincu , si secretarii de stat etc. PSD, nu o sa mai fie !!