Liviu Dragnea spune ca "ministrii tehnocrati s-au specializat in a fi aroganti" si ii cere lui Dacian Ciolos sa faca publice limitele mandatului pentru negocierea cumpararii Cuminteniei Pamantului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 9 octombrie 2016, 21:07 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, i-a acuzat duminica seara, la Antena 3, pe ministrii tehnocrati ca "s-au specializat in a fi aroganti" si i-a transmis lui Dacian Ciolos ca "Daca mai poate, sa incerce sa fie asa cum era atunci, in zilele dinaintea investirii. Eu plecand de la ideea, poate proasta, ca, poate la influenta unora, a inceput sa patineze catre aceasta zona de influenta politica si nesincera." Dragnea i-a transmis premierului si ca "Un Guvern tehnocrat, fara legitimitate, nu poate cu doua luni inainte de alegeri sa vanda societati nationale strategice - Aeroportul Otopeni, Hidroelectrica".

"Sa nu uite niciodata acesti membri ai Guvernului ca toata lumea da socoteala pentru prejudiciul mai mare sau mai mic creat Romaniei"
, a spus Liviu Dragnea.

El a avut si cateva mesaje pentru premierul Dacian Ciolos, primul dintre ele fiind ca "Daca mai poate, sa incerce sa fie asa cum era atunci, in zilele dinaintea investirii. Eu plecand de la ideea, poate proasta, ca, poate la influenta unora, a inceput sa patineze catre aceasta zona de influenta politica si nesincera."

"Al doilea mesaj: Guvernul acesta, si niciun alt Guvern, nu poate, cu doua luni inainte de alegeri, sa vanda societati nationale strategice - Aeroportul Otopeni, Hidroelectrica. Acest Guvern nu a avut acest mandat. Romania nu are de ce sa vanda pachete minoritare sau majoritare. Un Guvern tehnocrat, fara legitimitate, nu poate sa faca lucrul asta. Aceste societati trebuie sa contribuie la dezvoltarea Romaniei, Romania nu trebuie sa mai vanda nimic. De ce sa vanda? Asta e preocuparea lor?"


Liviu Dragnea a criticat si campania de strangere de fonduri pentru Cumintenia Pamantului, sculptura lui Constantin Brancusi: "Il rog (pe Dacian Ciolos - n.red.) sa faca public limitele mandatului care a fost stabilit pentru negociatorii pentru aceasta piesa. Si sa incerce, daca mai poate, sa iasa din aceasta campanie, care a devenit o campanie de imagine. Vrea sa acopere acest esec cu bani de la buget, lucru pe care putea sa il faca de la inceput. Ce sa facem? Sa punem bani de la buget, apoi sa continuam cu subscriptia? Dati un leu pentru Guvernul meu. Sa clarifice toti pasii, cum s-a ajuns la acest pret, ce s-a negociat. Mie mi se pare ca 11 milioane de euro e o suma foarte mare."
























2671 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    baiii (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:31)

    freejack [utilizator]

    tehnocratilor, cum va permiteti sa il lasati fara spaga. daca castiga alegerile gura lui ce mai mananca? doar rahat turcesc?
    • +5 (5 voturi)    
      Plus CA! (Luni, 10 octombrie 2016, 8:33)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Tehnocratii au aratat ca se poate munci in administratie, cu obiective si rezultate CLARE, nu abureli de genul ”O sa marim salariili si pensiili, o sa mai dam 100 de lei la oameni si o plapumă in plus sa faca economie la caldura, ca noi am facut praf sistemul de termoficare”.
  • +28 (34 voturi)    
    Guvernul (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:38)

    raducutu [utilizator]

    E arogant, dar tu esti penal, sa nu uitam...
  • +26 (30 voturi)    
    Cel mai mare vanzator va ramane PSDul (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:45)

    Plagarus [utilizator]

    Nastase Adrian PM-vanzarea Petromului catre OMV;
    Ponta Viorel pm - 600.000.000 $ cadou din subsidiara Rompetrol pt. KazMunayGas;
    Dan Ioan Popescu - grup infractional organizat in favoarea lui Dinu Patriciu,cumparator Petromidia + privatizarea companiilor energetice cele mai profitabile.
    Procesul cu ENEL este ultimul dintr-un lung şir de litigii pe marginea privatizărilor dubioase dintre care cinci din domeniul energiei electrice.
    In urma acestora a pierdut, conform notei de plată scrisă de guvern, circa două miliarde de euro. Privatizarea acestor companii începuse în 2002, sub semnătura lui Năstase, Dan Ioan Popescu şi Mihai Tănăsescu, de numele cărora au fost legate multe dintre legendarele tunuri ale privatizării.
  • +33 (37 voturi)    
    :) (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu, mizerabile, culmea arogantei este sa fii condamnat penal, insa tu inca sa dai lectii de verticalitate.
  • +29 (33 voturi)    
    El are legitimitatea! (Duminică, 9 octombrie 2016, 21:47)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Doar e condamnat cu patalama!
  • +25 (27 voturi)    
    Specilaizare (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Iar presedintii P$D s-au sepcializat in a fi penali. Nastase su Pontaxul au fost cu mult mai arongati si nesimtiti. Unul e puscarias, altul plagiator, adica hot. Iar tu esti UN HOT ELECTORAL odios - un ciocoi rosu GRETOS
  • -9 (11 voturi)    
    Pai nu a putut sa vanda CFR-ul cel mai bun guvern (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:24)

    ty [utilizator]

    ponta cum ar putea sa faca treaba asta "un guvern tehnocrat, fara legitimitate" dar votat cu bratele deschise de marile si ipotentele noastre istorice partide?
  • +19 (21 voturi)    
    Absolut! (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:25)

    IosubAlin [anonim]

    ...in schimb, niste condamnati (printre care e si jegul Dragnea) si niste spagari/corupti/habarnisti (asa cum sunt majoritatea de prin PSD) au o legimitate ABSOLUTA...mai ales ca Dragnea a asigurat asta prin voturile decedatilor de prin Teleorman. Brava!
  • +22 (26 voturi)    
    bolovanul asta (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:31)

    loveparade [utilizator]

    e atata de incompetent incat pricepe ca daca guvernul face actele pt privatizare va si ajunge sa-i vanda societatile lui strategice pana la alegeri.
    se crede la teleorman negociind inca 10 camioane de zgura in plus la km de drum asfaltat (asa incat sa isi traga el poteca pana la mosie).
    guvernul asta e singurul guvern care a avut c* sa isi asume guvernarea cand voi, sobolanilor, inca ii lingeati pe piedone si pe oprea!
  • +4 (8 voturi)    
    bolovanul asta (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:31)

    loveparade [utilizator]

    e atata de incompetent incat pricepe ca daca guvernul face actele pt privatizare va si ajunge sa-i vanda societatile lui strategice pana la alegeri.
    se crede la teleorman negociind inca 10 camioane de zgura in plus la km de drum asfaltat (asa incat sa isi traga el poteca pana la mosie).
    guvernul asta e singurul guvern care a avut c* sa isi asume guvernarea cand voi, sobolanilor, inca ii lingeati pe piedone si pe oprea!
  • -6 (18 voturi)    
    Se pare ca trebuie sa dam ceva pentru a primi ceva (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:31)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Pentru accesul in UE am dat bancile, electricitatea, petrolul. Pentru accesul in Schengen si (probabil) ridicarea MCV-ului dam Portul Constanta, Aeroportul Otopeni si CFR Marfa... Astfel beneficiile ridicarii controalelor vamale vin in buzunarul cui trebuie.

    E clar... de aceste privatizari nu vom scapa. Macar sa fie facute cu cap. Eu prefer capul lui Ciolos si nu al lui Dragnea...
    • +4 (4 voturi)    
      Mai lasa-ma! (Luni, 10 octombrie 2016, 8:38)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Tu stii ce pierderi avea combinatul siderurgic Galati, luat de MItal? 1 000 000 - un milion de dolari americani PE ZI! In fiecare zi firmele capusa cu spate PDSR-ist, ca asa se numea PCR-ul cu fata umana al lui Iliescu, Vacaroiu-Nastase-Ponta-Dragnea, ultimii trei superpenalii Romaniei, deci PSD-ul de atunci fura in fiecare zi un milion de dolari de la romani doar in cazul combinatului, de Petrom ce sa mai vorbim. Mai bine o firma straina care mai lasa ceva statului roman decat lacustele rosii care irosesc capitalul financiar si uman al statului (vezi mineriadele), nelasand in urma lor decat pamant parjolit - vezi cazul judetelor rosii, gen Olt, Dolj, Iasi, Tulcea.
  • +14 (14 voturi)    
    Dragnea manipuleaza (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:45)

    blackarrow [utilizator]

    Ludovic Orban"Am vazut o campanie furibunda impotriva deciziei guvernului de a vinde pachete de actiuni ale unor companii de stat ( Hidroelectrica, Portul Constanta etc. ). Nu sunt un fan al "tehnocratilor",dar aceasta decizie este absolut normala. In primul rand trebuie sa fac precizarea ca este vorba de listare la Bursa si apoi de scoatere la vanzare a unor pachete minoritare de actuni, care nu afecteaza pozitia statului de actionar majoritar. Listarea companiilor de stat la Bursa nu trebuia facuta in 2016. Ar fi trebuit facuta prin 2000, cel tarziu. Situatia companiilor de stat ar fi fost mult mai buna pentru ca listarea la bursa transparentizeaza compania, permite patrunderea actionariatului privat in companie, care, chiar daca este minoritar, impune niste constrangeri asupra managementului. Listarea la bursa obliga companiile sa faca publice o multime de date, care altfel raman ascunse si stabileste in ultima instanta valoarea de piata a companiei."
    Stie el Ciolos ce face , Dragnea o da pe populism ieftin (marca Psd )
  • +11 (13 voturi)    
    A zice ca sunt...nu inseamna ca sunt! (Duminică, 9 octombrie 2016, 23:11)

    Maniu [utilizator]

    "Arogant" o vorba pe care DraCnea nu o intelege, dar intelege jmecherul ca prinde la popor, ca ideea cu "ti-a taiat pensia".
  • +10 (12 voturi)    
    Pe asta chiar (Duminică, 9 octombrie 2016, 23:16)

    potaissa [utilizator]

    nu-l mai baga odata la zdup? Mi-e sila sa-l tot vad prezent prin stiri.
  • +5 (5 voturi)    
    Cât ai donat Dragnea. (Luni, 10 octombrie 2016, 9:04)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai ești mândru că ești român?Ai rămas cu mentalitatea comunistă că un lucru valoros trebuie confiscat,nu cumpărat cinstit.După confiscare ajunge la Dragnea,Năstase,Ponta,Hrebenciuc,Ștefănescu.Ar merita un control prin palatele indivizilor să vedem ce au furat din patrimoniu național.
  • -2 (2 voturi)    
    Asa sunt astia de dreapta (Luni, 10 octombrie 2016, 9:13)

    galeo [utilizator]

    Asa sunt astia de dreapta, mai aroganti.
    Toti sunt prosti si ei cei mai destepti, forme fara fond
  • +3 (3 voturi)    
    Pai, nu iti e rusine... (Luni, 10 octombrie 2016, 10:33)

    Olyx [utilizator]

    sa vorbesti (tocmai) dumneata despre subiectul asta ( Cumintenia Pamantului) dumneata care ai iesit pe ecrane si ai spus ca nu vei dona niciun leu ???!!! Probabil faci parte din saracii Romaniei (!) si nu iti permiti sa faci o donatie, eu cred ca pana si acestia au trimis macar un SMS.Dumneata nu, pentru ca banii "drenati" din contractele su statul i-ai ascuns, probabil, in vile, masini si conturi... Si nu iti mai raman pentru o donatie...!!! De acord, n-ai vrut sa donezi pentru un act de cultura nationala, sunt destui romani care doneaza la "Dansez pentru tine" la "Eurovision" sau la "DD in direct" insa nu pentru o ...statuie (!) Trebuia sa stai in banca dumitale si sa TACI ! Asta trebuia sa faci !
  • +4 (4 voturi)    
    Cui ii pasa (Luni, 10 octombrie 2016, 10:53)

    skanda7 [utilizator]

    de ce spune un condamnat ? Nu inteleg de ce il mediatizati.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta e tare! (Luni, 10 octombrie 2016, 11:13)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Asta e chiar tare! Adica dumneavoastra domnule dragnea, nu cumva sunteti si mai arogant prin tot ceea ce faceti? Nu cumva este aroganta sa conduci un partid si sa vorbesti in numele altora, condamnat definitiv?
    Hai, las-o balta!
  • 0 (0 voturi)    
    hotnews-ule... (Luni, 10 octombrie 2016, 12:15)

    astronaut [utilizator]

    iar...!