Traian Basescu: Indiferent de rezultatul anchetei, Coldea nu mai ramane prim-adjunctul SRI

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 20:30 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la B1
Foto: Captura B1TV
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat joi seara, la B1 TV, ca, indiferent de rezultatul anchetei interne care are loc la Serviciul Roman de Informatii, generalul Florian Coldea nu va mai ramane prim-adjunctul directorului SRI.

"Indiferent de rezultatul anchetei, gen Coldea nu mai ramane prim-adjunct",  a spus Basescu, in opinia caruia presedintele Iohannis a fost la curent cu declansarea acestei anchete si cu suspendarea lui Coldea.

Traian Basescu a spus ca, in conditiile in care Florian Coldea "nu a avut eleganta sa demisioneze, institutia (SRI) trebuia sa reactioneze" iar "pagubele sunt majore".

Fostul sef de stat a mai spus ca exclude o musamalizare a anchetei SRI.
























9772 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Scapa Udrea....in sfarsit! (Joi, 12 ianuarie 2017, 20:40)

    king david hotel [utilizator]

    A meritat tot deranjul lui Base!
    • -2 (10 voturi)    
      nu e parastas, nu e inmormantare, (Vineri, 13 ianuarie 2017, 9:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      nu e priveghi, nu e comemorare la care sa nu apara si esuatul de Marinar, sa isi dea cu parerea.
      Pentru mine e clar: lui Basescu i se pregatea un ceva, probabil un nou dosar, de aceea se bucura asa tare de o (eventuala) cadere a lui Codlea.
      Sa nu aiba surprize si mai neplacute cu inlocuitorul lui Coldea.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu scapa (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:29)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ...decat in situatia in care dosarul facut de Kovesi se dovedeste subtire in instanta.

      Doar ieri judcatorii au schimbat incadrarea pt Bica,de la luare de mita la favorizare infractorului. De cand denuntatorul folosit de DNA a spus ca a denuntul a fost obtinut sub presiune. Si daca in afara acelui denunt DNA nu se bazeaza si pe altceva, atunci vina e a procurorilor DNA.
  • +10 (26 voturi)    
    Cu ce-a gresit Coldea? Care e acuzatia? (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:00)

    Boham [utilizator]

    Coldea e acuzat ca a fost in vacanta cu un deputat PSD din comisia parlamentare de control a SRI?

    e ceva ilegal in asta sau care e de fapt acuzatia?
    • +4 (14 voturi)    
      ce era ilegal (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:25)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      cand sri a pus poza cu bica si udrea la paris ?!
      bica a produs probe, a aratat dovezi pt. plata drumului si hotelului.
      sa aduca si coldea ca si'a platit drumul, hotelul si distractia, pe unde zice ghitza ca au fost impreuna.
      coldea si doamna au fost bujetari toata viata.
      ca dara, mai draga, no fi mai ieftin in seychelles ca la paris.
      sau poate a fost in misiune, sa'l traga de limba pe ghitza, despre secretele psd, despre dottore, nicu dracnea, drigneanu..... :-)
    • +7 (11 voturi)    
      oho (Vineri, 13 ianuarie 2017, 7:17)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Boham

      probabil nu ai facut armata de vreme ce intrebi.

      treaba sta cam asha: angajatii din intitutiile de forta au un regim special, nu au voie de fapt sa faca mai nimica personal incapand de la bussinesuri private, vacante prin afara etc. Asta se cheama a fi "sub ordin".

      Cand esti in serviciile de siguranta nationala treaba asta devine cu atat mai importata, dat fiind accesul la informatii pe care il ai, si putearea si imuniatea pe care ti-o da functia.

      Coldea de exemplu era un fel jupan care taia si spanzura cum voia el: avea puterea si avea si lipsa de scrupule. Imagineaza-ti un mafiot care ar fi invulnerabil in fata justitiei. Unii politicieni il acuza ca le-ar fi facut doare penale la comanda (sic! nu ca nu ar merita unii, da in fine).

      Omul asta erain principiu controlat de parlament, adicalea de comisia ce o prezica stimabilul ghita (parca ar fi din Carageale, be bune!) cu care erau pretini buni, deci se controlau din parti.

      Acuma se toarna unul pe altul, sper sa dea tot sa aflam cat mai multe,poti si sigur ca e o intreaga caracatita acolo.
      • +4 (6 voturi)    
        nici functionarii publici nu au voie (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:06)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        sa accepte cadouri si vacante de la privati. E un cod de etica.
    • 0 (0 voturi)    
      hai ca-ti raspund eu... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 4:01)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ca restul bat campii. Coldea nu avea voie sa iasa cu Ghita din cauza ca in 2010 junele de prahova nu era parlamentar ci un afacerist ce era deja urmarit penal. Codul SRI le spune ca nu au voie cu cei urmariti de justitie, e si logic de ce. In rest e ok ce ai spus, daca Ghita ar fi fost cinstit si membru in comisia de control SRI nu cred ca ar fi fost o problema...presupun ca mr Coldea tre' sa bea si el un sprit cu cineva, nu doar cu nevasta-sa :)
  • +15 (19 voturi)    
    Vin altii la rând (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Caracatița securistă are mii de capete și va fi de partea mafiotilor si a hotilor. Noua veche Securitate si-a anexat tara ca sa o jefuiasca dupa bunul plac.
  • -6 (16 voturi)    
    basescu, ataca justitia ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:22)

    om simplu din multime [utilizator]

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    iar ?! :-)
  • +9 (23 voturi)    
    Zise mafiotul sef... (Joi, 12 ianuarie 2017, 21:50)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In ce tara traim, in care inculpatii urmariti general si penalii schimba actorii luptei anticoruptie...Bine ca ramane MCV ca ne ducem pe copca...
  • +5 (19 voturi)    
    Niciodata si in nici un mod daca nu a comis o (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:05)

    deval [utilizator]

    ilegalitate Coldea si nici altcineva nu trebuie sa paraseasca o functie pentru ca asa vrea un puscariabil consacrat sau un fost presedinte care s-a dovedit a fi fost doar seful uneia dintre haitele penale de borfasi !!
    Sigur talentat si care a luat in gura o strigare inedita pentru un politician in 2005 dar care era si o aspiratie , o sufocare a multora dintre noi inca de pe atunci :anticoruptia ! A vorbit 10 ani despre coruptie in texte alese (de consilieri probabil) fara sa inteleaga nimic !!
    • -1 (1 vot)    
      Cei care dati minusuri, mai si argumentati (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:33)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ca nu suntem aici la "gazeta de perete"....Daca primesc argumentatie pot sa-mi modific pespectiva si deasemenea daca , daca nu vorbesc cu mercenari pot incerca sa le ajustez eu perspectiva !! Daca nu facem asta , daca nu ne confruntam opiniile -macar cand avem timp-acest loc, ca si altele devine cu totul neproductiv ...
      • +3 (3 voturi)    
        Pui gresit problema (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:56)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Coldea nu a fost condamnat, e doar o ancheta interna a SRI. E suficient sa apara suspiciuni intemeiate pt oamenii care vad lucruile din interior, pt a-l tragepe linie moarte pe un prim adjunct.
        Evident ca ce se intampla acolo e doar o mascara prin care incearca, in ultimul ceas, sa puna batista pe tambal. Echipa isi schimba antrenorul, dar responsabilitate e a intregului club.
  • -11 (11 voturi)    
    Basescu. (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:08)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Oare cine reevaluat? Se strange latul! Fugiti ba!!!!
  • +5 (19 voturi)    
    Pe scurt Basescu ca si ceilalti asediatori ai (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:20)

    deval [utilizator]

    justitiei au fost extrem de deranjati de EFICIENTA anticoruptiei din vremea cand SRI coopera cu DNA!! Practic nu stiu ce naiba mai informeaza SRI fara DNA si cum desface "firele" coruptiei DNA fara SRI acum ...
    Cert pentru mine ca si cetatean e ca legea SRI i-a lasat pe acestia sa poata face "operatiuni economice"(...) in loc sa fie finantati transparent ceeace e de neconceput in legea SRI neschimbata din anii "90 !! Si asta nu o spune nici un contestatar al lui Coldea/SRI care e ocupat de persoane si nu de principii, ocupati sa puna institutia "cu botul pe labe" ca sa se intoarca la datul afara al mustelor din Cismigiu sau mai rau, la ce faceau pe vremea lui Timofte si a predecesorilor....
  • -6 (16 voturi)    
    . (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:40)

    theo667 [utilizator]

    Țilberștain si slugile lui incearca sa puna mana pe TOT aparatul serviciilor secrete romanesti
  • -8 (10 voturi)    
    Mi se pare normal ! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:37)

    Miky113 [utilizator]

    Coldea a incurcat pushculitzele, si voi cei din dia, sie, 2:15 , nu suportati asa mojicie !?!
    Sau o fi deranjat puiculitzele care umple pushculitzele !!

    Romania, mai ales dupa 89 =taramul fagaduintei pentru umplerea pushculitzelor serviciilor integrate:
    Zvitzerland, Cipru Offshores, Panama Pemparshi=
    pavilioane pentru pushcuritori.

    Oare cum de nu a gasit lt. Ciuvica ce grad are Pbasarilla !?
  • +1 (3 voturi)    
    Punct ochit,punct lovit, nea Traiane ? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 8:22)

    Plagarus [utilizator]

    Bucurie mare pe " afara " pt.vanzoleala generata de defectatul Ghitza ! (kazahii l'u Ponta,via Putin stiu de ce)
    • +1 (5 voturi)    
      via SRI (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:00)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      De ce crezi ca DNA-ul lu iKovesi nu l-a atacat nici Ponta si nici pe Ghita frontal?
      I-a atins doar cu niste nimicuri, pt ca la tunruile grele serviciiel le-au fost complice. Amandoi oameni ai serviciilro de informatii. Kazahii nu sunt doar ai lui Ponta.
  • 0 (6 voturi)    
    Exact ce-am spus ani de zile pe HN! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 9:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Mafia interna (militieni, securisti. cletpocrati - politicieni, magistrati, inspectori, toti in colaborare cu clanurile ) face un pic loc pentru mafia externa (lanturi de supermarketuri, lanturi de farmacii, multinationale, mari corporatii).
    Din ce motiv? Pai daca activeaza doar mafia interna oamenii efectiv ajung sa se manance intre ei la propriu. Atunci, trebuie sa vina cineva dispus sa le arunce niste resturi, cineva care le va face onoarea de a ii lua ca slugi/sclavi. Mafia Externa! In schimbul neplatii taxelor si impozitelor, resurselor moca (lemn, petrol, gaze, uraniu, aur, cupru) Mafia Externa se angajeaza sa tina in stare de semianimalitate populatia (salarii de mizerie). Fiind puternic impozitate acele salarii de mizerie cladesc cat de cat si un buget.
    Economia de piata in acest Iad nu exista, nu a existat si probabil nu va exista, de unde si saracia atroce.
    Cei care indraznesc sa concureze MI si ME se vor lovi de concurenta neloiala (ei platesc taxe de 70%, mafiotii nu), hiperreglementari (aparent spre binele consumatorului, dar de fapt atat de scumpe incat doar MI si ME si le permit tocmai pentru ca nu dau bani statului), inspectori cautatori de nod in papura pentru spaga/desfiintare, spionaj economic ( in cazul in care ai idei MI vine pe tine cu controale "verifica" furnizori, retete, aparatura si spun rudelor prin filiera securistica cum sa te concureze fara taxe.)
    • -2 (4 voturi)    
      cred ca nu ai fost in India, (Vineri, 13 ianuarie 2017, 10:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      de vorbesti de economie de piata in Iad....acolo e iadul pe pamant, generat de capitalism: aer inespirabil, ocen Indian rosu si poluat ca nu poti sa intri in el, milioane de oameni care dorm pe strada pt ca nu au casa, nicio fabrica nu are catalizator antipoluare. mirosul pe strazi e pestilential, gunoaiele si cainii sunt peste tot etc, etc,
      la noi e inca bine din acest punct de vedere.
      • 0 (2 voturi)    
        Sper sa nu fiu fortat sa emigrez in India. (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:16)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si pentru a fi aer respirabil sa inteleg ca mai bine lasam securistii, militienii, inspectorii spagari, magistratii-portofel si multinationalele care platesc anual mai putine taxe decat mine sa "se ocupe" ele!
        Altfel n-am mai avea aer si apa, nu ?