Sebastian Ghita: Teza de doctorat a Codrutei Kovesi nu a fost verificata. Ea a facut modificari pe un draft al raportului tehnic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2016, 1:31 Revista Presei | Radio TV

Sebastian Ghita
Foto: Pro TV
Sebastian Ghita a sustinut duminica, la B1 Tv, ca membrii comisiei care trebuia sa analizeze daca teza de doctorat a Codrutei Kovesi constituie sau nu un plagiat nu au verificat cu adevarat lucrarea, iar Kovesi ar fi vazut un draft al raportului, pe care ar fi facut corecturi si adnotari, sustine deputatul, potrivit News.ro.

"Nicaieri nu scrie ca a fost verificata teza de doctorat a doamnei Kovesi. Expertii au refuzat sa scrie <am analizat teza doamnei Kovesi> (...) Doamna minte ca teza i-a fost verificata", a declarat Sebastian Ghita referindu-se la raportul Comisiei de Etica prin care actualul procuror-sef al DNA a fost absolvita de acuzatia de plagiat.

Ghita a sugerat si ca fostul premier Victor Ponta ar avea probe legate de falsificarea raportului comisiei tehnice care s-a pronuntat asupra tezei de doctorat a Codrutei Kovesi: "S-ar putea sa vedeti ca si domnul Ponta are dovezi cu ce s-a intamplat atunci cu plagiatul doamnei Kovesi (...) Nu doar eu am fost implicat acolo. Daca Ponta are notite cu scrisul de mana al doamnei Kovesi in care modifica din concluziile raportului tehnic, ce facem? Daca Parchetul General verifica si afla exact cum s-au obtinut semnaturile din tara de la experti, vi s-ar parea concluzia Parchetului o dovada?".

Sebastian Ghita sustine ca un draft al comisiei tehnice a ajuns la Codruta Kovesi, iar aceasta ar fi scris de mana cateva din obiectiile pe care le avea fata de concluziile raportului. "Scrie acolo: <Concluzia asta nu e buna, fraza asta este proasta, aici trebuie modificat...> E taiat un cuvant si scris un altul si e un scris de mana".

Sebastian Ghita mai sustine ca a vazut documentul pe care Kovesi ar fi facut adnotarile de mana. "Taia niste cuvinte si scria ceva deasupra. I s-a prezentat un draft al raportului."

Deputatul Sebastian Ghita a depus, martea trecuta, la Parchetul General, un autodenunt si a sustinut ca, in 2012, a participat la falsificarea unui raport care sa arate ca teza de doctorat a Laurei Kovesi nu este un plagiat.

"Eu si alti demnitari am participat la falsificarea raportului. Am date si informatii pe care vreau sa le aduc la cunostinta procurorilor de la Parchetul General. Am facut acest lucru atunci pentru a o proteja pe Laura Codruta Kovesi pentru ca, in acel moment, cu totii credeam ca face bine Romaniei", a afirmat Sebastian Ghita.

Deputatul a mai sustinut ca actualul procuror sef al DNA a stiut, la vremea respectiva, de falsificarea raportului privind teza sa de doctorat.

Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a facut publice, vineri, intr-o emisiune la Europa FM, documentele depuse in 2012 la Comisia Nationala de Etica, in baza carora Consiliul National de Etica a stabilit ca lucrarea sa de doctorat nu este rezultatul unui plagiat.

Pe parcursul a aproape 250 de pagini care au fost depuse in 2012 la Comisia Nationala de Etica, Laura Codruta Kovesi explica, intre altele, ca publicase in calitate de magistrat o serie de articole in reviste de specialitate si in mai multe carti, atat in calitate de autor, cat si de coautor. Acestea fusesera publicate sub numele de familie "Lascu" pana cand actuala procuroare-sefa a DNA s-a casatorit si si-a schimbat numele in Kovesi.
























3250 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Disperat (Luni, 3 octombrie 2016, 3:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu s-a sfatuit cu nimeni, nu are nici un plan serios. Nimeni nu poate intelege auto-detonarea lui Ghita. Macar altii, cand se auto-denunta, obtin o reducere a pedepsei. Ghita nu poate obtine decat un nou cap de acuzare, pentru el si gasca, inclusiv Ponta, care si asta marturiseste ca stia.

    Ghita si-a pierdut mintile, atat e de disperat. Ponta nu si le-a pierdut, pentru ca nu le-a avut niciodata acasa. Cloaca penala se da in spectacole tot mai reusite.
    • +1 (1 vot)    
      De fapt Ghita este foarte (Luni, 3 octombrie 2016, 12:30)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      calculat in povestea cu plagiatul despre Codruta !!!!
      Partile de posibil electorat ale lui Ghita pot fi convinse macar pana dupa alegeri ca procurorul Codruta este ,,foarte posibil suspecta'' !!!.
      Chiar si daca PRU nu intra in parlament , mare parte din aceste ,,voturi suplimentare'' vor fi ,,inhatate'' de PSD !!
      Dar ce pateste Ghita??? ......Nu mare lucru !!!
      Va fi un ,,mic dosar'' in plus fata de alte ,,Mari dosare'' pe care le mai are !!! .Ghita este oricum cu imaginea publica definitiv compromisa !!!
      Rolul lui pentru PSD si PRU va fi de ,,iepure de sacrificiu'' !!
      Este mai important pentru Ghita ca PSD sa ajunga la putere in decembrie si sa ,,schimbe lucrurile la DNA'', astfel sa scape cumva de ,,Marile dosare'' pe care
      le are !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Planul (Luni, 3 octombrie 2016, 16:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Daca totusi Ghita are un plan, acesta poate fi sa-l infunde pe Ponta si toata sleahta lui Liviu Pop din comisia de spalare a plagiatelor.

        Intrebarea e de ce s-ar razbuna Ghita pe Ponta? Tot o nebunie pare. Dar cine stie ce polite se platesc aici?! Speram ca disperarea sa genereze tot mai multe dezvaluiri si denunturi.
  • +1 (5 voturi)    
    Am o intrebare (Luni, 3 octombrie 2016, 5:10)

    Skeptical [utilizator]

    NU sint cu Antena 3, nu sint cu magarul narcissist Badea etc. etc.

    Dar as vrea sa inteleg adevarul. Sint citatele aratate la sursa de mai jos autentice sau nu? (Recunosc ca nu ma innebunesc dupa afiliatiile bloggerului cu pricina, dar sa ne axam pe documente nu pe pasiuni.)

    Rog cu adevarat sa mi se spuna daca cele de mai jos sint falsificate sau nu. Pentru ca, DACA nu sint falsificate, ipoteza plagiatului NU mai pare o pura calomnie iar explicatiile oferite de doamna Kovesi nu sint suficiente.

    http://valter-cojman.blogspot.ro/2015/12/acuzatii-grave-laura-codruta-kovesi.html
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt citate corect (Luni, 3 octombrie 2016, 16:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Chiar articolul precizeaza inca de la inceput ca paragrafele citate sunt citate! Ba chiar sunt indicate clar citatele din teza de doctorat, demostrandu-se ca lucrarea a citat corect sursele. Deci acuzatia din articol e de-a dreptul ridicola.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu sint citate (Luni, 3 octombrie 2016, 18:36)

        Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ... ci parafrazari grosolane FARA atributie.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa inteleg ca i-ati manarit teza? (Luni, 3 octombrie 2016, 9:38)

    pedepsitorul [utilizator]

    Si acum ne spuneti indirect ca are probleme?

    Adica, acolo unde se depoziteaza Tezele, ati gasit teza lui Koveshi, ati modificat-o si sariti in sus tipand sa ne atrageti atentia catre teza dansei?

    Baieti, puscaria va asteapta!
  • +10 (10 voturi)    
    mda... (Luni, 3 octombrie 2016, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    sper ca infunzi puscarie jegule!
    tu cu tariceanu, dragnea , ponta si altii
  • +9 (9 voturi)    
    Il mai ia in serios cineva pe acest borfas? (Luni, 3 octombrie 2016, 9:41)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    .
  • -9 (9 voturi)    
    Ei na,acum ,dupa declaratiile lui Ghita, (Luni, 3 octombrie 2016, 10:37)

    xrogo [utilizator]

    madam Kovesi pe langa minciuna,care este raul cel mai mic mai dicta si cum sa sune raportul ,sa fie cat mai veridic in albirea dansei,bravo madam,chiar ca meriti sa fii eroina luptei anticoruptie!
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuna e mereu la voi (Luni, 3 octombrie 2016, 16:24)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Comisia voastra, insailata rapid de Liviu Pop, a schimbat verdictul comisiei anterioare, care il declarase plagiator pe Victor Ponta.

      Deci comisia voastra nu citea si nu analiza nici o teza de doctorat. Toate verdictele erau stabilite politic. Inclusiv teza lui Laura, nu a fost analizata de nimeni. S-a dat verdict politic.

      Nici nu trebuia sa existe o asemenea comisie, ca sa spele plagiatul lui Ponta. Acum o sa mearga cu totii la puscarie. Caci Ghita disperat nu minte, chiar a spus tot ce stia despre comisia nenorocita de acoperire a plagiatelor.
  • +7 (7 voturi)    
    Devine interesant (Luni, 3 octombrie 2016, 10:38)

    Pac-pac [utilizator]

    Dar unde sunt probele scrise? La dl. Ponta? Si dl. Ponta vrea sa le arate ori doar arata pisica la B1 TV cu Ghita pe post de purtator de cuvant?
  • +4 (4 voturi)    
    Devine interesant (Luni, 3 octombrie 2016, 10:38)

    Pac-pac [utilizator]

    Dar unde sunt probele scrise? La dl. Ponta? Si dl. Ponta vrea sa le arate ori doar arata pisica la B1 TV cu Ghita pe post de purtator de cuvant?
  • +8 (8 voturi)    
    Doamne... (Luni, 3 octombrie 2016, 11:03)

    tartoru [utilizator]

    Ma ce mai vrea mai asta? Chiar ii place sa se faca de ras de fiecare data cand deschide gura? Se vede ca e stresat... nu inteleg de ce mai este atat de mediatizat.
    Lasam acum justitia sa-si faca treaba, pana atunci el e null in societate, n-are nici o valoare.
  • +1 (1 vot)    
    si nici n-a fost semnatura pe stampila (Luni, 3 octombrie 2016, 11:47)

    Radu_B [utilizator]

    Presupunand ca:

    a) acuzatiile sunt aduse de o persoana integra, nu un borfas cautat de DNA, un interlop notoriu

    b) ca exista probe, nu doar vorbe si aratat pisica la TV

    nu poti spune ca erori ale comisiei (de etica, de procedura, etc.) condamna lucrarea ca fiind plagiata. In cazul unui plagiat autorul este HOT (stie el d-nu Ponta ;-)). In cazul unui viciu de procedura al comisiei, culpa este a acelui membru al comisiei, al comisiei sau Universitati organizatoare.

    Cuvantul "plagiat" nu are ce cauta in aceasta acuzatie.

    Chiar si in scenariul ipotetic (vedeti punctele a si b de mai sus) al unei comisii care din exces de zel ii pune la dispozitie doctorandului un raport preliminar pentru observatii si corecturi) nu vad ce vina are d-na Kovesi si cu ce este lucrarea ei de doctorat mai putin valoroasa.
  • +3 (3 voturi)    
    scuipatul in sus (Luni, 3 octombrie 2016, 11:55)

    revo [utilizator]

    Ghitica maica, continui sa scuipi in sus. Ca o sa cada peste tine, n-are nimic, nu-ti mai pasa probabil, zanganitul de catuse e prea aproape de urechiusele tale de magar si stii deja ca nu mai ai scapare.
    Problema e ca tu scuipi in sus si cade pe mai multi, inclusiv pe amicul Ponta, basca Androneasca si restul din comisie, care vor face carare batuta la Procuratura, sa dea declaratii!

    Inteleg ca tu le platesti acum niste polite tuturor, inclusiv lui Puie Monta, care nu te-a protejat cat e el de Agentul 000x!
    Adica, tu, baiat finut, i-ai bagat milioanele in PR, ai bagat miliardele in PSD, ai ingropat alte miliarde in postul TV iar ei - nimic! N-au fost in stare sa-ti ofere imunitate totala! Degeaba ai fost si in Comisia SRI, nu te-ajuta prea mult, tot la brutarie o sa ajungi.
    Asa ca te-ai hotarat sa le faci viata amara multora, sa-i tragi dupa tine.

    Sau poate iti inchipui ca esti viteaz, agentul secret care participa la pregatirea guvernarii PSD, fara Codruta la carma DNA. Poate, dar sa nu uiti ca esti doar o biata unealta dispensabila. Ceva cam ca Udrea, Cocos sau Monica Ridzi.
    Vezi, ai grija pe unde conduci cand vii la interogatorii la DNA, si tine pe mijlocul drumului, sa nu te pupi cu vreun plop de pe margine, ca ala de la Hexi.
    • +2 (2 voturi)    
      scuipatul in sus, in jos... (Luni, 3 octombrie 2016, 16:13)

      tartoru [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ce sa mai, Ghita e omul care unde scuipa, vine apoi si linge.
  • +2 (2 voturi)    
    pai (Luni, 3 octombrie 2016, 12:40)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    si daca nu i-a fost verificata atunci cum de zice Ghita ca e plagiat?
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:32)

      tartoru [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      a verificat-o acum de curand cand s-a trezit cu 10 dosare penale...