Dragos Pislaru: Au fost descoperite cazuri in care 20% din ajutoarele sociale erau acordate fraudulos

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:02 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Muncii, Dragos Pislaru, spune ca o verificare facuta in 2015 in sistemul ajutoarelor sociale a scos la iveala fraude de proportii, fiind acordate fraudulos si 20% din aceste beneficii in anumite cazuri. Pislaru a declarat la Digi24 ca a cerut ca aceste verificari sa fie facute din nou, iar cifrele au reconfirmat aceasta situatie, astfel ca va fi reformata "din temelii" inspectia sociala in maximum doua saptamani.

"In anul 2015, Banca Mondiala, pe un contract de imprumut pe care il are cu Guvernul Romaniei, a lucrat impreuna cu ANPIS (Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala) pentru a reduce fraudele din sistemul de somaj, de beneficii sociale. Ce au scos in evidenta facand un inventar la doua mii si ceva de primarii... Intr-un caz aveam cam 20% fraude in zona de investigatie, intr-un alt caz aveam undeva pe la 11%, ceea ce reprezinta niste sume exorbitante. Eu cand am auzit in urma cu cateva luni de aceste evidente am intrebat: "de ce nu s-a reactionat?" si raspunsul a fost: "mai bine se tin sub pres, ca sunt lucruri care deranjeaza". Si doi, care este un lucru foarte important, este esential, am comandat o noua ancheta ca sa vad si cu instrumentele pe care le am eu cat de grav stam. Si am facut ancheta mai ales pe persoanele cu dizabilitati. Si rezultatele mi-au reconfirmat si acele rezultate din 2015", a spus Pislaru, citat de News.ro.

Ministrul spune ca va prezenta, in urmatoarele zile, cifrele noilor verificari pe care le-a facut in sistemul ajutoarelor sociale. El a precizat ca fraudele sunt "un procent semnificativ".

"Ajutoarele acestea sociale sunt facute pe baza unor documente, fara niste anchete sociale care sa  se faca serios, in teren. Asta este ideea", a adaugat ministrul.

Pislaru a dezvaluit si ca, "intr-o saptamana, maxim doua", vor fi initiate o ordonanta de urgenta si o hotarare de guvern prin care aceste situatii vor fi corectate, iar inspectia sociala va fi "reasezata in temelii", va avea puteri sporite, asemanatoare Inspectiei Muncii.

"Eu ce vreau sa va spun este ca, in aceasta tara, in conditiile in care avem si-asa putini bani pe care sa-i dam oamenilor care au nevoie, oameni cu dizabilitati, in saracie extrema, persoane care intr-adevar nu au cum sa-si traiasca viata altfel; in aceasta tara, pentru ca se poate", mai spune Pislaru,

Pislaru a explicat astfel de ce a declarat, joi, ca exista "trantori" care "stau si lancezesc".

"Noi dam beneficii oamenilor care au nevoie si trebuie sa primeasca, dar dam si altor oameni, care stau si lancezesc si sunt trantori in sistem. Dam, in acelasi timp, servicii la o calitate care este abominabila si lucrurile astea trebuie sa se schimbe. Asta vreau sa fac. Vreau sa vad masurile active, ca duc la crearea de locuri de munca, sa vad inspectia sociala ca credibilizeaza sistemul si vreau sa vad ca legea salarizarii unitare la care lucram sa putem avea un proiect credibil, sa poata toata lumea din sectorul public sa vada cum, in cinci ani de acum incolo, pana in 2021, sa le poata creste cu 30 la suta salariul, astfel incat toata lumea sa fie multumita", a declarat, joi, ministrul Muncii, Dragos Pislaru.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3070 vizualizari
  • -24 (30 voturi)    
    Deci (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:18)

    newlook [utilizator]

    Deci, din 2000+ de primarii verificate, a fost depistat "un caz ... cam 20%" si un alt caz "undeva pe la 11%".

    Pentru asta, Ministrica "ZERO" vrea sa schimbe tot.
    • +20 (24 voturi)    
      Tu,nevloace,poti citi de (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:51)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      10 ori,ca oricum nu pricepi nimic.
      • -7 (9 voturi)    
        dar fraudele făcute prin offshore-uri cât sunt? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 20:42)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Bine că se ia de amărășeteni, am găsit vinovații, ce să zic. Băgați-i la închisoare, dați-le 20 de ani de închisoare.
        Nu uitați să le săltați și pe băbuțele care vând pătrunjel pe marginea bordurilor! Teroriste și alea, singur.
        • +3 (5 voturi)    
          amarasteni (Luni, 7 noiembrie 2016, 7:01)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          saracii, aia cu mercedesuri care stau la coada la ajutoare. si gata, ajunge cu babutele arestate pt patrunjel, ne-ati disperat la cap cu subiectul asta ca si cu sorosistii , martienii si hillary clinton care e barbat deghizat. eu le-as taia ajutorul si putorilor dinspre nordul moldovei, unii care refuzau munca pt ca e mai frumos sa stai acasa pe banii statului, si ceilalti din mai sudul moldovei care stateau la birt in timp ce armata le punea sacii cu nisip in jurul casei la inundatii.

          asa ca, joc de glezne si mai usor cu pianu' pe scari, boss.
        • +3 (5 voturi)    
          Cocartzel, faci pe prostul? (Luni, 7 noiembrie 2016, 11:49)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Ha sa-ti demonstrez ca nu esti prost, ci hotz postak. Demonstratie logica precum la carticica:
          1. Astia care nu merita, dar iau bani de la primarii, practic furand de la amaratii care ar fi luat mai mult, ca aveau nevoie, sunt trantorii electorali, care la patru ani odata se apuca de propaganda in favoarea cui?
          2. In favoarea hotilor cu off-shoruri care incaseaza mita in ofshorurile alea. Cine sunt hotii? Pai nu tehnocratii care mai fac o invarteala sa se fereasca de impozitele exporbitante pe care le pune statul pe fraierii muncitori. Sunt d-ALDE Nastase /OMV, Tariceanu/Sterling, Ponta/Kaimunaz - adica PSD-ika pe care o aperi tu cu multa ranva postaceasca.
          Deci tu ii aperi pe aia cu ofshoruri care fura statul si pe amarati. Lasa goangele ca nu tine pe aici.
    • +1 (3 voturi)    
      esti din cei numai 20% asistati fraudulos?? (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:00)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ..
  • -5 (23 voturi)    
    eficacitatea tehnocrata (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:24)

    Gustav555 [utilizator]

    Pai daca fraudele descoperite sunt in urma verificarilor din 2015, nu ma indoiesc ca la aceasta ora s-au luat cele mai eficiente si dure masuri pentru demascarea trantorilor si pedepsirea celor vinovati.
    Daca nu, de ce?
    • 0 (0 voturi)    
      nu s-a luat nici o masura , dar (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:04)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      imi dau seama de ce acesti amarasteni care fraudeaza statul voteaza cu spor de fiecare data pe marii corupti care fraudeaza statul dar ii lasa si pe ei sa ciuguleasca niste framituri...
  • +26 (30 voturi)    
    20% pe dracu' (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:30)

    Ricochet [utilizator]

    Veniti la Ciorogarla, sa vedeti cate putori traiesc pe spinarea noastra.
    Ajutoare sociale contra voturi pentru prosperul primar milionar in euro trecut prin toate partidele care au fost la putere in ultimul deceniu, asta e regula.

    Si n-am nici un motiv sa cred ca lucrurile stau altfel si in restul tarii. Sistemul de mituire a electoratului, pus la punct de Bombonel, merge struna si azi.
    • +13 (13 voturi)    
      "Verificarea"a fost probabil facuta de psd in (Duminică, 6 noiembrie 2016, 19:20)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      fiefurile electorale ale celorlalti ! Daca ar intra unii ca cei din DNA (de unde nu stiu) ar gasi si restul pana la 70% ! Ne amintim de controalele facute de ministrul pdl Lazaroiu la instalare pentru care a fost trantit de acolo chiar de pdl ?
  • +21 (21 voturi)    
    Critica atenta (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:45)

    Termodinamica [utilizator]

    Ma bucur sa aud ca guvernul este implicat in oprirea risipei de resurse. Toate fondurile pentru asistenta sociala trebuie directionate catre cei care intr-adevar au nevoie. Sper insa ca stirile de genul asta nu vor eroda indirect accesul celor care trebuie sustinuti, in timp ce le este taiat accesul celor care au obtinut pe nedrept resursele respective, iar cei care au semnat aprobarile sunt pedepsiti conform legii.
  • +4 (4 voturi)    
    Verificare (Duminică, 6 noiembrie 2016, 20:39)

    Un-oarecare [utilizator]

    Vor incepe tot cu cei verificati si rasverificati, cu boli din copilarie gen sechele dupa poliomielita, cei cu malformatii congenitale (lipsa brat sau picior, etc) si scapa cei care si-au descoperit un handicap cu mai putin de un an inainte de pensionare.
    Ce simplu ar fi pentru a elimina o parte din ei: verificat incrucisat cine are permis si are si certificat de handicap pe motiv de nevazator sau boli psihice. Suspendat automat ambele pana la clarificarea situatiei. ...
    • +1 (1 vot)    
      ajutor social (Luni, 7 noiembrie 2016, 7:03)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      nu inseamna doar pentru persoanele cu dizabilitati. tu ai dreptate, probabil sunt multi care in acte n-au maini picioare sau sunt orbi dar de fapt nu au nimic. Mai sunt si alte ajutoare sociale pentru oameni fara venituri, cu X copii, etc. Vezi tiganii din TM care stateau sa-si ia ajutoarele cu super masinile la strada.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este (Luni, 7 noiembrie 2016, 19:12)

        Un-oarecare [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Asta ar fi un prim pas rezolvabil din fata unui calculator.
        Al doilea pas ar fi verificarea celor care ocupa o locuinta sociala si afara are o masina care de face cat jumate de locuinta. Si asta se poate face tot din fata calculatorului in mare parte.
        Solutii de a diminiua numarul celor care beneficiaza pe nedrept sunt, lipseste vointa. Cum sa te lipsesti de o masa de manevra disponibila sa voteze exact ce vor ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Masuri simple (Duminică, 6 noiembrie 2016, 21:51)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Identificati vinovatii.

    2. Recuperata baguba.

    3. Pusi la munca sa returneze de 3 ori paguba pe intreaga aceasta perioada. La urmatoarea abatere pusi la munca sa returneze de 10 ori paguba.

    Puscarie? Nu. Pentru ce?!?! Ca sa stea pe banii altora? Daca de luat au stiut sa ia acum sa isi arate capacitatile manageriale si cand trebuie sa produca.
  • 0 (0 voturi)    
    Ministrule ! (Luni, 7 noiembrie 2016, 11:38)

    stos [utilizator]

    Au fost descoperiți și miniștri care, acum, își execută mandatul prin pușcărie.