VIDEO Cosette Chichirau a parasit studioul Antenei 3 dupa o disputa cu Mugur Ciuvica: Sunteti de o mizerie extraordinara! Am muncit in strainatate pentru ca voi jefuiti tara, sunteti corupti si furati!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 12:46 Revista Presei | Radio TV

Cosette Chichirau si Mugur Ciuvica
Foto: Captura Antena 3
Deputatul USR Cosette Chichirau a parasit, joi seara, studioul Antenei 3, in timpul emisiunii "Subiectiv", moderate de Razvan Dumitrescu, dupa o disputa cu Mugur Ciuvica, care a acuzat-o ca in Romania nu sunt autostrazi din cauza ca ea a studiat si lucrat in afara tarii si "nu plateste impozite la stat": "Noi suntem cei care am muncit in strainatate, iar noi acolo am fost singuri, pentru ca voi jefuiti tara! Pentru ca voi sunteti corupti si furati! De asta am plecat in strainatate! Sunteti de o mizerie extraordinara ce faceti dumneavoastra! Si nu va permit asta!", a replicat Cosette Chichirau, apoi a parasit studioul Antenei 3.



In momentul disputei verbale dintre cei doi, pe burtiera Antenei 3 era afisat titlul "Cum a fabricat sistemul dosare la comanda".

Intr-o interventie telefonica in emisiune, Ciuvica a acuzat-o pe deputata USR ca "nu are o activitate productiva" si "nu plateste impozite la stat": "Daca dumneavoastra nu munciti, nici statul nu are bani de autostrazi. Platiti impozite la stat, si statul sa va faca autostrazi! Eu am citat din declaratia de avere a doamnei Chichirau. Nu aveti cum sa cereti autostrazi daca nu platiti impozite statului! Platiti impozite si o sa va faca statul autostrazi, acolo la Iasi!"

Moderatorul Razvan Dumitrescu a incercat sa il opreasca pe Ciuvica pentru ca deputata USR sa poata raspunde, insa Ciuvica a continuat acuzatiile. "Ce sa spuna?", a strigat Mugur Ciuvica.

"Domnule Ciuvica, ati vorbit destul si aiurea! Va rog frumos sa taceti din gura si sa ma lasati sa vorbesc! Este inacceptabil ce faceti dumneavoastra!", a replicat Cosette Chichirau.

"Este un atac mizerabil ce faceti dumneavoastra aici si eu voi iesi din platou daca dumneavoastra continuati asa. Este un atac absolut mizerabil. Ca sa spuneti ca Romania nu are autostrazi de 27 de ani din cauza mea, este oribil, este oribil ce faceti dumneavoastra! Asta este motivul pentru care Romania nu progreseaza si nu se modernizeaza. Romanii din strainatate au sustinut tara asta mai mult decat orice investitori straini. Noi suntem cei care am muncit in strainatate, iar noi acolo am fost singuri, pentru ca voi jefuiti tara! Pentru ca voi sunteti corupti si furati! De asta am plecat in strainatate! Sunteti de o mizerie extraordinara ce faceti dumneavoastra! Si nu va permit asta!", a afirmat Cosette Chichirau, inainte de a parasi studioul emisiunii.


Citeste mai multe despre   



















61064 vizualizari

  • +107 (125 voturi)    
    mdea.. "jurnalisti" antena3 (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:53)

    georgebb [utilizator]

    cainele ala turbat (ciuvica) ce cauta pe acolo ? Care-i scopul lui in viata ? Ce il supara pe el ? L-a parasit nevasta si nu mai are sac de box ?

    Iar moderatorul.. hmm.. ala-i moderator sau carpa de sters pe jos ?
    • +39 (49 voturi)    
      Ciuvica a fost la Controceni in 2006-2010 (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:06)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Ciuvica a fost omul de incredere al lui Emil Constantinescu la Cotroceni. Acum vad ca lucreaza pt PSD, Tariceanu - fost presh PNL - e tot la PSD si atunci te intrebi: Emil Constantinescu a fost tot de la PSD???

      Romania e condusa de PSD din 1990???
      • -10 (18 voturi)    
        eroare (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:59)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        eroare grosolan a tovarase:civilica a fost la Cotroceni din 1996 pana in 2000 in mandatul ///
      • +14 (16 voturi)    
        Este evident! (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:57)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Vezi Ciorbea, Tariceanu, Constantinescu,...

        Pentru fraierii care jelesc Romania dar voteaza PSD un mare HOHOT DE RAS/PLANS!
    • +19 (23 voturi)    
      Merge bine aia cu... (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:52)

      Fraier cu geaca de piele de vaca [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Daca te bagi in cocina.. te mananca porcii.
    • +25 (29 voturi)    
      e o (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      chestie regizata.
      nu e prima oara cand cetateanul "onorabil" ciuvica da telefon in timpul unei emisiuni (de ce oare numai la hantene) si, vezi Doamne, foarte scandalizat il ia pe invitat in furcile supararii binecuvantate a romanului neaos, verde, crestin ortodox si care a mancat salam cu soia.
      binenteles ca moderatorul nu poate opri fluviul de imprecatii neaose romanesti perfect indreptatite si nici nu poate intrerupe transmisia telefonica.
      mizerie regizata.
      • +17 (19 voturi)    
        diferenta de volum, tehnica de manipulare (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:21)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de pe facebook: https://www.facebook.com/MarianIvan00/posts/1222166454536477

        Ridici sunetul celui care "trebuie" sa se auda astfel incat argumentele celorlalti sa nu se distinga. Nu-mi vine sa cred ca mai sunt utilizate astfel de tehnici. Eu am auzit prima data despre ele de la angajatii TVR, prin anii '90.
        • -7 (9 voturi)    
          hiba (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 17:55)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

          madam Chichirau (apropo, in loc de Cosette ar fi mers de minune Marghioala) n-a avut argumente! intrebata fiind de ce n-a platit nimic la stat, a dat un raspuns tembelo-obraznic! hazna sau nu, Antena 3 a avut un invitat = zero barat! doar tupeul nu ajunge ca sa convingi.
    • +11 (11 voturi)    
      o mizerie (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:21)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui georgebb

      o mizerie si Ciuvica si "moderatorul", ce sa mai vorbim.

      Da bine ca am aflat de ce nu e autostrada (si nici nu o sa fie inca 50ani) de la Bucuresti la Iasi.
  • -104 (140 voturi)    
    aha (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:54)

    Mazeta [utilizator]

    Acum am înțeles de ce se numește Chichirău: e rea de gură, dar impozite chichi!
    • +76 (98 voturi)    
      ce spiritual esti ba mazeto (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:28)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti la fel de mizerie ca si stapanii tai
      • -9 (19 voturi)    
        vine el momentul zero (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:45)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        .....................................
      • +19 (41 voturi)    
        @mazeta harasho acest cont asistat (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        social de Kremlin, ce oare ar putea comenta Bun si Corect despre Romania si romani ? Mazeta este intruchiparea fetida a plamadei sovietice ce INCA respira Impotriva Romaniei , pana cand ?
      • -3 (9 voturi)    
        Valoarea... absolută! (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:50)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        O minciună extraordinară bate la cur orice adevăr, fie el comun sau ieșit din comun.
    • +33 (49 voturi)    
      Sa plateasca impozite pt hotii din PSD? (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt milioane de romani care muncesc in strainatate si NU PLATESC impozit in Romania pt ca nu traiesc aici! dar ei trimit miliarde de euro in Romania deci investesc.

      ce face Antena 3 e acelasi mesaj anti Romani - care nu traiesc in Romania - pt ca nu au loc de munca in tara condusa din 2012 de PSD
    • +17 (25 voturi)    
      genial (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Am ras cu lacrimi, se vede ca trolii pesedisti sunt uneori amuzanti.
    • +27 (35 voturi)    
      Curat (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:58)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeta coane! dar la matale e intentionata lucrarea.
      Cum ar fi putut sa plateasca impozite in vremea cind lucra afara? Numai un idiot ca ciuvica sustinut cu fervoare de citeva mazete de pe-aici putea sa nascoceasca o asemenea idee traznita. Cit de prosti trebuie sa creada muguras pe imas, ca este publicul a3 ca sa inghita o asemenea gogomanie?
      Cum? publicul a3 l-a aplaudat pe ciuvica? Ah! In cazul asta fac mea culpa.
      Doamnei Chichirau, ca si altora, le-as sugera sa nu mai incerce sa isi expuna ideile la antena 3 sau rtv fiindca este imposibil. Acolo stau de paza continuu de-alde ciuvica, ursu, badea, dumitrescu, in frunte cu pastorul gidea, corifeii balacarelilor cu staif de "jurnalisti" si alte citeva lepre aciuate pe statele de plata ale lui ghita.
      Nu veti reusi niciodata sa faceti fata haitelor care abia asteapta sa le pice ceva de mursecat.
      • -14 (46 voturi)    
        Daca urmareai emisiunea nu vorbeai asa (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:19)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SilaDe Antrei1

        enormitati,dansa a spus cu gurita dansei aia guraliva ca in declaratia de avere nu a trecut nici un venit si implicit nu a platit nici un impozit,pentru ca dansa avea bani garla si nu trebuia sa lucreze,acum pricepi pana si matale?
        • +15 (23 voturi)    
          mazeta (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:06)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Alta "mazeta"...
        • +9 (19 voturi)    
          brava (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:35)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          clasa muncitoare.
          hai, sa va vad ca bateti pas de defilare de 1 mai muncitoresc, prin fata hogeacului teleormanean, facut cu sudoarea fruntii aleia de nu mai poate de grija tarii.
          daca te abtineai, filozof ramaneai.
        • +4 (8 voturi)    
          xrogo (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:03)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ia spune ,de cand este in Romania doamna Chicarau ?
        • +11 (13 voturi)    
          si care-i problema ta Ilici? (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 11:49)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ca a cheltuit din banii castigati afara? Eu cred ca la fiecare 1000 de lei cheltuiti 166.67 lei au intrat in buzunarul statului. Buzunarul ala din care a furat Voiculescu banii cu care va plateste pe voi, leprelor!
      • +1 (11 voturi)    
        Doamna Chicarau (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:01)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui SilaDe Antrei1

        ar trebui sa dea replica pe o caseta inregistrata si trimisa la Antena3 .Ca sa nu o mai intrerupa derbedeul de Ciuvica si sa se poata auzi ce spune.
    • +27 (37 voturi)    
      Impozit (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:12)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca sa se plimbe Vrabi si Secureanu?
      • +16 (22 voturi)    
        Normal, bineinteles (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:43)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Care e problema? Vrabi si Secureanu sunt angajati si platesc de 3 lei impozite. Furtul, spaga nu sunt impozitate, sau sunt, dar la altii. Ciuvica zice ca asa tre' sa facem, ca Secureanu.
      • -7 (17 voturi)    
        aha (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:25)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Daca izbucneste un scandal in Cehia in care primul ministru si-a tinut amantele pe bani publici, vei inceta sa mai platesti impozite?
        Tot te /// cu vrabi in sus si in jos, de parca in sfarsit ai gasit motivul pentru care nu platesti impozit.
        Sa speram ca /// de secureanu va face cativa ani buni de puscarie si va fi pus sa returneze prejudiciul.
        ///
    • +24 (30 voturi)    
      Cosette a platit mult mai multe taxe la stat (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:26)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      decat multi de pe aici. A cumparat bunuri si servicii din RO care includ si taxe. A platit mai multe taxe decat Dragnea care in schimb a sifonat bani de la statul Roman prin PSD si faimoasa Bombonica. Cosette a adus bani din UE in RO pe cand Dragnea doar a primit bani de la stat si va nenoroci o tara intreaga. Sunt foarte curios cate taxe a platit Ciuvica in schimb. Inainte de 89 toti plateam taxe in tara si tot nu aveam autostrazi - deci asta este un criteriu mister ciuvica!
      • -6 (14 voturi)    
        umm (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:10)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Chiar nu mai exista simtul proportiei? Scriem de dragul de a scrie?
        Ma intreb ce bani a adus Cosette din UE, daca a muncit in SUA...
        In ce hal au ajuns comentariile HN...
    • +9 (15 voturi)    
      Maneto (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:48)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mà bucur cà rezisti, si sper cà în calitate de sado-maso cu vechime încà apreciezi toate gândurile bune care ti se transmit. Si presimt cà le apreciezi si pe cele pe care le suprimà redactia, din respect pentru cititorii cu vocabular decent.
      Sper sà rezisti si în 2017, ///
      • +3 (11 voturi)    
        psd si rrusia (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:26)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui the

        pasiunile lui...
    • +12 (16 voturi)    
      ai inteles (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:09)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar cu priceperea stai mai prost.
      adica, ai inteles ca n'ai priceput nimic.
      ciubuca e om cu vechime la latrina varanului, cu toate libertatile conferite de ..conducere.
    • +3 (3 voturi)    
      noi stim de mult (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 11:35)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce iti spui Mazeta!
      Fiindca asta esti
    • +1 (1 vot)    
      speranta desarta !!!! (Duminică, 1 ianuarie 2017, 21:02)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu am mai citit de mult mizeriile tale si credeam ca i sa facut lui necuratul mila de tine si ai plecat sa ii faci o vizita !!!!! Tot narodul satului ai ramas ???!!!!
  • +29 (61 voturi)    
    Eu nu stiu de ce s-a intors (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:55)

    ictin [utilizator]

    Vorbesc de doamna Chirau. Nu trebuia sa se intoarca din tara. Trebuia sa fi invatat de la Tutea care a spus: "Am facut inchisoare pt. un popor de idioti". Nu ai ce te intelege cu toate scursurile de pe taramurile mioritile. Ciuvica e primul om comandat pentru coruptie din Romania, si totusi isi varsa laturile in fiecare zi la televizor, impreuna cu Chireac, care si el avea dosar pt. coruptie, doar ca i s-a prescris fapta si a scapat.
    Ea trebuia sa isi vada de treaba si sa stea departe de haznaua Europei numita Romania.
    • +24 (36 voturi)    
      va spun eu... (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:19)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      Lumea se intoarce pentru ca iubeste Romania. E o tara deosebita.

      Nu putem sa lasam o trupa de golani sa faca ce vor ei cu tara asta si dupa aia sa balacareasca 3 milioane de oameni din diaspora ca "ce stiu ei, daca nu platesc taxe".
    • +4 (12 voturi)    
      pentru ictin (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:43)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      Tu stii ce inseamna dragostea de tara ?
      Intelegi sensul cuvantului " patriotsm " ?
      P.S. Te rog sa nu mai numesti Romania " haznaua
      Europei". Poti pleca in ce tara vrei. Uita Romania. Sper sa te simti bine departe de Romania.
  • +73 (89 voturi)    
    Ciuvica este un caz medical (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:56)

    Frank777 [utilizator]

    Problema este ca A3 se foloseste de oameni cu dizabilitati.Ar trebui sa intervina astia de la protectia sociala.
    • +13 (25 voturi)    
      efectul halucinogen e dat de defectiile (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Varanului care OBLIGATORIU trebuie sa le consume TOTI incepand de dimineata, la pranz si cu Shpagasin in miex de noapte, evident Noaptea Mintii !
  • +49 (59 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:56)

    ouyang [utilizator]

    Asa se face. Lucrurile trebuie spuse.
  • +29 (45 voturi)    
    Dumnealor (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:57)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Porumbacul era cacarau.se pare ca Ciuvica e de fapt cainerau.
  • +57 (71 voturi)    
    Antena 3 & "jurnalistii" (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:58)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Mda...
    Antena 3, aceasta latrina a audiovizualului romanesc.
    Din pacate, doar un boicot total al acestei "televiziuni" ii va repune la locul meritat, adica la fosa septica.
    Si eu sunt in situatia acestei doamne, insa nu mi-as pierde vremea cu "Mugurel & Co".
    Dna Chichirau, sus fruntea! Nu mor caii cand vor cainii!
    • +5 (17 voturi)    
      trebuie continuat Demersul Democratic (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      astia sunt mult mai toxici in comparatie cu OTV DD !
      https://petitieonline.net/petitie/02529049/semnaturi/pg8
    • -13 (27 voturi)    
      Da,continuati ce v-a spus indrumatorul (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      ideologic,Basescu Traian pre numele sau ,nu va uitati la A3,uitati-va numai la posturile ce preamaresc basismul si johanismul,ONG-le si pe Soros!
      • +7 (9 voturi)    
        simtul ridicolului lipseste (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:08)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        in randul spalatilor pe creier ai A3.
        Si a postacilor platiti de puscariasul Voiculescu si viitorul puscarias Ghita. Hai S!
  • +57 (75 voturi)    
    bravo (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:00)

    Ovidiu555 [anonim]

    Mă bucur că am votat-o!
  • +59 (73 voturi)    
    ciuCiuvica (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:02)

    ValentinV [utilizator]

    Ciuvica are activitate productiva clar, produce rahat si atat...
  • +55 (69 voturi)    
    asa este!! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:03)

    deville2010 [utilizator]

    sunteti de o mizerie extraordinara.ciuvica,gadea,latrinistii in general
  • +58 (72 voturi)    
    Latrina 3 (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:06)

    mikef [utilizator]

    Ciuvica, un individ care isi castiga banii lunar doar latrand mizerii la Latrina 3 ca sa creasca audienta si el sa-i ia salariul.
    Ce fel de om trebuie sa fii sa iti castigi banii tipand si mintiand, facand show de 2 parale.
    Ma intreb familia lui cum dracu doarme noaptea stiind ca ce aduce asta pe masa e facut din latratura la TV.
  • +50 (66 voturi)    
    haha (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:08)

    costinescu [utilizator]

    Love you, Cosette!
    Salutari din Germania!
  • +55 (69 voturi)    
    știm că cu proștii nu te pui (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:11)

    Radu_Luci [utilizator]

    da-s curios câți metri de autostradă a finanțat domnu’ ăla cu gură mare și mai mereu obosit la față din impozitele pe veniturile lui cinstite - probabil bazate doar pe ce produce gura domniei-sale. hai, dom’ ciuvică, zi, că e investiție publică și vreau să știu nu cât mănânci din palma ălora de la H3, ci cât impozit mare sau mic donezi cu drag țării ăsteia.
  • +35 (53 voturi)    
    Eu nu inteleg! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:15)

    Chiar Eu [utilizator]

    Ce cauta oamenii astia in studiourile Antenei 3? Chiar sa asteapt sa fie tratati OK?
    Adica nu faptul ca Voiculescu. PSD-istii dar si celelalte partide de pana acum au furat cat au putut si nu si-au vazut decat propriul interes face ca Romania sa nu aiba autostrazi, ci romanii din strainatate! Ce javre!
    Cred ca romanii din strainatate ar trebui sa mai taie un pic finantele catre rudele din tara care se uita si voteaza ce le spun Antena 3 si Romania TV!
  • +20 (46 voturi)    
    e vina ei (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:15)

    nalbaroiu [utilizator]

    este evidenta vina personala a d-nei chichirau ca s-a dus in acea locatie numita antena3...deci trebuie sa-si asume ca exact asta se intampla cand vrei sa dialoghezi cu niste fiinte care sunt orice numai oameni nu...
    • +9 (19 voturi)    
      s-a dus (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:51)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      la a3 de ce se duc toti politicienii din afara psd: sa incerce sa ajunga cumva si la publicul lor,sa dezminta si sa explice o realitate..inca n-au invatat ca ''n-au cu cine'' si tot incearca..
      De asta n-are tara bani ca n-a platit doamna impozite..sa fim seriosi . Romania are bani,nu este o tara saraca,altfel nu aveam de unde sa platim atatia bani la tot felul de firme care nu-si fac treaba .
      Autostrazi ,drumuri ,nu sunt pentru-ca s-au furat banii platiti pentru aceste drumuri si am primit ''carari'' sau drumuri forestiere in loc de autotrazi .
    • +10 (22 voturi)    
      N-aș fi de acord! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:54)

      lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      Orice meci castigat pe terenul lor e mult mai valoros decat unul pe teren neutru.
      Vedeti meciurile gadea-Mihai Razvan Ungureanu, sau gadea- Crin Antonescu.
    • +8 (10 voturi)    
      pentru nalbaroiu (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:49)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      E vina CNA ! CNA este vinovat ca Haznaua 3 mai exista !
  • +49 (63 voturi)    
    Mizeria Ciuvica (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:16)

    Adri70 [utilizator]

    Aceasta mizerie de om (Ciuvica) este una dintre cele mai spurcate creaturi care apar pe ecranele televizoarelor... si cum altfel ar putea fi caracterizata vuvuzeaua asta nenorocita, chiar si pentru simplul fapt ca a trecut in tabara mafiei lui Nastase, care l-a sodomizat pe cand nenorocitul "gandea altfel". Caracter zero, gunoi de om cu nume predestinat!
  • +36 (52 voturi)    
    lectii de viata... (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:19)

    Gheorghescu [utilizator]

    Latrina3 nu e post de televiziune, cum nu e nici Reteveiul lui Guitza, iar aia de acolo nu sunt jurnalisti.
    Un om normal nu are ce cauta in cloaca aia, unde niste e...mente (puneti voi literele lipsa), combinatie intre porc si hiena (animale nobile totusi prin comparatie cu aia, sa recunoastem), se distrau sa sfasie un om de buna credinta.
    Speram ca de acum d-na Cosette sa stie si sa nu se mai apropie de animale de genul ala la o distanta mai mica decat lungimea unui par lung, neaparat cu o tepusa la capat.


    Daca ei sunt asa, ganditi-va cum sunt stapanii lor.
  • +32 (46 voturi)    
    militii (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:20)

    mita sucila [utilizator]

    ar trebui sa infiintam militii pentru a putea combate infernal de marele rau produs de acesti nemernici in acele studiouri
    guerile nationale
    • -1 (17 voturi)    
      Cine scoate sabia... (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:23)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Cine scoate sabia de sabie va pieri. Nu e bine domnul... Nu e bine...

      Dacă vrei să te lupți, luptă-te la vot. Informează-te, implică-te, ascultă opinii altele decât ale tale și încetul cu încetul vom progresa.
      • +7 (13 voturi)    
        Lumea (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:18)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        a cam uitat pentru ce unii și-au dat viața în decembrie 1989. Alții nu știu, iar restul au rămas cu ideile și comportamentul de pe vremea tovarășului de la Scornicești.
    • +4 (10 voturi)    
      Vă uitați zilnic? (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:20)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Și de ce miliții? Telecomanda e sfântă și sigură.
    • 0 (2 voturi)    
      pentru mita sucila (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      De exemplu: http://mmcw.org/
  • -17 (51 voturi)    
    Adevarul e undeva pe la mijloc (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:20)

    Havel [utilizator]

    Pe de o parte Ciuvica e un pupinvoiculist propagandist.

    Pe de alta parte "miliardele trimise de diaspora" sunt o manipulare, pentru ca nu trebuie comparate cu investitiile straine, ci cu PIBul Romaniei, produs de romanii din Romania. Cele 2 3 miliarde de euro trimise anual de cele 4 milioane de romani din strainatate trebuie comparate cu cele 176 miliarde de euro (cifre oficiale FMI) ce reprezinta PIBul generat de tot cam 4 milioane de salariati din Romania. Deci un roman salariat din Romania produce pentru tara cam de 58 de ori mai mult decat un roman din strainatate.

    Logica economica spune ca o tara nu se poate imbogati in conditiile in care se depopuleaza. Degeaba trimite romanul din strainatate 100 - 200 de euro pe luna mamei lui, daca nu plateste impozite in Romania, chirie sau rate la banca in Romania, nu consuma in Romania, nu isi trimite copiii la scoala in Romania si asa mai departe.
    • +5 (23 voturi)    
      Sunt sigur ca ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:45)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      .. Ciuvica e mandru de tine. Ai priceput ! PSD+Izmene te asteapta cu bratele deschise.
      • -1 (13 voturi)    
        Ai vreun argument (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:32)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Injuriile si sloganele nu tin loc de argumente. Eu am prezentat o argumentatie bazata pe cifre.
        • -4 (10 voturi)    
          esti dus cu pluta (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:54)

          Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          Faci economie de clasa a 2a.

          Crezi ca daca petrom da afara jumate din secretare afecteaza asa mult contributia petrom la PIB?

          Ai plantat tu toate padurile care se taie masiv in Romania si contribuie la PIB?

          Daca izvorul borsec seaca, mai 'produc' ceva la PIB angajatii aia?

          Daca tu esti asa 'productiv' de ce nu te muti in Dubai sa cultivi porumb si grau? Sa vedem si noi ce recolta o sa ai si cat contribui la PIB.

          Daca o fabrica se automatizeaza si jumate din angajati sunt dati afara, si productia se dubleaza asta inseamna ca angajatii ramasi produc/contribuie la PIB de 4 ori mai mult acum?

          O mare parte din PIB-ul Romaniei nu se datoreaza direct 'angajatilor' si cat 'produc' ei; Ci resurselor naturale care exista in Romania si sunt exploatate. Restul sunt povesti.
          • +3 (11 voturi)    
            Esti varza (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:52)

            Havel [utilizator] i-a raspuns lui Canada.

            Nu inteleg care e sensul interventiei tale. Esti suparat pe viata.

            Resursele naturale si gradul de tehnologizare influenteaza PIBul. Asa si?? Ce legatura are cu discutia de fata, care se refera la contributia romanilor din Romania versus cea a romanilor din afara la economia Romaniei? In ambele cazuri, lucram cu medii ale productivitatii. Altfel nu poti sa compari milioane de oameni cu alte milioane de oameni.

            In concluzie, esti coleric, du-te la culcare. Ia o aspirina inainte daca te doare capul.
            • +2 (8 voturi)    
              asa si (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 2:53)

              Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Havel

              crezi ca daca vin in romania 100000 de oameni si se angajeaza la petrom, creste productia de petrol si contributia la PIB? slabe sanse

              daca vin in romania 1000000 de taietori de lemne sunteti de acord sa se taie proportional mai multi copaci sa contribuie la PIB cat media existenta?

              daca vin in romania 100000 si se apuca de prashit crezi ca va creste productia la hectar?

              defapt NU sunt destule slujbe bine platite in Romania nici pentru cine traieste in Romania cu atat mai putin pentru cine vrea sa vina inapoi.

              Sunt foarte multe afaceri in romania super profitabile datorita resurselor naturale care le-au 'obtinut' si smecheriilor facute de baietii destepti. Angajatii lor nu sunt bogati si NU iau acasa 'produsul' companiei impartit la cati angajati sunt.

              Milioane de familii si afaceri comerciale din romania sunt sustinute de bani trimisi de rude din afara. Result e CANCAN

              Traiesti intr-o cutie nene si n-ai sa vezi niciodata ce e in afara ei.
              • -2 (4 voturi)    
                Evident ca va creste (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:54)

                Havel [utilizator] i-a raspuns lui Canada.

                Factorul uman este unul din cei 3 factori ai productivitatii, alaturi de capital (banesc si fizic) si pamant.

                Daca maine s-ar intoarce 1-2 milioane de romani, evident ca PIBul ar creste. Nu neaparat proportional si ajustarea nu s-ar face neaparat imediat, insa cresterea PIBului ar depasi de zeci de ori sumele foarte mici trimise de romanii din strainatate.

                Ai ales exemple de industrii unde nu este nevoie de oameni mai multi. Petrom, lemn etc. In schimb in fabricile auto din vestul tarii, este nevoie de zeci de mii de oameni in plus si DA, daca ar veni oameni sa munceasca ar creste outputul. In IT de asemenea e criza de oameni si DA, daca ar veni ITisti ar creste valoarea adaugata. Piata muncii decide unde se angajeaza oamenii, nu decizi tu sa ii trimiti la Petrom sau sa taie lemne.

                E o criza generalizata de oameni pe piata muncii, am ajuns sa aducem bulgari, sarbi, unguri sa munceasca in fabrici, in curand vom aduce sirieni si afgani.
    • +9 (29 voturi)    
      Ce calcul! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:50)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Faceti comparatie intre romanii din strainatate care sunt contribuitori net cu cei din Romania care contribuie, dar consuma? Cat consuma romanii din strainatate din banii trimisi? Zero. Practic toti banii care sunt trimisi sunt pe plus, in schimb aia 4 milioane (care sunt doar vreo 3,2) din Romania produc, dar si consuma. Iar de aia 15 milioane din Romania care doar consuma fara sa produca nimic nu aveti nimic de zis?
      • -2 (16 voturi)    
        Este un calcul foarte pertinent (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:41)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Tocmai asta este ideea. Consumand in Romania, contribuie la economia Romaniei. Se duc la piata in Obor si isi cumpara patrunjel de acolo, nu de la piata din Vancouver. Banii se invart aici in Romania, "rulajul" productie-consum are loc in Romania. O economie inseamna productie si consum.

        Cel mai bun exemplu este al satelor unde au plecat multi romani acum 10 15 ani. O vreme au venit bani cu care si-au construit case, insa dupa cativa ani nici banii aia nu au mai venit, iar o casa nu e totuna cu o fabrica, nu este o activitate productiva. Zonele alea sunt moarte dpdv economic, mai stau acolo batranii. E un desert economic. Zero activitate economica, zero investitii productive (o casa nu e o investitie productiva, o construiesti si aia e, lantul economic se opreste). Zero investitori. Sunt sate in care singurele activitati economice sunt un aprozar amarat si o farmacie de unde isi cumpara medicamente batranii care primesc bani din afara.

        Este asta un model economic de succes? Crezi ca pe masura ce vor pleca mai multi romani o va duce Romania mai bine? Va creste activitatea economica? Este o intrebare retorica.

        Sunt fabrici in Romania unde nu exista forta de munca, nu reusesc sa raspunda comenzilor de productie pentru ca nu au oameni. Asta inseamna PIB pierdut, productie pierduta, impozite pierdute, investitii pierdute, taxe pierdute, mai putina bunastare si asa mai departe....

        DIscutiile astea sunt serioase, nu trebuie sa se duca la nivel de Latrina 3 - Ciuvica, ci prin argumente. Majoritatea comentariilor de aici nu au niciun argument in afara de faptul ca Ciuvica e un ghiolban (ceea ce este adevarat).
      • +9 (11 voturi)    
        De ce țineți morțiș (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:52)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        să-i culpabilizați pe toți cei care, spre deosebire de dumneavoastră,au ales să lupte aici, să construiască aici, să muncească aici și să le trimită de aici șuncă, murături, cârnați, medicamente, băuturi, etc. acelora din diaspora?
        De ce aveți o părere așa de proastă despre copiii celor plecați din țară, despre cei care-i cresc și educă, despre cei care nu așteaptă nimic de la fiii și fiicele plecate să-i îngrijească pe străini? Întreb pentru că vă referiți la 15 milioane care , spuneți dumneavoastră, nu produc nimic. Credeți că aceștia trăiesc din ce le trimite mult lăudata diasporă?
        Haideți să nu mai fim atât de porniți unii împotriva celorlalți. Nu facem bine nației noastre.
    • +6 (20 voturi)    
      ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:21)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Mai incercam o data cu "logica aia economica" de care vorbeai ? Reluam exmplul dat de tine ?

      Bun . Deci suntem in 2007 , Gigel castiga in Romania 150 de euro . Da din salariu 50 statului (CAS si alte cele) , firma din ce castiga pe spinarea lu Gigel mai da 50 de la ea , ramane omu nostru cu 100 cu care finanteaza practic productia romaneasca (e o lume paralela unde nimic nu se importa deci nu externalizam profit) . Deci Gigel aduce Romaniei 200 de euro sub o forma sau alta , direct sau indirect.

      Nu mai bine pleaca Gigel la munca in Franta , face 2000 de euro pentru el , aduce si statului francez ceva taxe si impozite si mai trimite si acasa 500 pentru copii ?
      • -2 (10 voturi)    
        Calculul tau este complet fantezist (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:49)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Salariul mediu lunar in Romania este 450 de euro (google it) din care se mai duc prin contributii sociale, pensie, somaj la stat inca vrea 300 de euro. Deci cam 750 de euro pe roman, PLUS profitul pentru firma pe care un angajat il genereaza, PLUS faptul ca angajatul acela sta aici in Romania, consumna aici, investeste aici (isi ia o casa, o masina etc) si asa mai departe. Ajungem la PIB per capita al Romaniei de aproximativ 9000 de euro pe an. Mai departe, PIB per salariat este in realitate mult mai mare daca raportam doar la numarul de salariati nu la toata populatia tarii, pentru ca avem 4 milioane de salariati la 19 milioane populatie rezidenta.

        Pe cealalta parte, avem 4 milioane de romani in strainatate si remitente de aproximativ 3 miliarde pe an, ceea ce inseamna aproximativ 750 pe an (adica o suma ridicola de 62.5 euro pe luna in medie).

        Concluzia o tragi singur. Or fi cativa romani care trimit 500 pentru copii, insa media este mult mai mica. Si este mult mai putin decat daca acelasi roman ar sta in Romania si ar munci.
        • -2 (12 voturi)    
          Surse oficiale mai jos (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:53)

          Havel [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_person_employed

          33 000 $ PIB per persoana salariata in Romania. Cifre oficiale ale Bancii Mondiale. In PIB intra salarii, contributii la stat, profitul firmei, impozite, investitii productive ale firmei pentru sustinerea activitatii unui salariat, etc.

          In comparatie, romanii din diaspora trimit 3 miliarde de euro pe an, impartit la 4 milioane de romani in strainatate, inseamna 750 euro pe an.

          Concluzia este ca pentru Romania si pt poporul roman ar fi mult mai bine ca romanii din strainatate sa se intoarca sa munceasca in Romania.
          • +5 (7 voturi)    
            e hilar (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:49)

            razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Havel

            sa vezi ce calcul simplist folositi. Pai daca se intorc 4 milioane in tara majoritatea lor vor fi someri si deci o povara p[entru buget. Stiti cumva sa existe 4 milioane de locuri d emunca disponibile pe piata muncii aici in Romania ?
            Ganditi-va mai bine ca aia plecati lasa un loc liber altcuiva care vrea sa ramana in tara. In plus daca se intorc 4 milioane acestia ar pune presiune pe salarii si ar duce la diminuarea acestora.
            Intrtam iar in logica dezbinarii folosita cu atat de mult succes de comunisti si continuata de securisti dupa '90, dusa la extrem de Basescu. Iar vinovati sunt burghejii, aia care nu au mancat salam cu soia in ultimii cinci ani, pensionarii, bugetarii,... . Si culmea, sloganurile astea s imprastiate de hoti si jefuitori de tara prin trompetele lor abjecte iar oamenii cu bun simt si scaun la cap stau si dezbat aceste enormitati.
            Ca si cum i-ai spune lui Balcescu in 1848 - mergi mai nene la tine in Franta si lasa-ne ca nu ai stat aici cu noi sa mananci mamaliga uscata.
            Desi nu e prima data cand afirm ca votul universal folosit intr-o tara cu grad mare de analfabetism nu i-ar fi dat sansa generatiei pasoptiste sa reformeze tara.
            As mai vrea sa adaug un lucru - taierile de taxe in avalansa par bune pe hartie dar ma tem sa nu ajungem in situatia Greciei. Si acolo politicienii hoti s-au intrecut in pomeni electorale si acum nu mai reusesc sa iasa din criza. Macar ei sunt in zona Euro si celelalte tari au un interes sa ii sustina. Pe noi ...
            Apropos - marele artist al poporului, dl Diaconu, atat de sustinut de Antene sa ajunga la Bruxelles - ce initiative a luat de cand a ajuns acolo ? Cu ce s-a remarcat in sprijinirea tarii sale atat de dragi ? Isi trimite banii acasa ? Cati mm de autostrada au fost facuti din taxele dansului ?
            • -2 (4 voturi)    
              Deloc (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 14:35)

              Havel [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

              Nu s-ar intoarce 4 milioane intr-o zi, insa oricum economia s-ar ajusta, exista sute de mii de locuri de munca, in plus multi s-ar intoarce ca sa isi faca un business, generand alte locuri de munca. Este un ciclu virtuos.

              Se observa pe statisticile pietei muncii ca atunci cand pleaca 100 de mii de romani din tara, somajul nu scade cu 100 de mii, de fapt nu prea scade deloc. Asta inseamna ca sunt locuri de munca ce nu mai sunt ocupate, se pierd prin plecarea romanilor.
              • 0 (4 voturi)    
                ehh (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:22)

                razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Havel

                de priceputi din astia ca dvs care dau din tastatura fara vreo conexiune cu lumea reala e plin internetul.
                Stiti de ce nu scade somajul cu 100.000 ? Pentru ca aia care pleaca nu "se scot de la somaj". Asta in cazul in care mai apar inregistrati acolo.
                Ia mergeti la tara sa vedeti ce greu gasiti oameni sa lucreze pamantul. Sau in fabricile de componente auto,... .
                Lasati statisticile alea minunate in pace. In alea toate s bune si frumoase. Daca sunteti din Bucuresti imaginati-va ca vin vreo 200.000 mii din aia 4 milioane in Bucuresti. Ar fi exact bomboana de pe coliva traficului din Bucuresti.
                Cine ar mai ajunge la concertele minunate ale dnei primar unde vin toate vedetele pe care le admira in copilaria ei ?
                In ziua de azi produsele cu valoare adaugata mare nu se realizeaza cu multa forta de munca. Daca vrem sa aram cu plugul si sa intoarcem asfaltul cu lopata atunci da, sa vina cat mai multi inapoi.
                Dar stiti cine se intoarce ? Aia nerealizati afara sau care au pierdut speranta sa se realizeze. Si visatorii. Aia care vor "sa contribuie" sau sa "ajute". Asta pana dau de mocirla in care le explica dl Ciuvica penalul cat de nenorociti is ei ca nu au lasat TVA ul de la salamu de soia in mandra noastra tara.
                Toata atitudinea asta si acest discurs plin de ura si rautate nu face decat sa indeparteze oamenii de bine care vor sa se intoarca.
                Mai bine ati pune mana sa strangeti bani pentru tratament cand va veti imbolnavi. In spitale nu va mai fi nimeni, o sa faca mall-uri in ele. Iar banii din impozitul pentru Sanatate vor fi virati direct la BOR si , probabil, o parte la Mama Omida si prietenele ei.
      • -1 (5 voturi)    
        substrat (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:00)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Tot in termeni economici, daca inmultim cei cinci sute de euro trimisi de Gigel in tara cu numarul gigeilor ajungem la o suma considerabila. Gestul are doua consecinte pentru statul roman: familia lui Gigel nu mai cauta de lucru fiindca se descurca cumva cu cei 500 de euro, iar in tara circula acea suma de bani considerabila fara a fi fost taxata de statul roman.
        Guvernul tehnocrat al lui Mr Cioloche avea doua pietre de ridicat, cum sa impoziteze profitul facut de subsidiarele multinationalelor inainte de a fi trimis la firma mama aussland si cum sa impoziteze (consolidat) familiile gigeilor. Mr Biris, vajnic kamikaze tehnocrat la ministerul finantelor a inceput cu rudele gigeilor stirnind un scandal cu radacini scoase din pamint.
        Cam asta ar fi in opinia mea substratul discutiei din studioul antenei3. Restul e intilnirea intre o gisca provinciala care cere mistocareala si un golan de Bucuresti care la 15 ani fluiera fetele pe strada si le intreba de ce au o pata rosie pe pantaloni iar la 50 le intraba daca si-au platit darile la stat din banii cistigati in State.
        • +1 (3 voturi)    
          dezinformezi (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 16:27)

          razeshu [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          Legislaticul era in mana PSD cat a fost Ciolos PM asa ca nu putea decide el cum sa impoziteze subsidiarele acelea. In plus legislatia noastra e aliniata cu cea UE si nu e mar elucru de facut pe plan local. Cu aceast aproblema se confrunta toate tarile si exista o initiativa la nivel European pentru schimbari majore in modul de impozitare al multinationaleleor.
          In ce priveste impozitul consolidat al familiilor - e o aberatie. Banii trimisi in tara sunt impozitati deja la sursa si conform reglementarilor de evitare a dublei impuneri nu pot fi impozitati si acasa. Decat daca taxele noastre ar fi mai mari, caz in care ar trebui retinuta in Romania diferenta d eimpozit. Insa nu e cazul. Si chiar daca ar fi dorit sa impoziteze acesti bani initiativa trebuia legiferata de Parlamentul PSD ist.
          Prin urmare ma intreb cat e necunoastere si cat dezinformare crasa in postarea dvs.
          • +1 (1 vot)    
            a bon entendeur, salut (Duminică, 1 ianuarie 2017, 15:19)

            U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

            Nu mi-ati dat nicio informatie noua. Am comentat presupunerile mele privind intentiile si obsesiile politicienilor din zona finantista. Asa ca nu e nici una, nici alta, ci conventionala mirlanie hipsterista.
    • +2 (16 voturi)    
      ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:21)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Mai incercam o data cu "logica aia economica" de care vorbeai ? Reluam exmplul dat de tine ?

      Bun . Deci suntem in 2007 , Gigel castiga in Romania 150 de euro . Da din salariu 50 statului (CAS si alte cele) , firma din ce castiga pe spinarea lu Gigel mai da 50 de la ea , ramane omu nostru cu 100 cu care finanteaza practic productia romaneasca (e o lume paralela unde nimic nu se importa deci nu externalizam profit) . Deci Gigel aduce Romaniei 200 de euro sub o forma sau alta , direct sau indirect.

      Nu mai bine pleaca Gigel la munca in Franta , face 2000 de euro pentru el , aduce si statului francez ceva taxe si impozite si mai trimite si acasa 500 pentru copii ?
      • -2 (10 voturi)    
        ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:12)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Cati gigei din cele 3-4 milioane crezi ca au un salariu de 2000 de euro, si cati crezi ca isi permit sa trimita 500 acasa?
        Eu am niste gigei in familie care muncesc de dinainte de 2005 afara, nu prea i-am vazut sa poata trimite 500 de euro pe luna cuiva (nu ca e ceva blamabil)
        In general gigeii care au plecat au facut-o pentru ca aici nu aveau loc de munca (aici nu vorbesc de IT, sau cele cateva mii care or fi ramas la un master in afara)
        Acu si numerele furnizate de Havel au ceva fantasmagoric in ele.
        Daca fiecare salariat din Romania 'produce' 33000$ anual, iar salariul mediu e de vreo 450, inseamna statul si patronii castiga cam 20000$ pe an, de cap de vita furajera.
        • +5 (5 voturi)    
          Numerele nu sunt fantasmagorice (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:29)

          Havel [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          In anul 2015, salariile au reprezentat 35% din PIB. Detalii mai jos

          http://www.zf.ro/zf-news/cel-mai-scazut-nivel-al-masei-salariale-in-pib-din-ultimul-deceniu-13886782

          Restul produsului intern brut generat de salariati se duce in taxe si impozite, profituri ale companiilor, investitii realizate de companii pentru sustinerea activitatii etc.
    • +7 (25 voturi)    
      Bati campii cu gratie (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:37)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Vorbesti de logica economica, iar inainte compari PIBul Romaniei cu economiile celor plecati in strainatate, trimise in Romania. Glumesti?

      Ia intreaba-te dumneata cati bani pun deoparte cei 6 (da, 6, nu 4) milioane de salariati din Romania. In proportie de 99%+ nu o sa-ti placa raspunsul. Fii dumneata fara grija, daca si-ar fi permis sa stea acasa, n-ar mai fi plecat nimeni. Sau mult mai putini.

      Concluzia este iar aberanta. Vorbesti de ce ECONOMISESC cei plecati in stainatate versus ce PRODUC cei din Romania. Ti se pare normal? Daca te uiti ce produc cei din strainatate (valoric), iar nu o sa-ti placa ce vezi. In niciun caz de 58 de ori mai putin, in caz ca te intrebai.

      In final, te-as ruga sa ai in vedere ca sunt destui romani plecati in strainatate, in timp ce familia a ramas acasa. Partea de impozite/chirie/rate este reala. Problema apare cand vezi ca, stand acasa, nu aveai unde sa castigi atat..

      Ps. Taind permanent de la investitii in favoarea stimularii consumului prin masuri specifice, asa cum facem noi de multa vreme, nu te imbogateste pe termen mediu/lung si nici nu creste nivelul de trai.
      • -1 (15 voturi)    
        Nu conteaza economiile (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:53)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

        Degeaba economiseste Gogu de la Madrid 100 000 de euro daca isi cumpara casa acolo si nu are de gand sa se intoarca in Romania. SI trimite 100 - 200 de euro pe luna mamei sau bunicii. Aici discutam despre aportul fiecaruia fata de economia Romaniei si in ce masura romanii din diaspora contribuie (sau nu) prin taxe si impozite la constructia de autostrazi a Romaniei de pilda sau la constructia de scoli, spitale etc.

        Nu e cazul ca diasporenii sa se atace, nu am zis ca sunt saraci, spun doar care este avantajul sau dezavantajul Romaniei din aceasta situatie sociala. Discutia vad ca se duce foarte mult prin injurii si foarte putin prin argumente.
    • +9 (23 voturi)    
      multumeste lui Nastase si Ilescu (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      ei TREBUIE sudecati pentru Subminarea Economiei Nationale datorita exodului de Oameni in strainatate !
      • -5 (17 voturi)    
        Da,aici ai dreptate,in 10 ani de domnie (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:24)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        basesciana s-a umplut tara de romanii care au navalit inapoi sa beneficieze de binefacerile amintitului regim!
        • 0 (12 voturi)    
          Care era (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:20)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          partidul majoritar prin parlament/senat/deputati/primarii, etc. in aia 10 ani ?? Ce facea ponta pe vremea lu' basescu ?
        • +2 (4 voturi)    
          care epoca mai carnat! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:41)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Voi chiar va credeti in Evul mediu? Basescu nu a fost rege sau imparat mai cretinilor! Iar Romania este republica semi-prezidentiala deci puterea executiva este in mainile prim-ministrului. In cei zece ani de Basescu puterea economica a stat efectiv in mainile lui doar intre 2009 si 2012, adica in anii de dupa cea mai nasoala criza din 1933 incoace.
    • +4 (16 voturi)    
      Normal (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:45)

      alex20201 [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Ca nu are comparatie. In schimb aici nu asta e problema.
      Problema e cand un corupt fura de rupe zeci de ani si are atata nemernicie si tupeu in el, sa ii acuze pe cei plecati pentru furturile lor.
    • +11 (21 voturi)    
      Adevarul e la mijloc (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:11)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Si aproape ca v-as da dreptate. Va intreb insa: vi se pare normal sau moral ca eu sa ii platesc lui Vrabi premiul si calatoria? Daca raspunsul e nu, atunci voi plati impozit acolo unde pur si simplu se fura mai putin si acolo unde pot beneficia si eu de ceva servicii inapoi.
      • +5 (9 voturi)    
        Foarte bun comentariu (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:36)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        de neinteles "aprecierile" cu minusuri.
      • -1 (7 voturi)    
        Cu alte cuvinte (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:19)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Nu ii dai dreptate, dar faci exact cum spune Havel.
        Omul zice ca nu platesti taxe aici, iar sumele trimise sunt nesemnificative la bugetul de stat. Esti sau nu de acord cu asta? (Nu e vorba de faptul ca esti sau nu patriot, ca are sau nu sens sa platesti impozite in romania)
        Capsunarii au fost esentiali, pentru multi romani saraci, acum 15 ani, cand veniturile in Romania erau de-a dreptul mizerabile, iar o suta de dolari pe luna insemnau ca o familie poate trai.
        Intre timp aportul lor la economie a devenit mai mult simbolic.
      • 0 (4 voturi)    
        Spre exemplu, (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:49)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        acolo unde un prim ministru făcea „bunga-bunga”?
        Lucrurile acestea, care trebuie sancționate fără discuție, se întâmplă peste tot.
    • -3 (9 voturi)    
      :))))) (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:23)

      antenist [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Havel, Ai o logica de copil repetent, parerolog, un d'ala de isi da cu parerea despre orice si stie orice.
      Mi-ar fi si rusine sa scriu aberatii de genul.
      Daca in logica ta 4 milioane de romani produc 176 Miliarde, ai erori grave de conceptie.
      • +5 (11 voturi)    
        Parerologule (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:39)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui antenist

        Mai jos cifrele exacte privind PIB per persoana salariata. Inmulteste cifra Romaniei cu numarul de salariati si vei obtine PIBul Romaniei.

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_person_employed

        Nu imi dau seama care e logica ta pentru ca interventia ta in discutie este egala cu zero. Nu ai niciun contraargument. Mai documenteaza-te si poti sa revii in discutie. Dar fara smiley-faceuri si fara glumite de copil repetent.
    • +2 (10 voturi)    
      logica (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:14)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Asta da, "logica" de gaga. Oamenii aia n-au plecat de bine ca sa munceasca pentru altii. Iar ce trimit acasa sunt bani cre sunt cheltuiti aici. Semnificativ si grav e ca tot mai multi din cei plecati isi duc familiile cu ei si nu se mai gandesc sa se intoarca.
    • +4 (16 voturi)    
      Cel mai mare investitor in Romania (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:33)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      este diaspora, care cotizeaza intre minim 5-10 miliarde de euro in fiecare an, bani care mentin angrenajul economiei, alimentand cu lichiditati piata. PIB-ul Romaniei e cam 130-150 miliarde anual. Cate firme ar disparea sau n-ar fi pe profit fara aia 5-10 miliarde anual? multe. Cum ar face fata preturilor atat de apropiate de cele din vest milioane de familii cu veniturile lor atat de departe de acelasi vest? n-ar face fata, ar fi un impact major asupra scaderii populatiei lipsita de mijloacele necesare traiului. Adica, ori ar muri, deci n-ar mai produce si nici n-ar mai consuma, ori ar pleca si aia care mai atarna pe aici, din familiile diasporezilor, adica n-ar mai produce si nici n-ar mai consuma. Efectul asupra economiei ar fi de tzunami, eu il estimez din burta, e drept, la cam o treime de PIB descrestere in 2 ani, fata de cat e acum. Efectul de angrenare ar fi devastator. Economia se creste cu greu, dar de prabusit se prabuseste foarte repede. 2009-2010 e un moment in care ne-am lamurit in clar de asta. Exista afaceri care in criza au pierdut intre 30 si 60%, ceea ce este enorm. Constructiile, de ex. Cu aceasta ocazie au disparut zeci de mii de firme, nu numai de constructii ci si de servicii, productie si desfacere pentru constructii si sute de mii de oameni au ramas fara serviciu. Fara banii pe care ii trimit diasporezii in tara, nu ieseam din criza nici acum. Si concluzia finala - Ciuvica e un bou si un mincinos. Femeia aia plateste taxe in Romania, chiar daca nu e angajata nicaieri in Romania. Plateste TVA pentru fiecare produs pe care-l cumpara ea sau familia ei + impozitul pe profit + dividendele care revin pe fiecare bucata de produs cumparat + toate impozitele angajatului si angajatorului per fiecare bucata de produs cumparat + salariile angajatilor pe tot lantul de productie. Din banii astia, statul angajeaza contra cost diversi "administratori" pentru institutiile din subordinea lui care, majoritatea, sifoneaza banii luati din munculita femeii.
      • 0 (16 voturi)    
        Cifrele tale sunt complet gresite (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:35)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        Este bine cand mentionezi o cifra sa prezinti si sursa. Romanii nu trimit in tara 10 miliarde, ci mult mai putin. Detalii mai jos.

        http://www.gandul.info/stiri/cati-bani-au-trimis-in-tara-romanii-din-strainatate-14915421

        Daca romanii nu ar mai trimite 1,5 miliarde de euro nu s-ar intampla mare lucru. Sumele trimise de romani sunt intr-o continua scadere in ultimii ani, pe masura ce romanii plecati se integreaza in tarile de destinatie si isi iau si familiile cu ei.

        Romanii din diaspora trimit din ce in ce mai putini bani si cresterea economica este din ce in ce mai mare. Din 2013 incoace cresterea economica este in ascensiune, sustinuta de sectorul IT si de sectorul auto, eventual si de relaxarea fiscala. In 2015 si 2016 am avut cea mai mare crestere economica din Europa, in conditiile in care primim din ce in ce mai putini bani din diaspora. Detalii mai jos.

        http://www.zf.ro/eveniment/it-ul-a-avut-a-doua-cea-mai-mare-contributie-la-cresterea-pib-in-primele-noua-luni-16018130

        In concluzie Romania nu sta in banii trimisi de diasporeni.
        • +2 (8 voturi)    
          Aia sunt banii trimisi "oficial" prin retelele (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:09)

          bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          de transfer bancar: banci, firmele de servicii financiare internationale mari, alea care sunt auditate si care prezinta date oficiale despre prestatiile lor. Majoritatea insa trimit din mana-n mana sau prin diversi curieri, dau din mana-n mana, cand ajuns acasa sau cand ii viziteaza rudele, mai folosesc si Atlassibul, mai vin si-n tara o luna pe an si cheltuiesc in medie cam 1000 de euro/om. Altora le platesc cei din strainatate direct de afara utilitatile, vreo cumparatura mai scumpa - masina de spalat rufe, frigidere, prin magazinele virtuale. Vorbind de cifrele oficiale publice, intre 2006-2015, in 9 ani, deci, diaspora a trimis 52 miliarde de euro, adica cam 5 miliarde pe an iar investitiile directe straine au fost de 41 de miliarde. Daca nu ma crezi, ia uita-te la estimarea asta: http://www.stiripesurse.ro/chiar-e-oc-cate-miliarde-trimit-romanii-din-strainatate-acasa_983370.html
          • +1 (11 voturi)    
            Chiar si la 5 miliarde (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:35)

            Havel [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

            Nu intelegi care e esenta problemei : 5 miliarde pe an compara-i cu 150 de miliarde produsi de romanii care muncesc in tara.

            Nu mi-i compara cu investitiile straine realizate de cateva zeci de firme. Compari mere cu coacaze. Investitiile straine sunt investitii straine. Un strain daca nu ar investi in Romania ar investi in alta parte. In schimb un roman din strainatate daca nu ar munci in strainatate ar munci in Romania, producand mai mult pentru tara noastra. Asta se numeste in economie cost de oportunitate.
            • +2 (4 voturi)    
              Eu atat intreb: (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 1:38)

              JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Havel

              1. Care este impactul in piata valutara interna al disparitiei ofertei de euro reprezentatnd aportul valutar al capsunarilor?
              Concret, esti dispus sa platesti cu 10-20% mai mult rata la banca? Si asta pentru totdeauna?

              2. Ce mega-PIB produc satele amarate din tara noastra fara angajati activi dar in care vezi case nou construite si o mica bunastare (evident datorata sumelor trimise de capsunari)
              Mare parte din cei 5 miliarde se duc la muritorii de foame de la tara si nu in zonele unde oricum exista o bunastare ceva mai ridicata.

              Tratamentul asta superficial e apanajul statisticii care nu spune nimic: eu nu mananc nimic, iar tu mananci doua gaini: in medie amandoi vom fi satui. Cam la fel si cu cele, hai sa zicem, 5 miliarde.
              • -1 (3 voturi)    
                Iti raspund (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 14:00)

                Havel [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

                1. Impactul este mic. Romania are exporturi cam de 50 de miliarde de euro pe an. Daca romanii din strainatate s-ar intoarce in tara, eporturile ar creste cu cateva zeci de miliarde, mult peste cele 1 2 3 miliarde trimise anual de romanii din diaspora.

                2. Satele alea amarate nu produc mare lucru pentru ca au mai ramas acolo batranii si foarte rar cativa copii. Este una din consecintele plecarii romanilor din tara.
                • +1 (3 voturi)    
                  Hahha, asta cu exporturile care (Duminică, 1 ianuarie 2017, 1:09)

                  bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Havel

                  cresc ca se intorc romanii sa munceasca in Romania e bomboana pe coliva asta economica a ta. Multe intreprinderi s-au dezvoltat la sate, de-abia ii asteapta pe romani sa le dea de lucru, ca toate exporta in draci!! sa vezi ce-o sa creasca exportul cand s-or intoarce ei, fulminant! Hai la multi ani si vise placute!
            • +1 (1 vot)    
              5 miliarde sunt 3,3% din PIB eu nu (Duminică, 1 ianuarie 2017, 0:59)

              bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Havel

              vad ca ar fi vreun fleac, si repet, ca vad ca retii greu, astea sunt doar sumele calculate din raportarile companiilor de transfer bancar. Se trimit minim inca pe atat pe alte canale mult mai ieftine decat transferurile bancare. Daca ar trai in Romania, nu si-ar gasi de munca, in primul rand, ca d-aia au plecat. Ar ingrosa randurile somerilor ceva timp si apoi ar ingrosa numarul celor iesiti din somaj, care nu se mai angajeaza veci sau care presteaza la negru diverse servicii, deci nici nu-i poti prinde in PIB. Daca ar munci aici - cati ar munci, in caz ca-si gasesc de munca - n-ar produce la nivelul la care produc afara, pentru ca nu ar fi platiti ca afara. O badanta castiga in Italia 700 -1000 de euro, bani pe care nici nu i-ar visa sa-i castige in Romania (aici ar lua max. 300 euro, fara forme legale) din care trimite 300-500 acasa la familie. E o injectie de lichiditati de aprox. 1 miliard de euro pe luna, care ar lipsi economiei. Asta este de fapt costul de oportunitate, nu himera pe care o prezinti tu ca fiind cost de oportunitate. Atata timp cat piata muncii nu ii poate absorbi, economic vorbim de o utopie ca ar produce mai mult daca ar munci in Romania.
    • +4 (10 voturi)    
      o confuzie voită (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:37)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Havel

      Între PIB care reprezintă tot ceea ce se produce (având ca destinație exportul sau consumul intern) și consumul intern de bunuri și servicii importate și sumele nete intrate "gratis" (pentru a face o comparație cu finanțarea prin credit) și care finanțează producția sau consumul.
      Este aceeași diferență între cifra de afaceri și profitul după impozitare. Vezi mamuții de stat cu cifre de afaceri senzaționale dar care sunt falimentari pentru că nu au free cash-flow pozitiv (de profit nici nu mai vorbesc).
      Estimez că cei 3-4 miliarde de euro reprezintă undeva la 30% din "profitul" PIB așa că sunt extrem de importanți.
      • -1 (13 voturi)    
        Faci mari confuzii (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:42)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

        "Profitul PIB" este o gluma, nu exista asa ceva nici macar daca vrem sa glumim.

        PIBul reprezinta suma valorii adaugate produse in Romania de agentii economici care opereaza in Romania, deci salariati romani care lucreaza la firme romanesti sau multinationale. Nu are legatura cu cifra de afaceri a unei firme, care reprezinta suma vanzarilor, nu suma valorilor adaugate. Comparatia PIB - cifra de afaceri este o confuzie.

        Revenind, banii trimisi "gratis" cum spui tu de romanii din strainatate nu sunt deloc trimisi gratis. Romania a "platit" pentru acei bani prin cetatenii romani care au plecat si care AR FI PUTUT sa nu plece si sa munceasca aici, producand aici. Acei cetateni romani care au plecat au o valoare adaugata pentru Romania de 750 de euro anual in medie (vezi explicatiile in comentariile de mai sus).

        Aceasta valoare adaugata pentru Romania este perfect comparabila cu valoarea adaugata a salariatilor care muncesc in Romania, cu alte cuvinte PIBul Romaniei.
        • -5 (7 voturi)    
          esti dus cu pluta (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:53)

          Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          Faci economie de clasa a 2a.

          Crezi ca daca petrom da afara jumate din secretare afecteaza asa mult contributia petrom la PIB?

          Ai plantat tu toate padurile care se taie masiv in Romania si contribuie la PIB?

          Daca izvorul borsec seaca, mai 'produc' ceva la PIB angajatii aia?

          Daca tu esti asa 'productiv' de ce nu te muti in Dubai sa cultivi porumb si grau? Sa vedem si noi ce recolta o sa ai si cat contribui la PIB.

          Daca o fabrica se automatizeaza si jumate din angajati sunt dati afara, si productia se dubleaza asta inseamna ca angajatii ramasi produc/contribuie la PIB de 4 ori mai mult acum?

          O mare parte din PIB-ul Romaniei nu se datoreaza direct 'angajatilor' si cat 'produc' ei; Ci resurselor naturale care exista in Romania si sunt exploatate. Restul sunt povesti.
        • +1 (5 voturi)    
          Am scris "profitul" (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:52)

          Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Havel

          pentru a fi foarte clar că este vorba despre suma direcționată către plata datoriilor, pentru investiții, pentru rezerva valutară. Evident nu este vorba despre profit... am căutat o exprimare mai ușor de înțeles și de comparat.
    • +1 (7 voturi)    
      Adevăr grăit-ați. (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:39)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Numai că, după cum vedeți, la vot iese cu minus.
      De la așa zisa diaspora aș aștepta mai mult ajutor și sprijin pentru schimbarea mentalităților și mai multă aplecare spre nevoile națiunii.
      • +3 (11 voturi)    
        La vot iese cu minus insa (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:43)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Nivelul este extrem de scazut pe acest forum....Era o vorba "multi dar p****"

        Oamenii confunda aici PIBul cu cifra de afaceri, nu prea au repere statistice in legatura cu nivelul remitentelor si PIBul Romaniei, au dificultati in a urmari o argumentatie....Forumul Hotnews nu e vreun colocviu de macroeconomisti.

        SI mai este si o chestie. Multi romani din diaspora se cred Dumnezei pe pamant, cred ca fara ei s-ar prabusi tara, mai sunt si mandri de cat de multi bani au ei....In momentul in care aud ca nu produc mare lucru pentru Romania, se ataca...pentru ca nu au modestia sa recunoasca obiectiv realitatea.
        • +6 (8 voturi)    
          Nu cred că sunt (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:44)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          foarte mulți cei care se cred Dumnezei.Aceștia pe care-i pomeniți dumneavoastră sunt cei mai vocali, dacă se poate spune așa. Sau, mai bine zis, sunt cei mai „băgați” în față.
          Nu știu care sunt motivele pentru care se întâmplă acest lucru. Aș vrea să cred că nu e vorba de vreo stimulare materială ori de altă natură. În această situație însă, ar putea fi vorba de prostie, de infatuare, de egoism.
          Nu știu de ce nu se înțelege că nu putem urni căruța decât împreună. Suntem mai dezbinați ca niciodată. Tinerii ( care n-au cotizat niciodată la sistemul de pensii) luptă împotriva pensionarilor, privații contra bugetarilor, medicii contra pacienților, elevii contra profesorilor și aș putea continua la nesfârșit. Această dezbinare ne distruge, atât ca indivizi, cât și ca națiune.
          Ar trebui să ne trezim odată.
          ...
          Pe de altă parte, să recunoaștem, cei mai mulți au plecat pentru că aici nu mai aveau cum să se descurce.
          Am sperat că se vor întoarce un pic mai demni, mai mândri, mai deschiși la minte. Încă mai sper.
    • +1 (1 vot)    
      havel (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 17:25)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Prin urmare era indicat sa ramana in Romania somer !!
  • +33 (47 voturi)    
    Planeta Maimutelor! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:26)

    manusha [utilizator]

    Jurnalism practicat de gorile gusate. N-as fi crezut ca e posibil asa ceva. Orban a zis ceva sau s-a uitat sfios in pamant?
  • +11 (29 voturi)    
    Niste gunoaie (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:27)

    Pac-pac [utilizator]

    Nu am inteles de ce s-a dus la intalnirea cu gunoaiele media...
  • +18 (28 voturi)    
    Curios.... (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:28)

    CristianCreita Panait [anonim]

    ...oare ce au inteles cei care se uita permanent la A3 :)
    • +5 (15 voturi)    
      Nimic (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:46)

      alex20201 [utilizator] i-a raspuns lui CristianCreita Panait

      Sunt pierduti. La fel ca cei care au mers la vot la presedentie si nu au fost la parlamentare.
      Nu au inteles nimic.
    • +4 (12 voturi)    
      aia (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CristianCreita Panait

      care casca gura permanent la a3 au inteles ca pe chiabura aia care vrea sa vanda Romania strainilor, a facut-o praf patriotul, muncitorul pasoptist ciuvica, facand-o sa plece din studiou dupa acuzele proletare aduse.
  • +32 (48 voturi)    
    A inmugurit marlania in el (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:28)

    Opus Dei [anonim]

    Iar pe Ciuvica l-au trimis parintii sa invete medicina. A facut facultatea degeaba, nu s-a prins nimic bun de el, iar acum a ajuns un parazit social, care sta toata ziua cu fundul pe scaun la A 3, cu o figura de bovina schizoida, si rumegand tot felul de elucubratii. Jalnica imagine pentru un barbat.
  • +23 (41 voturi)    
    infectie generalizata ! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:29)

    math_2 [utilizator]

    Antena3 este numai varful aisbergului. Mai avem putin si vom face spectacole omagiale pentru Dragnea. Pe langa RTV acum si Realitatea si TVR si B1 au devenim niste vuvuzele pesediste. Toata lumea se gudura pentru un oscior din partea sistemului corupt bazat pe impostura si parvenire creat si aparat de PSD+Izmene.
  • -8 (30 voturi)    
    Lol (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:29)

    HP [utilizator]

    Asa i-au facut si tipului aluia de la USR, in campanie, cand ne-a descris la marele fix - o natie de "bipezi" si "trogloditi".

    https://www.youtube.com/watch?v=T69d1TTncL8&t=2469s
    • +6 (14 voturi)    
      omul fu (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:46)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui HP

      foarte aproape de adevar.
      s'a vazut la vot...
      • 0 (8 voturi)    
        Fu (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:50)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Normal ca a fost, de unde nu pricep minusurile.

        In plus, si-a dat demisia cu o luna inainte de campanie, deci pe el in particular oricum nu l-au mai afectat rezultatele.
  • +31 (47 voturi)    
    APROB! (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:32)

    solar [utilizator]

    Doamna COSETTE are perfecta dreptate! Acest Mugur CIUVICA a ajuns o adevarata calamitate morala ! Si culmea, este sustinut chiar de Fundatia lui EMIL CONSTANTINESCU! Tocmai de aceea DIASPORA ROMANEASCA trebuie sa raman acolo unde e , sa se organizeze si sa se consolideze cat mai mult, cerandu-si drepturile de cetateni romani care trebuie sa-si spuna cuvantul in RO! Aportul ei la statul de drept in tara noastra nu poate fi nici conjunctural, nici pasager , ci trebuie sa se faca simtit pe o lunga perioada de timp!!
    • -10 (24 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:48)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Diaspora trebuie sa ramana acolo unde e.
      Dar tare sunt curios sa aud cum se pronunta Chichirau in engleza.
    • +13 (21 voturi)    
      :) (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:28)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Diaspora a facut un mare favor statului roman.

      Fara cele 3-4 milioane de nomazi plecati care pe unde a apucat, sistemul de pensii din Romania intra in colaps in urmatorii 10-15 ani. Noroc ca multi din decretei au plecat in strainatate, nu mai are statul grija lor.

      Dl Ciuvica nu a facut bine calculele. Poate diaspora nu contribuie (desi contribuie, isi construieste case in Romania, plateste impozite pe proprietate, cumpara sau trimite bani din care se cumpara bunuri de larg consum sau de folosinta indelungata- incasari de TVA), dar nici nu cere nimic. Decat un pic de decenta, care lipseste unora.
  • -16 (26 voturi)    
    cosette chichirau? (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:43)

    Gustav666 [utilizator]

    Haha, imi aduce aminte de Athenais Gregorashco, fosta Perjoiu. Si de Julien, bineinteles...
    • +12 (18 voturi)    
      gustav (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:24)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Gustav este un nume cu rezonanate germane. Dar despre nemti se spune ca sunt destepti, doar ca daca unul e prost se spune ca e prost pentru tot neamul... Se pare ca e adevarat...
  • +10 (20 voturi)    
    Excelent (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:52)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Bravo fata...
    Asa trebuie abordat acest individ ...
    Inca o voce ca aceasta pe langa Basescu si avem opozitie ca lumea...
    • +3 (17 voturi)    
      ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Ii cam dadeau lacrimile, nu cred ca se va mai duce prea curand sa se balacareasca la A3 cu acei flacai obisnuiti sa urle.
    • -3 (11 voturi)    
      Mda, murea Basescu de grija lor, (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:39)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      d-aia a luat masurile economice prociclice si a plecat lumea pe capete in strainatate! N-ai teama, nu cred ca i se va alatura Cosette lui Basescu. Are mai mult de un neuron stingher. Basescu =Nastase= Ponta= PCR=FSN=PSD=PD=PDL=PMP si e diferit fata de USR
  • -10 (16 voturi)    
    Ce căuta la Antena 3? (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:00)

    Nyk1 [utilizator]

    Știa ce o așteaptă.

    Nu mergi în gura leului decât dacă ai nervi de oțel și ai reflexe de căpitan de navă. Dacă nu ești Donald Trump, Traian Băsescu sau Crin Antonescu, mai bine mergi frumos la B1TV, Digi, etc.
    • +3 (7 voturi)    
      cacarau (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:26)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Crinutu Cacarau e "sabotat" cumva de H3 !?
  • -2 (16 voturi)    
    Ciu-Chi sau Chi-Ciu? (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:18)

    DanTeo [utilizator]

    Dar nu Ciuvica sI Chichirau sunt problema. Problema e cum sa traiesti fara venituri într-o tara de corupti? Ce zice fiscul american când declari venituri 0 si câstigi un post de parlamentar? In ce priveste emisiunea, si eu as fi plecat. Cu Chichirau...
  • +12 (22 voturi)    
    Bhahahaha ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:37)

    za-k [utilizator]

    Ciuvica umflat de pe strada de Nastase a ajunst un titirez care imprastie cacat :)
  • +9 (25 voturi)    
    Gunoaie (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:38)

    iliepintilie [utilizator]

    Doamna COSETTE reprezinta un alt tip de roman, care nu are ce cauta in politica romaneasca: nu a copiat, nu a furat, a muncit pentru a castiga bani, si in plus mai este si inteligenta.
    Vai de capul nostru de prosti ce suntem !!
  • +7 (17 voturi)    
    Frumoase emisiuni (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:43)

    Ord [utilizator]

    vor fi in urmatorii 4 ani la teveu cu asa jurnalisti si analisti.

    Sper ca dupa cei 4 ani de guvernare PSD (ca nu au mai fost de mult la butoane) sa mai fie o tara ca am impresia ca dupa astia 4 ani ori o sa vorbim turceste ori ruseste.
  • +8 (20 voturi)    
    Ciuvica, acasa in Romania cati platesc impozite?! (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:45)

    Pepelea [utilizator]

    Ce spune manipulantul asta de joasa speta?! Pai propaganda televiziunilor de genul asta cui ii este dedicata si in ce scop? Exacerbeaza orgoliile nationaliste ale asistatilor sociali, ale celor care smenuiesc niste bani murdari si se bucur ca i-au tras teapa statului si eventual ale categoriei (majoritare) de bugetari care toaca frunze la caini, primesc salariu fix si se sterg undeva cu productivitatea muncii. Serios, Ciuvica?! Ia spune, care este ponderea impozitelor platite de cei de mai sus in bugetul statului? Si care este ponderea lor in populatie? O fi de 18%?!
  • +5 (17 voturi)    
    un exemplu bun de urmat (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:48)

    om simplu din multime [utilizator]

    de toti oamenii cu ceva glagorie.
    cei cu multa glagorie, refuza de la bun inceput.
    sa'i lase sa ramana in zeama lor cu miros de ...dodon pesedist.
    aleluia !
  • +10 (24 voturi)    
    Raspuns puternic si demn (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:07)

    cadian [utilizator]

    Respect Cosette. Esti printre putinele persoane care a raspuns puternic si demn la atacurile mizerabililor de la antena3.
  • +4 (14 voturi)    
    Felix (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:39)

    DaniC [utilizator]

    Hotii striga hotii , cate autostrazi se puteau face daca nu fura "profesorul" ca sa faca printre altele Haznaua3. Pentru ce a fost condamnat e numai mizilic .
  • -1 (7 voturi)    
    daca .. (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:57)

    vasiem [utilizator]

    te amesteci in taratele haznalelor... te mananca porcii!!
    lasati-i sa se manance intre ei, nu va mai injositi pentru citiva arginti mirositori!!
  • +9 (19 voturi)    
    Ciuvilica e un parazit social (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:57)

    timp tamp [utilizator]

    Ciuvilica e un parazit social, traieste din stipendiile date de guvern fundatiei sale si este platit din banii securitatii furati de felix voiculescu de la romanii
  • +12 (16 voturi)    
    propunere (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:07)

    Bittick [utilizator]

    Pe modelul campaniei de strangere de fonduri pentru cumpararea Cuminteniei Pamantului io zic sa strangem bani si pentru cumpararea Jegoseniei Pamantului (Antena 1) apoi, odata cumparata, s-o transformam in televiziune de parastase si inmormantari.
  • -12 (18 voturi)    
    asa se pierd din simpatizantii USR (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:14)

    mihaitzateo [utilizator]

    Domnisoara Cosette,daca a fost aleasa parlamentar,a devenit si mai aroganta.
    Eu nu pot sa inteleg cum poti sa stai langa New York sa muncesti atatia ani si sa ramai tot asa aroganta si artagoasa.....
    Parca a muncit pentru Putin,asa se comporta domnisoara Cosette,nu langa New York.
    Asa se pierd din simpatizantii USR,care nu de domnisoara Cosette au fost stransi....au fost stransi de oameni cu talente de comunicare,de oameni entuziasti...
    Si vine domnisoara Cosette,se apuca sa faca scandal de parca ar fi partidul domniei sale si aduce o imagine proasta USRului....
    Vedem pe ditamai candidati prezidentiali din SUA,pe dl Trump si dna Hillary,in dispute si niciunul nu are iesiri de astea cum are domnisoara Cosette.
    De si e SUA cea dintai tara a lumii si noi suntem cum suntem....
    Domnisoara Cosette putea sa arate cu mult calm ca bani la buget sunt,cati bani se aloca anual la regia drumurilor si ca nu se face mai nimic cu banii astia etc.
  • +11 (17 voturi)    
    Intrebare: (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:20)

    mfilip91 [utilizator]

    Care este activitatea productiva a tovarasului Ciuvica?
  • -13 (13 voturi)    
    Mizerie (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:58)

    AdrianMacsiniuc [anonim]

    Incidntul in sine arata cata mizerie e in societatea romaneasca.Amandoi interlocutorii s-au lansat, unul impotriva celuilalt in acuze fara acoperire! Rusine la amandoi!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu m-as apropia de Antena 3 pentru nimic in lume! (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:03)

    Alui [utilizator]

    Anul asta am avut o problema in România destul de nasoala, nu numai pentru mine. E vorba ca conform codului civil românesc procurorul poate /// un proces civil la infinit dacă are chef, fără repercursiuni. Am apelat la multe televiziuni sa le aduc cazul meu in atenție, fără rezultat. Dar nu am apelat la Antena 3, chiar dacă foarte probabil ar fi dat cazul pe post, fiind in perioada când atacau procurorii DNA.
    • +1 (1 vot)    
      toti spuneti asta, dar holbati la a3 (Duminică, 1 ianuarie 2017, 15:02)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Nu te mai apropia, nu te mai uita, nu silui limba romana!
  • +8 (18 voturi)    
    ok (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:22)

    Xorciser [utilizator]

    Eu ma intreb totusi un lucru- cati din cei care comenteaza s-au uitat in declaratia de avere a lu CC.

    Din ce am vazut eu, a declarat ca are un apartament in USA si primeste chirie, bani pe care ii aduce in Romania. Face investitii in strainatate din care face profit, bani pe care ii aduce in Romania.

    Si se naste intrebarea- cine e mai roman, femeia asta care castiga bani in strainatate si ii aduce in Romania (si cumpara bunuri, plateste TVA, etc) sau marele Ciuvica care castiga in Romania, plateste impozite si dupa aia se duce in vacante la bulgari si isi cheltuie acolo toate economiile?
  • +8 (18 voturi)    
    Mugur Ciuvica (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 1:11)

    adrian88000 [utilizator]

    a absolvit facultatea de Medicina , sectia pediatrie. Statul a investit bani in el pentru a invata la acesta facultate. A profesat el suficient timp ca sa dea statului inapoi ce s-a investit in el ?
    Nu a profesat deloc. Si e mai bine asa , pentruca acest medic ratat pe nume Mugur Ciuvica, daca ar fi profesat probabil multi copii ar fi omorat. Prin incompetenta crasa.
    Dar pentruca are crima in sange a preferat sa otraveasca suflete la Haznaua 3. Si aici nu poate fi acuzat de malpraxis. Si nu suporta nici o consecinta pentru otrava pe care o revarsa .
    • +3 (5 voturi)    
      Si Latrina 3 are nevoie de un medic (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Anume,nu orice medic ajunge acolo!
      • +1 (3 voturi)    
        Unul psihiatru, specialist in lobotomie (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 21:20)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pastoru si cu cucuvica au nevoie de lobotomie, din aia clasica, cu ciocan si cui de 10.
        ps: mazeta and Co au nevoie deasemeni de un reset, trebuie readusi in stadiul de leguma primordial, starea lor naturala de agregare. Inadmisibil ca o leguma sa aiba idei, de aia si posteaza doar tampenii.
        • +1 (1 vot)    
          vai de capul tau, nu meriti banutul (Duminică, 1 ianuarie 2017, 15:06)

          U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Daca as fi platitoru' matale nu ti-as da bani pentru comentariul asta. Daca vrei sa desfintezi public pe cineva poti fi mai logic, coerent si subtil. Nu o cizma graitoare!
    • +1 (1 vot)    
      pentru Adrian (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 18:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      stiu un caz in care pentru afirmatiile incorecte facute de Ciuvica la A3 a fost dat in judecata si a trebuit sa-i plateasca vreo 13600 euro daune morale. Este vorba de procesul Basescu - Ciuvica sentinta data de CEDO
  • -2 (4 voturi)    
    cum o fi (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 20:03)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sa te numesti Gratiela Tarnacop,Beatrice Cucuruz,Cosette Chichirau,Giselle Perje,Ana Maria Troaca?
    • 0 (2 voturi)    
      Conteaza? (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 21:47)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Nu e esential cum gandesti in primul rand?
      ps: daca gandesti.
      • 0 (2 voturi)    
        .... (Duminică, 1 ianuarie 2017, 3:36)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        eu doar am intrebat,nu am dat cu paru'
        cu toate ca in Ro patronimele arata cam care-ti sunt originile!
  • 0 (0 voturi)    
    observatie (Duminică, 1 ianuarie 2017, 9:38)

    Toni_Romania [utilizator]

    Mugur Ciuvica e bun la ciondaneli, si are munitie, si "temele" facute, totdeauna; asa ca madam Cozete s-a aruncat la lupta cu cine nu trebuie. Asa-i trebuie.