Un profesor, fost detinut, a povestit la Antena 3 ca a scris recenzii pentru alti detinuti in schimbul carora acestia au obtinut diverse beneficii

de M.I.     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2017, 18:05 Revista Presei | Radio TV

Gheorghe Amza
Foto: captura Antena 3
Gheorghe Amza, un profesor universitar care a fost inchis pentru ca a vandut subiectele la examenul de bacalaureat, a marturisit, miercuri seara, la Antena 3 ca in perioada petrecuta dupa gratii a scris mai multe recenzii pentru colegii de celula, in schimbul carora acestia au primit puncte credit. Punctele credit pot fi folosite de persoanele lipsite de libertate, in sistemul penitenciar, pentru a obtine diverse beneficii, cum ar fi suplimentarea drepturilor la pachete si vizite.

Gheorghe Amza a marturisit ca a scris recenzii si pentru colegii de celula in contextul in care a fost intrebat de realizatorul emisiunii Sintenza Zilei, Mihai Gadea, daca a fost lovit in perioada petrecuta in penitenciar. Profesorul a povestit ca, in timp ce se plimba prin curtea inchisorii, unul dintre detinuti l-ar fi lovit cu pumnul in fata pentru ca nu i-ar fi scris si lui recenzii. In urma incidentului, Amza a povestit ca si-a pierdut unul dintre dinti.

"Cand eram in carantina, la Poarta Alba, faceam recenzii - citeam tot timpul - pentru... toti, ca pe recenzie se primeau puncte credit. In functie de punctele credit poti sa primesti un pachet in plus pe luna sau permisie o zi. (...) Punctele credit se fac in urma unor activitati pe care daca poti sa le intreprinzi, le intreprinzi. Daca esti solicitat sau daca exista posibilitatea, dar nu prea exista. Asta cu recenzia -  eu citeam carti - faceam recenzii si sigur ca dadeam si la colegii de celula ca...", a povestit Gheorghe Amza

In timpul emisiunii "Sinteza Zilei", profesorul Gheorghe Amza a povestit despre conditiile grele pe care le-a intalnit in penitenciarele romanesti. El a sustinut ca a fost inchis pe nedrept, in urma unui abuz.

In decizia nr. 438 din 30 aprilie 2013 pentru aprobarea Metodologiei privind acordarea recompenselor pentru persoanele aflate in custodia ANP se arata ca "pentru fiecare activitate, program de educatie, asistenta psihologica, asistenta sociala finalizat/absolvit, conform obiectivelor specifice demersului, fiecarui participant i se aloca un numar de credite - stabilit in functie de complexitatea activitatii sau programului finalizat/absolvit - conform anexei nr. 3." (art. 18, alin. 2). De asemenea, decizia precizeaza la alin. 3, art. 18 ca "pentru fiecare activitate lucrativa, fiecarui participat i se aloca un numar de credite - conform anexei nr. 4". Mai precis, decizia arata ca punctele credit sunt acordare fiecarui detinut in functie de activitatea pe care a desfasurat-o pe cont propriu.

Interviul cu profesorul Gheorghe Amza a fost difuzat de Antena 3 miercuri seara, la scurt timp dupa incheierea protestului din capitala impotriva ordonantei de urgenta PSD pentru gratiere si modificarea Codului Penal, la care au participat aproape patru mii de oameni.

























5471 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    alt detinut politic (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca si " profesorul dan voiculescu"!
  • -13 (21 voturi)    
    Emisiune de vazut de cat mai multi (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:04)

    Tambrian [utilizator]

    Daca domnul profesor a fost sau nu pedepsit pe nedrept se va dovedi pentru ca exista un Dumnezeu si pentru cei care fac nedreptati.
    Emisiunea trebuie vazuta insa de cat mai multi pentru a intelege ca si cei pedepsiti au dreptul la respect.Si mai ales ca sunt multi intre cei pedepsiti care merita sa aiba o noua sansa la a fi din nou oameni de toata isprava. Nu poti pune catuse la ganduri oricat de bun ,rau, drept sau nedrept ai fi tu procurorule si judecatorule
    • +6 (16 voturi)    
      schizofrenicule (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:26)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Dumnezeu nu exista. Daca ar fi existat, nu ar fi putut sa te creeze pe tine. Crede-ma
    • +5 (9 voturi)    
      Dreptul la respect nu îl contestă nimeni (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:59)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Dreptul la a abera și la a cere ca susul să devină jos și invers îl contestă orice om normal.
      Dacă la minunatul post spune mâine că urmează să plouă de jos în sus mulți vor încerca să își tragă cizmele de cauciuc pe cap. Păcat că adevărul și normalitatea nu mai sunt norme morale și că trebuie să le ascultăm de la alții...
    • +4 (6 voturi)    
      logica ta... (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:33)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      vreau si eu sa intru peste tine in casa, sa te fur si sa-ti dau si una in cap, dupa care o sa zic ca am dreptul la respect si sa fiu lasat liber sa pot fi din nou om de "de toata isprava", n-ai nimic impotriva nu?
    • +5 (5 voturi)    
      după (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:33)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      După ce își ispășesc TOATĂ pedeapsa, au dreptul să se întoarcă în societate și să facă tot posibilul să ne recâștige respectul.
  • +14 (20 voturi)    
    cum naiba? (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:05)

    Conservator [utilizator]

    Ca la momentul judecatii a recunoscut fapta, acum zice ca a fost un abuz, ca a fost inchis pe nedrept?? La CEDO a incercat?
  • +5 (5 voturi)    
    Conexiuni (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:11)

    mistydo [utilizator]

    Orice caz se poate analiza , cel puti, din doua parti.... Cazul domnului profesor a fost generat de MITA care a primit-o de la mai multi elevi la un examen... Binenteles ca a fost o intreaga gasca de profesori.... Au avut nesansa sa cada in plasa controalelor ... in timpul acela a fost chiar o campanie in toata tara de limitare fenomenului mita pentru profesori. Sigur, multi colegi ai domnului profesor au scapat, nu au avut denuntatori....
    Aseara domnul profesor a venit si a prezentat si o culegere de poezii... deci din punct de vedere financiar nu a fost afectat, editarea unui astfel de volum este destul de costisitor...
  • +4 (4 voturi)    
    Evaziune fiscala (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:25)

    Irina25 [utilizator]

    Ce rost are sa vindeti subiectele pe sub mana, cand puteti face un mercurial, si sa le vindeti in mod legal, iar Statul sa ia partea lui. Ca oricum "absolventii" se vor indrepta spre fabricile de diplome, unde vor plati pentru hartzoage.
  • +7 (7 voturi)    
    Aproape emotionant (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:36)

    vip1234 [utilizator]

    Profesorul Amza era o somitate a spagii la IMST si Mecanica in Politehnica, toti studentii stiau ca ia bani prin secretara lui pentru examene si diferite alte combinatii. Ar trebui sa o lase mai moale cu plimbatul pe la televizor si facutul pe victima , a scapat usor la cate pete are...scarbos!
  • +5 (5 voturi)    
    Profesorul traznit (Joi, 19 ianuarie 2017, 21:37)

    Me-Ta-La [utilizator]

    Se pare ca nici la puscarie nu s-a putut abtine dl.profesor sa faca "niste banuti" , chiar si din plictiseala...doar asa...din joaca. Tot un fel de mita ar fi si asta, nu?? Poate chiar si fals intelectual, mai ales, daca au beneficiat alti puscariasi in urma scrierilor lui. Poate chiar au fost eliberati mai repede , primind bonusuri sau cum s-ar numi?? Ar fi mai multe intrebari vis-a vis de acest subiect. Cred ca prin acest aspect ne putem da seama si de amploarea coruptiei si a dezmatului in cadrul sistemului penitenciar.