Lia Olguta Vasilescu, despre proteste: Cei care au venit cu copii sa realizeze ca sunt iresponsabili. Retraiesc Colectiv

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 0:16 Revista Presei | Radio TV

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Facebook - Lia Olguta Vasilescu
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a comentat, la Antena 3, violentele din Piata Victoriei, afirmand ca protestatarii care au venit cu copii la miting ar trebui sa realizeze ca sunt "iresponsabili", pentru ca este o "zona de razboi", si a afirmat ca retraieste momentele de la protestul pentru Colectiv, cand Guvernul Ponta a demisionat, pentru ca este o "coincidenta" prea mare, relateaza News.ro.

"Cei care au venit cu copiii la miting ar trebui sa isi dea seama ca sunt iresponsabili, sa isi scoata copiii din aceasta zona, care este practic de razboi", a afirmat Lia Olguta Vasilescu, la Antena 3.

Ea a spus ca "retraieste scenariul de la Colectiv" din 2015, provocate de protestele care au dus la caderea Guvernului Ponta, mai ales dupa incendiul care a avut loc in clubul Bamboo. "Iata un nou incendiu. (...) Mi se pare coincidenta mult prea mare", a spus ea.

Un grup izolat de cateva zeci de persoane din Piata Victoriei a aruncat cu sticle, cu torte si cu petarde spre jandarmi, care au intervenit cu gaze lacrimogene. In urma acestor incidente, Jandarmeria a facut apel catre manifestanti sa se delimiteze de aceste persoane. Numarul manifestantilor din Piata Victoriei din Capitala care, la un moment dat, ajunsese la 120.000 a inceput sa scada, ajungand acum la cateva zeci de mii.


Citeste mai multe despre   






















6165 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    adevaratii iresponsabili (Joi, 2 februarie 2017, 0:29)

    Ciprian2020 [utilizator]

    iresponsabilii sunt la guvern fiindca 1.nu retrag oug-urile astea 2. fiindca codrin stefanescu via fratii negoita a lansat si platit scandalagii profesionisti in mijlocul celui mai pasnic protest cu putinta. sper sa fim un stat de drept si organismele abilitate sa puna public lista cu cei arestati in seara aceasta. Curaj ! ne vedem maine, cu flori in brate !
    • +6 (6 voturi)    
      iresponsabili ? (Joi, 2 februarie 2017, 0:45)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      si cei care se afla in spatele organizarii asa-ziselor galerii, cum se numesc?
    • +4 (4 voturi)    
      completare (Joi, 2 februarie 2017, 1:00)

      Ciprian2020 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      PSD< Codrin Stefanescu via fratii Negoita a platit scandalagii profesionisti sa lanseze petarde, fumigene si sa vina cu cutite la un protest unde sunt adusi copii mici !!! ce argumente, aduceti pesedistilor sa va vad cum ganditi !!!!
  • +20 (20 voturi)    
    Ce inseamna domnule, (Joi, 2 februarie 2017, 0:29)

    parol_monsher [utilizator]

    sa fii de o aroganta incredibila, sa raportezi tot ce se intampla numai la tine, sa nu ai pic de compasiune pentru victimele unui incendiu provocat de nerespectarea legii.

    Olguta este o veritabila pesedista, dispusa sa distruga societatea Romana, doar sa ramana la putere.

    Si totusi, exista oameni care nu se duc la vot! Asta e chiar incredibil!
  • +18 (18 voturi)    
    Olgutoooo! (Joi, 2 februarie 2017, 0:30)

    CezarN [utilizator]

    Dar cei care au venit cu galeriile, cum sunt ?
    Sa ca fereasca Dumnezeu sa pateasca ceva vreun copil in urma violentelor gorilelor voastre !!!!
    Vezi ca gorilele voastre au aruncat cu petarde in noi. Nu va jucati cu focul!
  • +16 (16 voturi)    
    vita, in piata au fost 120000 oameni super ok (Joi, 2 februarie 2017, 0:31)

    rov [utilizator]

    iar voi ati adus 300 de animale sa ne speriati...nu-i problema, ne adaptam jigodiilor!
  • +20 (20 voturi)    
    Mai este vreun dubiu (Joi, 2 februarie 2017, 0:33)

    Anonym [utilizator]

    Ca astia sunt in stare sa mearga pana la capat? Ca nimic nu ii va opri?

    1. Tariceanu mentioneaza "razboi civil"
    2. Mai multi reprezentanti mentioneaza posibilitatea de contramanifestatii
    3. Olguta vorbeste de "zone de razboi"
    4. Ultrasii evident platiti determina haos si incearca sa pateze imaginea protestelor pt viitorii participanti la contramanifestatii; ca na, trebuie sa ii aprinzi si pe ei cumva, sa fie violenti pentru eventualul "razboi civil". Astfel cercul e complet, qed

    Intrebarea este: noi, protestatarii suntem singuri?! Nu exista Politie, servicii, etc?! Chiar devenim bananieri doar pt ca astia sunt diabolici si instruiti bine de tehnici estice de manipulare si incitare?
    • +4 (4 voturi)    
      armata va iesi cu siguranta (Joi, 2 februarie 2017, 0:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      la momentul potrivit si ii va ridica pe acesti viermi.
      Asta doar daca jandarmeria si politia nu poate identifica poporul ce trebuie sa-l pazeasca...
      ilici, potoleste-te, nu mai poti sa omori 1000 de romani, ...ilici cainele meu de abia asteapta sa-ti viziteze ''piatra'' ta de criminal si tradator...
    • +3 (3 voturi)    
      tehnici estice (Joi, 2 februarie 2017, 1:49)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      adica sovietice, trebuie precizat, estul e mare, si japonia e tot in est. Probabil ca s-au consultat cu mosul sovietic ilici iliescu, ca asta e expert in tehnicile respective.
      Cit tupeu are tzatza asta penala, incredibil. Ii arde cheful de contramanifestatii, mineriade, etc. Ce bine ar fi sa organizeze macar una. Poate se sparge buboiul si iese, in sfirsit, puroiul.
  • +6 (6 voturi)    
    Galeria lui Dinamo si latrina 3 a lucrat si in 201 (Joi, 2 februarie 2017, 0:42)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Piata Victoriei a devenit o "zona de razboi" pentru ca PSD-ul si-a trimis baietii" din galeria lui Dinamo, asa cum a facut si in 2012. Pesedistii cred ca sunt smecheri dar nu ii mai crede nimeni.
  • +8 (8 voturi)    
    Argatii iau cuvântul (Joi, 2 februarie 2017, 0:42)

    contributor.bis [utilizator]

    Aluziile PCRistei sunt josnice, dar, din partea acestei individe nu te poti astepta la altceva.
    Guvernul trebuia, el, sa ia masuri de aparare a cetatenilor si a copiilor acestei tari.
    Se stia cu câteva ore înainte ca acei indivizi violenti se pregateau pentru guerilla lor imbecila; dar nu s-a luat nici o masura pentru a le opri înaintarea.
    Ba, mai mult, seful jandarmilor a cerut la Digi24 ca sa se faca anunt catre protestatari, sa paraseasca piata.
    Si noi am putea spune ca aceasta provocare a fost facatura PSDului, dar, fara dovezi, nu o vom face.
    Ramâne doar imoralitatea discursului unei politruce vândute, care, ca toti sclavii din Guvern, a cautionat o OGU asasina si tradatoare de tara.
    Ar trebui sa se îngrijeasca de un adevarat viitor pentru acei copii pe care, ipocrit, declara ca ar voi sa-i protejeze.
    Viitorul acestor copii ai tarii nu poate asigura cu legi tâlharesti date în cea mai întunecata noapte post decembrista.
    Nu cedati fricii. Continuati sa protestati. E singura noastra salvare în fata unei morti sociale anuntate.
  • +5 (5 voturi)    
    Cucoană, ești din alt film! (Joi, 2 februarie 2017, 0:52)

    AluTata [anonim]

    Ești dintr-un film prost, făcut de PSD. Oamenii care vin să demonstreze cu copii o fac pașnic.

    Vă dați arama pe față, nesimțiților, borfașilor! Arată ce fel de educație ați primit acasă, arată ce fel de „cultură politică” aveți, voi și gașca voastră de infractori.

    O fi zonă de război în capul tău sec, toanto, între cei doi neuroni care se izbesc unul de altul!

    Țoapă vadimistă, asta ești! Poate reușim să vă scoatem în afara legii, că sunteți un pericol public! În primul rând pentru copii ...
  • +5 (5 voturi)    
    Ati gresit putin putin regia.. (Joi, 2 februarie 2017, 0:54)

    morometu [utilizator]

    Nu aveati mineri, oameni de bine...si ati adus galerii cu molotov. Sa va fie rusine!!! V-ati ascuns cu sobolanii si...dati din gurita! Atat cunoasteti, atat prestati!
  • +4 (4 voturi)    
    asta e tare... (Joi, 2 februarie 2017, 1:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    in timp ce lumea protesta in masa la guvern, Olguta o ardea la A3 si facea comentarii uitandu-se la imaginile filmate. Pe la guvern oare cand da? :)
  • +4 (4 voturi)    
    la puscarie cu voi ordinarilor (Joi, 2 februarie 2017, 3:26)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Ceausistii din PSD dau foc la tara cu ordonante care asasineaza justitia la miez de noapte, oamenii vin sa scoata pumnalul infipt miseleste si asasinii ii acuza pe cei care se apara ca sunt iresponsabili!!!!!!!

    Ce tupeu de infractor pe////a!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Olgutzo dormi noaptea? (Joi, 2 februarie 2017, 4:08)

    tufa_de_venexia [utilizator]

    Ce atzi facut voi acolo la guvern se cheama INALTA TRADARE!
    Si chiar daca n-ai semnat esti pe lista si o sa va vina si voua randul ca lui Iliescu , Petre Roman & co. Shi mult, muult mai redpede decat va asteptatzi!
    Deja mustatza lui dracnea nu se mai vede (o fi la muscali o fi la Rio ?) ...
  • 0 (0 voturi)    
    un infractor... (Joi, 2 februarie 2017, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    acuza oamenii care vin cu copii la protest...
    sa inteleg ca tu stiai ceva de incitatori, nu?!
  • 0 (0 voturi)    
    pacatos (Joi, 2 februarie 2017, 13:23)

    Ilidia [utilizator]

    "Gura pacatosului adevar graieste". Adica se da de gol, stia ce urmeaza sa se intample, aducerea "ultrasilor" samd... Cei in drept ar trebui sa o cheme la "interviu" impreuna cu Dragnea, Negoita etc...