Mircea Dumitru, despre amanarea concursurilor pentru directorii de scoli: Politicul nu vrea sa piarda controlul asupra scolilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2016, 15:07 Revista Presei | Radio TV

Mircea Dumitru
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, sustine ca depunerea unui amendament la Comisia pentru invatamant din Senat pentru modificarea Legii Educatiei, care prevede amanarea concursurilor pentru posturile de directori de scoli, poate fi explicata prin faptul ca factorul politic nu doreste sa piarda controlul asupra acestora, scrie Agerpres.

Potrivit ministrului, daca amendamentul va fi adoptat in Camera Superioara a Parlamentului inainte de data de 12 octombrie, atunci procedura de organizare a concursului pentru directorii de scoli va fi oprita.

"(Cei care au amendat Legea Educatiei - n.r.) nu vor sa piarda controlul politic asupra scolilor, pe scurt. (Acest control se manifesta - n.r.) in momentul in care directorul este numit pentru o perioada foarte scurta, in momentul in care nu are un contract de management pe care il obtine pe baza unui concurs public in care dovedeste ca are capacitatea de a conduce scoala sau liceul in care functioneaza. (...) Procedural, suntem blocati in organizarea acestor concursuri daca amendamentul va fi adoptat (de Senat - n.r.) pana pe 12 octombrie, cand calendarul a anuntat clar ca avem prima proba a acestui concurs national. Va trebui sa oprim procedura", a declarat ministrul intr-un interviu acordat Digi24.

Intrebat daca politizarea este cea mai mare problema cu care se confrunta sistemul educational din Romania, Mircea Dumitru a explicat ca aceasta 'nu e cea mai mare problema, dar este o problema', dorinta sa fiind ca prevederile legale sa fie respectate.

"Vreau sa respect legea, pentru ca aceste concursuri trebuie organizate potrivit legii, iar din 2008 si pana acum sunt cel putin doua cicluri in care nu s-a aplicat legea desi, declarativ, toti actorii principali din politica, din Ministerul Educatiei, au spus ca trebuie sa avem concursuri. Chiar si doamna Andronescu. Daca o intrebati o sa spuna: Da, sunt de acord sa avem concursuri, dar le vom face in vara anului viitor", a mai spus ministrul Educatiei.

Acesta a sustinut ca metodologia de organizare a concursurilor nu da voie la aranjamente politice, dar daca se vor organiza in vara anului 2017, asa cum prevede amendamentul in discutie, ar putea exista riscul sa nu fie "foarte corecte sau transparente".

Referitor la modul in care un director de scoala poate fi considerat "agent electoral", ministrul a explicat ca, 'prin influenta pe care o are asupra colegilor din scoala, parintilor, elevilor", el poate promova actiunile 'unui partid sau altuia'.

"Scoala trebuie depolitizata. Scoala are o menire, o vocatie nationala", a subliniat Dumitru.

Comisia pentru invatamant din Senat a adus un amendament Legii Educatiei, prin care concursul pentru ocuparea functiilor de director si de director adjunct in unitatile scolare se organizeaza numai dupa finalizarea semestrului II, la inceputul noului an scolar.
























9196 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    alta calamitate (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:17)

    zigot [utilizator]

    asupra invatamantului romanesc;
    academician, doctor, inginer chemist, cati andronescu!
    • +15 (15 voturi)    
      asta cu directorii e nimic... (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:01)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ...pe lîngă duma cu ”merge și așa” cu ”dottorii” plagiatori din TOT învățămîntul...
  • +28 (30 voturi)    
    depolitizare (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:27)

    stefansb [utilizator]

    politicul nu vrea sa piarda controlul asupra nimic. nu e vorba doar de directorii de scoli. e vorba si de implicarea in universitati (asa ajung unii ca sova sau oprea profesori universitari). e vorba si de directorii de spitale, si de orice implica bani publici sau pozitii platite din bani publici.
    in mod normal directorii de scoli ar putea fi alesi de parintii copiilor care invata in scolile respective.
    directorii de spitale sa fie alesi direct de cetatenii care utilizeaza acel spital. vot direct, electronic, iar candidatii sa nu fie afiliati politic sau sprijiniti de vreun partid.
    mai mult, e cred ca si primarii si consilierii locali ar trebui sa fie strict independenti, nu sa fie datori unui partid care i-a sustinut, si apoi sa dea contracte pe banda celor trimisi de conducerea partidelor sa le castige. de ce trebuie neaparat ca primarul sa fie primar PSD/PNL/UDMR sau orice alt partid. Daca e independent nu poate face un proiect de reabilitare a unei scoli sau strazi?
  • -48 (52 voturi)    
    Mda, un sorosist (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:27)

    newlook [utilizator]

    Mda, un sorosist, neica-nimeni pana ieri, pe care nu l-ar alege nici dracu, stabileste ce trebuie sa faca populatia unei tari. Aruncati democratia, aduceti sorosisti !
    • +31 (33 voturi)    
      ma intreb (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:32)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ma intreb, dupa ce moare soros, cine o sa fie vinovatul de serviciu pt orice, cine o sa fie inamicul public numarul 1 in toata planeta? :))
      • -36 (40 voturi)    
        Lasa intrebarile aiurea (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Lasa intrebarile aiurea. Citeste-i CV-ul. In plus, ca orice basist la datorie nu pricepi ce am zis: nu faptul ca e sau nu sorosist e important ci faptul ca nu-l alege nici dracu. Pretentiile lui nici macar nu pot fi legitimate prin vot; deci e doar un umil executant al unor ordine externe. Si da, ele vin (indirect, prin sistemul creat de el) de la Soros.

        PS: intrebare de dobitoc: "vai, dupa ce moare Soros, cine o sa mai fie vinovat?". Ca si cealalta "Daca Basescu nu mai e in functie, cum poate cineva fi basist?"
        Asa cum cineva poate fi "stalinist" (Macovei) la 60 de ani dupa moartea aluia. Dar la necititi istoria se rezuma la fituicile date la adunarile de spalare pe creier basiste, sorosiste, etc.
        • +31 (33 voturi)    
          esti intoxicat (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:34)

          stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ca sa nu zic spalat pe creier.
          ce treaba sa aiba un mosneag care n-a auzit in viata lui de mircea dumitru asta cu ce decizii ia asta (altfel bune in cazul asta, de ce trebuie sa decida un partid cine e director, ce a castigat alegerile spunand "vom numi directorii din scoli"?).
          ce treaba are basismul cu decizia asta? ti se pare ca asta e sustinut de basescu?
          dar voi sunteti din categoria celor care cauta vinovati oriunde.
          Ba, retine ce iti spun: nu intereseaza pe nimeni cine e director la copacenii din deal, nici un mosneag de pe planeta asta, in afara de aia care vor sa decida ei, sa controleze ei numirile in toate pozitiile ce consuma bani publici. Iar aia, mosnegi sau nu, isi fac veacul pe aici, nu ii cheama soros, ci "dragnea" sau "ponta" sau antonescu, sau blaga sau gorghiu, sau vreun baron local, cum s-or numi ei. sa nu mai cautam vinovati in alta parte, ca sunt convins ca soros habar n-are ca e concurs de ocupare a posturilor de directori in romania.
          daca e sa ne luam dupa toate teoriile conspiratiilor in care apare soros asta, ar trebui sa aiba ziua 2400 de ore, sa aiba timp ala se se ocupe de atatea lucruri pe planeta asta :)))
          si nici atunci nu sunt convins ca i-ar ajunge :))
          • +25 (25 voturi)    
            Nu e intoxicat, e o sluga pesedista (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:22)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

            un taietor de frunze la caini, care fara psd ar crapa de foame. Agentul de partid de pe vremuri, de moda noua.
          • -25 (25 voturi)    
            Mai usor, mai baiatule (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:51)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

            Mai usor, mai baiatule. Nu arunca pe altii prostiile tale cu "voi sunteti aia care cauta vinovati oriunde..." Pana una-alta, postarile tale urla ca PSD-ul e vinovat pentru toate cele, inclusiv taifunul din Taiwan. Usurel, ca ti se umfla vena de la gat.

            Revenind la subiect:

            In primul rand, graba de a face concurs, acum si la ora asta, e extrem de suspecta.

            Din punctul meu de vedere, problema e absolut de importanta secundara; reprezinta probabil doar pregatirea unei alte teme a loserilor, ca oamenii au votat cum au fost impinsi/sfatuiti/amenintati de directorii de scoli. Nu de alta, dar aia cu votul pe kilul de faina nu mai pare de actualitate.

            Oricum, daca loserii de acum, nealesi de nimeni, considera ca problema e importanta si trebuie MUSAI, acum si la ora asta, reglementata de un ministru, atunci argumentul ca Nea Ion, alegatorul, il cunoaste sau nu pe ministrul in cauza este irational, chiar hilar. Concluzia ca alegatorul Nea Ion nu poate intelege inaltimea masurilor ministrului si ilogica si elitista in masura in care prostia poate fi elitista.
            Mai mult decat atat, concluzia ta este chiar inversul democratiei: adica Sulica, neales de nimeni, are dreptul sa faca ce vrea, culmea ...pentru ca, netrecand prin procesul alegerilor, ca nu-l cunoaste nimeni.
            CONTUZIE LOGICA, dar nu ma astept ca vreun basist-sorosist sa priceapa termenul asta.
            • +14 (14 voturi)    
              iar cauti dusmani imaginari (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:07)

              stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              vezi ca pt mine toti sunt o apa si-un pamant, chiar in prima postare am scris " de ce trebuie neaparat ca primarul sa fie primar PSD/PNL/UDMR sau orice alt partid."
              Dar cand cineva nu e de acord cu tine, inseamna ca are o problema cu PSD, nu-i asa? :))
              loserii de acm, cum ii numesti tu, sunt votati de parlament, la fel ca orice guvern va veni dupa alegeri. nu exista guvern votat direct de nea ion. deci asta ca nua u legitimitate sa ia masuri e o prostie indusa pe canalele de spalat pe creier. pai atunci de ce i-au votat cei din parlament?
              au exact aceiasi legitimitate ca orice guvern, pt ca toate sunt votate de parlament, si nu direct de cetateni
              • -16 (16 voturi)    
                Sofism (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:23)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

                Sofism. Ceea ce spui e un sofism.
                Esti unul dintre putinii de pe forumul HN care intelege sensul acestui cuvant. Nu vorbesc despre maimutele urlatoare-minusitoare, dar sper ca tu intelegi bine diferenta dintre formalitate (trecerea formala prin Parlament ) si profunzime (supunerea aprobarii electoratului a unui program de guvernare).
                Daca da, iti dai seama ca un guvern pus ca administrator temporar, ca solutie de avarie nu poate avea pretentia sa stabileasca mersul unei societati pentru decenii.
                • +11 (11 voturi)    
                  Parlament? (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:04)

                  Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Un parlament ales de comunistoizi ca tine? Rusinea Romaniei.
            • +7 (7 voturi)    
              ... (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:20)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Deci, cum mai e vremea prin Canada?
              Sa vezi ce nasol e cand se strange streangul...
              Mama lor de basisti!
              hi hi hi hi
        • +28 (28 voturi)    
          . (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:52)

          Numele [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Imi pare rau ca iti pot da doar un minus. Ma intreb ce ii motiveaza pe cei ca tine. Daca as sti ca esti platit, mi-ar fi mai usor sa inteleg. Daca intr-adevar crezi in lucrurile pe care le spui, cred ca ai mari probleme in a aprecia cu corectitudine lumea care te inconjoara. Mai degraba discursul tau se aseamana cu al cuiva care a fost spalat pe creier, asa cum te-ai exprimat.
          • -18 (20 voturi)    
            Uita-te la cei ce ma ataca (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:28)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Numele

            Uita-te la cei ce ma ataca. Cati ataca persoana si cati ataca discursul? Tu ce ataci?
            Asa ca....da minusuri, atata poti !
            • +6 (6 voturi)    
              ... (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:21)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Deci se apropie...
            • +8 (8 voturi)    
              Toti te ataca prapaditule.... (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:10)

              cartofil [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Te-au mirosit. Probabil ca esti o capusa intr-o functie in apartul bugetar - daca incepe curatenia dupa competente, ajungi portar de noapte pe la vreun depozit de lemne.
          • -16 (16 voturi)    
            Imi pare rau (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:37)

            malureanu [utilizator] i-a raspuns lui Numele

            Imi pare rau, dar problema nu este la newlook, ci la voi, cei care va dati voturi pozitive intr-o veselie si sariti ca o haita pe cei care nu va impartasesc opiniile. „Noi cei de pe site-urile aste!, scrie unul pe aici”!!! Voi de pe sit-urile astea sunteti spalati pe creier, nu ganditi cu capetele voastre si va manipuleaza usor unul si altul!
            • +14 (14 voturi)    
              Dar tu ? (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:32)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

              e cauti pe site-ul unde e plin de oameni " spalati pe creer "? Ce afli de aici ? Ai asa de mult timp de pierdut ?
              De ce nu mergi pe site-uri cu oameni care sunt " nespalati " ?
        • +22 (22 voturi)    
          tovarase, (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:40)

          paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          insultele gratuite pe care le debitezi nu impresioneaza pe nimeni;
          Ia de exemplu minustrul educatiei, un 'neica-nimeni' caruia tu nu ii ajungi nici macar pana la buric.

          Nu ai inteles inca ca astia de pe forumurile astea nu suntem chiar atat de slabi de inger incat sa cascam gura la debitarile unui frustrat comunist?

          Chiar nu ai nimic mai bun de facut?
          • -17 (17 voturi)    
            Neica-nimeni nu e insulta. E realitate (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:24)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

            Neica-nimeni nu e insulta. E realitate.
            Din punct de vedere al functiei pe care l-au cocotat unii, e chiar un mare Neica-Nimeni.
            Nu mai spun ca nu e legitimat de nici un program electoral sau ciclu de alegeri. Dar acest neica-nimeni pretinde - ca si alti 20-30 care au facut fiecare "reforma lor" in invatamant - ca e guru si ca le stie pe toate. Mai mult decat atat, nevalidat nici de dracu, vrea ca 20 de milioane de romani sa danseze dupa "adevarul/reforma" lui.
            Ei, iaca nu se poate intr-o democratie.
            PS: Care-i problema sorosistilor ca prin alegeri sa fie validati si sa vina sa fericeasca natiunea cu programele lor? Aaaa, nu-i alege nici dracu?
            • 0 (4 voturi)    
              Ai susține o monarhie constituțională? (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:25)

              grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Mi-aș dori să-ți stiu răspunsul.
              • -5 (7 voturi)    
                Daca-si vede de treaba ei. (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:44)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

                Daca-si vede de treaba ei. Sa faca frumos si sa taca...d-aia e "simbol".
                Precum regina Angliei...vezi neimplicarea in cazul Brexit !
                In cazul Angliei, familia regala britanica si-a dovedit atasamentul fata de britanici, INCLUSIV pe timpul bombardamentelor asupra Londrei.
                La romani nu e cazul, nu am ce familie regala sa sustin, asa ca alege tu raspunsul.
                • +3 (3 voturi)    
                  Ăsta nu e răspuns, (Luni, 19 septembrie 2016, 10:42)

                  grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  e un mod de a evita răspunsul :)). Chiar și așa, simbolurile au putere foarte mare și pot oricând să-și schimbe "neimplicarea" (e tare frumos acel "dacă" din începutul cometariului tău). În concluzie, tu vorbești despre a fi ales dar ai susține o monarhie simbolică, hmmmmm .... foarte interesant.
            • +7 (7 voturi)    
              Se zicea pe vremea cand usl-ul a castigat (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:12)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              alegerile cu vreo 60% ca au impanzit toate posturile de conducere cu oamenii lor. Se vorbea ca la scoli s-a ajuns pana la femeile de servici.
              Dupa performantele invatamintului romanesc ar fi normal ca posturile de conducere sa fie ocupate prin concurs. Sper ca treaba asta sa nu tina doar 20 - 30 de ani ci cu mult mai mult.
          • -14 (14 voturi)    
            scuza-ma (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:40)

            malureanu [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

            Scuze, dar este paranoid sau paranoic! Voi pe forumurile astea nu sunteti nu numai slabi de inger, dar chiar spalati pe creier si usor de manipulat!,
            • +7 (7 voturi)    
              Fii mai clar ! (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:36)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

              Ce vrei sa spui cu "dar este paranoid sau paranoic"? Nu este sau ,este si ! Si paranoid si paranoic . Doua cuvinte cu semnificatie diferita.
              Tu ce ai vrut sa spui ?
        • +14 (14 voturi)    
          .... vezi daca nu-ti iei pastilele .... (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:45)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          NU neglija tratamentul ca apar momente neplacute.
          • +7 (7 voturi)    
            ... (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:23)

            pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            Deci omu' posteaza din Canada. ;)
            Asa ca te rog frumos sa nu te iei de pastilele lui!
            Le-o fi uitat in Romania acu' vreo 15 ani...
        • +13 (13 voturi)    
          Macovei (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:26)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          a introdus in Parlamentul European legea confiscarii extinse. Nu legea impuscarii extinse. Deci ,cine o compara cu Stalin este un dobitoc !
        • +7 (7 voturi)    
          Bogat repertoriu: "nu-l alege nici dracu", (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:49)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "intrebare de dobitoc", "stalinist". Ce cuvinte alese. Iti lipsesc argumentele? Cat despre basist probabil nici nu stii ce-i aia. Dupa tine este de rau si-i dai inainte.
          - "nu-l alege nici dracu"? In Romaina nu este nevoie sa fii ales pentru a fi ministru. In general partidele aleg ministrii. Pentru acest guvern partidele au renuntat la acest lucru. Au preferat marile partide sa fie in "opozitie" dupa ce au votat guvernul.
          • -1 (1 vot)    
            Fugi mah, la galetusa (Luni, 19 septembrie 2016, 3:40)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Fugi mah, la galetusa. Te bagasi si tu printre picioarele alora mari. Discutia era despre reprezentativitate si legitimitate, nu miorlaielile tale.
            Si am doua mii de argumente in fiecare postare; dar tu, neavand neuronelul suficient dezvoltat te oripilezi la niste expresii ce exprima realitatea mai bine ca o pagina de smiorcaieli;

            PS: am mai explicat de cateva ori: Maria Sa Poporul a cautat un termen scurt pentru prostul fudul, agresiv, bun de nimic, taietor de frunza la caini, "de dreapta" pe bloguri, aproape cersetori in viata reala. Prostalanul in discutie are mult mai multe caracteristici, ura si invidia fiind printre cele mai vizibile, dar a fost numit scurt "basist". La inceput a fost ceva legat de apartenenta politica apoi - pur si simplu - a devenit substantiv comun.
            • +1 (1 vot)    
              Te caracterizezi perfect: (Luni, 19 septembrie 2016, 12:40)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              "prostul fudul, agresiv, bun de nimic, taietor de frunza la caini"
              Vei fi find vreun directoras care se teme de examen. Esti si doctor?
      • +21 (21 voturi)    
        irelevant (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:13)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Nu conteaza cine va fi.In laboratoarele de la Moscova probabil s-a stabilit deja.Esential e ca retorica anti UE si anti SUA sa mearga mai departe.Mai rau e ca si in Romania,dupa 45 de ani de dezastru comunist,sunt unii care pun botu' la povesti din astea.
        • -17 (19 voturi)    
          Du-te mai cu Moscova ta (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:25)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Du-te mai cu Moscova ta. Nu Moscova are pretentii sa faca un concurs pe nepusa masa, pe baza unor aberatii ale unuia de genul: "metodologia e corecta, dar trebuie sa facem acum concursul, numai eu sunt cel corect !".

          PS: In ceea ce priveste "dezastrul comunist" citeste putina istorie, statisticile vremii si ... macar fii consecvent: daca dezastrul era asa de mare, de unde furau astia 25 de ani dupa plecarea comunistilor? Cate spitale noi s-au construit dupa cele cateva mii construite de "dezastrul comunist" ? Zero? Aha!
          • +5 (5 voturi)    
            ceas newlook, ceas (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:45)

            grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            :D, stai domol
      • +3 (3 voturi)    
        Cred ca Basescu, daca (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:28)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        mai e in viata dupa moartea lui Soros.
    • +14 (16 voturi)    
      auzi, am o curiozitate (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:27)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      nu te simti singur ? :))
    • +8 (10 voturi)    
      Pesedistii la gunoi sa-i aruncati, zic (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca populatia e tampita, trebuie luate masuri pe masura.
    • +9 (9 voturi)    
      Asta e noua directivă (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:46)

      StefanMarcu1 [anonim] i-a raspuns lui newlook

      de la centru, să-i atacați pe toți cei ce nu vă convin făcându-i ba sorosiști, ba naziști.
  • +24 (26 voturi)    
    Raportul Comisiei de Învățământ (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:41)

    MoldovanMircea [anonim]

    Mai întâi de toate, trebuie lămurit cine a semnat în dreptul Seretarului Comisiei. Din ce se știe până acum, avem un fals în acte publice care trebuie sancționat de lege (dosar penal). Este și culmea! În Comisia de Învățământ semnează cine vrea, unde vrea și când vrea?
  • -21 (25 voturi)    
    technocratii... (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se pre-pozitioneaza ptr sinecurile de la Bruxelles post decembrie .

    executand ordine, desigur.
    • +5 (5 voturi)    
      ceas și tu (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:45)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      :D
    • +2 (4 voturi)    
      Aia de la Bruxelle (Luni, 19 septembrie 2016, 1:13)

      Take [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ne vor destepti, cu posturi ocupate prin concurs, !!! Dar romanii, nu si Nu!!! Noi vrem posturi pe pile sau spagi!!!
  • +20 (22 voturi)    
    ce sa mai zici... (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    sa voteze lumea linistita cu psd... ca sa distrugem de tot sanatatea si invatamantul... dar vom avea catedrale, pensii speciale si ajutoare pentru lenesi!
    • +10 (12 voturi)    
      Ce mai au de distrus? (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Invatamintul ne a fost deja distrus de calamitatea rosie numita FSN (=PSD, PL, PNL, PUNR samd)? De sanatate ce sa mai vorbim? Un Auschiwitz mai bland...
    • +6 (8 voturi)    
      doar pentru lenesii mai speciali...(!) (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:39)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .
  • +14 (16 voturi)    
    Depune plangere penala pentru semnatura falsa! (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:17)

    fLoreign [utilizator]

    Hai Cati la puscarie!
  • +7 (9 voturi)    
    pentru asa ceva (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:37)

    Florestean [utilizator]

    Pentru asa ceva eu voi iesi in strada. Daca vor vota in asa fel incat sa amane concursurile pentru directori trebuie sa se organizeze o ,,reactie,, in strada. E singrua presiune la indemana unui simplu cetaten.
  • -8 (10 voturi)    
    Ne poate lamuri tovarasul ministru de ce nu (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:59)

    xrogo [utilizator]

    s-a tinut acest examen in vacanta elevilor si s-a asteptat inceperea anului scolar,dupa ce s-au facut normele scolare si s-a de definitivat orarul fiecarei clase?
  • +9 (11 voturi)    
    Babusca (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:22)

    SRA [utilizator]

    Cred ca trebuie activat dosarul DNA Microsoft iar aceasta Bramburica Ecaterina andronescu, sa se ocupe de ea si nu de viitorul inv pre universitar !
  • +5 (7 voturi)    
    EDUCATIA ROMANEASCA (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:04)

    ConstantinStumbea [anonim]

    Domnul Ministru al Educației ne spune că ”politicul nu vrea să piardă controlul asupra școlilor”. Domnul Ministru să ne spună mai clar, cine sunt acei politicieni care vor ca Romania să rămână o țară de categoria a IV-a în Uniunea Europeană. Cine sunt acei politicieni care ajung și pe Listele electorale? Cine sunt acei politicieni care condamnă populația României la sărăcie și înapoiere? Cine sunt acei oameni? Siguri nu sunt români adevărați. Cine îi plătește pentru a ține țara la periferia civilizațiilor europene? Și eu personal am constatat că în sistemul de educație preuniversitar nu se dorește calitate. Am fost uimit să constat că majoritatea cadrelor didactice și cadrelor de control, nu sunt interesați de o educație superioară a proprilor copii, în pas cu statele cele mai civilizate din Europa. Să ne mai mirăm că majoritatea tinerilor vor să plece din România? Au plecat și pleacă în continuare mai ales cei buni ! Cine îi propune pe acei oameni incompetenți să conducă sistemul educațional din România? Ce ”politic” poate accepta această stare de situație? Oare contează numai ”banii” cu care își cumpără funcțiile? Oare în România contează numai dictonul: ”După noi potopul!”?
    • +3 (5 voturi)    
      Cum adica? (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ConstantinStumbea

      Politicul pe care il voteaza hoțimea și grupurile de crimă organizate numite partide, al căror singur țel e să fure cît pot. Comunistoizii și securimea, plus progeniturile lor. Ro nu își merita locul pe hartă cu asemenea... votanți
  • +5 (7 voturi)    
    Control total (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:51)

    aanciu [utilizator]

    NU dragilor, miza este alta: scolile organizeaza alegerile, Majoritatea celor din sectiile de votare sunt din invatamant iar directorii au un cuvant greu in fata acestora. Sunetm intr-un sistem bugetar in care primaru' si directoru' de scoala, la tara, pot hotara cu cine si cu ce culoare sa voteze taranu' (tata Floarea si Gheorghe).
  • 0 (2 voturi)    
    dreptul la opinie (Luni, 19 septembrie 2016, 11:55)

    NIKKI99 [utilizator]

    Nu mai scapam de aceasta fosila a educatiei numita E.A. Tot cu smecherii sa politizeze scolile.
    De ce nu se pensioneaza in beneficiul educational al copiilor nostri.
    Este depasita, oare nu realizeaza?
    Numai idei invechite. Tot ea este geniul repartizarii computerizate.