Dragnea raspunde criticilor BNR: E usor sa vorbesti cu 13 - 15 mii de euro salariu, Ar fi bine ca cei din conducerea BNR sa mearga sa stea o saptamana - doua sa lucreze cot la cot cu medicii, cu dascalii

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2016, 20:13 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Captura Digi 24
Liderul PSD, Liviu Dragnea, i-a raspuns joi seara lui guvernatorului BNR Mugur Isarescu, trimitand conducerea BNR sa stea si sa lucreze o saptamana sau doua cot la cot cu medicii si cu profesorii, pentru ca "e usor sa vorbesti cu un salariu de 13-15 mii de euro, (...) intre clinchete de cristal, tacamuri stralucitoare, fata de masa alba, naproane elegante, mancare fina" despre tendinte inflationiste.

"Vrem sa marim veniturile si ei vor sa mearga tot pe austeritate. Am auzit declaratiile conducerii BNR, e usor sa vorbim cu 13 - 15 mii de euro salariu, sa spui la o masa, conducerea BNR, intre clinchete de cristal, tacamuri stralucitoare, fata de masa alba, naproane elegante, mancare fina, sa mai iasa unul sa vorbeasca despre regulile inflationiste. Ar fi bine, poate, cei din BNR din conducere sa mearga sa stea o saptamana - doua sa lucreze cot la cot cu medicii, cu dascalii, sa vada daca pot trai cu acele salarii, facand acea munca, a declarat Dragnea la Digi24.

Principalele declaratii ale lui Liviu Dragnea:
  • Cred ca dincolo de rezultateul alegerilor din SUA, Romania are aceeasi pozitie importanta, data de pozitia georstrategica,
  • Cred ca vocea noastra este mult prea mica fata de cat ar trebui sa fie ca sa obtinem cat de cat statutul de membru egal al UE.
  • Romania ar trebui sa fie mult mai activa
  • Daca nu iese Maia Sandu (presedinte in R. Moldova), pana la urma vorbim de suveranitatea unui popor. Niciodata nu o sa fac o greseala pe care o vad la altii sa cert un popor pentru felul in care au votata, sau sa ii cer inainte ca sa le spun sa voteze pe cineva.
  • Eu as face altceva, ar trebui invers sa se intample.
  • Nu stiu cat de bine sa sa ti se arate cu degetul, ca nu e bine cum ai facut
  • Daca si ei se abat de la reguli, cum poti sa ceri de la altii un standard mai ridicat? Poti sa ceri, dar lasale impresia ca sunt un stat suveran.
  • E bine ca dupa aceste alegeri democratice toata lumea sa inteleaga ceva: inainte sa arati paiul din ochiul altuia, uitat-te la barna din ochii tai.
  • La noi discutam de 20 de ani de democratie.
  • spiatle - aparatura este in mare parte dinainte de 89.
  • Noi nu avem un complex medical, cu un spital mare, universitatea de medicina si farmacie, zona de cercetare si complex rezidential pentru cei care lucreaza acolo.
  • Putem fi suparati ca medicii pleaca din tara. Dar am facut ceva pentru ei?
  • Pleaca pentru ca acolo lucreaza pe bani mai multi, in alte conditii.
  • Impozitul pe venit la toate salariile la medici sa fie zero. Salariile sa inceapa de la 1500 euro rezident gradul 1.
  • De abia dupa aceea putem sa vorbim de modernizarea acestui sistem.
  • In educatie, foarte multa lume este suparata pe dascali.
  • Investitia in educatie este investitia in viitor.
  • Daca generatiile care vin sunt educate insuficient se va simti in viitor.
  • Cine ii educa pe copiii acestia? Dascalii. Au ei salarii suficient de mari, conditii? Nu au.
  • Investitii masive in cercetare, in toate domeniile. De abia atunci putem discuta despre modernizare.
  • Perioadele de crestere economica s-au inregistrat in perioada tariceanu si in perioada PSD, groapa economica apare in perioada taranista si perioada Boc-Basescu.
  • Hotia, un alt motiv, s-au inghiti idei nemestecate din afara tarii.
  • dl Iohannis, dna cu sandwich-urile si si dl Ciolos sunt toti trei adversarii nostri in campanie, apar pe afis. Dl Iohannis si dl Ciolos sunt agenti electorali.
  • (Prelipceanu: Nu vreti sa ii criticati...) Dragnea: Prin ce fac ei se critica singuri.
  • Am dat Legea taierii celor 102 taxe, reactii mult prea violente.
  • Nu sunt de acord cu aceste venituri in plus pentru populatie.
  • Legea conversiei creditelor din franci elvetieni: imediat au atacat-o la CCR.
  • Legea maririlor salariale: au atacat-o la Curte.
  • Vrem sa marim veniturile si ei vor sa mearga tot pe austeritate.
  • Am auzit declaratiile conducerii BNR, e usor sa vorbim cu 13 - 15 mii de euro salariu, sa spui la o masa, conducerea BNR, intre clinchete de cristal, tacamuri stralucitoare, fata de masa alba, naproane elegante, mancare fina, sa mai iasa unul sa vorbeasca despre regulile inflationiste.
  • Ar fi bine, poate, cei din BNR din conducere sa mearga sa stea o saptamana - doua sa lucreze cot la cot cu medicii, cu dascalii, sa vada daca pot trai cu acele salarii, facand acea munca.
  • Peste 4 milioane de romani au depozite in banci sub 100 de lei, media e 21 de lei, 2 milioane de romani in plus au media 409, 136 romani au media depozitelor de un milion de ori mai mare.
  • 41% din bugetul Radio este din bugetul de stat, 48% este din taxa radio. Restul reclame, daca tu iei jumatate din bugetul tau de la stat, nu esti dependent? La TVR, proportia este de 30%.
  • ca sa nu mai fie in fiecare an cele doua conduceri sa faca anticamera pe la ministrul Finantelor sau prim ministru, noi punem in klegea bugetului de stat, aferent fiecrui cetatean roman, 20 de lei pt radio, 40 de lei aferent fiecarui cetatean pentru televiziune.
  • In ceea ce priveste independenta politica, sa fim cinstiti, cum sunt pusi acolo? Prin votul parlamentului, discutii politice, nu au venit prin concurs.
  • Vi se pare normal sa figurezi o dezbatere despre Legea celor 102 taxe si initiatorul sa nu fie acolo?
  • Stiti initaitiva celor 3 milioane de romani, initiativa pentru familie. Azi am avut o intalnire cu reprezentantii Coalitiei. Eu personal sustin aceasta idee si sustin sa se organizeze referendumul, cel mai tarziu in primavara anului viitor. Trebuie sa dam raspuns la aceasta intrebare foarte serioasa.
  • Nu aveam cum sa organizam alegerile parlamentare cu referendumul. Nu era bine. Ambele actiuni sunt foarte serioase. In decembrie. romanii trebuie sa aleaga intre prosperitate si austeritate.
  • Nu am vrut sa amestec patimile din campanie cu aceasta tema, si nu vreau nici acum. Dupa alegeri os a spun mult mai clar.
  • Si nu este numai da sau nu pe aceasta tema. Dezbaterea va fi foarte vasta. O sa vedeti ce gama larga de teme o sa lanseze.
  • Noi nu vrem sa le spunem romanilor "Veniti la vot pentru ca vrea Ionescu, Dragnea etc sa fie presedinte", noi vrem sa le spunem romanilor ce vrem sa facem pentru tara noastra.
  • Daca nu, discutia nu era de platforme, programe de guvernare etc, era Ionel versus Gigel.
  • PNL a solicitat asociatiilor oamenilor de afaceri sa se intalneasca cu ei. Au mers acum cateva zile si stiti ce li s-a spus atunci? Noi nu avem nimic sa va aratam, sa av prezentam.
  • Si noi o sa ne intalnim cu mediul de afaceri, dar noi ne-am facut un plan sa le aratam.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5038 vizualizari
  • +12 (28 voturi)    
    P$D max 10 % in Parlament (Joi, 10 noiembrie 2016, 20:18)

    un domn [utilizator]

    tot atat lighioanele penele,pemepe,purici dughinisti...sa recapitulam TOTI cei care Voteaza in Parlament Constant impotriva Romania (inlusiv impotriva DNA) Sa NU aiba mai mult de 45 % ! AMIN

    USR 55 % in Parlament si sa Umplem Pushcaria de U$Lamishti ! si cei care scapa intr o Opozitie Crunta cel putin 8 ANI !
    • +8 (14 voturi)    
      vai de noi (Vineri, 11 noiembrie 2016, 1:53)

      FlaviuBota1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Sunt un pensionar cu 1200 lei pensie netă și mă îngrozesc de consecințele acestor măsuri inconștiente și criminale. Dacă se vor pune în practică va fi vai de noi căci în scurt timp inflația și creșterea cursului de schimb ne va apăsa din nou ca în perioadele trecute. Mai jos vă voi arăta pe ce mă bazez.
      Principalul indicator macroeconomic confirmat de Eurostat, indicator ce ne arată dezastrul economiei României este productivitatea muncii unui angajat sau pe înțelesul tuturor valoarea medie creată de un angajat într-o oră (PIB / numărul de ore lucrate de angajații din țară într-un an). Acest indicator este egal cu 5,6 €/oră el fiind de 12 ori mai mic ca maximul din UE și de aproximativ 5,7 ori mai mic ca media în UE.
      Valoarea medie creată într-o oră de un angajat de 5,6 €/oră se împarte astfel:
      • 1,01€/oră revine angajatorului ca profit mediu;
      • 2,52 €/oră revine angajatului ca venit mediu net;
      • 2,07 €/oră revine statului ca impozit, taxe și contribuții legate de salarizare.
      Venitul mediu net de 2,52 €/oră este cauza salariilor mici din România.
      Vin și pun întrebarea. Cum poate PSD-ul să vină cu oferte populiste de creșteri salariale fără ca productivitatea muncii unui angajat să crească? Simplu, prin acordarea de sporuri salariale în lei și nu în euro. Populația se va bucura neștiind că valoarea venitului orar net exprimată în euro va rămâne practic aceiași, de 2,52 €/oră , modificarea cursului de schimb și inflația refăcând imediat echilibrul. Singura cale de a se putea acorda creșteri salariale reale este creșterea productivității muncii!!!
      Atenție! Acordarea de sporuri salariale numai unor categorii socioprofesionale va produce scăderea nivelului de trai celorlalte categorii socioprofesionale fără creșteri salariale, media rămânând tot 2,52 €/oră !!!
      Continuare în postarea următoare
      • +7 (11 voturi)    
        De acord, in principiu, dar ... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 6:50)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FlaviuBota1

        ... daca prezinta cineva calculele astea unui grup ales la intamplare de 100 de pensionari, m-as mira sa gaseasca 5 care sa fie de acord ca cresterile de lefuri sunt o prostie. Mai rau, daca iei un grup ales la intamplare de tineri intre 18 si 35 de ani, sa zicem, majoritatea nici n-o sa fie in stare sa urmareasca calculele, necum sa inteleaga rationamentul. Motivul pentru prostia celui de-al doilea grup fiind prostia generalizata cauzata de invatamantul de slaba calitate promovat de PSD vreme de 27 de ani. Pana nu isi aduc romanii de vechea vorba cum ca daca ai carte, ai parte, io nu vad vreo sansa de schimbare in tara asta.
    • +6 (12 voturi)    
      continuare (Vineri, 11 noiembrie 2016, 1:54)

      FlaviuBota1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Pentru a demonstra cele susținute prezint variația a patru indicatorii în perioada 2008 -2015:
      • Salariul mediu net în lei (1282, 1385, 1477, 1444, 1507, 1579, 1866, 1713);
      • Cursul de schimb mediu anual Leu / Euro (3,68 4,23 4,22 4,23 4,45 4,20 4,44 4,45)
      • Rata anuală inflației (7,9%, 5,6%, 6,1%, 5,8%, 3,3%, 4,0%, 1,1%, -0,6%);
      • PIB-ul anual în miliarde €, deoarece euro spre deosebire de leu a avut o stabilitate mai mare (139,7 118,3 124,1 131,5 133,9 144,7 150,8 159)
      Constatăm că:
      1. Procentul de creștere a PIB-ului a fost de 11,4% (de la 139,7 miliarde € la 159 miliarde € ).
      2. Procentul de creștere al salariului mediu net a fost de 33,5% (de la 1282 lei la 1713 lei) . Normal ar fi trebuit să crească numai cu 11,4% (61,56 lei), dar măsurile populiste a guvernelor aflate la guvernare, au crescut salariul mediu net chiar și în anii de recesiune.
      3. Aceste creșteri nesustenabile au produs:
      • Creșterea inflației cu 32 % ( 1,079 x 1,056 x 1,061 x 1,058 x 1,033 x 1,011 x 0,994 = 1,32) ce aproape a topit creșterea cu 33,5 % salariului mediu net ;
      • Creșterea cursului de schimb cu 20,9 % (de la 3,68€ la 4,45€);
      4. Efectul cumulat a creșterii inflației și a creșterii cursului de schimb au produs în realitate o scădere a nivelului de trai !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Corect ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:57)

        Unromanoarecare [utilizator] i-a raspuns lui FlaviuBota1

        Cred ca este cea mai clara si cea mai concreta explicatie ! Cresterea inflatiei duce implicti la devalorizarea leului si cum noi importam marea majoritate a produselor platim de fapt mai mult ! Crestere economica nu inseamna marirea salariilor , marirea salariilor trebuie sa fie o consecinta a cresterii economice !
  • +17 (21 voturi)    
    Cei cu dosare penale mai participa pe liste ? (Joi, 10 noiembrie 2016, 20:41)

    bran [utilizator]

    Sistemul sanitar si sistemul de educatie sunt poitizate masiv. De ce dna Ecaterina Andronescu a desfiintat scolile prosionale ? Cine a introdus cele 102 de taxe ? Cine a fost cel mai mult la guvernare in cei 26 de ani ? Despre coruptie ce se mai aude ? Cum poti sa treci in fruntea listei deputi si senatori oameni cu dosare penale ?
  • +13 (15 voturi)    
    asa e (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    n cazul tau bârna e ca esti un hot electoral, condamnat penal si seful unui asa-zis partid care e o adunatura de hoti si complici la jaf. Adica esti o lepadatura si nimic mai mult. CUn cocoi de Teleorman.
  • +7 (13 voturi)    
    Mincinosul penal (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:06)

    Fabian.M [utilizator]

    Sper sa ajungi unde iti e locul.... la parnaie. Mare presedinte de partid plin de penali, cum poate fi altefel decat condamnat penal??? Hai sa facem puscarii, ca avem nevoie mai mare decat de spitale...
    • +4 (4 voturi)    
      prea e (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fabian.M

      vesel.
      o avea informatii ca scapa cu tot cu bombonica de condamnare?
      • +2 (2 voturi)    
        la schimb cu Nea Nelu, Dottore (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        El Insusi Kazmunaigaz...pote fi si o intelegere de genul acesta, evident P$D se va retrage din peisaj iar Livache isi va duce viata in ...Brasil !
  • +8 (14 voturi)    
    Dragnea e normal la cap? PSD 2012 - 2016 (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:09)

    Boham [utilizator]

    PSD a fost la guvernare din 2012 pana in 2016 cu majoritate in parlament. Cum sa ai nesimtirea sa spui altora ce trebuie facut in Romania in 2016 dupa ce ai fost la guvernare 4 ani ?
  • +10 (14 voturi)    
    aiureli (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:17)

    Dedalus [utilizator]

    "spiatle - aparatura este in mare parte dinainte de 89."

    Nici vorba. Asta e o aiureala.

    Tot dinainte de 89 au fost si aparatele de care au avut nevoie cei de la #Colectiv?

    Banii Bancii Mondiale, dati pe aparatura care zace de ani de zile prin curtile spitalelor?

    Banii alocati de la buget pentru dotare?

    Vorbim ca sa ne aflam in treaba.
    • +3 (7 voturi)    
      e (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      campanie electorala si mortul de dragnea face singurul lucru pe care-l stie. minte de sparge, ca deh, prin mediul rural cati se prind de minciuna? si in mediul rural sunt 60% din locuitori si implicit alegatori.
  • +4 (12 voturi)    
    ciudatenii (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:24)

    Dedalus [utilizator]

    •In educatie, foarte multa lume este suparata pe dascali."

    Omule, nu intelegi nimic din criza educatiei din Romania.

    Nu pe dascali e suparata lumea, ci pe legile care au condus la aceasta catastrofa, pe practicile administrative ce au permis ca profesorii buni sa fie surclasati de colegii lor impostori.

    Si solutia ta e sa dai salarii mai mari la dascali?!

    Chiar crezi la modul serios ca daca vei da salarii nu cu 25% mai mari, cu de 10 ori mai mari se va schimba ceva in catastrofalul nostrum invatamant?

    Chiar crezi ca salariile mari creeeaza competenta, sau crezi ca zac pe undeva pe canapele profesori buni care sunt someri pentru ca nu vor sa lucreze pe salarii mici?!

    De unde crede domnia ta ca vor veni profesorii astia buni si competenti? De pe alta planeta?

    Sau pleci de la idea absolut insultatoare ca profesorii nu doresc sa munceasca pentru ca nu au salarii sufficient de mari? Adica ii consideri pe profeosri un fel de indivizi ce saboteaza invatamatnul?!

    Daca pe asemenea aiureli se bazeaza reforam invatamantului la voi, mai bine nici nu mai candidate, daca nu vreti ca peste 2-3 ani sa va alunge lumea prin oras cu oua stricate si rosii putrezite.
    • +4 (4 voturi)    
      Aia cu ouale stricate si rosiile putrezite ... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      ... nu cred ca se va intampla.

      PSD a avut vreme din '89 pana acuma sa faca praf invatamantul romanesc, ceea ce a avut drept consecinta prostirea populatiei, la modul cel mai propriu. Ori problema cea mai mare a prostului nu e ca e prost, e ca nu-si da seama ca e prost. Nedandu-si seama, e usor de prostit in continuare.

      Asta e si motivul pentru care io nu prea vad, pe termen scurt si mediu, o iesire din situatia actuala. De altfel, treaba asta o sa se vada si la alegeri - desi USR si M10 au o oferta electorala cu zece clase peste cea a PSD, ALDE si PNL, eu ma astept ca USR abia sa intre in parlament, iar M10 sa ramana pe dinafara.

      Pentru cine se indoieste, uitandu-se doar la ce se intampla in online: daca-ti faci socoteli si statistici doar pe baza postarilor din mediul online, esti binisor departe de realitate. Desi are Internet de foarte buna calitate, numarul utilizatorilor de Internet in Romania e mai scazut fata de tarile dezvoltate, abia trecand de 55%. Restul de 45%, avand acces limitat la informatie, au toate sansele sa fie printre alegatorii traditionali ai PSD si ai aliatilor lor. 6% din totalul populatiei e analfabeta, dar cu toate astea PSD ii impinge la vot pe majoritatea dintre ei. Dintre cei mai bine informati, o mare parte sunt blazati, dezamagiti, convinsi ca orice politician din Romania e o frauda in devenire, si si comozi, asa ca nu merg la vot. Concluzia cre' ca se impune.
  • +4 (8 voturi)    
    de ce nu-i lasati pe tineri? (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:27)

    Dedalus [utilizator]

    •Investitii masive in cercetare, in toate domeniile. De abia atunci putem discuta despre modernizare."

    Cine sa investeasca masiv in cercetare? Statul? Pai daca investeste statul, cum anume ajunge asta sa se reflecte in "modernizare"?

    Daca investesc privatii, asta inseamna ca au de ce si au de unde. Ori, deocamdata tot ce s-a facut a facut tot Ciolos ala de il tot critici matale, cu legea scutirii de impozit in cercetarea private.

    Nu pot sa inteleg de unde asemenea idei bizarre.

    Chiar nu mai e in PSD nici un tanar care sa preia conducerea ca sa poata sa vorbeasca in cunostinta de cauza de dezvoltarea economica?
  • +6 (8 voturi)    
    Cum ar fi spus Trump (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    He should be locked up
  • +7 (11 voturi)    
    Exact (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:38)

    Soljenitin [utilizator]

    Chiar asa, condamnat penal Dragnea. Pana sa vezi paiul din ochii lui Ciolos, vezi barna din ochii tai.
  • +4 (10 voturi)    
    hahahaha ca bine zice... (Joi, 10 noiembrie 2016, 21:44)

    Radu_B [utilizator]

    pai inainte sa zica orice d-nu condamnat penal Dragnea, sa se uite la el in oglinda... punct !

    siktir PSD, la cosul de gunoi al istoriei !
  • +9 (13 voturi)    
    Liniște! Vorbește corifeul democrației pesediste (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:02)

    marki [utilizator]

    „La noi discutam de 20 de ani de democratie”.
    (Care „democrație”? Aia pe care o călcați voi în picioare tot de vreo 20 de ani? Și de care vă aduceți aminte din patru în patru ani? Ca să-i mituiți pe sărmanii care vă votează?)
    „Noi nu avem un complex medical, cu un spital mare, universitatea de medicina si farmacie, zona de cercetare si complex rezidential pentru cei care lucreaza acolo.”
    (Gura păcătosului :) Nu, n-avem, nici vorbă. Avem, în schimb, apa chioară de la Hexi Pharma. Și viermi pe corpurile bolnavilor. Pentru că ați „investit” banul public în bunăstarea proprie: vile, mașini luxoase, hoteluri, terenuri, conturi mănoase).
    „Investitia in educatie este investitia in viitor.”
    (Wow. Asta-i tare de tot! În urma cărui „accident” de gândire profund-analitică ați ajuns la concluzia asta, domnu' Dragnea? Că cei de teapa voastră, infractori dovediți, care intră în politică ca să se căpătuiască, nu au nevoie de un electorat școlit, instruit, care să vă ia la întrebări, să vă ceară socoteală pentru dezastrele pe care le lăsați în urmă).
    Dar ce ne mai miră? Minciuna și ipocrizia, stau cu PSD la masă.
  • -4 (12 voturi)    
    FocU Digi24 pentru aceasta emisiune fara boase (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:04)

    Clop [utilizator]

    Prelipceanu pe post de oaie Digi24 si Dragnea pe post de lup. N-am vazut ceva mai jenant de multa vreme.

    Le-am scris si celor de la Digi24 sa schimbe, naibii, moderatorul, in astfel de cazuri, Prelipceanu e bun de papusa de mucava care da din cap si zambeste, de sub ochelari, ca un licurici fara sclipici.
  • +7 (9 voturi)    
    =))) (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:16)

    g01an [utilizator]

    deci inainte sa radem de americani si cum au ajuns, ar fi cazul sa realizam ca la noi va castiga PSD-u parlamentul si guvernarea...

    are un simt al umorului sinistru. SUA o duce bine, isi permite sa faca ce vrea, Romania, nu. Trebuie sa faca ce are nevoie de facut pentru a remedia saracia acuta in care se zbate o mare parte din populatie.
  • +4 (10 voturi)    
    Cu paiul in ochiul stang (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:20)

    ipolitic [utilizator]

    ma uit cu oarecare compasiune la barnele din ochii domnului Dragnea. Aceeasi minciuni reciclate, macar proverbul ar trebui actualizat...
  • +5 (11 voturi)    
    Zici ca e Ion Ratiu, nu alta (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:23)

    ac [utilizator]

    Dar cu furatul de voturi cum e? Exista o crima mai mare?
  • -4 (12 voturi)    
    dragnea e prea blând... (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:30)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    ar trebui să-l pună pe isărecu + gaşca sa de bancheri foarte docţi să supravieţuiască vreo 3 luni de zile excluziv din salariul minim, fără nici un fel de alt adaos, şi apoi să discutăm chestiunea...
  • +4 (10 voturi)    
    tare Dragnea asta.. (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:48)

    pehash [utilizator]

    si eu care credeam ca vrea sa doneze viloiul de neam prost pe care si l-a facut ma-sa din banii de pensie. e suficient de mare pentru un spital sau un liceu.
  • -3 (9 voturi)    
    Sfaturi . (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:56)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Pana la naproane , domnul Dragnea ii poate intreba pe cei de la BNR de ce permit alterarea echilibrului de plati in cash , la ghiseele de la toate bancile . Adica , BNR taie din necesarul bilunar al bancilor cam 50% , fara vreo motivatie . Evident ca nu pot spune cei din staful mare de ce tolereaza ca o firma a unuia dintre ei , sa se alimenteze cu sume mari cash , pentru a putea cumpara de pe piata , obiective interesante , la pretul de cam 20 % din ceea ce cere vanzatorul , punandu-i acestuia in fata varianta cu cash . Stim toti ca astazi , poate chiar cu intentia mascata a BNR , cu cashul care nu se prea gaseste , se pot face afaceri mari si profitabile .
  • -2 (14 voturi)    
    lucrez in mediul privat (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:56)

    natbl73 [utilizator]

    -si am salariul mai mare ca al uni medic sau al unui profesor
    -si nu mi se pare corect, sa am salariul mai mare ca al celui care imi salveaza viata sau imi educa copiii

    Domnule Dragnea, va rog raspundeti-mi la urmatoarea intrebare: de ce acei bugetari, au salariul mai mic decat mine, care lucrez intr-o fabrica?
    • +5 (11 voturi)    
      toti romanii vor sa fie bugetari (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:31)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      nu e anormal ca multi angajati la privat sa aiba salariu mai mare ca un bugetar, axsta e de fapt normalitatea in statele civilizate.

      dar stai linistit pt ca in Romania 90% din angajatii la privat au salarii mai mici decat cel mai mic salariu de bugetar

      nu degeaba toti romanii vor sa fie bugetari
    • +1 (1 vot)    
      oare? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      si profesorul sau medicul care lucreaza in privat are salariul mai mare ca tine. pentru ca este platit direct de cei pe care ii trateaza.
      la stat se duc o gramada de pomanagii care nu platesc taxe, deci cine sa ii dea salariul medicului? daca te deranjeaza, n-ai decat sa-ti donezi salariul spitalului de stat. oricum platesti deja 10% din munca ta pentru sanatate..
  • +9 (13 voturi)    
    De ce bagati in seama (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:00)

    mstefan [utilizator]

    Toti boschetarii astia puscariasi?
  • +8 (14 voturi)    
    dar dvs? (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:02)

    Dedalus [utilizator]

    Domnule Dragnea, dar dumneavoastra ce venituri aveti? Dumneavoastra de ce nu mergeti sa munciti alaturi de dascali si profesori?

    Unde sunt tinerii din PSD? De ce vorbiti numai Dvs? Nu cumva ei sunt cei care ar fi trebuit sa vorbeasca despre viitorul tarii?

    Ca Dvs. oricum peste 10 ani veti fi batran si bolnav si peste 20-30 de ani veti fi mort. Nimeni nu e nemuritor.
  • +5 (13 voturi)    
    Usor (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Este usor sa fii populist si demagog atunci cand ai ditamai vila si condamnare penala definitiva, dar tu pozezi in democrat si om cinstit.
    • +7 (9 voturi)    
      Vila e facuta cinstit (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:39)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      din salariu de bugetar. Poti sa dovedesti ca nu e asa ?
      • +3 (3 voturi)    
        a (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        mostenit-o probabil, pe matusa matusei tamara.
      • +1 (1 vot)    
        da, poti (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:34)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        intri pe site-ul unui depozit de materiale de constructii, vezi cat costa caramida, cimentul, faianta, tigla, si daca iti rezulta ca a economisit din salariu timp de 2500-3000 ani ca sa aiba banii de vila, ATUNCI NU E DIN SALARIU DE BUGETAR !!!
        • +1 (1 vot)    
          salariu de bugetar chiulangiu.. (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:23)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Liviu Dragnea este deputat. Prezenta in parlament tinde catre zero. In prima jumatate a anului 2016 practic nici nu a trecut pe acolo... e absent la vot non-stop. cdep.ro
  • +5 (7 voturi)    
    nimic nou sub soare !!!! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:16)

    asada [utilizator]

    Cred ca mai sant destui trogloditi sa accepte discursul comunistoid al frizerului cu mustata din Telorman> Am o propunere pentru maimutoi ....Vinde toata averea nesimtita pe care ai acumulat-o ilicit si inparte-o pomanagiilor care te voteaza si pe care la ora 9 dimineata ii gasesti la crasme cu taria in pahar !!!! Golanul tot golan ramane indiferent cata avere poate sa ciordeasca !!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Samanta buna nimerita in rahat (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:29)

    Hababaeba [utilizator]

    Cu putina obiectivitate as spune ca Dragnea e unul dintre putinii oameni din PSD care din cand in cand mai si gandeste. Este evidenta diferenta dintre el si confratii lui, la care procentul de tampenii si aberatii este destul de aproape de 100%. El pare ca stie macar cum ar trebui sa arate normalul.
    Numai ca ce naiba cauta in partidul asta. Probabil influentat de cretini a facut si bullshitul de la alegeri (pentru care nu a platit cat ar fi meritat). Adica nu ai cum sa nu incerci sa furi, macar o atentie acolo, atat timp cat etica principala de partid este "Cine nu aduce - se duce".
    Afirmatiile "ceilalti sunt de vina" chiar cand au fost ei la guvernare sunt pana la urma ceva normal dpdv politic.
    La fel, remarca cum ca la Boc a fost "groapa" este normala. Se putea si mai rau, sa dea vina pe Boc pentru criza mondiala. Ponta asa ar fi facut.
    • +3 (3 voturi)    
      ca sa vezi !!!!! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 12:20)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      "emotionanta" pledoarie si vopsire in alb a puslamalei PSD-iste.Nu ati spus cat de tare oboseste cand il da gandirea afara din casa !!!!! Penibil !!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      clar (Vineri, 11 noiembrie 2016, 16:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      Adrian Nastase are vreo 10 clase peste Dragnea. Si? Asta l-a impiedicat sa vanda tara bucata cu bucata? PSD e partid de mafioti. Unii sunt mai prosti, altii mai destepti... tot dupa gratii le e locul.
  • +5 (5 voturi)    
    Si e si mai usor sa vorbesti (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:20)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cand ai furat milioane din fonduri EU si stai cu amanta cu 25 de ani mai tanara. Ipocrizia dusa la extrem de un infractor condamnat definitiv si irevocabil capul unui grup infractional extins