Liviu Dragnea: Ambasadelor li se transmite mesajul ca PSD va subjuga justitia; nu exista asa ceva

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:22 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat miercuri seara, intr-o interventie la Realitatea TV, ca la ambasadele straine de la Bucuresti se transmite in ultimele zile mesajul ca PSD va subjuga justitia, el adaugand ca nu poate fi vorba de subjugarea justitiei intr-un stat democratic, iar ceea ce a sustinut este ca judecatorii trebuie sa fie cu adevarat independenti si protejati.

El a fost solicitat sa comenteze, intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, informatiile potrivit carora noua guvernare urmareste sa fie diminuate din puterile DNA si ca va fi impiedicata lupta impotriva coruptiei, scrie Agerpres.

"Se trimit la ambasade - oficial, neoficial, formal, informal - acest tip de informatii, aceste doua informatii, ca Romania va intra in derapaj economic, ca acest program este nerealist (...) si ca PSD va subjuga justitia. Nu exista asa ceva! Cine, intr-un stat democratic, poate subordona justitia? A, ce am spus si voi spune in continuare, din ce in ce mai apasat, ca imi doresc ca intr-adevar judecatorii (...) sa fie independenti si protejati", a spus Liviu Dragnea.

Potrivit acestuia, judecatorii trebuie sa judece dupa propria constiinta si dupa legi.

"Pe asta se bazeaza statul de drept, pe judecatori bine platiti, care sa aiba la dispozitie infrastructura judecatoreasca a instantelor foarte bine realizata, sa nu aiba o incarcatura de dosare mare si sa se simta intr-adevar independenti, sa judece dupa propria lor constiinta si dupa cadrul legal. In schimb, sa nu ne facem ca nu vedem ceea ce se intampla in ultimele zile. Eu sper sa nu mai apara alte lucruri si sper ca ceea ce se vede in ultimele zile sa nu fie adevarat. Sa nu uitam niciodata ca drepturile si libertatile fundamentale ale omului sa fie respectate", a mai spus presedintele PSD.

De asemenea, Dragnea a mai subliniat ca programul de guvernare al PSD este unul serios si fezabil si ca punctele cuprinse in acesta pot fi puse in aplicare in perioada mandatului de patru ani.
























3040 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    da (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:25)

    Adrian_1234 [utilizator]

    si cum se impaca asta cu incercarea de schimba legea care interzice in guvern oamenii corupti ?
    • +3 (7 voturi)    
      Foarte simplu: Dragnea are dreptate! (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:10)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Sub guvernarea PSD justiția nu este subjugată: ea nu există!
  • +14 (16 voturi)    
    ambasada URSS est eindiferenta (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:33)

    un domn [utilizator]

    asa ca Liva$henko sum spunea Sufleur (Respect) sa stea linistit Bolshevicii il aplauda (singurii de altfel ! )
  • +14 (16 voturi)    
    PSD vs ISIS (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:37)

    mavis [anonim]

    nicio diferenta, tot terorism
    • +10 (12 voturi)    
      totusi... (Joi, 5 ianuarie 2017, 0:27)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      avem diferente, la ei ben Laden s-a dus la noi iliescu e spre 100 d enai :)
  • +14 (14 voturi)    
    fmmmmzdragneo (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 23:46)

    ouyang [utilizator]

    !!!!
  • +17 (19 voturi)    
    va fi spulberata (Joi, 5 ianuarie 2017, 0:02)

    revo [utilizator]

    bai, sa stii ca te credem: vor fi independenti de Lege si protejati contra unei taxe de protectie. Cui ii vor plati taxa de protectie? Tie, personal, si celor trei familii: PSD, ALDE, UDMR.

    Justitia nu va fi subjugata, pentru ca va fi spulberata complet si definitiv. Ar fi bine sa va ganditi si la o noua denumire, pt. ca ceea ce va ramane din tot sistemul legal de pana acum va fi cat praful de pe toba.
    • +6 (8 voturi)    
      da (Joi, 5 ianuarie 2017, 0:30)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui revo

      judecatorii (...) sa fie independenti si protejati in cadrul PSD, in liniste si consens, nu asa, cum vrea fiecare... Nici macar dl prim ministru nu-i de capul lui, spuse teleormaneanul, apoi cum a fie justitia dupa capul ei?
  • +11 (13 voturi)    
    Bombonicul ... (Joi, 5 ianuarie 2017, 0:09)

    math_2 [utilizator]

    ... este pe calea cea dreapta a lui Putin si Erdogan. Va reamintesc ca si acesti baieti castiga detasat alegerile la ei acolo.
    Ca procurorii au sute de dosare nu il deranjeaza. Nicio problema daca le "lucreaza" de mantuiala si scapa toata lumea.
    Voi va imainati ce gandeste acum un procuror devotat si de buna credinta. Credeti ca ii vine sa se lupte pana la ultimul glont cu sistemul mafiot pesedist reinviat si dopat ?
  • +6 (8 voturi)    
    tovarase Dragnea (Joi, 5 ianuarie 2017, 7:49)

    Patrula10000 [utilizator]

    intreaba-l pe tovarasul Puie Monta, poate ai uitat.
  • +6 (6 voturi)    
    Dragnea: "subjuga justitia. Nu exista asa ceva!" (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:15)

    za-k [utilizator]

    Adica pentru el nu exista justitia :)
  • 0 (0 voturi)    
    ok! (Joi, 5 ianuarie 2017, 18:30)

    iodixit [utilizator]

    te-am crezut pe cuvint!