Calin Popescu Tariceanu, despre varianta invalidarii mandatului de deputat in cazul Dragnea: Este un demers impropriu. Mi s-ar parea anormal sa scoatem de la naftalina un articol care nu a fost invocat pana acum

de I.C     HotNews.ro
Duminică, 18 decembrie 2016, 13:15 Revista Presei | Radio TV

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Digi 24
Presedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu considera drept "un demers impropriu" solicitarea PNL de invalidare a mandatului de deputat al lui Liviu Dragnea, spunand ca i se pare "anormal sa scoatem de la naftalina un articol care  sa fi functionat pana acum, pentru ca articolul a fost valabil tot anul 2016, tot anul 2015". "Nu s-a constat la aceste alegeri niciun fel de iregularitate(...) De ce nu s-a cerut atunci suspendarea lui Dragnea in mandatul pe care tocmai il incheie?", a intrebat liderul ALDE, la Digi24, sustinand ca articolul din Regulamentul Camerei Deputatilor se aplica doar pentru fraude la actualul proces electoral.

"Din punct de vedere politic mi se pare o greseala. Mi se pare ca PNL, in loc sa constate ca linia pe care s-a inscris de aproape doi ani de zile, discursul pe care l-a avut, i-a dus la un rezultat catastrofal si sa traga concluziile in urma acestei maniere de a face politica, continua in acelasi stil. Se pare ca s-a lipit de ei asa de mult marca PDL, a pierdut PNL adevaratele valori liberale si este un partid care probabil, mai mult sau mai putin din umbra, vad ca este condus in stilul PDL, cu maniera PDL", a declarat Tariceanu.

Intrebat de prevederea Regulamentul Camerei Deputatilor care spune ca alegerea unui deputat poate fi invalidata daca exista o condamnare definitiva pentru infractiuni legate de derularea procesului electoral, Tariceanu a afirmat ca "nu s-a constatat la aceste alegeri niciun fel de iregularitate".

La observatia ca nu se precizeaza ca trebuie sa fie vorba de infractiuni la alegerile curente, Tariceanu a declarat "de ce nu s-a cerut atunci suspendarea lui Dragnea in mandatul pe care tocmai il incheie? Daca nu e valabil acum si e valabil pentru celalalt, trebuia aplicat atunci".

"Este importanta si semnificatia votului politic, pe care cred ca PNL nu o intelege si nu o putem eluda. In momentul in care 47% din alegatori au dat votul in cunostinta de cauza, nu cred ca a invoca acum din partea PNL astfel de lucruri ii va face sa castige catusi de putin. Cred ca este un demers care este impropriu", a continuat Tariceanu.

Intrebat despre votul ALDE in cazul in care o propunere de invalidare ajunge in plenul Camerei, Tariceanu a raspuns ca subiectul va fi discutat in cadrul ALDE: "O sa discutam, nu stiu sa va spun. Mi s-ar parea anormal sa scoatem de la naftalina un articol care trebuia sa fi functionat pana acum, pentru ca articolul a fost valabil tot anul 2016, tot anul 2015, de la referendum incoace tot a fost valabil si vad ca n-a fost invocat", a mai spus el.

Intrebat cine i-a propus pozitia de presedinte al PNL, Tariceanu a refuzat sa spuna, raspunzand: "Nu o sa intru in asemenea detalii. Regret atitudinea unor din reprezentanti PNL care prin limbajul pe care il folosesc nu se onoreaza deloc, nici pe ei, nici alegatorii. Unii dintre ei nici macar nu sunt in cercurile de putere".

"Important este ca in acest moment cu totii sa intelegem semnificatia votului. Care este legitimitatea unui partid care a pierdut alegerile cu 20% sa incerce sa faca o majoritate?", a afirmat liderul ALDE.

Intrebat de faptul ca Dragnea a fost surprins de faptul ca Iohannis a discutat cu Tariceanu, el a declarat: "Acesta pare sa fie subiectul zilei, dar la ce facem in tara asta ne gandim si noi?". Tariceanu a revenit ulterior, spunand ca Dragnea nu a aflat aceasta informatie din presa ci i-a spus chiar el, in spirit de colegialitate.

"Inainte de a se afla public - eu am facut acest lucru public 3 zile dupa aceea - dar discutia o avusesem (cu Liviu Dragnea - n.red.)", a spus Tariceanu.

Tariceanu a declarat ca a convenit impreuna cu Liviu Dragnea ca "viitoarea propunere de prim-ministru va fi un candidat comun PSD + ALDE". Intrebat despre cine este vorba, Tariceanu a refuzat sa dea un nume.


Citeste mai multe despre   






















5462 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    Mi se pare corect (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:19)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    din moment ce pentru mafie legea este optionala . Daca ne convine o aplicăm , dacă nu ,fie nu o aplicăm fie o schimbăm .
    Multumim incă o data celor ce nu s-au prezentat la vot .
    • +18 (18 voturi)    
      Argou (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:56)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      Asta e noul argou folosit pentru a desemna legislatia Romaniei? Naftalina??
      • +1 (1 vot)    
        nu naftalina.. "se prescrie" (Duminică, 18 decembrie 2016, 22:43)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Cred ca se pune baza unui nou concept legal: prescrierea unei legi.

        "Daca o lege sau articol dintr-o lege nu este invocat in decurs de X ani, atunci legea sau articolul respectiv se prescrie."

        (Nu sunt avocat, rog verificare + corectare ce am scris mai sus).

        De asemenea, am impresia ca asta trebuie specificata in Constitutie, dar nu imi fac griji.. un referendum mic pentru dom' Sef si se rezolva. Are si patalama ca se descurca cu motivarea alegatorilor sa participe la referendum. ;-)
    • +5 (5 voturi)    
      Si mie mi se pare corect (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:50)

      Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      Si mie mi se pare absolut corect sa fie Tariceanu /// ce ar vrea sa albeasca toate rahaturile politice, cum e aceasta mica explicatie fantezista a lui sau cele cu legea 90.
      Zice el "De ce nu s-a cerut atunci suspendarea lui Dragnea in mandatul pe care tocmai il incheie?"
      Pt. ca regulamentul Camerei se refera la validarea noului mandat nu la suspendarea unuia existent. Tariceanu evident stie asta insa incearca sa manipuleze grosolan, ca pt. prosti.
      Nu-i nimeni sa-i bata obrazul? Halal politicieni de opozitie.
    • +10 (10 voturi)    
      Taricenisme (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      poate fi un termen introdus in DEX pentru dispretul si indemnul in nerespectarea legilor.
  • +25 (25 voturi)    
    e grav (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:21)

    georgebb [utilizator]

    daca asta este singurul argument cu care au putut sa vina atunci e grav.. Chiar au sanse sa-l opreasca pe Dragnea sa intre in parlament.
    • -6 (10 voturi)    
      isteria nu salveaza Romania (Duminică, 18 decembrie 2016, 15:56)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Daca era vreo incompatibilitate la adresa lui Dragnea, institutiile statului care au validat listele de candidati ar fi depistat-o.
      Dar asa, moflujii bombane-n barba. Ei nici n-au avut campanie electorala, grija lor cea mai mare era Dragnea care le-a tras-o mai ceva ca Mircea lui Baiazid.
      • +1 (3 voturi)    
        Ce bine le zici (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:02)

        Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Esti tu convins ca institutiile statului care colcaie de virusul pesede s-ar fi opus mai ales ca previziunile aratau clar victoria rosie? Dupa alegeri, nici nu mai incape discutie, ar fi culmea ca cineva sa se opuna stapanului, la cata p@@lime l-a votat.
        Iar asta cu trasul celorlalti ma duce cu gandul la niste frustrari mai ascunse asa ale lui mataluta. Ia zi-mi, esti in urma cu "trasul" si te bucuri macar sa vezi in reluare Mircea facandu-l praf pe Baiazid?
  • +20 (20 voturi)    
    na (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:25)

    berenger [utilizator]

    votul popular nu poate anula prevederile unei legi, dar na, vorbim de călin, cel pe care-l știm cu toții, de ce ne-am mira? ///
  • +10 (12 voturi)    
    ..mai demult.. (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:26)

    Observatore [utilizator]

    ... am crezut ca are ceva coloana vertebrala...am si avut incredere ...
    ... m-am inselat...

    ///
  • +20 (20 voturi)    
    Zeul Tariceanu (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:44)

    marcus61 [utilizator]

    Nu se poate nimeni atinge de el, nu poate sa-l critice niciun cetatean daca nu este in cercul de putere.
    Esti o catastrofa pentru democratie domnule. Cum adica articol de lege de la naftalina? Orice lege aflata in vigoare se aplica. Daca mormolocii din opozitie nu au cerut sa se aplice pana acum, asta nu inseamna ca legea trebuie incalcata in continuare.
  • +16 (16 voturi)    
    "onorabil" (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:44)

    Ilidia [utilizator]

    "Onorabilul" Tariceanu-moliceanu-tradiceanu-motocicleanu-etc. se trezi jurist. inventand un nou "principiu juridic" : daca o lege nu s-a aplicat pana acum, sa nu se mai aplice ! Doar ca dupa alegerile din 2012 Dragnea inca nu fusese condamnat ptr. alegerile prezidentiale din 2014 ! Greseala opozitiei de atunci a fost ca n-a cerut asta in 2014...
  • +12 (12 voturi)    
    Motociclistul (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:46)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... in cele mai de glorie momente ale sale a obtinut cu PNL 18% ! Asta dupa ce a mai vandut si BCR-ul.
  • +11 (11 voturi)    
    Legea se aplica (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:57)

    ICosmin [utilizator]

    ...numai la mariri salariale (vezi magistratii rosii). Altfel e optionala.
    Trebuie mers pana la capat sa ii faca zile fripte si sa il lase in afara parlamentului. Doar pentru ca ai un popor in mare parte incult, hot sau asistat social care voteaza inculti si hoti, nu inseamna ca au legitimitate. Au incalcat legea - la revedere. Se pot angaja si in domeniul privat si pot performa si acolo.
  • +10 (10 voturi)    
    Exercitii foarte utile (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bineinteles ca majoritatea parlamentara va ocroti in general mafia, nu doar acum pe Dragnea.

    Dar exercitiile anti-mafia si anti-tribalism sunt foarte utile, lasand urme in constiinta publica. Cateodata pare o lupta sisifica fata de prostia si reaua intentie omeneasca, majoritare peste tot. Dar nu. Nu trebuie sa picam steagul. Desi lent, totusi prostia omeneasca va fi invinsa. Ca de-aia e prostie. Iar victoriile impotriva prostiei nu vin doar lent. Cateodata vom castiga brusc, in trepte mari, compensand incetineala de astazi. Important e sa nu ne lasam infranti pe termen lung de tristete si deznadejde.
  • +13 (13 voturi)    
    Asa deci ... (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:04)

    grongobar [utilizator]

    ...daca pana acum nu s-a respectat legea ,de ce sa o respectam acum,n'asa ?
  • +12 (12 voturi)    
    Tariceanu se descalifica, (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:04)

    valll [utilizator]

    daca mai e loc pentru asa ceva. Presedintele senatului, care se vrea prim ministru sau din nou presedintele senatului, sa priveasca legea ca pe ceva la care te poti tocmi! A stat atatia ani in parlament si nu s-a deranjat sa scoata legile de „la naftalina” si sa le perfectioneze daca trebuie. Acum se tocmeste, unele legi se aplica, altele nu, dupa bunul plac.
    Este adevarat ca prea cade magareatza pe Dragnea, desi sunt multi ca el. Daca el pleaca, cine ar fi mai breaz sa-i ia locul?
  • +12 (12 voturi)    
    Ăsta s-o auzit vreodată vorbind? (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:08)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cu vasta sa experiență, te-ai aștepta sa cunoască și să vorbească în cunoștință de cauză despre anumite aspecte. Dar e de ajuns să deschidă gura și îți dai seama că e tata lu' ”las că merge și așa! și că logica și rațiunea nu au nimic de a face cu bla blaul gol și fără conținut."

    Dacă în regulament scrie că trebuie să existe o comisie de validare a mandatelor, despre ce vorbește el?
    Dacă în regulament scrie ca această comisie face un raport și propune invalidarea alegerii în cazurile menționate de regulament (inclusiv condamnari), despre ce vorbeste ăsta? Subliniez "comisia propune". Urmează votul. Nu că s-ar aștepta surprize, dar dacă așa e jocul... :P

    Și asta se face numai după alegeri. Musiu, când a fost condamnat definitiv Dragnea? În 2016? Și a fost ales in 2012? Trebuia, după logica ta de fost-speri-din-nou prim ministru să fi fost o comisie in 2012 care sa il invalideze pentru o decizie din 2016?Deci... despre ce vorbești?

    Votul a fost dat de 47% dintre votanți pentru PSD, nu pentru persoana Dragnea. Despre ce vorbește anton asta?

    Per total sugerează direct nici mai mult nici mai puțin că atâta vreme cât nu face cineva o plangere sau o sesizare, nu există încălcarea legii!!! Își face un excelent autoportret în doar câteva cuvinte!

    Iar despre legea care interzice celor condamnați penal să exercite funcția de premier - este una dintre puținele mențiuni de bun sim' din politică!
    Normal ar fi ca un condamnat penal să nu aibă ce căuta în niciun nivel politic, administrativ sau de stat! Nu să se poarte discuții "politically correct" că, vezi Doamne, i se încalcă niște drepturi!
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo Tariceanu, (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:19)

    constan [utilizator]

    Pentru Tariceanu nu exista justitie nu sunt legi si regulamente si cele care sunt,sunt scoase de la naftalina.Mai de la naftalina decat propria-i persoana nu stiu daca se poate.
  • +7 (7 voturi)    
    Tariceanu e cel mai mare /// (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:22)

    Boham [utilizator]

    auzi la el motivatie pt a nu aplica regulile, cica sunt prea vechi. Si in al doilea rand, PSD nu primit voturile a 47% si doar a 45%

    Cineva de la PNL, poate fi si portarul sau soferul, i-a propus functia de presh dar el e deja presh la PSD si nu poate fi in 2 locuri in acelasi timp
  • +10 (10 voturi)    
    Viziune Taricenista : UNEORI ESTE ANORMAL (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:27)

    Susufler0 [utilizator]

    SA APLICI LEGEA ! "

    In special cand trebuie sa se aplice alor nostri, ///, nu-i asa? Atunci, dintr-odata, te izbeste in nari mirosul greu si neplacut de naftalina. Dee... nari fine de liberal cu papion !

    Si tot Tariceanu a descoperit ca si Legea 90/2001, aia care il impiedica pe Livache sa fie Prim ministru e nasoala si nedreapta si trebuie urgent modificata.

    Cam multe impedimente pt domnul Dragnea, nu credeti ? Si cam multe modificari de facut acum la inceput de mandat, cand calendarul anuntat este extrem de strans.

    PS. Oare n-ar fi mai bine sa-si dea inca o data demisia din Parlament si sa se concentreze pt Prezidentialele din 2019 ?

    PPS. Nu stiu, zic si eu... Nu dau cu piatra ! ;)
  • 0 (2 voturi)    
    normal ca i-ar conveni (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:41)

    tba [utilizator]

    ca Dragnea sa nu fie nici deputat, nici prim ministru!
  • +10 (10 voturi)    
    Legile nu stau la naftalină. (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:41)

    asavreau [utilizator]

    Legile se aplică atunci când indivizi ca Dragnea (și Tăriceanu)sfidează societatea.Constat că și Tăriceanu nu are ce căuta în Parlament pentru-că nu vrea să recunoască supremația legii.Tăriceanu vrea arbitrariu și pentru asta nu are ce căuta în Parlament.///
  • +10 (10 voturi)    
    Clasic Tariceanu (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:50)

    omezu [utilizator]

    In viziunea lui de mafiot, orice lege e optionala. Cand ma gandesc ca asta o sa fie al 2-lea om in stat ma apuca groaza.
  • -1 (3 voturi)    
    Din moment (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:51)

    Lukis [utilizator]

    Din moment ce a castigat cu 47% din 38%, eu zic ca e impropriu sa-l batem la cap pe dl. Dragnea cu idei democratice si cu legi existente, si o zic in cunostinta de cauza.
  • +5 (7 voturi)    
    Mosule, daca nu s-a aplicat este caduca ? (Duminică, 18 decembrie 2016, 15:02)

    Plagarus [utilizator]

    ///
    • +5 (5 voturi)    
      In vremea in care pesedistii (pe-atunci pdsr-isti) (Duminică, 18 decembrie 2016, 15:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      munceau de zor sa construiasca o lume "NOUA", nu, " voua", s-au ocupat nitel sa edifice si o legislatie noua, "noua"(adica "lor"), dar pe ici pe colo aplicabila si "voua" (prin "voua" pedeseristii intelegand de fapt doar pe Basescu). Si, uite-asa, s-a nascut o Constitutie pt Bombonel si o lege 90/2001pt Marinar.

      PS. Ca nu-i pt cine se pregateste, ci e pt cine se nimereste, asta-i cu totul si cu totul altceva ! ;)
  • +7 (7 voturi)    
    parlamentare (Duminică, 18 decembrie 2016, 15:04)

    GicaGoldan1 [anonim]

    In acest caz e clar ca nu numai Dragnea e pasibil sa-si piarda mandatul dar mai sunt multi alti condamnati definitiv, care vegeteaza-n parlament. Si nu numai din PSD, Comisiile juridice din actualul parlament ar trebui sa dea explicatii pentru neaplicarea acestui articol din regulamentul camerelor parlamentare.
  • -3 (7 voturi)    
    Dupa mintea vostra creata mai simplu ar fi (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:14)

    xrogo [utilizator]

    sa-l izolam pe Dragnea la domiciliu or in alta parte pentru ca a indraznit sa cheme lumea la vot impotriva /// de Basescu,adica el a fost condamnat si Base cel cinstit care se ruga de romani sa nu iasa la vot e bine mersi si zburda pe campiile politicii romanesti!
    De altfel este chiar foarte democratic sa rogi romanii sa nu vina la vot,daca e asa de ce va plangeti in toate postarile ca romanii n-au iesit la ultimile alegeri?
    • +2 (2 voturi)    
      izolat la (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "beciul domnesc" nu la domiciliu.
      daca pedeapsa pe care si-o executa in prezent, era cu privare de libertate, mai aveai ce discuta acum? te mai zbateai sa-l asezi in fotoliu de prim ministru de parca ar fi o recompensa? sau, il mai vedeai in parlamentul Romaniei?
  • +5 (5 voturi)    
    dar ce a pazit pana acum? (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:36)

    ctalex76 [utilizator]

    De ce nu a sesizat el pana acum?
    Sau daca legea e proasta de ce nu a schimbat-o?
    Ce-ar fi sa bagam la naftalina si legile care ne oblige sa platim taxe sau legile care ne impiedica sa-i dam un sut in fund?
  • +3 (3 voturi)    
    ma... (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:41)

    liviu_ [utilizator]

    lui tariceanu i se pare anormal sa se respecte legea...
    de ce nu ma mir?!
  • +1 (1 vot)    
    pai da (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:17)

    NWalker [utilizator]

    de ce sa aplicam o lege care nu a fost aplicata pana acum?n-are nici un sens, parol...
    asta e din aceeasi categorie cu "daca toti fura sa scoatem furtul in afara legii" a lui Severin (citat aparoximativ referindu-se la coruptie, parca).
  • +1 (1 vot)    
    Soros & Tariceanu in poza +... (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:31)

    Sani [utilizator]

    ....despre consultantii israelieni angajati (GRATIS?) pentru campania MARILOR PATRIOTI PSD nimic?
  • +2 (2 voturi)    
    Care l-a votat pe asta ? (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:37)

    Vlad-I [utilizator]

    Care este profilul votantului ALDE ? omul asta de cate ori iese sa ia cuvantul o face ca sa apere infractorii si coruptia.
  • +2 (2 voturi)    
    bula (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:06)

    meandmyfriends [utilizator]

    Daca articolul nu a fost invocat pana acum, e poate pentru ca nu au existat condamnati printre parlamendari. Exista si o vorba in popor: "iti vine vremea ca la comanac"..astfel ca a venit vremea articolului. Asta e si ideea unei legi, sa reglementeze si sa protejeze.

    Ce spune 5 neveste e ca in bancul cu Bula cand moare maicasa, Bula exclamand: "asa ceva n-am mai patit in viata mea"!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Despre naftalina (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:05)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Ce v-ati mai inghesuit in 2012 sa scoateti de la naftalina un articol din constitutie pe care l-ati interpretat cum au vrut muschii vostri de pucisti ca sa scapati de un adversar - la vremea aceea - incomod. Acum faceti apologia naftalinei. Tineti naibii articolul la naftalina, bagati acolo si DNA-ul, puneti-l si pe Presedinte, care abia ce-a iesit de vreo ctieva luni, si guvernati voi alesi ai unui popor-populatie cum va trece prin cap, jucindu-va de-a uite naftalina, nu e naftalina.
    • +2 (4 voturi)    
      Atunci sa vezi distractie! (Duminică, 18 decembrie 2016, 22:03)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Ca fara DNA, fara politie, fara legi... ai de ales intre a pleca capul sub opinca sau haiducie! Atunci sa vezi un nou Pintea cum atarna cate un parlamentar mai dolofan pe la intrarea spre casa poporului, altul prin piata constitutiei, etc. Vorba aia, cine nu cunoaste istoria...