Andronescu, despre plagiatul lui Ponta: Nu este verdict final. Am inteles ca a actionat in judecata. Va invoca legea din momentul in care a redactat teza

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 16:45 Revista Presei | Radio TV

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Senatoarea PSD Ecaterina Andronescu, fost ministru al Educatiei, a declarat, intrebata daca este dezamagita de verdictul final in cazul plagiatului lui Victor Ponta, ca nu este un verdict final si ca fostul premier a actionat in judecata decizia, urmand sa invoce legea din momentul in care a redactat teza.

"Verdictul nu este final, pentru ca, din cate am inteles - nu am vorbit cu domnia sa -, dar am inteles ca a actionat in judecata. Va invoca legea din momentul in care a redactat teza", a declarat Andronescu.

Discutia despre legea in vigoare in momentul redactarii tezei a aparut odata cu o modificare legislativa propusa la Legea Educatiei Nationale, la nivelul Camerei Deputatilor, prin intermediul ordonantei care arunca si mai mult in umbra studiile doctorale desfasurate in Romania. Ordonanta plagiatelor, cum a fost ea numita in presa, a fost intoarsa in Parlament de presedintele Klaus Iohannis, insa cererea de reexaminare a fost respinsa de deputati, iar aceasta va intra in dezbaterea Comisiei de Invatamant de la Senat, condusa de Andronescu, si ulterior la plen.

In acest moment prevederea care spunea ca o lucrare de doctorat suspectata de plagiat ar trebui sa fie analizata in functie de legea in vigoare in momentul redactarii tezei nu mai exista in ordonanta.

  • Modificarile vizeaza extinderea autonomiei universitare
Citeste pe larg toate modificarile aduse de parlament:


Citeste mai multe despre   






















4087 vizualizari

  • +51 (51 voturi)    
    just (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:56)

    muciflenduri [utilizator]

    Cand nea viorel s-a facut doctor, era ok sa furi, sau cel putin nu se gandise nimeni sa le ceara dottorilor sa nu ciordeasca.
    Viorel poate argumenta ca daca ar fi stiut ca nu e ok sa furi, ar fi petrecut mai mult timp pentru a amesteca textele copiate.
    ///
    • +24 (24 voturi)    
      wtf (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Se face cenzura de idei de acu? Ma intreb daca moderatorii au vreo maniera predictibila de a cenzura mesaje.
      Daca si frazele ce contin 'prostu satului' sunt sterse, atunci poate ar trebui sa transformati HN in site cu desene animate, pentru copii.
    • +23 (23 voturi)    
      dottore; dottoressa (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:42)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      E ca si cum s-ar apuca toti studentii sa copieze la examene, ca doar legea nu prevede o pedeapsa. Si niciun judecator nu i-a condamnat definitiv.
      De fapt, cam asa se si intampla in multe fabrici de diplome mosite de Abramburica. E consecventa dottorressa...
  • +34 (34 voturi)    
    Sluga de Androneasca : (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:06)

    Susufler0 [utilizator]

    "Am vorbit cu domnia-sa."

    Ponta nu mai inseamna nimic, este un hoit politic, dar Gospodina asta travestita in profesor universitar il domneste in continuare.

    Ok, Androneasco ! Va fi judecat dupa legea in vigoare la momentul redactarii si sustinerii tezei de Doctorat, lege facuta de trepadusii lui Bombonel care deja pregateau initierea fabricii de doctorate si pt asta aveau nevoie de un act normativ care sa "ajute" furtul, adica, de o lege care sa nu mai faca obligatorie citarea (ghilimelele), care sa nu mai faca obligatorie, mentionarea sursei in subsolul paginii, ci abia la sfarsitul capitolului, la gramada adica, sau nici macar acolo, ci abia in lista bibliografica de la sfarsitul lucrarii.

    Si ? Ce se va schimba cu asta ? Va castiga in justitie si va putea spune ca nu este plagiator ! Va cere sa-i fie retras titlul, potrivit OG data tot de el, pt el, DAR VA RAMANE AVOCAT.

    Pt asta face Ponta, tot ce face, pt a ramane avocat si a castiga un ban din avocatura, pt ca indemnizatia de parlamentar este insuficienta.

    PPS. E adevarat demersul sau va mai ajuta cativa zeci de Doctori, care vor beneficia de faptul ca au plagiat "in vremea ciumei", adica a acelei legi "ciumate" care practic usura furtul intelectual .

    Dar nici ceilalti care au fost "ghinionisti" si n-au mai creat opere stiintifice obladuiti fiind de o legislatie permisiva
    • +18 (18 voturi)    
      margineanu (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:18)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "Ecaterino,
      Vedea-te-as moarta
      Cu dric la poarta si cai mascati!
      Refren:..
      Ecaterino,
      Vedea-te-as vie
      In colivie la Vacaresti!"
  • +40 (40 voturi)    
    Mizerie! (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:08)

    StefanB52 [utilizator]

    Orice lege ati da voi, plagiatul este plagiat. Persoane ca Ecaterina Andronescu n-ar trebui sa mai aiba ce cauta in invatamantul romanesc. N-are decat sa fie pana pe lumea ailalta senatoare din partea partidului infractorilor, pentru ca sunt destui care sa-i voteze lista, dar afara din invatamant!
    • +12 (12 voturi)    
      Toți sunt mai presus de lege (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:43)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      dacă-i mizerabilă!
    • +6 (6 voturi)    
      Garantata de Vanghelie !!!! (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:13)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Ce pretentii poti sa ai de la de la o astfel de persoana ???Abramburica : "PLAGIATUL ESTE PLAGIAT " !!!!!! A fost si in antichitate si in evul mediu . Pt. asta nu trebuie sa dea psd-ul legi. Nu merita sa fie cadru didactic daca poate sa creada si sa sustina asemenea ineptii. Daca punem la vot excluderea dumisale din invatamint cite voturi crezi ca adunam pe net ??
  • +22 (22 voturi)    
    PPS -continuare- (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:15)

    Susufler0 [utilizator]

    ... nu au fost uitati. Pe ei ii va ajuta actuala modificare a legii ce se coace chiar sub ochii Gospodinei.

    PPPS. De aia e PSD cel mai tare partid din tara, pt ca are grija de la asistatii sociali, de la lenesii si lenesele societatii, pana la putregaiurile staifuite si pline de bani si de titluri academice

    IN FINAL UN SFAT PT PNL : N-O SA POTI SA FURI NICIODATA ATAT DE MULT CA PSD N-O SA POTI SA MINTI SI SA FII ATAT DE NEMERNIC CA PSD, NICIODATA

    SINGURA TA SANSA ESTE SA TE REFORMEZI SAU SA DISPARI !

    Eu unul, nu vad cum te-ai putea reforma cu astfel de oameni : Gorghiu, Blaga, Athanasiu Frunzaverde . (Sa ma ierte cei pe care i-am omis !)
    • +12 (12 voturi)    
      Si Petre Roman (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:04)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      o sa te ierte dupa ce intra in in senat pe lista PNL.
  • +24 (24 voturi)    
    Articole publicate (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:18)

    Astronautul [utilizator]

    Hotnews poate inceteaza sa mai publice si sa "promoveze" astfel de figuri. Stim cu totii cine e aceasta femeie. Nu ne mai intereseaza orice parere de ...
  • +23 (23 voturi)    
    Penibila pana la capat (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:19)

    codo [utilizator]

    Tot mai trage de teoria ca a fura sute de pagini cu niscai scapari in bibliografie e ok, ca asa era pe vremurile alea indepartate in negura timpului, 2001 Era Noastra. Du-te invartindu -te, /// la randul tau plagiatoare. Pe ponta nu il mai intoarce nimeni doctor.
  • +23 (23 voturi)    
    /// (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:29)

    asavreau [utilizator]

    Halal răspuns de profesor universitar!Când a intrat în politică a fost garantată de Vanghelie.Așa scria pe afișele ei electorale-garantat Vanghelie.Acum Ecaterina Andronescu garantează hoții,legalizându-le hoțiile.
  • +20 (20 voturi)    
    Mdah, nu a pus ghilimele la teza (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:40)

    Wanheda [utilizator]

    Pentru ca ii permitea legea. Daca nu ii permitea, era mai greu pt Pontalau, pe langa press button COPY, trebuia sa puna si ghilimele la inceputul si la sfarsitul lucrarii.
    Minte de pesedist, dupa Abramburoaica, daca la vremea aia era o lege care sa spuna, "cine are bani de xerox pt o carte intreaga, este declarat Doctor", e OK. Dar ce ne mai miram, prin anii 50-60 se luau tractoristi de pe camp, erau trimisi la o specializare rapida, la Seral, 6 luni, si deveneau profesori peste noapte.
  • +13 (15 voturi)    
    e... (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:50)

    liviu_ [utilizator]

    si eu sunt dejamagit de ea
    de eisiunile de la latrina 3
    si Romania tv (azi urlau ca soros a pus oamenii sa iasa in strada...)
    ma rog intr-un cuvand de orice are legatura cu psd si alde...
  • +16 (16 voturi)    
    mare nesimtita! (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    a distrus invatamantul si acum apara un hot.Ce conteaza ce spune legea de la momentul x furtul intelectual e furt si gata.
  • +6 (6 voturi)    
    Niznaia (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu mintea ei de fesenista nu poate pricepe ca ghilimele nu se impun prin lege si ca unde nu e ghilimea e furt. Da, cu furtul e obisnuita ca de aia face parte din ciuma rosie care a distrus tara.
  • +8 (8 voturi)    
    nici o mirare ca sistemul de invatamant s-a prabu (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:58)

    nlln [utilizator]

    Aceasta este opinia unui fost ministru al educatiei.
    Ce adunatura de incompetenti!
    Ar trebui data pur si simplu afara din universitate ,este un pericol pentru educatia studentilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Was that wrong? (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:00)

    feisbuk [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=-RvNS7JfcMM

    Cam asa e si tanti Cati, un profesor care apara trisorii.
  • +6 (6 voturi)    
    Cucoană! (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:17)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Ce nu reușești să înțelegi nici tu, nici ceilalți spălători de cadavre universitare in frunte cu Orell Popppp și cu atât mai puțin impecabilul Pippidii, este ca oricât veți abuza voi de pozițiile pe care le aveți, oricât veti încerca să contorsionați realitatea si să votați incontinent legi care să vă acopere mizeriile, in istorie, pentru români, veți rămâne drept simboluri ale imposturii și minciunii ordinare!
    Vom da exemplu nepoților minciuna pontă din epoca androneascăi și vom râde stânjeniți când ne vor privi Uimiți in ochi: cum a fost posibil!?
  • +3 (3 voturi)    
    QED: (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:23)

    LeDoyen [utilizator]

    Asinum asinus fricat...
  • +7 (7 voturi)    
    un plagiator, doi pkagiatori... (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:52)

    timp tamp [utilizator]

    corb la corb nu-i scoate ochii. ea însăși o hoață din munca intelectuală nu are nici o problemă, bolșevicii având hoția, minciuna, disprețul față de semeni între trăsăturile de caracter.
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINEA TARII (Luni, 26 septembrie 2016, 9:34)

    NicolaeUrsan [anonim]

    NU VA ESTE RUSINE SA MAI VORBITI DUPA CE ATI INGROPAT INVATAMANTUL ROMANEC.
  • +2 (2 voturi)    
    prostia (Luni, 26 septembrie 2016, 10:01)

    Ilidia [utilizator]

    Abramburica iar preia prostia cu "erau alte reguli". Nu,nu erau, regulile de citare erau aceleasi, plagiatul era tot plagiat.
  • +1 (1 vot)    
    HAOS! (Luni, 26 septembrie 2016, 11:51)

    Gladiatorul [utilizator]

    Asta e tot ceeace au facut si fac nemernicii astia rosii. Au instaurat haosul peste aceasta tara. Altceva; ulei, zahar, umbrele, pelerine de ploaie si adidasi (unul inainte de alegeri, celalalt dupa). Sa va manance, tovarasi!
  • +2 (2 voturi)    
    Plagiatul lui Ponta era pedepsit si de greci (Luni, 26 septembrie 2016, 12:46)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Ce lege sa invoci ? Cand furi texte in mod grosolan, nu ai ce lege sa invoci.
    Acest plagiat ar fi fost pedepsit de catre orice societate democratica, care are un sistem minim de valori.
    Cand furi, nu poti invoca nimic, doar proasta crestere si lipsa de caracter.
    A mai luat si Suma Cum Laude.
  • 0 (0 voturi)    
    Se contrazice ! (Luni, 26 septembrie 2016, 14:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Intai spune ca plagiatele trebuie rezolvate in mediul universitar apoi ca la ponta trebuie rezolvate in justitie (in mediul universitar e "rezolvat" e plagiator adica un hot de proprietate intelectuala). Nu intamplator ii mai zice "Abramburica"