Ministrul Educatiei: Temele ar trebui facute la scoala

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2016, 18:39 Revista Presei | Radio TV

Mircea Dumitru la Digi24
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a declarat la emisiunea "In fata ta" difuzata de Digi24 ca elevii ar trebui sa isi faca temele la scoala, nu acasa. Ministrul a spus ca elevii aloca "nepermis de mult" timp pentru a se pregati pentru ore si a atras atentia ca ideea ca un copil trebuie sa se ocupe o zi intreaga numai de scoala impune asupra elevului un "ritm de lucru si o cantitate de munca care sunt nerezonabile".

"Stau mult ca sa-si pregateasca orele, da, foarte mult, nepermis de mult. Dupa ce termina programul la scoala, tot cu scoala se ocupa, pentru ca trebuie sa faca aceste teme care li se dau la scoala si care, in mod normal, ar trebui rezolvate in timpul in care sunt in scoala, nu ar trebui supraincarcati si acasa. Ideea aceasta ca intr-un fel sau altul pe parcursul intregii zilei te ocupi numai de rezolvarea unor teme scolare nu e normala pentru educatia actuala si impune asupra copilului un ritm de lucru si o cantitate de munca care sunt nerezonabile", a declarat ministrul Educatiei, potrivit digi24.ro.























7077 vizualizari

  • -25 (37 voturi)    
    Asta arata cad de rupt de realitate e tehnocratul" (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:06)

    newlook [utilizator]

    Asta arata cad de rupt de realitate e "tehnocratul".
    Unde anume "sa se faca temele in scoala"? In scolile romanesti organizate pe doua sau trei schimburi?

    A gasit si taietorul asta de frunza la caini o smecherie (buna, dar cu amendamente; aplicabila NUMAI acolo unde ai infrastructura necesara) ... si s-a trezit vorbind pe la TV, sa vada lumea "ca ministrul gandeste" !

    Un amarat cu pretentii !
    • +12 (20 voturi)    
      Conditional (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:26)

      Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ti-am dat un minus, printre altele, pentru ca omul a folosit conditionalul "ar trebui", nu a zis ca trebuie. Si da, ar trebui ca intr-o mare masura temele sa fie gata cand copilul ajunge acasa.
    • +8 (22 voturi)    
      lol (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:42)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ideile astea comunistoide ca ale matale ar trebui sa dispara incet-incet impreuna cu generatiile bolsevizate leat cu Ecaterina Andronescu.
      • -8 (20 voturi)    
        Ce-i "comunistoid" ? Realitatea? Nasol (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Nu se face scoala in doua sau trei schimburi in Romania? E purul adevar.

        Ce-i "comunistoid" in a observa in jurul tau ? Realitatea e "comunistoida"? Nasol, mai pokemoane, nasol.
        • +4 (10 voturi)    
          Nu! (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:01)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu se mai face de mult școală în două sau trei schimburi! După anii '90, scăderea natalității și, mai târziu, posibilitatea pentru părinți de a emigra în țări mai prospere au împuținat (înjumătățit, uneori) populația școlară.
          Și, da! Un profesor competent și talentat ar putea să-i determine pe elevi să-și facă temele la școală. Sigur, depinde de specialitatea predată, dar după părerea mea, nu există lecție reușită dacă explicația nu e urmată de... aplicație. Acolo, pe loc, în timpul orei, spre la sfârșitul ei. Tema trebuie măcar începută în clasă împreună cu profesorul, sub îndrumarea lui. A nu se înțelege că mă refer la „un car” de teme. Iar la disciplinele mai dificile, se pot organiza consultații cu elevii, în zilele mai puțin încărcate. „A putea” înseamnă „a vrea”, zice un proverb...
          • -4 (10 voturi)    
            in 50 de minute? (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:25)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui marki

            Ai timp si sa verifici cunostintele, si sa predai, si sa faci tema cu noile cunostinte?
            Super!
            • 0 (0 voturi)    
              ai timp (Luni, 19 septembrie 2016, 16:42)

              popaciuca [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

              in 50 minute predai. data viitoare faci tema si explici bine in alte 50 min?. Faci programa ca atare. Nu stai dupa ore in clase sau alta aberatii de pe aici. stiu copilari in a 3-a sau a 4-a care stateau pana la 11 noaptea. e bine asa? pentru copii 4-5 ore sunt oricum prea mult.
        • +3 (7 voturi)    
          lol (Luni, 19 septembrie 2016, 1:42)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Du-te mai nene la Telejurnalul matale si lasa-ne pe noi cu "pokemoanele" noastre.
          Ati dovedit ca nu sunteti in stare decat sa duceti tara asta de rapa, ceea ce faceti cu brio de 25 de ani de la Revolutie, dar totusi nu incetati sa dati sfaturi generatiilor tinere ce ar trebui sa faca ca sa fie bine.
          Ati esuat lamentabil, suntem la coada Europei dar tot iesiti in fata, voi adeptii lui Iliescu si ai "democratiei originale" si incercati sa ne convingeti sa v-o luam pe urme. Penibil!
  • +3 (7 voturi)    
    Da, pai (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:12)

    ICosmin [utilizator]

    ...mare parte din scoala e metoda de a ocupa timpul copilului pentru ca parintii sunt prea obositi pentru a se ocupa de el dupa serviciu.
    Altfel, e vorba de talentul nativ, asupra caruia nici scoala, nici nimeni nu au vreo influenta. Ma gandesc la chestia asta cu clase bune si scoli bune. Ele sunt bune pentru cei dotati nativ. Unii se duc la scolile astea pentru networking. Dar degeaba, daca nu ai sangele albastru necesar, vei fi frustrat, indiferent pentru ce te duci.
    In alta ordine de idei, scoala si facultatea ar trebui terminat la maximum 20 de ani (fara master si doctorat).
  • +14 (18 voturi)    
    Daca orele s-ar face cum trebuie (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:31)

    Ochiana [utilizator]

    nu ar mai fi nevoie de meditatii...
    si ca orele sa se faca cum trebuie mai aerisiti din programa aia, mai debarasati din hartogaraia impusa profesorilor, micsorati numarul elevilor la clasa sau puneti ajutoare de profesori la clasele cu elevii cu nevoi educationale la clasa.( In tarile din nord avem un educator la 6-7-8 elevi, noi avem unul la 25-30)


    Daca e prea greu sa se aeriseasca programele alea ca se chinue de 25 de ani sa o faca si nu reusesc,mai degraba strica, copiati-le naibii pe cele din Finlanda ca tot sunt ei model de sistem de invatamant.
    • 0 (0 voturi)    
      pai, orgoliile... (Luni, 19 septembrie 2016, 18:13)

      Sophie [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Vreau sa spun ca multi (nu toti) sunt de o incapatanare si rea vointa clare, nu accepta nicio schimbare, iti canta tot ei ca "nu sunt lasati"...Au metode din vremea bunicii, "scenete" si tanpenii in costume populare....Nimeni in restul Europei n-ar da ceva pe ele, tocmai pt ca nu se practica sa reciti automat pe dinafara cateva versuri si pt asta sa vii cu flori, bomboane, plocoane (chiar si in mediul privat, mai izolat)...Putini sunt cei care vor chiar sa faca ceva in afara :sistemului".
  • +17 (23 voturi)    
    sustin! (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:43)

    Dedalus [utilizator]

    Exact!

    In sfarsit cineva care stie ce spune.

    De zeci de ani se stie asta, ca nu e nici o legatura intre teme si invatat si ca ar trebui limitate foarte tare - eventual la un maxim de 30 min pe zi (poate chiar 15 minute).

    Trebuie lasat mult mai mult timp pentru joaca, pentru activitati libere, activitati extracurriculare samd.

    Toti cei care se pricep la pedagogie si sisteme de invatamant stiu lucrurile astea, dar pana acum tot felul de imbecili au ocupat posturi de conducere si au lasat aceasta tampenie sa se perpetueze (ca si altele, de altfel)

    Pana acum vocea "profesorilor" stalinisti si a parintilor care stiau pedagogie fara sa citeasca nimic, luminati de Sfantul Duh (in somn) a fost mai puternica.

    Sper ca ministrul sa continue aceasta atitudine fundamentata pe pedagogie si cunoastere a realitatii.

    Si sa nu se descurajeze in urma atacurilor semidoctilor si analfabetilor.

    Un om care are stiinta de partea lui formeaza o majoritate.
  • +3 (7 voturi)    
    Cam asta e prin scoli. (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:50)

    Popandau [utilizator]

    1. Fondul clasei? Fondul scolii?
    2. Lectiile sunt sarite de profesori. Nimeni si nimic nu-i verifica.
    3. Wc-urile din scoli sunt adevarate bombe. Femeile de serviciu fura tot. De la hartie igienica la produse de igienizare. Directorii prin cancelarie privesc pe televizoare moderne noutatile legate de cresterea salariilor.
    Cam asta e prin scoli. Iar daca vedem si copii buni sa stiti ca asta nu se datoreaza scolii ci profesorului de la meditatie.
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt de acord (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:56)

    nath [utilizator]

    Ceea ce spune Domnul Ministru estre extraordinar de corect; si as dori sa mai adaug ceva: temele date trebuie sa fie exercitii care testeaza flexibilitatea si din care elevii pot invata/descoperi ceva nou. Este inutil a face aceleasi exercitii mecanice in continu pentru ca este clar ca copilul no o sa fie in stare sa le refaca dupa vreo doua luni. In fiecare an urmaresc subiectele de mate de la BAC si in fiecare an imi vine sa plang: exercitii peste exercitii mecanice. Ce examen e ala? Ce testeaza? capacitatea elevului de a rezolva mecanic un exercitiu? Trebuie sa te concentrezi pe calitate, sa dai anumite exercitii care pun accentul pe anumite aspecte predate si fac anumite conexiuni intre mai multe lucruri invatate; peurma daca elevul le rezolva in 5min bine, daca le rezolva in 30min iar e bine. In plus, daca ramane la scoala impreuna cu profesorii sa le rezolve imediat se vede daca cineva nu stie ceva si ceea ce nu stie. Deci, imediat se poate acoperi o anumita lacuna. A ramane la scoala pentru a face temele combinat cu o curicula care nu este stresanta si care este facuta bine o sa faca sa dispara si meditatiile (meditatiile care, pentru mine, nu demonstreaza nimic altceva decat falimentul unui sistem).
    In plus, daca nu sunt bani sa se plateasca profesorii pentru a face orele suplimentare, de ce nu se iau elevi de la facultatiile de matematica/fizica (de la specializare/masterat), se da un anumit numar de ECTS pentru tot ore, pentru a face un fel de tutorat?

    P.S. Am vorbit doar despre mate-fizica pentru ca este ceea ce studiez.
  • +7 (11 voturi)    
    perfect! (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:24)

    Remarque [utilizator]

    Intru-totul de acord.

    Sunteti in pozitia de a face ceva, acum ca ministru. Va rugam sa nu va opriti la declaratiile din presa.
  • +2 (2 voturi)    
    La matematică ai nevoie de puțin exercițiu (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:45)

    andipetre [utilizator]

    În principiu are dreptate, dar numai atunci când se referă la cantitatea MARE a temelor.

    Există însă materii pentru care o cantitate MODERATĂ de teme e esențială pentru asimilarea corectă a tehnicilor. De exemplu, la matematică, e vital să mai faci câteva probleme și acasă, înțelegi mai bine problemele, ai liniște și poți să îți exersezi mintea. E ca la sport, nu poți să faci pauză și să speri ca mușchii rămân tonifiați.

    Dar obsesia unor profesori, care dau multe probleme aiurea e o prostie. Țin minte diferența între profesorii pe care i-am avut în școală: o profesoară care ne dădea temă maxim 3-5 probleme (dar le știa alege bine) a fost MULT mai eficientă (ne-a ajutat mai mult) decât un stalinist care ne dădea 15.

    Concluzia e că trebuie să fii moderat și în privința temelor. Nici zero nu e ok, dar nici cum fac unii acum nu e bine.
  • -1 (5 voturi)    
    Ministerul Invatamintului ar trebui desfiintat (Luni, 19 septembrie 2016, 1:42)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Iar politrucii impiedicati prin Constitutie sa se ocupe de scoli si de educatia nationala.

    Si ala al culturii. Si inca vreo 7-8 ministere.
  • +3 (3 voturi)    
    AR TREBUI (Luni, 19 septembrie 2016, 10:03)

    DorinPetcu [anonim]

    Dle. Ministru sunteti aproape de realiatate, dar inca nu o cunoasteti suficient.
    Elevii romani isi ocupa timpul liber cu meditatii si teme pentru ca sa suplineasca ce nu se face la scoala si Doamne fereste sa aiba copilul vreun hobby sau sa practice vreun sport ca atunci chiar nu mai are timp de nimic.
    Ar fi multe de discutat. poate ar trebui sa faceti si dvs. cate o "sedinta cu parintii" din cand in cand, asta ca sa invatati despre cum beneficiarii sistemului de invatamant vad plusurile si minusurile sistemului.
    Va doresc succes cu concursul de numire a directorilor pe alte criterii decat cele politice. Sa incercati la fel si cu inspectorii.
    Numai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    îmi dau si eu cu părerea... (Luni, 19 septembrie 2016, 10:51)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    nu ştiu cum este actualul sistem de învăţământ, căci nu am copii iar de când am terminat eu s-au perindat destul de multe decenii...
    dar pe vremea mea (1963-1975, nu includ aici înv. sup.) era o desfăşurare standard a orelor de şcoală : prima parte a orei "ascultat" - timp în care, dacă nu eram chiar eu ascultat, îmi făceam intens temele date în orele precedente pt. zile urmatoare - iar a doua parte, predat, unde era opţional să fi atent căci era redundant cu manualul. Astfel, la terminarea cursurilor eram de obicei cu 90-100% din temele scrise rezolvate iar învăţatul (cel bazat pe memorare, nu pe logică) se petrecea în ultima oră înainte de culcare, seara, astfel încât aveam timp berechet pt. citit (literatură, nu manuale), plimbări şi muuuultă muzică rock la "Metronomul" regretatului Cornel Chiriac la Europa Liberă...
  • +1 (1 vot)    
    perfect adevarate spusele dvs. (Luni, 19 septembrie 2016, 11:40)

    NIKKI99 [utilizator]

    Domnule ministru,

    Ati pus punctul pe I.
    Copii primesc teme pentru acasa si teme de vacanta cu duiumul si nu mai au timp pentru altceva. Nu se poate norma acest lucru?
    Copilul are timp doar de scoala, masa, teme si imediat somnul de noapte
    Dupa 6 ore pe zi la scoala mai studiaza 5 ore minim acasa , iar in weekend mai mult.
    Ar fi necesar sa reglementeze cineva acesata poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      se stie (Marţi, 20 septembrie 2016, 0:49)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui NIKKI99

      Este stabilita in didactica. Undeva sub 30 de minute pe zi (total materii!), cu variatii in functie de varsta si obiective personale.


      Dar dau teme la greu ca sa nu fie criticati de parinti.

      Iar altii sunt pur si simplu incompetenti si se ascund dupa numarul mare de teme.

      Chiar notiunea de teme e perimata. Se lucreaza cu alte concepte, nu e locul aici,
  • +1 (1 vot)    
    temele la scoală (Luni, 19 septembrie 2016, 13:29)

    poemil [utilizator]

    Ideea nu este rea. Eu am rămas impresionat în 1990 când în Ungaria încă de pe vremea lui Kadar copiii de la şcoala generală nu plecau acasă după ore ci serveau masa in scoală si apoi îşi făceau lecţiile în clasă sub supravegherea unui cadru didactic. Cred ca si acum este la fel pentru ciclul unu.
    La ora 5 când plecau acasă aveau timp de joaca si nu cărau ghozdanele dupa ei. Cu un pic de efort se pot face multe pentri copii, doar să vrei si să ştii ce trebuie facut.
  • +1 (3 voturi)    
    Stim (Luni, 19 septembrie 2016, 13:57)

    rutger [utilizator]

    foarte bine sa luam de la americani toate prostiile, dar meode eficiente - organizarea cursurilor in scoli, program de la 9 la 5, cu 4 ore predat si prezentat cunostiilntele insusite, 1ora pauza de masa la pranz si apoi 3 ore de facut teme - nu suntem in stare sa le implementam !! Iar la ciclul gimnazial trebuie sa-i defalacam pe copii in "realisti" si "umanisti" sa stie ulterior ce vor sa faca in viata mai bine !! Si sa aprobam max.3-4 manuale la fiecare disciplina ! Si sa-i lasam pe copii sa spuna si sa scrie lucruri traznite !!
  • -1 (1 vot)    
    scoala si iar scoala aiurea (Luni, 19 septembrie 2016, 15:43)

    Constantin BogdanNicusor [anonim]

    pai bre nene matale stii ca elevii au teme la toate cursurile de facut acasa adica la desen tema acasa, la muzica, la religie, la biologie, mate cate 2 caiete vreo 40 de exercitii, wtf pai vine acasa mananca si pe la 9-10 seara termina si el lectiile si se culca si a 2-a zii o ia de la capat pai ce dracu bre nene ne batem joc, bagati materii ca sa le dati de munca la toti profii in gaura .
    nu nene hai sa facem scoala cu ce ne intereseaza, si ne foloseste nu asa ca acum , pai folosim 10% din tot ce invatam in scoala restu sunt inutile sau doar asa de cultura generala...