Dragnea, la Antena 3: Nu pot sa dau niciun nume de premier ca va deveni tinta/ Multe promisiuni pentru pensionari si un spital mai mare decat AKH din Viena

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:07 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea la Sinteza Zilei
Foto: Captura Antena 3
Seful PSD Liviu Dragnea este invitat in aceste momente la "Sinteza zilei" (Antena 3). Desi moderatorul Mihai Gadea insista ca Dragnea sa spuna clar daca doreste sa fie premier in cazul in care PSD castiga alegerile, seful social-democratilor evita raspunsul, se plange de Iohannis si Ciolos si spune ca oar victoria PSD-ului conteaza, "fiindca lumea nu voteaza partidul ca sa fiu eu premier".

Mai mult, Dragnea refuza sa dea cel putin cateva nume din PSD care ar putea ocupa postul de premier "deoarece ar fi expusi inutil si ar deveni o tinta".


Declaratii Liviu Dragnea:
  • Nu pot sa spun cine ar fi potrivit pentru premier ca va fi expus si va deveni o tinta. Nu pot sa dau niciun nume
  • Nu pot sa le spun romanilor sa ne voteze ca voi fi eu premier sau "Gigel". Romanii sa ne voteze programele
  • Nu vrem sa facem alianta cu UDMR-ul. Sper ca romanii sa ne dea atatea voturi, noua si lui ALDE, cat sa nu fim nevoiti sa negociem cu ei.
  • Nu am accepta o alianta de uniune nationala unde sa fie premier Ciolos
  • Cel mai mare dezastru ala cestui guvern il reprezinta dezastrul de la Fondurile Europene
  • Despre Cumintenia Pamantului: un proiect care incepe sa miroasa tot mai mult. Dragnea da exemple de ce s-ar fi putut face cu acei bani pentru bolnavi de hepatita C

Promisiunile economice ale lui Dragnea:

  • Un spital general mai mare de AKH-ul din Viena
  • Pensiile sub 2000 de lei nu vor mai fi impozitate
  • Punctul de pensie marit cu 60%
  • PFA-urile cu venituri de sub 25.000 de mii d elei vor avea un regim preferential de impozitare
  • Familiile care au veniuri de sub 5 mii de lei vor primi 150 de lei pentru fiecare copil pe luna
  • Infiintarea unui Fond Suveran de Investitii. Aici, Dragnea da exemplul cum ar fructifica lana oilor












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
10304 vizualizari
  • +27 (31 voturi)    
    Tinta vaca / bou ? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:13)

    Plagarus [utilizator]

    Penali fara numar intre PSDei,asadar sunt " resurse ".
    • +36 (40 voturi)    
      ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:09)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      "Pensiile sub 2000 de lei nu vor mai fi impozitate
      Punctul de pensie marit cu 60%
      PFA-urile cu venituri de sub 25.000 de mii d elei vor avea un regim preferential de impozitare
      Familiile care au veniuri de sub 5 mii de lei vor primi 150 de lei pentru fiecare copil pe luna"

      Asta e deficit de 10% din PIB . Nu stim ce sa facem sa intram iar intr-o criza economica ?

      Si cu noi astia cativa care muncim si platim cresterile pe care le da sobolanul din pix cum ramane ?

      Cu asa promisiuni natia asta tampita va vota PSD cu 2 maini . Toti asistatii si pensionarii cu 3 clase care au contribuit cu putin spre nimic la binele societatii se vor imbulzii la vot .

      Bagajele si am plecat . Dragneo , sa plateasca ma-ta din salariul ei chestiile astea . Pe al meu nu il mai vezi . Sa ramai in tara tu si cu aia de te voteaza , lenesii , analfabetii si nostalgicii comunisti . Va doresc sa muriti linistiti de foame impreuna , sobolanilor . Eu am plecat .
      • +29 (31 voturi)    
        mai bine iesi la vot (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:40)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Noatia timpa e undeva la 25% din votanti (cu tot cu mortii care voteaza in Teleorman). La o prezenta de 60-65%, PSD pateste fix ca Ponta in 2014. Tot ce trebuie e ca cei care gindesc sa-si miste fundul pin la sectiile de votare.
        • +3 (5 voturi)    
          Corect (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:32)

          grigorem1980 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Corect, este suficient sa iasa cat mai multa lume la vot si nu va mai castiga PSD-ul.
      • +17 (19 voturi)    
        dracnea și mafia roșie kaghebista (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:43)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        ar trebui să dea premierul de la Rahova, respectiv Jilava pentru că, din păcate nu mai pot fi condamnați la canal. Dar cea mai buna răsplată pentru hoțiile si disprețul cu care au condus țara douzeci si cinci de ani tot canalul este. Hai DNA!
        • +11 (13 voturi)    
          U$Lamul TREBUIE sa aiba 40% in (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:10)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Parlament altfel astia jupoaie nu doar oile (cum spunea epic Lord of TR) ci pe toata Lumea ! diferenta 60 % sa o aiba USR ! PUNCT !
  • +27 (29 voturi)    
    cum ar fi ma' (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:24)

    middle_brick [utilizator]

    Romania sa aibă un premier condamnat, începem sa semănam cu tarile central africane.
    • +25 (25 voturi)    
      Mai aveti putintica rabdare, stimabile (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 7:28)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Si-o sa vedem, din pacate, cum arata Romania noastra draga avand nu numai un premier penal, ci multi alti penali la conducere. Dar, atata timp cat nu facem nimic (adica nu votam), chiar ne meritam soarta.
  • +32 (34 voturi)    
    Dragnea vrea sa dea cadouri din banii altora (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:46)

    Boham [utilizator]

    Observati ca Dragnea si PSD-ul au doar propuneri care CONSUMA banii romanilor, nicio propunera de PRODUCERE a banilor, nicio propunere pt LOCURI DE MUNCA

    Ei doar de dat, din banii altora, cadouri electorale: 15% la bugetari, 150 RON la copii, spitale mai mari decat palatul parlamentului, autostrazi suspendate etc
    • +24 (26 voturi)    
      Viena e de pe vremea bunicului... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:22)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Eu zic sa-l consulte pe Ponta, care dupa alegeri a fugit in Dubai cu Ghita ca sa vada infrasctutura de acolo, ce Viena?!
      • +19 (21 voturi)    
        de parca (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:39)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        problema spitalelor din Romania e ca nu sunt mari... problema e ca SUNT INFECTE si te mananca bacteriile de vii dupa ce te jefuiesc doctorii.
  • +32 (36 voturi)    
    infractorul condamnat definitiv... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:56)

    liviu_ [utilizator]

    loveste din nou...
    un spital mare... fara medici (ca toti sunt plecati afara ... multumim psd) care o sa se constuiasca in 20 de ani minim.... ca avem niste catedrale de terminat inainte...

    cine va crede mai?! ati aruncat cu bani in catedrale... cu banii aia se faceau 3 spitale pana acum?!

    ce se victimizeaza necromantul penal!

    iar promisiuni pt pensionari?! dar promisiuni pentru tineri, cand?! infrastructura sa nu facem 3 ore pana la munca, autostrazi, incurajarea investitiilor starine si deschiderea de afaceri... etc etc etc... astea cand?!
    probabil niciodata pentru ca genul asta de oameni nu pun botul la promisiuni aberante... voi vreti oameni prosti cu memorie si mai proasta sa uite promisiunile trecute (si neindeplinite evident)
  • +24 (26 voturi)    
    HN, ar fi fost bine ca din cele cinci promisiuni (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:32)

    Susufler0 [utilizator]

    pe care le-ati intitulat "economice, macar patru sa aiba aceasta tenta. Din pacate, doar o promisiune este oarecum "economica", cea vizand infiintarea Fondului Suveran de Investitii, celelalte fiind promisiuni de ordin social, (mai putin cea vizand scutirea de impozit pt PFA-uri).

    PS. Nu stiu social democratii ce inseamna sa produci bunuri materiale.Nu stiu ce sunt alea politici economice. Ei stiu doar sa dea pomeni. Asa a fost de cand lumea si asa va fi si de acum incolo !
  • +20 (22 voturi)    
    Cu lana oilor o sa zboare Romania in fruntea UE! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:40)

    UnOarecare [utilizator]

    ...cand o zbura si porcul.
    Alti baga in tehnologie de granita, in firme mici si dinamice...noi omoram si bruma de investitie cu salarii si pomeni electorale.
    • +7 (7 voturi)    
      P$D Niciodata Nu vor Recunoaste (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ceea ce au "pastorit" de ceva ani incoace http://www.rfi.ro/mediu-90791-gabriel-paun-animals-international-animale-exportate-orient
  • +23 (23 voturi)    
    Fara numar, fara numar ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:42)

    motanul_gri [utilizator]

    Este foarte usor pentru dl Dragnea sa ne promita marea cu sarea si Luna de pe cer, dar cheltuind de fapt banii nostri, nu ai lui.
    Pentru ca unica sursa de finantare din care se pot alimenta aceste rauri de lapte si miere sunt in realitate banii contribuabililor, stransi din taxe si impozite...sau, ma rog, ce-o mai ramane din ei dupa ce se va indestula mai intai haita de hiene pesediste , care a cam flamanzit in ultima vreme.
  • +18 (20 voturi)    
    Noi culmi electorale (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:08)

    adro [utilizator]

    Autos... aaa... spitalul suspendat. O tara mai ceva ca in afara!
  • +20 (22 voturi)    
    poate se sacrifica cineva (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 0:35)

    rov [utilizator]

    si ne scapa de hotii astia...
  • +10 (12 voturi)    
    Mai mare . . . (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . nu inseamna neaparat si mai bun. Poti face un spital cat Ploiestiul dar daca e plin de plosnite mai bine lipsa. Asta este exact ca in bancul ala cu ursul ce avea multi bani avand astfel posibilitatea sa i-si cumpere o p . . . a mare, mare!
  • +13 (15 voturi)    
    Promisiuni (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A invatat de la inaintasii FSN-isti sa minta - de la puscariasul Nastase, penalul Pontac scl. Oricum PSD nu e decât o mare adunatura de hoti si complici la distrugerea tarii de aproape 30 de ani. NISTE CRIMINALI !
  • +11 (13 voturi)    
    asha electorat, asha promisiuni (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:38)

    bogdan1477 [utilizator]

    nu mai impoziteaza pensiile, le mareste cu 60% (?!? - nici macar Tariceanu nu promisese mariri cu 60%...), face un spital mai mare ca la imperialisti (nu conteaza ca spitalele noastre au jegul de 3 degete sub linoleum, important e sa ne laudam ca avem unul mai mare ca in "octsident), etc, etc. Nush cum de i-a uitat pe bugetari si pe asistatii sociali. Probabil i-a lasat pentru emisiunea urmatoare.... Atit timp cit la vot iese electoratul care crede in minciuni din astea, ne meritam soarta.
    • +4 (6 voturi)    
      La vot (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:38)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      iesim si noi. Si diaspora.
  • +4 (4 voturi)    
    Dancu va fi propunerea (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:38)

    eu sunt [utilizator]

    .
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:57)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      eu cred că Daciana Sârbu va fi cea propusă și cea care se va lupta cu Dacian. Doar că România nu e cofetărie ori restaurant.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu da nume de premier (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:46)

    adrian88000 [utilizator]

    ca sa nu devina o tinta. Dar PNL si USR au dat numele lui Ciolos. Si Ciolos a devenit o tinta..
    Ei de ce nu au curajul acesta. Sa-si asume acest risc si astfel sa fie egali la asumarea riscului cu PNL si USR. Cred ca nu-si asuma riscul pentruca " tinta " pe care ar putea-o pune este plina de mizerii .Le-ar vedea votantii pana la alegeri si ar pierde multe voturi.
    Hai PSD , curaj ! Daca ai un om curat ca Ciolos nu te teme.PNL , USR si Ciolos au avut acest curaj. Voi sunteti mai fricosi ?
    • +7 (7 voturi)    
      popa mitica (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:00)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ponta 5

      poate de acesta "tinta" e vorba
    • 0 (4 voturi)    
      mai sus (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:00)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Am scris mai sus părerea mea. Propunerea va fi Daciana Sârbu contra Dacian Cioloș. Ca să rămână postul în famiglie.
      • 0 (0 voturi)    
        In afara numelui, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 23:36)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

        eu nu vad nimic comun intre Daciana si Dacian. Tu ce vezi comun ?
  • +10 (12 voturi)    
    Un prim indiciu (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:00)

    benicio [utilizator]

    Deci e clar, propunerea PSD pentru premier e un penal sau macar suspect intr-un dosar, ceva. Altfel nu era tinta. Pentru ca treaba cu luatul la tinta degeaba si aruncatul cu rahat prin presa e specialitatea PSD-ului, are monopol pe asa ceva.
  • +11 (13 voturi)    
    Promisiunile economice ale lui Dragnea: (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:36)

    sorin2011 [utilizator]

    |Se simte o spaima organica in spatele vorbelor , fara majoritate in Parlament ,ar insemna , de fapt , ingropaciune pentru PSD .
    Lipseste un detaliu care il exonereaza pe Dragnea &Co , dupa alegeri : nu se spune nimic de desfasurarea in timp a implementarii promisiunilor adica termene si conditii !
    Amintire : votul romanilor pentru modificare parlamernt si numar de parlamentari !! - de ce nu promite sa aplice dorinta de atunci a poprului , care este SUVERAN (cfm coonstitutie )
    Din nefericire , daca romanii vor vota ca pentru primari , atunci ce costa vorbele : NIMIC
    Credd ca a profita de ignoranta unor paturi sociale si produce beneficii proprii prin inselaciune este delict penal ! - este exact ce este dragnea , un penal condamnt si care continua sa insele si sa sfideze .
    Romanii care voteaza PSD sa-si aminteasca de guvernele politice anterioare (PSD sau aliate ) care nu au vrut si nu au avut de unde sa resolve banii promisi acum de Dragnea
  • +10 (12 voturi)    
    Inca un spital (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:52)

    schumi [utilizator]

    Ce sa faci cu inca un spital imens, daca tu nu esti in stare sa manageruiesti bine pe astea pe care le ai, si toate sunt capusate si platesc pe aparatura preturi de zeci, sute, mii de ori mai mari decat pretul pietei. Vezi recenta achizitie a dnei Firea, prinsa asupra faptului a zis ca las ca merge asa si facem rectificare bugetara.
    De un singur lucru are romanul nevoie. Puscarii mai amri sa poata baga toti politicienii impreuna cu acolitii lor
    • +2 (4 voturi)    
      Puscarii ? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:44)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Parca ocna e mai buna pentru ei.
  • +5 (7 voturi)    
    balsoi ... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:39)

    tufa_de_venexia [utilizator]

    ati fost aproape 3 decenii la guvernare si nu ati reusit sa faceti un spital mic dar curat ca AKH - ul ! Unu ...
    Mititel , mititel da curat.
    Acum veniti ca preaimpuscatul - cel mai mare-
    Cel mai mare ce?
    Cel mai mare rahat?
    Cel mai mare tun ? Nu multumim ca prea ati dat multe unu mai mare decat altul!
    La cat mai multi ani in cea mai "balsoi" puscarie din lume ... aaa pardon , din tara!
  • +5 (7 voturi)    
    si-uite-asa o barb'avea (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:12)

    korkodell [utilizator]

    si-uite-asa si'o pieptana
    gadea in extaz cadea
    etcetera, etcetera, etcetera....

    din seria, povesti de adormit copiii.
    si votatorii pesedisti, care e prosti, da multi.
  • +2 (4 voturi)    
    un spital mare mare mare! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    in care sa stea internati toti membri psd ! bun ar fi!
    • 0 (0 voturi)    
      Spital de (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 23:37)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      psihiatrie ?