Antena 3 apasa pedala nationalista in asteptarea campaniei electorale: Dezbatere pe tema unui presupus "plan secret de rupere a Romaniei"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 septembrie 2016, 22:03 Revista Presei | Radio TV

Dezbatere la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Antena 3 difuzeaza, duminica seara, o dezbatere pe tema unui presupus "plan secret de rupere a Romaniei", indiciu ca nationalismul va fi tema majora de dezbatere in viitoarea campanie electorala. "Romania e furata la bucata", 'Romania se sparge in 3 state mici?", "Ne-au cumparat stranii 40% din teritoriul arabil", "O portiune cat Moldova a fost deja vanduta", "Planul secret de rupere a Romaniei", au fost cateva dintre titlurile de pe burtiera Antenei 3.

Mihai Gadea si-a invitat telespectatorii sa voteze, pe pagina de Facebook a emisiunii, daca sunt sau nu de parere ca acest presupus plan va reusi, iar pe burtiera aparea titlul "Votati: vor reusi sa sparga Romania?"
























6169 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    CNA (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:08)

    Soljenitin [utilizator]

    CNA doarme.
    • -15 (27 voturi)    
      sa analizam (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:58)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Chiar daca este tV-ul unui infractor oamenii astia spun niste adevaruri..pamantul n-ar trebui sa fie vandut ci CONCESIONAT pe o perioada max impusa de lege cu respectarea stricta a normelor de mediu..altfel da putem vorbi de vanzarea Romaniei bucata cu bucata..iesirea din UE este o solutie sau legi care restrictioneaza vanzarea
      • +9 (13 voturi)    
        Si nici cetățenii cu domiciliul in Alba (Luni, 12 septembrie 2016, 6:54)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        sa nu poată cumpara teren arabil in Vaslui ca sa nu se trezească Vasluiul vândut "bucata cu bucata".
        • -2 (4 voturi)    
          R: (Luni, 12 septembrie 2016, 10:24)

          Arh. [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Alba si Vaslui sunt in Romania, deci cei din Alba vor putea cumpara in Vaslui.

          Raspunsul tau, chiar daca e la misto, confirma exact speculatiile cu impartirea tarii si antreneaza nationalismul extrem.
          • +5 (5 voturi)    
            Si cehii de exemplu la fel ca românii (Luni, 12 septembrie 2016, 10:55)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

            sunt in UE, deci cei din Cehia de ce sa nu poată cumpara pământ in România?
      • +6 (6 voturi)    
        fenomenal (Luni, 12 septembrie 2016, 11:15)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Doar in Romania pot exista astfel de idei... Sa iesim din UE ca sa nu ne cumpere altii pamantul... N-o fisuficineta o lege pentru asha ceva?!? Si apoi... cu ce te incalzeste pamantul in proprietatea lui nea Ion pirloaga in loc sa fie cumparat de un strain care produce ceva pe el???
        Normele de mediu ar trebui sa existe indiferent de proprietar, verificarea lor la fel. Ca la fel de tare se strica solul si daca e exploatat aiurea de ion si daca e exploata aiurea de Hanz.
        Cit despre vinzarea Romaniei bucata cu bucata... aici chiar nu inteleg logica... proprietatea asupra pamantului nu da dreptul la mai multe voturi, legile ni le facem singuri iar proprietarii de pamant trebuie sa le respecte ca orice alt cetatean/firma care functioneaza pe teritoriul tarii.... Asha ca mie toata chestia asta mi se pare doar un nationalism ieftin de prostit prostimea.
      • +4 (4 voturi)    
        Sa o rupem cu coruptia si partidele clientelare (Luni, 12 septembrie 2016, 12:06)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        RO se situeaza pe locul al 5-lea in EU 27 din punct de vedere al suprafetei arabile.
        53% din terenul arabil este impartit in suprafete de sub 10 hectare, in timp ce in Franta, de exemplu, majoritatea parcelelor depasesc 10 hectare.
        Doar 1% din fermieri primesc instruire, pe cand in Franta participa la diverse training-uri mai mult de jumatate dintre agricultori.
        45% din firmele cu profil agricol sunt in proprietatea unor persoane de peste 65 de ani, categorie de varsta care detine in Franta sub 15% din piata de profil.
        RO si-ar putea dubla productia agricola si tripla exporturile, putand asigura necesarul de consum pentru circa patru Romanii, daca ar avea o productivitate similara celei din zona euro, se arata intr-un raport BCR privind agricultura autohtona.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai, de fapt strainii au cumparat cam 20% (Luni, 12 septembrie 2016, 12:45)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        din terenul ARABIL, restul e luat in arenda, nu proprietatea strainilor. Si vorbim de ARABIL, nu orice fel de teren.
    • -7 (19 voturi)    
      Presa e liberă în România (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:04)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu ca la tine în Rusia.
      • +10 (12 voturi)    
        Libertatea presei (Luni, 12 septembrie 2016, 8:43)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Presa este libera sa informeze, nu sa minta.
    • +5 (7 voturi)    
      CNA e controlata de PSD (Luni, 12 septembrie 2016, 9:13)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Greu de crezut ca Anghel n-a fost incarcerata inca.
  • +13 (25 voturi)    
    nemernicilor... (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:24)

    astronaut [utilizator]

    iesiti si rugati-va sa va impuste cineva ! manipulatori ordinari !
  • +17 (23 voturi)    
    Laboratoarele KGB iste au început lucrul (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:24)

    Captain Obvious [utilizator]

    Și au făcut partide pe tot spectrul politic(la noi e o glumă asta dar să îi zicem așa) Acum începe să le găsească fraieri să îi voteze cu aceste povești. Vadim a lăsat un vid când a murit pe care vrea să il umple acest PRU. Ponta joacă un circ ieftin cu Dragnea. Tariceanu e pe aceleași baricade, se roagă la încă un mandat pentru imunitate. Opoziția e aproape 0.
  • +15 (19 voturi)    
    PSD+PPNL rup Romania si Antena 3 (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:28)

    mike_the_hunter [utilizator]

    PSD este cel care rupe Romania si Antena 3. Asa spune justitia si dovedeste asta. Voiculescu in parnaie pentru furt, si coruptie,. Dragnea condamnat pentru furturi electorale, si mai are inca un dosar. Ponta viziteaza zilnic DNA , a fost dovedit plagiator si i s-a retras titlul de doctor. Si pot continua....
    La PNL la fel, Olteanu, Modreanu, Orban etc.
    Uite astea doua partide rup Romania

    qed
  • +17 (21 voturi)    
    oamenii astia lucreaza fix cu metodele lu Ceasca (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:28)

    AliKimiku [utilizator]

    Mai exact, metodele securitatii de creeare permanenta a unui pericol extern care vrea sa ne cucereasca, sa se amestece in "treburile noastre interne", sa ne cumpere bucata cu bucata, etc.
    Metode din manualul micului consomolist scris de rusi prin anii '30
    Si cand ma gandesc ca cretinii aia de la DIICOT l-au acuzat pe tampitelul de Stuart Ramsey de "raspandire de informatii" care aduc atingere sigurantei nationale dar pe pe ventilatoarele astea de rahat le lasa sa se desfasoare in voie.
    • +1 (1 vot)    
      pai de unde .... (Luni, 12 septembrie 2016, 16:14)

      astronaut [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      alte metode , de la ''varanul''toxic si balos ?
  • +11 (15 voturi)    
    OTV 2016 :)) (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:34)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    ultima parte, cea cu intrebarea adresata audientei, chiar pare scoasa din burtiera OTV ului :))..
  • -6 (20 voturi)    
    Adica voi de la HN sunteti de acord cu (Duminică, 11 septembrie 2016, 22:37)

    xrogo [utilizator]

    temele pe care le combat cei de la Antena3,adica Romania se poate rupe,in Romania se poate vinde in integralitate pamantul agrar si se pot taia toate padurile?
    • +1 (1 vot)    
      abia astept (Luni, 12 septembrie 2016, 13:19)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa cumpere americanii cartierul in care locuiesc
  • -6 (8 voturi)    
    ntz, ntz (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:23)

    U_swamp [utilizator]

    Nu ma mai cenzurati, dragutilor
  • +4 (8 voturi)    
    Intr-alt articol... (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:39)

    Chiar Eu [utilizator]

    ...Monica Macovei este injurata ca vorbeste de PRU care trebuie si el umflat pentru a intra in parlament. PSD nu mai poate creste, "liberalii" rosii din ALDE nu pot nici ei prosti mai mult, deci e nevoie de un alt partid al PSD numit PRU care sa treaca si el de pragul electoral. Si antena 3 face ce stie ea prea bine: manipuleaza. La vechile alegeri am avut PPDD, acum jucam alta carte.

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21283200-monica-macovei-pru-doar-smecherie-politica-care-duce-crearea-unui-bloc-penal-parlament-impreuna-psd-alde-rog-oameni-nu-lase-pacaliti.htm
    • -7 (9 voturi)    
      fierbinte, inlacrimata (Luni, 12 septembrie 2016, 2:08)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Chiar tu, Monica, ai ajuns sa te rogi de noi sa nu ne lasam pacaliti? Wow, pai nu ne lasam, nu ne vom lasa, nici chiar de tine... madam 2 milionae de voturi
  • +9 (11 voturi)    
    Au adus in studio si un manipulator priceput (Luni, 12 septembrie 2016, 0:35)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Unul, Dan Tanase, care a denaturat sensul si contextul in care premierul Ciolos, intr-un raspuns la propunerea unor deputati setosi de voturi care vor sa introduca in Codul Penal sanctionarea defaimarii tarii, reaminteste agumentele pentru care articolul in cauza a fost eliminat de juristii care au redactat actualul Cod. Acest Dan Tanasa prezinta insa argumentul juristilor respectivi ca apartinand d-lui Ciolos, iar o serie de ziaristi se lasa manipulati si nu observa marsavenia. Toti sustin ca premierul a spus ca "tara si natiunea sunt notiuni abstracte". Formularea e scoasa din context, sensul ei fiind ca ar da ocazia la abuzuri.
  • +15 (17 voturi)    
    planul"secret" (Luni, 12 septembrie 2016, 5:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu e chiar asa secret , provinciile istorice nu sunt unite prin autostrazi nici dupa 27 de ani , deci Romania e fracturata prin vointa celor ce au condus-o timp de aproape 30 de ani , unde e secretul?
  • +7 (7 voturi)    
    Ca de obicei,emisiunile.... (Luni, 12 septembrie 2016, 6:52)

    gigiN [utilizator]

    ....a3 sunt adrrsate exclusiv cretinilor din aceasta tara=votanti psd,care,cu cat o imbecilitate este mai mare,cu atat o cred mai mult.
  • 0 (6 voturi)    
    Precizare (Luni, 12 septembrie 2016, 9:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    De un timp TOATE partidele au devenit "nationaliste", furand la greu fraze si sintagme din discursurile lui Corneliu Vadim Tudor. Care nu mai este aici sa le traga o palma peste ochi.
  • +6 (6 voturi)    
    Antena 3, gașca dezinformărilor (Luni, 12 septembrie 2016, 9:39)

    stos [utilizator]

    Antena 3 areușit să depășească Realitatea lui Ghiță. Dacă RTV a dezinformat, băgînd banca ING în sacul faliților, A3 ne arată cum România va fi împărțită în 3 state care vor alcătui o federație. Meritosul Adrian Năstase, nu știu ce a mai descoperit dar cred că dreptul său internațional, nu are legătură cu istoria contemporană a României. În 1940, România semnase un acord de tristă amintire. Nu prea văd ce relații intrenaționale avea țara și care datorită acestui lucru, au sucombat? Dar, timpul petrecut la fosta Editură Jilava, l-a făcut pe A.N. să desco
    pere noi valențe în istoria patriei.
  • +2 (2 voturi)    
    Noaptea mintii! (Luni, 12 septembrie 2016, 12:06)

    Smythe [utilizator]

    Sunt oarecum aproape de domeniul vanzarilor de terenuri in Romania. Din cate stiu, terenurile cumparate in Romania sunt de obicei achizitionate de Societati Comerciale de nationalitate romana, chiar daca acestea au actionariat strain. Presupun ca nu exista cifre care sa prezinta suprafetele achizitionate de cetateni straini in mod direct?

    Dar cum sa explici fan-ului Ant3 ce inseamna persoana juridica de nationalitate romana??? ...