Liviu Dragnea: Vreau sa organizam referendumul pentru modificarea Constitutiei cel mai tarziu in primavara anului viitor

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2016, 22:01 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: captura Digi24
Presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat joi seara la Digi24 ca doreste organizarea unui referendum pe tema modificarii Constitutiei pentru redefinirea familiei cel mai tarziu in primavara anului viitor, posibil in luna aprilie sau mai. Dragnea a adaugat ca acest subiect merita o dezbatere vasta la nivel social, adaugand ca "nu este numai 'da' sau 'nu' pe aceasta tema (...) O sa vedeti ce gama larga de teme o sa lanseze".

Dragnea a precizat ca s-a intalnit cu Coalitiei pentru familie, si ca le sustine initiativa.

"Eu sustin aceasta idee, sustin sa se organizeze referendumul si vreau sa organizam referendumul cel mai tarziu in primavara anului viitor, poate in aprilie. Trebuie sa dam raspuns la aceasta intrebare extrem de serioasa. Aceasta tema risca, daca nu o transam prin referendum, sa produca rani adanci in societate", a declarat liderul social democrat, adaugand ca nu era posibil si nici nu era o idee buna ca referendumul sa fie organizat simultan cu alegerile parlamentare.

"Nu am vrut sa amestec patimile din campanie cu aceasta tema, si nu vreau nici acum. Dupa alegeri o sa spun mult mai clar (parerea pe aceasta tema - n.red.)", a adaugat Dragnea.

"Nu am semnat petitia, dar sustin ce cred ei, eu cred in asta, sunt valori in care credem. E dezbatere serioasa despre valori sociale", a mai spus Dragnea.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2238 vizualizari
  • +16 (22 voturi)    
    Deziderat sincer romanesc (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:06)

    Clop [utilizator]

    Sper ca patimile lui Dragnea sa se termine de gat cu DNA-ul si mult beci domnesc.
    • -8 (16 voturi)    
      Vrem sa votam! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:01)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Vrem sa votam!

      PSD nu are treaba cu acest demers. Nu incercati sa manipulati. Este o tema care nu s-a inventat in Romania. Nu este nici prima nici ultima in care se dezbate. Multe natiuni au decis deja. E randul nostru. VREM SA VOTAM!

      Nu ne puteti opri! Nu aveti acest drept! VREM SA VOTAM!

      Constitutia Romaniei

      ARTICOLUL 2
      Suveranitatea

      (1) SUVERANITATEA NAȚIONALĂ APARȚINE POPORULUI ROMÂN, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
      (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
      • +3 (3 voturi)    
        Bine zis! Aia cu articolul 2. Zi-o lui Dragnea! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:22)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Sper ca se aplica prima data primul referendum declarat VALID SI NEAPLICAT PANA IN ZIUA DE AZI, ala cu 300 de parlamentari.
        In legatura cu asta al vostru, poti spera, dar nu cred ca o sa fie declarat vreodata valid de Curtea Constitutionala. In plus sper ca esti viu, nu mort din Teleorman. ;).
        • +1 (1 vot)    
          Curtea constutionala deja l-a validat (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:49)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Curtea constitutionala deja a validat referendumul pentru familie. Deja a validat si rezultatele celui pentr 300 de parlamentari indicand ca decidentii SUNT OBLIGATI sa respecte vointa poporului. Eu zic ca tema este defap aceeasi: trebuie sa fie usor si rapid posibil ca cetatenii sa isi exprime eficient parerea!
          • +1 (1 vot)    
            Mai usor cu pianul pe scari (Vineri, 11 noiembrie 2016, 14:57)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            La ala validat au participat peste 50% din alegatori. La ala cu suspendarea lui Basescu, nu. Nu cred ca la referendumul vostru o sa aveti peste 50% prezenta. N-aveti cum. Altfel, fara limita asta, e referendum si ce voteaza doua persoane de capul lor la o bere.
      • +3 (3 voturi)    
        nu zice nimeni sa ni votam pe tema asta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Ci doar ca e o mare mirlanie sa bagi asha ceva in campanie. In campania electorala tre sa se discute de proiecte economie, de programe de stinga sau de dreapta, nu de definitia familiei si de himera numita unirea cu Moldova. Astea-s doar teme false lansate de PSD ca sa distraga atentia de la faptul ca 80% din proprii candidati sunt macar cercetati penal, daca nu si condamnati.

        Cit despre definirea familiei, votul ar trebui dat in urma unor dezbateri, nu prin grupuri de presiune care vor doar sa-si impuna punctul de vedere. Se poate discuta in ce masura un cuplu gay poate infia un copil, despre ce dreptul ar trebui sa aiba, etc. Doar ca la noi nimeni nu discuta. Toata lumea isi recita punctul de vedere fara a face cel mai mic efort sa inteleaga si argumentele celuilalt.
        • +1 (1 vot)    
          Coalitia pentru familie nu are nimic cu PSD (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:53)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Trebuie sa va informez ca un cunoscator ca, coalitia pentru familie nu are nimic in comun cu PSD. In plus, PONTA, a fost cel care a eliminat aceasta propunere de modificare in procesul de modificare a Constitutiei initiat de USL.
          Este evident ca putem discuta la infinit.

          Din ce vad, tocmai tabara progresista are frica de dezbatere si vor sa faca lucrurile prin presiunea unor unor lobby lgbt si asociatii finantate toate indirect de Soros. Nu la alarmati inutil, da, este perfect adevarat.
          • 0 (2 voturi)    
            unde vezi tu asta? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 11:40)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Tabara progresista vrea doar sa nu amestece tema asta cu campania electorala. Cine si ce vrea sa faca prin presiunile unor lobby lgbt? Voi astia cu familia voastra traiti intr-o lume fantasitca plina de fantome ale lui Soros si lobisti gay... De ce nu initiati voi o dezbatere? Da' una pe bune, cu argumente logice, nu cu familia care trebui sa fie in modul x ca asha credeti voi ca e bine? De ce n-a aparut ideea cu referendumul acu 6 luni sau un an? De ce fix in prag de campanie electorala v-a apucat dorul de referendum? Si cum vrei sa te cred ca miscarea asta n-are legatura cu PSD, cind PSD-ul a luat-o imediat in brate si o foloseste ca tema de campanie?
    • 0 (2 voturi)    
      @PSD: Vrem sa votam si in diaspora! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:47)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Sa stiti de pe acum ca referendumul trebuie organizat si in diaspora nu doar in tara.
      • +2 (2 voturi)    
        Cine PLM e PSD se le ceri lor organizarea ref? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 15:04)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Referendumurile se organizeaza de catre guvern, fraiere! Si crezi ca pe aia 3 milioane de romani din diaspora ii doare in dos de referendumul tau? Revino-ti! Nu face nimeni sute de km duminica pt rahatul asta! Poate doar aia super-batuti in cap ca tine.
  • +12 (18 voturi)    
    un referendum pt ceva folositor cand facem? (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:21)

    Boham [utilizator]

    PSD cheltuie bani publici pe referendumuri aberante in loc sa faca ceva folositor. Sau poate ca in acea modificare a Constitutiei, PSD doreste alte schimbari iar asta cu famiglia e doar acoperirea?
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu fie de ochii lumii (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:47)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      daca nu-s in stare sa faca ceva util, macar isi asuma (sa nu zic fura) o tema care nu-i apartine si nu are legatura cu PSD.

      iar cel cu 300, implementarea lui va fi ceruta cand nu sunt ei la putere :) sau poate nici atunci pentru ca hotul e prieten cu hotul.

      la noi democratia e cu numele si propaganda, n-avem noi treaba cu asa ceva, referundumul e ... ca la pirati, guide line :) da bine sa fim si noi ca ceilalti.
    • +1 (1 vot)    
      N-a fost cel pentru 300?!? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 8:12)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Adică nu orice referendum e valabil, numai cel care vă convine?
  • +6 (12 voturi)    
    Da' Nutu Camataru ce parere are...? (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ...despre Constitutie, ca si el e condamnat...
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      impresia mea este ca Nutzu camataru cat este el de Interlop e de ma mare incredere "decat" un P$D ist !
  • +12 (16 voturi)    
    Serios?! (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:02)

    Clop [utilizator]

    Un individ condamnat de jurisprudenta din Romania ( si care a luat doar 2 ani cu suspendare!!! ) este cel care zice "VREAU" sa organizez ceva, fie si un referendum legat de Constitutia Statului Roman?!

    Hei, oameni!
    • +1 (1 vot)    
      Ai grija cum te exprimi. Corect (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:39)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      este "a luat decit 2 ani". In rest, ai mult prea multa dreptate.
  • +8 (12 voturi)    
    Cat de frumos!!! (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:08)

    Clop [utilizator]

    Ce ne transmite acest individ de la TV:
    Poporul roman sta capra si eu modific Constitutia unui stat din Univers, U.E. si de pe Terra, fraierilor.

    Behehehe, Romania.
  • +12 (16 voturi)    
    Da, da (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Cam tot atunci vrem si noi sa infundati puscaria atat tu, cat si hoarda ta de penali. Cel tarziu in primavara.
  • +6 (10 voturi)    
    Dracnea are dreptate (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:30)

    Pooky [utilizator]

    ,,Aceasta tema risca, daca nu o transam prin referendum, sa produca rani adanci in societate"

    Poporul roman nici nu mai poa' sa adoarma pana nu rezolva PSD aceasta problema importanta. Ce faci Dracneo, ne tii treji pana-n aprilie la anul?
  • +11 (13 voturi)    
    ti-o fi si tie frica (Joi, 10 noiembrie 2016, 23:46)

    levierul [utilizator]

    Ti-e frica de vremea cand vei ajunge in parnaie si sa nu cumva sa te ia unul de nevasta. Buna strategie, insa eu sper sa te ia mai multi.
    • +6 (8 voturi)    
      si mai ales (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:34)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      fara vaselina
  • +11 (13 voturi)    
    care e valoarea unui referend daca pe (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:17)

    yellowdog [utilizator]

    cel cu max 300 parlamentari nu l-ati luat in consideratie?
  • +16 (16 voturi)    
    bah dar.... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 0:56)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    de referendumul ala de reducere a smecherilor la 300 se mai aude ceva? Ca tot veni dragnea sa ne pomeneasca de plebiscite
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:01)

    xerxes2001 [utilizator]

    Dar domnul Dragnea din ce bani a strans uriasa lui avere, ca nu cred ca a venit Bombonica cu ea drept zestre la nunta. De asemenea, cum justifica sursa banilor, ca omul a fost o lunga perioada bugetar. Alo, ANI
  • +3 (3 voturi)    
    Sa speram ca il vei.... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 7:02)

    gigiN [utilizator]

    ...organiza dintr-un loc cu multa...racoare !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Vorbele lui Dragnea nu au nici-o valoare. (Vineri, 11 noiembrie 2016, 8:24)

    asavreau [utilizator]

    Dacă referendumul din 2009 nu este respectat de Dragnea,nu mai avem încredere în el.Dragnea să plece din politică,este omul hoților și al morților.
  • +5 (5 voturi)    
    cu cata insolenta, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:13)

    jacques [utilizator]

    toxicul condamnat, Liviu Dragnea ne asigura ca organizeaza un referendum pentru modificarea Constitutiei, de parca Romania ar feuda lui! Sa speram ca acest individ va disparea din politica, dupa alegeri.
  • +1 (3 voturi)    
    sper... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:20)

    astronaut [utilizator]

    sa n-apuci primavara in frutea partidului bineinteles si fii sigur ca n-o sa ne para rau !
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:39)

    ionpopescul [utilizator]

    Moderator de paie! Cand domnul Dragnea face afirmatiile de mai sus, ar trebui imediat intrebat:

    1. Daca stie ca un referendum ca cel pe care il sustine e neconstitutional, pentru ca urmareste restrangerea drepturilor fundamentale ale unei categorii a populatiei?

    2. De ce sustine un nou referendum, in conditiile in care parlamentul majoritar PSD nu a pus inca in aplicare rezultatul referendumului anterior - "300 de parlamentari"?
  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:03)

    liviu_ [utilizator]

    sper ca la primavara sa nu poti organiza referendumul pentru ca esti in opozitie!
  • +5 (5 voturi)    
    In marsul lor spre puscarie,PSDei au "planuri"?! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:13)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne cum sau adunat,atat de multe epave morale & profesionale in " marele " partid ?????????!
    • +1 (1 vot)    
      Nu s-au adunat in timp. A fost (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:44)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      constituit inca din prima zi din astfel de specimene.
  • -1 (1 vot)    
    munitie pentru votacul pesedist (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' daca tot vrem modificarea constitutiei, de ce nu discutam si despre teme importante?
    1. hai sa punem in discutie rolul presedintelui. Hai sa ne decidem odata daca vrem republica parlamentara, cu presedinte numit de parlament si cu rol decorativ, sau republica prezidentiala, cu presedinte ales care fie e si premier in acelasi timp, ca in SUA, fie numeste premierul dupa cum vrea. Noi deocamdata votam un presedinte care poate doar sa fie de acord cu parlamentul sau, daca nu e de acord, sa-i puna ceva bete-nj roate
    2. hai sa ne gindim daca vrem doua camemre ale parlamentului, ce rol sa aiba fiecare si ce numar de parlamentari e optim. Eu de exemplu as merge pe dopua camere: senat, 40-50 parlamentari, cu rolul de a vota legile care tin de conducerea centrala (armata, securitate nationala, drepturi, etc) si camera deputatilor, cu cite un reprezentant pe judet ales uninominal, care reprezentant sa promoveze interesele judetului respectiv in alocarea fondurilor de la centru spre regiuni.
    3. hai sa definim un mod obiectiv de distributie a resurselor intre regiuni, fara interferenta politicului. Nu oti detalia in constitutie, dar poti spune ca bugetul care se aloca catre autoritatile locale se face in baza unui algoritm obiectiv, si nu dupa bunul plac al pixului ministrului de resort.

    Astea sunt teme importante, nu ce gace gigel si cu dorel la ei in dormitor.
  • 0 (0 voturi)    
    luare aminte (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:23)

    mecu49 [utilizator]

    Cum nu le e rusine la toti politicienii romani,care de peste 5 ani au organizat si adoptat prin referendum popular votat de popor ,ca :
    -sa elaboreze si dopte o noua Constitutie,problema restanta ,si neluata in seama de nimeni,pentru ca actuala le permite sa a-si mentina privilegile avute,si sa ne prosteasca acuma cu idei idioate,,ce ocolesc problemele de fond,si interes ale romanilor;
    -sa adopte reglementari cinstite legale pentru alegerile locale si parlamentare,limitind numarul de parlamentari la 300,cea ce refuza incorpore toti;pentru conservarea puterii si privilegilor luate;
    -sa faca reorganizarea administrativ teritoriala,prin revenirea la foste regiuni,menite sa asigure o atragere de fonduri europene,si gestionarea lor,cu mai multa responsabilitate,si transparenta,problema data uitarii;
    In aste conditii ce dicutii si asteptari se poate astepta romanul de rind de la o clasa politica rupta de realitatea tarii si nerespectindu-se pe ei insisi,si nici angajamentele tarii cu parteneriatele straine,decit acolo unde au interese si castiguri personale de grupuri;
    -marjarea pe lupta anticoruptie,este o falsa problema,intretinuta,si folosita de intreaga clasa politica,ca sa abureasca poporul,ca vezi doamne ce se mai lupta cu coruptia,cind ei toti asa o incurajeaza si o folosesc mai mult ca sa a-si perpetueze averile facute!Si binteresele de grup!