Liviu Dragnea spune ca ia in calcul varianta de a se adresa CEDO dupa motivarea sentintei in dosarul "Referendumul"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2016, 0:35 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Captura Realitatea TV
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat duminica seara, la emisiunea "Jocuri de putere" de la Realitatea Tv,  ca va uza de toate caile legale si ca se gandeste sa se adreseze Curtii Europene pentru Drepturile Omului (CEDO) dupa ce va primi motivarea sentintei prin care a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul "Referendumul".

"Eu am fost condamnat pentru ceva de care nu am fost acuzat. Eu nu am fost acuzat de DNA ca militantii partidului ar fi putut incalca legea protectiei datelor personale. Despre asta vorbim. Ca sa stiti de ce am fost condamnat. Drept pentru care eu ma gandesc serios, astept totusi sa vina si motivarea - nu a venit - cred ca o sa merg si la CEDO. Ma gandesc serios, orice cale pe care o am la dispozitie in aceasta lume, in aceasta viata, vreau sa o folosesc (...)Vorbim de dreptul la aparare. Ati vazut ca eu, in toata aceasta perioada, nu am atacat justitia, nu am atacat institutiile, nu am atacat persoane din justitie, dar dreptul de a spune ca ma simt profund nevinovat si nedreptatit il am si nu o sa mi-l ia nimeni. Si dreptul de a folosi orice cale il mai am, nu mi-l poate lua nimeni indiferent de consecinte", a afirmat Dragnea, citat de Agerpres.

El sustine ca in ziua respectiva, la care se face referire in dosar, "absolut toata lumea" a trimis SMS-uri, ca cele mai multe "a trimis echipa lui Traian Basescu, care indemna lumea sa nu vina la vot, ceea ce este infractiune".

In luna aprilie, Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv de Inalta Curte de Casatie si Justitie la doi ani de inchisoare cu suspendare, cu un termen de incercare de patru ani, in dosarul "Referendumul".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1357 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 7 noiembrie 2016, 0:34)

    mitg [utilizator]

    Si eu m-as adresa justitiei daca as fi primit o sentinta d-asta!

    Cum sa-si ia fara executare? Asta e inadmisibil. Ar trebui ca statul sa plateasca daune romanilor pentru ca si-a luat-o cu suspendare.
  • +13 (15 voturi)    
    Poate doar BORul sa-l " mantuiasca " (Luni, 7 noiembrie 2016, 4:57)

    Plagarus [utilizator]

    Mortii cu mortii,vii cu vii si raposatii cu miile pe listele tale electorale,bey Dragneo !
  • +4 (6 voturi)    
    omul e si prost (Luni, 7 noiembrie 2016, 6:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    nici nu stie cu ce se poate duce la cedo si cu ce nu , probabil nu stie ce inseamna cedo!
  • -4 (8 voturi)    
    chiar asa (Luni, 7 noiembrie 2016, 8:30)

    Gustav555 [utilizator]

    De ce nu a aparut inca motivarea sentintei?
    • -4 (6 voturi)    
      Pai cum sa apara motivarea sentintei (Luni, 7 noiembrie 2016, 13:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      daca completul de judecata nici nu stie pentru ce l-a condamnat,acum se screm sa dea oarece motivare,dar pesemne ca nu prea sta in picioare !
    • +2 (4 voturi)    
      zau "motivarea - nu a venit"? (Luni, 7 noiembrie 2016, 17:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ""În ceea ce priveşte modalitatea de individualizare a executării sancţiunii, Înalta Curte apreciază că pronunţarea soluţiei de condamnare constituie pentru inculpat un avertisment sever şi suficient cu privire la conduita pe care trebuie să o aibă orice lider politic într-o campanie electorală şi, totodată, că scopul acesteia poate fi atins şi în condiţiile neexecutării pedepsei", au scris judecătorii ICCJ în motivare.
      http://www.mediafax.ro/social/motivare-condamnarea-lui-liviu-dragnea-avertisment-sever-pentru-acesta-privind-conduita-in-campaniile-electorale-14507321
      • +1 (3 voturi)    
        PSD-isti... (Luni, 7 noiembrie 2016, 19:17)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ty

        la ce sa te astepti...
        • 0 (2 voturi)    
          Nu stiu ce orientare aveti voi,dar sigur (Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:56)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          nu stiti sa cititi,pesemne faceti parte din aia 40% care citesc si nu inteleg ce citesc,acea motivare s-a dat la o condamnare care NU a fost definitiva,la ultima condamnare,cea definitiva NU s-a dat motivarea!!!
  • +10 (14 voturi)    
    la (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:03)

    nahir [utilizator]

    "Vax populi" a fost pusa intrebarea "e bine ca mortii pot vota?". unul din raspunsuri a fost "pai cum sa nu?! ce. ei nu e oameni?". asa ca, dragnea are dreptate sa se adreseze CEDO.
  • +5 (7 voturi)    
    Maniu, Coposu si Radu Campeanu in 1950 (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:39)

    Carpi [utilizator]

    puteau sa se adreseze CEDO ?
    • -4 (6 voturi)    
      Ce are sula cu prefectura, (Luni, 7 noiembrie 2016, 13:25)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      si DRagnea cu Maniu,Copos si Campeanu?
  • +6 (6 voturi)    
    Si Nastase a facut plangere la CEDO care (Luni, 7 noiembrie 2016, 14:30)

    ilex2013 [utilizator]

    nici macar nu i-a fost admisa. Sa-i uram succes!
  • +2 (2 voturi)    
    Dnul Dragnea poate avea orice fel de sentimente (Luni, 7 noiembrie 2016, 18:36)

    hic sunt leones [utilizator]

    însă acestea nu schimbă faptul că o instanță a statului român a hotărât că a comis o infracțiune.
    Din legislația românească lipsește un instrument care iar cam face pe acești infractori să mai tacă din gură: îl vom numi "recurs împotriva suspendării pedepsei"; suspendarea se dă atunci cand gravitatea pedepsei este redusă (ceea ce oricum nu este cazul aici) și conduita infractorului este de natură de a convinge instanța că există o înțelegere a faptei și o căință (ceea ce dl Dragnea ne dovedește că iar nu e cazul).
    Ei, dacă am avea instrumentul respectiv, dl Dragnea ar putea fi invitat după gratii și acolo să se simtă cum dorește domnia sa până la executarea pedepsei.
    • 0 (0 voturi)    
      Ia fa-i tu invitatia,ca vad ca stii noi articole (Marţi, 8 noiembrie 2016, 14:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      de lege,si tott tu stiim cat este de grava sau nu o pedeapsas!
      • 0 (0 voturi)    
        Este pentru prima și probabil va fi pentru ultima (Marţi, 8 noiembrie 2016, 16:04)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        când voi scrie un mesaj de pe tastatura telefonului.

        Erată:
        - „i-ar” - rând 3;
        - „recurs împotriva suspendării executării pedepsei” - rând 4-5;
        - „gravitatea faptei” - rând 5;
        - „finalizarea executării pedepsei” - ultimul rând.