Ecaterina Andronescu: Cred ca trebuie eliminate imunitatile/ Invatamantul nu este politizat/ Eu nu cred ca a promovat cineva o cultura a copiatului. Cazurile de plagiat ar trebui rezolvate la nivelul universitatilor

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 13:23 Revista Presei | Radio TV

Ecaterina Andronescu
Foto: Captura Digi 24
Fostul ministru al Educatiei Ecaterina Andronescu a declarat pentru Digi24, in contextul unei discutii asupra votului din Senat privind ridicarea imunitatii lui Gabriel Oprea, ca in opinia sa ar trebui eliminate imunitatile. Intrebata daca PSD va veni cu un proiect concret pentru eliminarea imunitatilor, Andronescu a afirmat ca ea crede ca da, dar nu in acest mandat parlamentar.

Senatorea PSD a vorbit si despre tentativa de amanare a concursului de directori de scoli, anuntat pentru luna octombrie, spunand ca in calitatea ei de parlamentar are dreptul legitim de face amendamente, drept pe care si l-a exprimat. Intrebata daca poate spune ca la ora actuala managementul scolar nu este politizat, Andronescu a raspuns afirmativ.

Principalele declaratii ale Ecaterinei Andronescu

Despre imunitatea parlamentarilor
:
  • Eu as scoate din Constitutie aceasta prevedere (imunitatea). Mi se pare anormala.
  • (Intrebata daca ar trebui eliminate imunitatile) Eu cred ca da.
  • Cred ca cine isi asuma o prezenta publica trebuie sa accepte ca viata lui se desfasoara permanent in vitrina. Este o realitate
  • (Intrebata daca PSD va propune o initiativa de modificare a Constitutiei in privinta imunitatatii parlamentare) Da, categoric.
  • A fost si in programul de guvernare al acestui mandat. A fost un angajament al USL. Mie imi pare rau ca nu s-a realizat. A existat cel putin doi ani comisia pe care plenul celor doua camere a mandatat-o, care s-a ocupat de modificarile la Constitutie.

Despre incercarea de a amana concursul de directori de scoli:

  • In calitatea mea de senator am dreptul sa fac amendamente la initiativele, la ordonantele care ajung. Faptul ca acolo am scris un amendament este un drept legitim exprimat.
  • Pana la acel moment am primit nenumarate sesizari din teritoriu care au aratat ca a aparut o nemultumire. Metodologia aceasta nu a fost supusa dezbaterii, cum prevede legea, timp de 30 de zile.
  • E ingrijoratoare graba aceasta si calendarul deosebit de strans.
  • Am declansat o dezbatere cu directorii de licee, liderii sindicali si minister. La dezbatere au participat reprezentanti din partea lor.
  • A rezultat foarte clar constatarea ca in afara Ministerului nimeni nu sustine procedura acum. Toata lumea este de acord sa se organizeze concurs, dar nu odata cu debutul anului scolar.
  • (Intrebata cand a fost organizat ultimul concurs de directori de scoli) Asta nu are importanta. Ultimul concurs a fost organizat in 2008.
  • Teoretic, mandatul de director este de 4 ani. Deci daca s-a organizat in 2008, pana in 2012... dar nu s-au organizat toate concursurile in acelasi timp si atunci mandatele s-au finalizat pe un anumit interval de timp.
  • Directorii nu erau intr-o stare de semi-incertitudine, pentru ca exista prevedere legala in legatura cu posibilitatea de a numi director pe o perioada interimara de un an.
  • (Intrebata daca poate spune ca in acest moment invatamantul nu este politizat) Da.
  • Nu cred ca se poate opri (concursul de directori de scoli - n.red.).
  • Eu nu am incercat sa blochez acest concurs. Am scris un amendament.
  • Trebuie sa va intrebati daca acest concurs tocmai asta incearca sa faca, sa schimbe toti directorii care sunt acum in functii.
  • Nu are ce cauta proba nationala in concursul de directori de scoli, iese din lege. Aceasta proba grila este unica pentru toti, si pentru directorii din satele din varf de deal si pentru directorii din Bucuresti. De ce?
  • Nu are ce cauta politica in scoala. Nu faci propaganda politica in scoala.
  • (Intrebata daca este adepta interzicii doirectorilor de scoli si inspectori scolari sa fie membri de partid) Nu. Sunt adepta eliminarii propagandei in scoli. Legea dl. Funeriu lasa deschisa aceasta poarta.

Despre fenomenul plagiatului:

  • Eu nu cred ca a promovat cineva o cultura a copiatului. Aceste probleme, cand apar, trebuie rezolvate si trebuie sa avem cadrul legislativ pentru asta. In opinia mea, trebuie rezolvate la nivelul universitatilor.
  • (Intrebata daca nu sunt prea multi detinatori ai titlului de doctor in tara): Nu.
  • Regulile mele la doctorat erau cele pe care mi le impusese conducatorul meu de doctorat. Cred ca profesorul indrumator este cel conteaza foarte mult, intr-un caz de plagiat nu poate fi scos din ecuatie.

Despre plagiatul lui Ponta:

  • (V-a dezamagit verdictul final in cazul plagiatului dl Ponta?): Nu este verdict final
  • Verdictul nu este final, pentru ca, din cate am inteles - nu am vorbit cu domnia sa -, dar am inteles ca a actionat in judecata.
  • Va invoca legea din momentul in care a redactat teza.
  • Am incasat atat de mult din acest eveniment, nemeritat, pentru ca nu aveam competenta legala,am fost acuzata, dar nu puteam sa ii retrag titlul de doctor.
  • Teza de doctorat este scrisa - a fost o chestiune pe care am vrut s-o clarific eu pentru mine - pe un subiect de interes la vremea respectiva, Curtea Penala Internationala. Teza este scrisa din documentele cu care domnul Ponta, in calitatea domniei sale de delegat al Romaniei.
  • La bibliografie, primul lucru pe care noi il invatam pe studentii nostri este sa redacteze in text referintele bibliografice. Ai scos o idee, pui la sfarsitul frazei care este referinta.
  • In teza domnului Ponta nu exista aceasta mentiune in text. Exista o lista cu referintele bibliografice plasata doar la sfarsitul tezei. I-am spus si atunci ca dupa parerea mea trebuia sa redacteze bibliografia asa cum sunt regulile de scriere a acestei bibliografii.

Despre alegerile parlamentare:

  • (Intrebata daca ar putea sa il sustine pe Ciolos ca premier dupa alegeri): Cred ca nu.
  • (Ati putea sa guvernati cu PNL?): Experinta mea din 2009 nu a fost una fericita. De regula ministrii PSD nu erau niciodata sprijiniti sa isis duca proiectele la bun sfarsit.


Citeste mai multe despre   























4260 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    multumim doamna! (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:27)

    zigot [utilizator]

    S C U T E N E S - N E
    ce este mult, NOUA ne strica
  • -35 (45 voturi)    
    excelent (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:30)

    Mazeta [utilizator]

    Abia aștept clipa când Klemm, Iohannis și Koveszi nu vor mai avea imunitate. NImeni nu este mai presus de lege!
    • +1 (1 vot)    
      Delir (Luni, 26 septembrie 2016, 14:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Un ambasador are imunitate diplomatica fie ca vor fie ca nu dinozaurii comunisti din psd (cum care ? katy cea mai buna "pretena" a lui lenuta ceasca), Johannis e presedinte si probabil ar fi un unicat mondial ca un presedinte de tara sa nu aiba imunitate si sa fie in procese cu alde badea, gadea et comp. Cat despre Kovesi ea chiar nu are imunitate sidaca a comis o infractiune nu are gasca de infractori (scuze ei isi zic parlamentari) sa o apere.
  • +33 (39 voturi)    
    /// (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:43)

    mavis [anonim]

    'Invatamantul nu este politizat '

    in timp ce ea a initiat lege ca directorii de scoli sa fie numiti politic.

    norocul lor ca romanii sunt prosti, stau in case si inghit.
  • +31 (35 voturi)    
    Caty (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:54)

    Ord [utilizator]

    cum sa se mai bata directorul cu primarul si cu consilierii pentru fonduri, proiecte, reparatii cand ei sunt din acelasi partid?
    • -4 (8 voturi)    
      si cand sunt din partide diferite ce primesc? (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:10)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      pana acum toate guvernarile au dat bani primarilor din acelasi partid, daca directorul de scoala e din alt patid... ghinion
      • +12 (14 voturi)    
        este (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:04)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        vorba despre depolitizarea institutiilor, nu despre directori de scoli din partide diferite.
        Cand un director este pus in functie si-l recomanda competentele, pe baza unui examen si a CV-ului, acesta din urma, chiar daca nu primeste bani de la primarul ce are culoare politica, macar nu va accepta varuirea unei clase cu 5.000 de Euro la firma de partid.
    • +15 (17 voturi)    
      kakai bani, kakaia prouecre... (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:00)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      au auzit tu că pesedeaua dă mai mult de doi bani pentru învățămînt? ei știu doar să demoleze au inveztir 0(zero) în anii de guvernare roșie!
  • +26 (32 voturi)    
    Dragnea a dat ordin : (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Spuneti "///" ceea ce i-ar place sa auda si incepeti cu subiectele in legatura cu care suntem injurati !

    Madam Cati profesoara universitara cu figura de gospodina, ca de obicei s-a conformat prima.

    Te doare capul cand ii asculti pe ipocritii si pe ipocritele din PSD cum, deodata, isi doresc cu totii "eliminarea imunitatilor", fara de care ar fi morti !!!

    PS. Ma intreb (retoric, evident !): Oare cati fraieri or sa puna botul, nestiind ca in realitate pesedacii si cu penelacii nu stiu ce imunitati sa-si mai traga ca sa se fereasca de DNA ?
  • +20 (22 voturi)    
    Vrabia din mana sau cioara de pe gard? (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:59)

    adro [utilizator]

    "Intrebata daca PSD va veni cu un proiect concret pentru eliminarea imunitatilor, Andronescu a afirmat ca ea crede ca da, dar nu in acest mandat parlamentar."

    Eu zic ca e mai bine chiar ACUM, in acest mandat. Cu cat se va amana, cu atat va deveni mai incert si vor fi "descoperite" motive pentru care eliminarea imunitatilor nu e deloc un lucru bun.

    Promisiunea eliminarii imunitatilor nu e credibila in campania electorala. Doar daca ar face asta INAINTE de alegeri ar fi o dovada credibila de schimbare in bine.
  • +22 (24 voturi)    
    abramburica (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:01)

    Ilidia [utilizator]

    Si, totusi, de ce a fost poreclita "Abramburica" !? Despre "corectitudinea" d-niei sale sunt suficiente "afacerile" Ponta si lucrarea cu grant european publicata a doua oara cu semnatura sa.
  • +3 (13 voturi)    
    TREBUIE (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:05)

    spin [utilizator]

    cand jurnalistii de doi bani vor invata ca acest verb nu se folosteste ,intrun studio de tv sau airea cu toti politicienii intrebati individual. toti ,dar absolut toti ,luati individual va vor spune -TREBUE. dar cand ajung in stana aia numita parlament.intervine spiritul de turma. urmarea-o stim si noi ,o stiu si ei
  • +16 (18 voturi)    
    Pai, ce astepti? (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:12)

    Radu-Mihai [utilizator]

    De concursurile de directori te-a intrebat cineva ceva? NU!
    "Faptul ca acolo am scris un amendament este un drept legitim exprimat. "

    si

    "...in opinia sa ar trebui eliminate imunitatile."
    Pai ia foloseste dreptul legitim exprimat si baga un amendament maine dimineata la prima ora!
    Aaa, nu se poate? Nu merge calculatorul? Nu ai competente in word? Doare? Nu se potriveste cu agenda? Sau ce?
  • +16 (18 voturi)    
    Toxica chiar penala.Rosia asta,un nou Roller... (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:20)

    Plagarus [utilizator]

    .....al invatamantului medieval romanesc + Roesler + + +CHRZANOVSKY
  • +17 (19 voturi)    
    nu ma mai mir de nimic (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:23)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la fel ca si G. Liiceanu, nu ma mai mir ca acesta demolatoare a invatamantului are nesimtirea sa apara pe la diferite televiziuni.
    in tarile civilizate celor din invatamant le este interzis sa faca politica.
  • +19 (21 voturi)    
    O listă cu doctoratele parlamentarilor. (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:06)

    asavreau [utilizator]

    Dacă am avea o listă cu doctoratele parlamentarilor, primarilor,ofițeri de poliție,pompieri,funcționari,jurnaliști în care s-ar menționa profesia de bază și denumirea tezei de doctorat,am vedea și minciuna Abramburicăi cum că nu există o cultură a copiatului.De ce dau doctorate la Academia Națională de Apărare și la cea de Poliție, informații,oameni care nu au făcut studiile în domeniul respectiv?Toate aceste doctorate sunt susceptibile de plagiat.Sunt și inutile. Nu avem bani dar fabricăm doctori inutili,iar școala nu pregătește viitoarea generație. Ecaterina Andronescu ne bramburește că este bine.Astfel de oameni conduc, coordonează, legiferează învățământul.Trebuie să scăpăm de ei.Nici nu știu, nici nu vor să facă ceva bun,durabil,de încredere,respectat.
  • +22 (24 voturi)    
    Hei, baba nebuna (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:27)

    DanBruma [utilizator]

    mai du-te pe acasa, viziteaza-te cu Iliescu si mai lasa-i in pace pe romani cu prostiile tale. Nu vezi ca esti iesita complet din uz????
  • +15 (17 voturi)    
    minciuna si perfidie (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:00)

    timp tamp [utilizator]

    Numai minciuni sfruntate! când pesedeii au fost
    la putere au politizat totul: de la femeia de serviciu, portar, șofer până la director, inspectori școlari, insprectori generali, personalul și funcțiile din minister! Această ciumă roșie a distrus învățământul românesc, de ka grădiniță până la cel universitar. Este ce care a înăbușit orice inițiativă de reformă(Marga, Miclea, Funeriu), știe că partidul bolșevic nu are nicio șansă să ajungă la putere într-o țară educată! A distrus învățământul profesional pentru că un om calificat este capabil să câștige suficient încât să nu aibe nevoie de mălaiul, uleiul, făina și zahărul distribuit de baronii roșii din zonele subdezvoltate pe care le controlează cu mână de fier de ka revoluție încoace. tocmai de aceea în județele cele mai sărace obțin scoruri de peste 70%
  • +13 (15 voturi)    
    Revizuirea constitutiei! (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:32)

    civism [utilizator]

    Va mai amintiti ca acum cativa ani (vreo 3) a existat o incercare de revizuire a constitutiei marca USL condusa de nimeni altul decat de marele analist politic si invitat permanent pe la Digi, Cristian Parvulescu.
    Nu numai ca nu s-au eliminat imunitatile dar au incercat chiar ca presentele sa nu mai aiba dreptul in anumite cazuri de a incuviinta urmarirea penala de exemplu. Est de fapt singurul loc unde se ridica sistematic imunitatea, la presedintie.
    Prostirea in fata, marca PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    politizare invatamant.. (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:21)

    sareta [utilizator]

    Adevarat nu-i politizat ,cu siguranta insa-i tembelizat Cu atatea diplome cumparate si doctorate plagiate ,tembelii din invatamant produc imbecili pe scara mare .
  • +11 (13 voturi)    
    Ba da (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:06)

    nlln [utilizator]

    D-voastra promovati o cultura a copiatului .
    D-voastra si partidul din care faceti parte promovati intotdeauna o cultura a copiatului si " micilor aranjamente".
    Cu o comisie....cu alta....
    Ba este un verdict .. ba nu este.
    Un lucru este clar.A plagiat si il aparati adica mintiti in interesul lui.
    Nu imi imaginez ca sunteti asa de slab pregatita ca chiar nu stiti ca mintiti.Sau?
  • +10 (10 voturi)    
    Distrugatoare a natiei romane (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:39)

    Floricels [utilizator]

    Aceasta dinozaur-femela comunistoida face parte din sleahta marilor tradatori ai neamului romanesc care au acaparat / capturat revolutia anticomunista din decembrie 89, in frunte cu ilici iliescu, peter roman si generalul militaru - scoliti nkvd si tinuti la umbra de ceausescu.
    Ei stiu un lucru : o natiune fara educatie, sanatate si bunastare = o turma ce poate fi oricand umilita si prostita !
    Ce nu au reusit intr-o mie de ani cotropirile vandalilor, hunilor, tatarilor si turcilor, au reusit intr-un sfert de secol aceasta grupare infractionala organizata din esalonul doi al nomenklaturii comuniste - peste trei milioane de romani si-au parasit vatra strabuna scarbiti de jaful si nedreptatile strigatoare la ceruri comise de acesti dusmani ai neamului romanesc si clientela/discipolii lor.

    Pentru a o demasca pe abramburica ii pui intrebarea : - A plagiat sau nu a plagiat ponta ? DA sau NU ! Niciodata nu va raspunde clar, pentru ca in sleahta lor functioneaza legea mafiota omerta, legea tacerii. cine deconspira sau vorbeste despre faradelegile comise, este un om mort.

    In concluzie, o urare si pentru abramburica : DNA NU TE OPRI !
    • +8 (8 voturi)    
      Va vei vremea (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:26)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Floricels

      ca aceasta UCIGASA a invatamintului, care a rapit sansele a catorva generatii, a aparat hotii (plagiatorii), a infiintat fabrici de diplome false si a alterat profund competivitatea si profesionalismului corpului didactic pe criterii politice sa PLTEASCA PENTRU NEMERNICIILE EI. Sper !
  • +6 (6 voturi)    
    Plagiatele au fost transate si pana acum in (Luni, 26 septembrie 2016, 2:12)

    deval [utilizator]

    univesitati si a rezulat deseul toxic cu care ne confruntam ! Dupa metoda : Ia d"aici !
    Doooamna sugereaza ca plagiatul e o cabala , ceva la care au acces doar savantii !
    Fie si numai pentru ca ati "garantat" pe vanghelie si mazare ar fi trebuit sa dispareti din spatiul public sau macar sa nu mai vorbiti de invatamant !
    Vorbiti despre parlamentarii infractori care se ascund sub fusta parlamentului de pilda !!
  • +7 (7 voturi)    
    Amintiri (Luni, 26 septembrie 2016, 4:19)

    Celbland [utilizator]

    Să ne amintim cum această distrugătoare a învățământului românesc a decis ca elevii care nu trec examenul de bacalaureat să fie înscriși la facultate și să primească o diplomă universitară, eventual un doctorat.

    Credeți că nesimțita asta s-ar urca într-un avion pilotat de o persoană care a picat examenul de pilotaj ?
  • +9 (9 voturi)    
    "cred ca ar trebui eliminate.." (Luni, 26 septembrie 2016, 6:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    imi amintesc cand tanti asta a fost cautata prin parlament de dna si zicea" daca as fi vinovata , da , dar eu nu sunt" logica beton de profesor universitar , oricum nu a avut nicio jena sa se ascunda dupa imunitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Aceasta... (Luni, 26 septembrie 2016, 11:19)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...mincinoasa de cea mai joasa speta si pervertitoare de adevar e copie fidela a discipolului Ponta in ceeace priveste capitolul minciuna. Astia nu se mai fac bine niciodata. Si ma tem ca mai au de alterat multe in tara aceasta. Vai noua!