Tariceanu: Nu cred ca se impunea demisia Guvernului Ponta, nefiind o criza politica

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:00 Revista Presei | Radio TV

Copresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu a declarat sambata seara la Antena 3 ca, in opinia sa, nu se impunea demisia Guvernului Ponta, nefiind o criza politica, si ca va veni vremea in care "adevarurile in legatura cu acele momente vor iesi la suprafata", relateaza Agerpres.

"Sigur ca a fost un moment de emotie puternica (dupa Colectiv - n.r.) si, dupa parerea mea, nu exista o justificare politica, nu eram intr-o criza politica care sa ne impuna demisia guvernului. Victor Ponta a luat acea decizie pentru ca (...) avea si anumite informatii care l-au facut sa fie extrem de preocupat, sa fie, as spune, ingrijorat de riscul unei anumite, practic unei revolte de proportii, unui fel de razboi civil, si a preferat sa isi dea demisia (...). Cred ca va veni momentul in care lucrurile vor iesi la suprafata. Adevarurile in legatura cu acele momente vor iesi la suprafata pentru ca, de asemeni, cred ca au existat, hai sa spunem, factori aditionali care au amplificat situatia de emotie si de tensiune ca urmare a accidentului de la Colectiv si care au impins lucrurile, au fortat lucrurile in aceasta directie, a demisiei lui Victor Ponta", a sustinut Tariceanu.

Acesta nu a mentionat insa care ar fi respectivii "factori aditionali".

Intrebat ce s-a schimbat intr-un an de zile, respectiv in perioada de la demisia Guvernului Ponta, Tariceanu a sustinut ca s-a facut "un regres democratic" important.

"In primul rand s-a schimbat o situatie politica determinata de un guvern care functiona legitim, pe baza votului cetatenilor, si a fost inlocuit prin dorinta manifesta a presedintelui cu un guvern personal, guvernul de tehnocrat, un guvern care este ilegitim, din punctul meu de vedere, asa cum am mai spus. (...) Guvernul trebuie sa fie expresia unei majoritati din Parlament care, la randul ei, este rezultatul vointei populare, a cetatenilor. Acest guvern nu reprezinta pe nimeni si nimic. Nu mai vorbesc de restul performantei, care este una calificata scurt printr-un singur cuvant: incompetenta. Deci, astea sunt lucrurile esentiale care s-au schimbat. Am facut un regres democratic important, care este foarte grav, pentru ca creeaza un precedent si am adus o echipa atat de incompetenta cum nu mi-am imaginat ca cineva poate sa stranga in jurul lui", a conchis copresedintele ALDE.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1669 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    . (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:10)

    theo667 [utilizator]

    Ne intrebam de ce Romania a ajuns unde nu a ajuns de fapt. Unde poti ajunge cand 7 ani ai primministri unii ca ponta si tariceanu? E greu de gasim niste entitati mai josnice decat acestea doua
  • +4 (4 voturi)    
    Senatul a fost desfiintat (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:11)

    mavis [anonim]

    in 2011 prin referendum al carui rezultat a fost declarat obligatoriu de catre CCR. Individul din acest articol este un impostor la fel ca toti 'senatorii'.

    Este ca si cand te-ai duce tu peste drum, intri in sediul unei firme si te asezi la un birou iar cand esti intrebat de catre un angajat 'Cine esti?' raspunzi 'Sunt seful tau'.
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernul Ciolos (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:19)

    fanegr1ja [utilizator]

    Guvernul Ciolos a fost validat de Parlament! A fost anuntat in toata media [ex: http://www.agerpres.ro/politica/2015/11/17/alerta-guvernul-ciolos-a-fost-validat-de-parlament-15-46-24]

    Asadar despre ce conspiratii vorbeste individul asta, care este urmarit pentru minciuna in fata justitiei?

    Iar legat de oportunitatea demisiei lui Ponta, conditiile pentru aceasta erau indeplinite din momentul in care Ponta facea drumuri intre sedintele de guvern unde ataca procurorii si DNA unde i se prezentau probele din dosararul impartit cu prietenul Sova.

    Toate acestea suprapuse cu predarea efectiva a guvernului in mainile lui Oprea, un impostor ce se catarase pana pe pozitia de Vice Prim Ministru.

    La manifestatiile Colectiv, cand 80000 de oameni manifestau in toata tara, si cu imaginea unui guvern penal, oare ce trebuia facut dupa mintea lui Tariceanu? Sa-i faca pe cei 80000 sa devina 200000 si sa inceapa sa-i vaneze ca pe sobolani cu furci si topoare ca sa inteleaga ca Romania nu este a lor?
  • +6 (6 voturi)    
    Am inteles (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:21)

    Orpheus [utilizator]

    O revolta sau un razboi civil nu sunt o criza politica. Taricel...
  • +5 (5 voturi)    
    Un hot si un mincinos. (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:24)

    ouyang [utilizator]

    Incompetent nu mai zic. A bagat tara in criza si se pregateste sa o duca in bezna completa. Las ca te linistesti tu curand in parnaie.
  • +4 (4 voturi)    
    Castigatorul (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:28)

    Malone_M [utilizator]

    Acest domn cred ca a devenit jigodia numarul unu a clasei politice romanesti.
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi ma "competentule"? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:29)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Daca te crezi atat de competent in a fi PM de ce nu convingi PSD sa te sustina public pentru functia de PM inainte de alegeri?
    As fi curios cate voturi ar mai lua PSD-ul daca lumea ar stii ca tu vei deveni noul PM.

    Eu nu te vad decat un las ordinar, o curva politica, un incompetent dovedit care se agata de functiile publice cu orice chip. de 20 de ani de cand stai pe banii cetatenilor nu ai reusit sa faci nimic bun pentru tara asta. Daca citesti acest mesaj te rog sa revii la A3 si sa spui romanilor ce lucru bun ai facut tu pentru ei care se le schimbe viata in bine de cand esti angajat la stat. Eu sunt foarte foarte curios sa-l aud.
  • +19 (19 voturi)    
    pai sigur (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:41)

    nesuferitu [utilizator]

    ca nu trebuia sa demisioneze! ti s-a micsorat CIOLANUL COCALARULE!
  • +2 (2 voturi)    
    sper sa crapi, Taricene (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:46)

    natbl73 [utilizator]

    Guvernul tehnicrat este incompetent in comparatie cu un guvern politic....
    Cand e ziua lui?, ca eu ii fac cadou un DEX !
  • +4 (4 voturi)    
    Asa e domnul Tariceanu ! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:55)

    Carpi [utilizator]

    Nu a fost o criza politica, ci o criza morala !
    Dar ce stii tu ce este moralitatea ? ( in calitate sef al Senatului al unui Stat Romanic !)
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:02)

    NWalker [utilizator]

    as spune "mori Tariceanu!" ar fi instigare la violenta asa ca spun doar #spersacrapijigodie!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Competenta guvernului Ciolos (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:06)

    Grasul [utilizator]

    Nu stiu cat de incompetent e actualul guvern dar constat ca parlamentarii PSD-ALDE au initiat legi pentru respectarea carora bugetul statului pentru urmatorii ani ar trebui sa fie din cauciuc ca sa poata acoperi toate cheltuielile!
    Si domnul Tariceanu se poate lauda ca a mai facut o data o astfel de isprava din postura de Prim Ministru!
    Omul asta nu e in stare sa invete nici din propriile greseli!
  • +23 (23 voturi)    
    Batran decrepit ! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:27)

    NicolaeA [utilizator]

    Mostra de logica Tariceanu: "Nu era criza politica dar exista pericolul de razboi civil" !
    Cred ca-l strang chlotii de ajunge sa abereze nonstop.
  • +17 (17 voturi)    
    Ma intreb... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:38)

    bryan_t [utilizator]

    Imi pun intrebarea daca un personaj cum este Tariceanu isi merita apelativul de 'om'; una din caracteristicile speciei umane este 'inteligenta', caracteristica care, se pare ca lui Tariceanu, ii lipseste cu desavarsire. Oare in care sub-specie il putem clasifica?
  • +4 (4 voturi)    
    M-am saturat (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:17)

    intruderul [utilizator]

    de expresia Guvernul Personaj Artistic.Guvernul este:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SIGLA_GUVERNULUI_ROM%C3%82NIEI.jpg.Punct.Functia Personajului Artistic este trecatoare (din fericire) si pana pleaca din palat trebuie sa ne reprezinte interesele.
  • +5 (5 voturi)    
    si cand te gandesti (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:20)

    getmyextip [utilizator]

    ca "acest individ" a fost premier o buna perioada de timp... acum este injurat peste tot dupa cum merita dar totusi da de gandit cum a fost posibil ca un asemenea ticalos sa conduca atata timp aceasta tara
  • +5 (5 voturi)    
    Ploceanu (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    de la trafic de influenta la a fi seful gruparii de mafioti numita Senat, plus câteva investigatii cu iz penal - de toate a avut parte aceasta canalie de politruc. O RUSINE PENTRU ROMANIA cu o astfel de HAHALERA ca al doilea om in stat. SI-a tras partid - un partid de penali, dupa chipul si asemanarea lui. Mo rog la toti sfintii sa nu-l vad in viitorul Senat
  • +5 (5 voturi)    
    Cineva (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:29)

    ipolitic [utilizator]

    sa explice domnului Calin Popescu si mai cum, ca guvernul Ciolos A FOST VOTAT de o majoritate parlamentara in mod perfect democratic. In ceea ce priveste performanta guvernului, am fi tentati sa comparam indicatorii macroeconomici realizati de acest guvern cu un altul, sa zicem cel din 2008.
  • +3 (3 voturi)    
    Tăriceanu are limbarniță,prostească. (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:41)

    asavreau [utilizator]

    Demisia Guvernului Ponta a fost voința lui Ponta.Acum a aflat și Tăriceanu?O asemenea declarație acum este semn că Tăriceanu nu-i sănătos cu capul,nu știe pe ce lume trăiește.Așa putem spune că Tăriceanu nu trebuia să cheltuie 4 miliarde de euro în 2008,pe mizilicuri electorale dubioase,dar poate că faptele s-au prescris și borfașul politic a scăpat.De lege,că de noi nu.Ne-am săturat de tupeul nesimțit al lui Tăriceanu.
  • +4 (4 voturi)    
    CINE a investit acest guvern ?! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu cumva chiar Parlamentul, caruia ii tremurau chilotii ca va fi spulberat si el de miscarile de strada ?

    Si sa-i mai dau un amanunt d-lui Tariceanu despre "factorii aditionali":

    Eu am iesit in strada pentru ca in seara aceea la Colectiv PUTEA fi si fiul meu (amator de muzica rock), iar acea tragedie am trait-o (partial) cu gandul la parintii care nu au fost la fel de norocosi ca mine...

    "Factorul aditional" a fost revolta personala, fara sorosisti, fara agenturi, fara conspiratii, ci doar cu MANIE impotriva unei clase politice din ce in ce mai lacome, mai decrepite si mai incompetente.
  • 0 (2 voturi)    
    Factorii aditionali (Duminică, 6 noiembrie 2016, 14:03)

    xolv [utilizator]

    or fi serviciile lui George Maior, stapanul lui Ponta si programatul viitor premier al Romaniei.