Alina Gorghiu: In PNL nu se delimiteaza nimeni de Dacian Ciolos. / Vreau sa spun raspicat ca nu exista scenariul ca PNL sa guverneze cu PSD. USL a fost o greseala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 20:21 Revista Presei | Radio TV

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Presedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, luni seara, la Antena 3, ca "In PNL nu se delimiteaza nimeni de Dacian Ciolos", subliniind ca zvonurile pe aceasta tema aparute in presa nu sunt adevarate. Alina Gorghiu a mai afirmat ca "Vreau sa spun raspicat ca nu exista scenariul ca PNL sa guverneze cu PSD."

Alina Gorghiu despre USL: "Sunt momente in destinul PNL pe care ar fi trebuit sa le recunoastem ca greseli. USL-ul este unul dintre momentele acelea. Categoric, ideea de USL a fost o greseala, nu poti sa crezi ca te aliezi cu PSD-ul si nu esti atins de tarele acestui partid. Am crezut in acel proiect atunci, dar s-a intamplat sa fie doar un cadou frumos impachetat. Am spus de multe ori ca imi cer scuze."

Alina Gorghiu a mai spus, in emisiune, ca, spre deosebire de adversarii de la alte partide, "Eu vin cu niste candidati care pot sa va spuna ce va face PNL dupa alegeri".

In ceea ce priveste informatiile aparute in presa privind prezenta lui Vasile Blaga la o audioconferinta cu liderii PNL din tara, Alina Gorghiu a afirmat ca "N-are domnul Blaga nicio audioconferinta, singurele care se tin sunt ale mele, cu presedintii de filiale. Nu ascund ca sunt momente cand apelez la expertiza domnului Blaga in ce priveste campania electorala. Daca un om are probleme in justitie si renunta la toate functiile din partid, nu inseamna ca nu mai vorbesti cu omul respectiv."

Despre USR si Nicusor Dan, Alina Gorghiu a declarat, in emisiune, ca "Nicusor Dan nu vede PNL, vede doar Ciolos".

Alina Gorghiu a respins si o alianta cu PMP, dupa ce Traian Basescu declarase duminica seara ca se uita "caineste" catre PNL si ca ii vede pe liberali ca o solutie de alianta: "Stiti pentru ce a fost facut USL? Impotriva lui Basescu si a regimului Basescu. Stiti cine a fost primul din USL care a semnat pactul de coabitare cu Basescu: Victor Ponta. Stiti ce se intampla astazi intre Victor Ponta, Liviu Dragnea  si Traian Basescu? Acelasi lucru, o fratie puternica. In toata tara. Intrebati-o pe Firea cu cine are majoritate in CGMB, in toata tara PSD-ul are majoritati cu PMP. PMP nu cu noi are vreo legatura. Cu PSD ii leaga discursul, sunt legati de personajele care graviteaza in acest cerc, desi dau impresia ca sunt certati."












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1717 vizualizari
  • +3 (17 voturi)    
    fa te de cacao. Ba o sa vreti si o sa va placa (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:27)

    jackalphonse [utilizator]

    Si o sa impartiti malaiul furat, fericiti ca ati avut ocazia.
    Lasati vrajeala...
    • -2 (2 voturi)    
      Au avut ocazia, dar au zis "pas" (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:16)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Daca PNL ar fi pus pe primul loc malaiul, ar fi ramas in USL aliat cu PSD-ul, ar fi condus astazi tara cu 60% si nimeni nu le-ar fi stat in cale...

      Comentariul d-voastra se potriveste mai degraba pentru "filozofia" ALDE !
      • 0 (2 voturi)    
        tu nu vezi (Marţi, 29 noiembrie 2016, 9:10)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        ca sunt impreuna? ... iti pot da 1000 de exemple...

        oricum pe bursa zvonurilor circula o ipoteza interesanta. Au facut sondaje si se pare ca PNL este sub 20%, USR este undeva la maxim 5-6%. In situatia asta se pare ca PNL-ul a decis sa mearga cu PSD-ul si sa il numeasca pe Dancu premier (psd-ist si tehnocrat - impaca si capra si varza). De asta si delimitarea lui Ciolos de PNL si de campania acestora din ultimele zile. De asta a declarat ca i-au folosit poza fara acordul lui samd.

        Sper intr-o minune sa nu fie asa. Sper sa iasa lumea la vot si sa ia USR-ul cat mai mult pt ca indiferent cine va guverna, un partid cu oameni onesti care are un procent semnificativ poate inclina balanta sau poate strica combinatiile unora.
  • +3 (13 voturi)    
    prea tarziu (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:26)

    DioDreamer [utilizator]

    corabia s-a scufundat demult
    • +6 (6 voturi)    
      Corabia numita USL ... (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:56)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      ... s-a scufundat atunci cand PNL a reusit sa dea afara din partid, ca pe niste masele stricate, cartitele filo-pesediste din gruparea Tariceanu.

      Cei doi capitani - Ponta si Antonescu au impartasit soarta corabiei si au ajuns acolo unde le este locul: in uitare.
  • +1 (3 voturi)    
    si marmota (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:19)

    taranistu [utilizator]

    invelea ciocolata...
  • +2 (4 voturi)    
    sau.. (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:39)

    The Great Cornholio [utilizator]

    mai exista un scenariu:
    or sa o dea pe Alinuta afara si or sa spuna ca ea a fost o greseala...
    pacat de fondatorii PNL si doctrina lor. s-a ales praful...
  • +3 (7 voturi)    
    Asa, o GRESEALA ? (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:05)

    OvidiuTudor [anonim]

    ” Dan Voiculescu si-a lansat cartea "USL - Ideea care l-a ingenuncheat pe Basescu Traian" alaturi de Calin Popescu-Tariceanu si Mircea Geoana
    de R.M. HotNews.ro
    Miercuri, 26 martie 2014, 20:16 Actualitate | Politic”

    Dar cand ai dat din picioruse langa Voiculescu, Geoana, Tariceanu, Antonescu, Adam (noi avem valoare) si altii, si altii si altii ? era bine.

    Dar cand il bagai bucurestenilor pe gat pe Munteanu cum a fost ? Tu si cu Teodor Atanasiu ??

    Prea tarziu fetito. Oricum, dupa alegeri cred ca veti fi sub 14%.
  • +8 (8 voturi)    
    Interesant (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:07)

    moka [utilizator]

    USL-ul a fost o geseala. Si noi spunem asta din 2010. Sau cand s-o fi infiintat.
    Cam mult v-a luat. Cum sa mai credem acuma? Mai ales inainte de alegeri! In fine, cred ca in urmatoarea legislatura de 4 ani ar fi bine sa demonstrati acest lucru indiferent din ce pozitie, putere sau opozitie.
  • -2 (4 voturi)    
    Am urmarit emisiunea respectiva. (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:23)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Spre surprinderea mea, Alina mi-a aparut ca un om politic deja format, chiar versat - daca ma refer la felul in care a scapat din toate capcanele intinse de cei doi moderatori din haita de manipulatori de acolo. A facut fata cu brio. Nu am nimic sa-i reprosez. Base scoate din context afirmatia respectiva.
  • -1 (3 voturi)    
    USL a fost o greșeală (Marţi, 29 noiembrie 2016, 0:19)

    ty [utilizator]

    pentru ca s-a constituit impotriva unui om si nu s-a constituit pentru a face ceva important pentru Romania. Ajunsi la putere cu 70% nu au stiut ce sa faca cu aceasta. S-au limitat la Comisia Nana si alte bazaconii.
    In 3 ani Basecu si Boc au facut mai multe pentru Romania decat au facut PSD + PNL din 1989 si pana azi.
    PNL s-a trezit cam tarziu ca impreuna cu PSD nu se poate construi nimic bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Domino. (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:33)

    cerceteaza [utilizator]

    USL a fost o greșeală.
    Fractura de logica, pentru ca pe sigla USL, coalitie din care facea parte Alina Gorghiu, in 2012 - o nimeni barat in PNL si USL - a intrat in Parlament.
    Daca a fost o greseala, atunci si intrarea ei in Parlament, dupa principiul dominoului, a fost o greseala.
    Infiereaza greseala, dar persista in ea, ramanand parlamentar in continuare.